آموزش گام به گام ساخت جیمیل یا گوگل اکانت

آموزش گام به گام ساخت جیمیل یا گوگل اکانت

ساخت جیمیل را به آسان ترین روش، به صورت تصویری و گام به گام انجام دهید. امروزه استفاده از اینترنت و گوشی‌ های هوشمند بدون داشتن یک آدرس ایمیل (Email) می تواند تجربه ای سخت و بسیار محدود باشد. یکی از بهترین و محبوب ترین سرویس های ایمیل مبتنی بر وب در جهان، سرویس شرکت گوگل یعنی جیمیل (Gmail) است.

جیمیل فقط یک سرویس ایمیل نیست و در واقع همان اکانت گوگل است که به وسیله آن می توانید به همه خدمات شرکت گوگل از جمله Google Docs و Google Calendar و Google Maps و … دسترسی پیدا کنید. در این مقاله شما یاد خواهید گرفت که ساخت جیمیل جدید چگونه است و به کمک این راهنما می توانید به سادگی، یک جیمیل یا اکانت گوگل در کامپیوتر و یا گوشی اندروید و آیفون خود بسازید.

برای آشنایی کامل و کار با گوگل مپس نیز می توانید به مقاله آموزش گوگل مپس مراجعه کنید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

مزایای استفاده از جیمیل (Gmail)

جیمیل یکی از محبوب ترین سرویس های ایمیل موجود در دنیا است که قابلیت های زیادی را برای کاربران فراهم می کند. جیمیل به صورت رایگان برای افراد عادی و شرکت ها قابل دسترسی و استفاده است. گوگل اکانت مزایای بسیار زیادی دارد. در ادامه به 10 مورد از مزایای مهم ساخت جی میل می پردازیم:

 1. گروه بندی ایمیل ها: جیمیل امکان گروه بندی کردن ایمیل های ارسالی و دریافتی و کنار هم قرار دادن ایمیل های مرتبط موضوعی را برای شما فراهم می سازد. این بهترین روش برای نظم بخشیدن به ایمیل های مرتبط با یک موضوع خاص است.
 2. بررسی ویروس ها و هرزنامه ها: جیمیل به صورت کاملاً رایگان، ایمیل های مشکوک و یا حاوی ویروس را به صورت خودکار شناسایی می کند و به صورت جداگانه آنها را مرتب و لیست می کند. پیش از باز کردن این نوع پیام ها، اخطاری به کاربر اعلام می شود.
 3. فضای ذخیره سازی رایگان: جیمیل 15 گیگابایت فضای ذخیره سازی برای ایمیل را در اختیار کاربر قرار می دهد. فضای اضافی نیز قابل خریداری است.
 4. قابلیت اطمینان جیمیل: جیمیل به عنوان سرویسی مطمئن مورد استفاده قرار می گیرد. اگر امنیت ایمیل هایتان برای شما اهمیت دارد، جیمیل انتخاب مناسبی خواهد بود.
 5. امکان استفاده از سرویس های دیگر گوگل: با داشتن اکانت جیمیل، می توانید از سایر خدمات گوگل همچون Google Drive و Google Calendar و … بهره مند شوید.
 6. قابلیت ادغام چندین حساب: اگر صاحب چندین حساب کاربری هستید، می توانید با ترفندهایی، چندین اکانت را در یک اکانت ادغام کنید و به صورت همزمان ایمیل های خود را مورد بررسی قرار دهید.
 7. قابلیت شخصی سازی: در جیمیل می توانید ظاهر اکانت خود را به راحتی شخصی سازی کنید.
 8. قابلیت لیست کردن وظایف: با استفاده از جیمیل و Calendar می توانید لیستی از وظایف خود را به صورت مرتب و زمان بندی شده داشته باشید و هر زمان مایل بودید، آن را به روز کنید.
 9. قابلیت فیلتر و جستجو: در جیمیل به راحتی می توانید ایمیل های دریافتی و ارسالی خود را فیلتر کنید و یا عبارت دلخواه خود را جستجو نمایید.
 10. قابلیت استفاده از میانبرهای صفحه کلید: گرچه جیمیل یک سرویس کاربرپسند است، با این حال برای کاربران حرفه ای، امکان استفاده از میانبرهای صفحه کلید برای کار کردن با جیمیل نیز وجود دارد.

آشنایی با ویژگی های جیمیل

پیش از این با برخی از ویژگی های جیمیل آشنا شدید. جیمیل علاوه بر این، ویژگی های دیگری نیز دارد:

 1. قابلیت تغییر پس زمینه
 2. مسدود کردن پیام
 3. امنیت زیاد با تأیید دو مرحله ای
 4. امکان پاسخ گویی اتوماتیک
 5. امکان استفاده از قالب بندی
 6. امکان برچسب گذاری پیام ها
 7. ارسال فایل به صورت رایگان
 8. سرعت بالا در انتقال داده
 9. حفظ تایخچه گفتگوها

مراحل ساخت جیمیل

ساخت جیمیل را گام به گام آموزش می دهیم:

گام اول، ورود به گوگل

وارد سایت گوگل شوید. در بدو ورود به این سایت، از بین گزینه های بالا سمت راست، بر روی Sign in کلیک کنید. می توانید مستقیم وارد آدرس https://www.google.com/gmail/about/# شوید و پس از آن روی گزینه Create an account کلیک کنید. در صورتی که منوی گوگل شما فارسی است، باید روی گزینه ساخت اکانت کلیک کنید.

گام اول، ورود به گوگل
گام اول، ورود به گوگل

گام دوم، ورود به بخش ساخت اکانت

روی گزینه Create account کلیک کنید.

گام دوم، ورود به بخش ساخت اکانت
گام دوم، ورود به بخش ساخت اکانت

گام سوم، انتخاب نوع فعالیت

به شما دو گزینه ارائه می شود. For Myselfe که برای استفاده شخصی است و To manage my business که برای کسب و کار است. برای ایجاد حساب کاربری شخصی روی گزینه For Myselfe کلیک کنید.

گام سوم، انتخاب نوع فعالیت
گام سوم، انتخاب نوع فعالیت

گام چهارم، وارد کردن اطلاعات

در گام بعد باید در ردیف بالا، در بخش های First name و Last name نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید که هم می تواند نام خود شما باشد یا هر چیز دیگری.

در ردیف بعدی در بخش Username باید نام کاربری دلخواه که از این پس همان آدرس ایمیل شما است، وارد شود. فقط نباید کسی قبل از شما این نام را ثبت کرده باشد. در این صورت با خطا مواجه می شوید و لازم است نام کاربری خود را تغییر دهید.

در بخش Password رمز عبور خود را تعیین کنید. رمز عبور می بایست حداقل 8 کاراکتر و ترکیبی از حروف و اعداد باشد تا سوء استفاده ای از آن نشود. در بخش Confirm، رمز عبور خود را مجدد وارد کنید. سپس روی Next کلیک کنید.

گام چهارم، وارد کردن اطلاعات
گام چهارم، وارد کردن اطلاعات

گام چهارم، تأیید هویت از طریق موبایل یا ایمیل

در صفحه بعد شما می توانید به ‌صورت اختیاری یک شماره موبایل و یک ایمیل پشتیبانی وارد کنید. این کار اجباری نیست ولی برای تأیید هویت شما در آینده لازم است و دوباره پرسیده می شود. در ردیف های بعدی باید روز، ماه، سال تولد و جنسیت خود را وارد کنید.

اگر شماره موبایل خود را در این بخش وارد کرده باشید، در گام بعد یک کد تأیید برایتان ارسال می شود که باید این کد را در باکس تأیید شماره همراه وارد کنید.

گام چهارم، تأیید هویت از طریق موبایل یا ایمیل
گام چهارم، تأیید هویت از طریق موبایل یا ایمیل

گام ششم، تأیید قوانین

در مرحله آخر باید روی گزینه I agree (موافقم) کلیک کنید تا با موافقت قوانین و شرایط گوگل، گوگل اکانت شما ساخته شود. پس از ساخت اکانت گوگل وارد فضای مدیریتی جیمیل خواهید شد. جیمیل شما آماده است و شما می توانید به وسیله آن از همه خدمات گوگل استفاده کنید.

مرحله آخر، انتخاب عکس

در این مرحله می توانید عکس دلخواه خود را برای پروفایل انتخاب کنید. عکسی که انتخاب می کنید از این پس در تمامی سرویس های گوگل دیده می شود. برای این کار می توانید داخل اکانت خود روی گزینه Add a Photo کلیک کنید و عکس دلخواه خود را از آلبوم انتخاب و بارگزاری کنید. نکته مهم این است که انتخاب عکس الزامی نیست و می توانید این گزینه را رد کنید.

نحوه فعالسازی تأیید دو مرحله ای گوگل برای ساختن جیمیل

فعالسازی تأیید دو مرحله ای یکی از بهترین راه ها جهت افزایش امنیت گوگل جیمیل است. برای فعال سازی باید از مرورگر خود گزینه My Account را انتخاب کنید. پس از آن وارد فضای مدیریتی اکانت می شوید.

در این مرحله باید روی گزینه Sign-in & security کلیک کنید. پس از آن روی گزینه Get Started کلیک کنید. در این بخش رمز بار دیگر از شما پرسیده می شود. پس از وارد کردن رمز روی دکمه Next کلیک کنید. در صفحه جدید باید شماره همراه خود را وارد کنید که پس از آن پیغامی روی دستگاه تلفن شما ظاهر می شود. این پیغام حاوی یک کد تأیید است که باید آن را در صفحه گوگل وارد کنید.

در نهایت فرایند فعال سازی تأیید هویت 2 مرحله ای به اتمام می رسد و ایمیلی نیز در این خصوص برای شما ارسال می شود.

ساخت جیمیل با گوشی آیفون

برای ساخت ایمیل یا جیمیل در گوشی آیفون (iOS) و اضافه کردن و مدیریت اکانت خود در گوشی آیفون، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید. دقت کنید که با این روش می توانید چندین اکانت را همزمان در گوشی مدیریت کنید.

ابتدا وارد بخش Setting گوشی خود شوید و از بین گزینه های موجود، به Mail وارد شوید.

ورود به بخش Settings گوشی آیفون
ورود به بخش Settings گوشی آیفون

در بخش Mail وارد قسمت Accounts شوید.

ورود به بخش Accounts
ورود به بخش Accounts

در بخش Accounts نام Add Account را لمس کنید.

ورود به بخش Add Account
ورود به بخش Add Account

در مرحله بعد لیستی از اکانت ها به شما نشان داده می شود. برای ساخت اکانت گوگل، به گزینه Google وارد شوید.

لیست اکانت ها در گوشی آیفون
لیست اکانت ها در گوشی آیفون

در مرحله بعد، چنانچه پیش از این اکانت جیمیل ساخته اید، ایمیل خود را وارد کنید تا اکانت مورد نظر شما پس از وارد کردن رمز عبور در مرحله بعد، به اکانت های گوشی اضافه شود. درغیر اینصورت Create account را لمس کنید.

ورود به اکانت جیمیل
ورود به اکانت جیمیل

در گام بعد، در بخش First name و Last name، نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید.

وارد کردن نام و نام خانوادگی
وارد کردن نام و نام خانوادگی

در گام بعد، روز، ماه، سال تولد و جنسیت خود را وارد کنید.

وارد کردن روز، ماه، سال تولد و جنسیت
وارد کردن روز، ماه، سال تولد و جنسیت

در بخش بعد، لازم است آدرس ایمیلی که مایل هستید بسازید را انتخاب کنید. یا می توانید از بین گزینه های موجود استفاده کنید یا با انتخاب Create your own Gmail address، ایمیل دلخواه خود را وارد نمایید. دقت کنید که ایمیل نباید تکراری باشد. در غیر اینصورت با خطا مواجه خواهید شد.

وارد کردن آدرس ایمیل دلخواه
وارد کردن آدرس ایمیل دلخواه

در گام بعد، رمز عبور انتخابی خود را وارد نمایید.

وارد کردن رمز عبور دلخواه
وارد کردن رمز عبور دلخواه

در مرحله بعد لازم است یک شماره موبایل برای مسائل امنیتی و بازگردانی رمز عبور خود وارد نمایید.

وارد کردن شماره موبایل
وارد کردن شماره موبایل

در مرحله بعد، خلاصه ای از اطلاعات حساب به شما نمایش داده می شود.

خلاصه اطلاعات حساب جیمیل
خلاصه اطلاعات حساب جیمیل

 

در مرحله آخر با لمس دکمه I agree حساب کاربری جیمیل شما ساخته و به اکانت های گوشی اضافه می شود.

ساخت جیمیل
ساخت جیمیل

ساخت جیمیل با گوشی اندروید

ساخت جیمیل در گوشی سامسونگ و آیفون به هم شباهت دارد. برای ساخت Gmail در گوشی اندروید مانند سامسونگ و … لازم است ابتدا به بخش Setting دستگاه خود مراجعه کنید و وارد بخش Accounts and backup شوید.

ورود به بخش Accounts and backup
ورود به بخش Accounts and backup

در گام بعد به بخش Manage accounts وارد شوید.

ورود به بخش Manage accounts
ورود به بخش Manage accounts

در مرحله بعد چنانچه قصد ساخت اکانت جدید و اضافه کردن آن به گوشی خود را دارید، گزینه Add account را لمس کنید.

ورود به بخش Add account
ورود به بخش Add account

درمرحله بعد گزینه Google را لمس کنید.

ورود به اکانت گوگل
ورود به اکانت گوگل

در گام بعد، برای ساخت اکانت جدید، Create account و For myself را لمس کنید.

ورود به بخش Create account
ورود به بخش Create account

در ادامه تمامی مراحل شبیه به ساخت اکانت جیمیل در آیفون طی می شود که پیش از این به صورت کامل توضیح داده شده است.

افزایش امنیت اکانت گوگل یا جیمیل

امروزه از جیمیل در بسیاری از شرکت ها، اداره ها، مراکز آموزشی و … استفاده می شود. به همین دلیل بهتر است امنیت اکانت خود را افزایش دهید تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرد. راه های زیادی برای افزایش امنیت وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

 1. انتخاب پسورد قوی: برای افزایش ایمنی پسورد می توانید از ترکیب حروف فارسی و انگلیسی، اعداد، نشانه ها و … استفاده کنید. شماره های منحصر به فرد مانند شماره تلفن همراه، تاریخ تولد، کارت ملی و … امنیت بسیار پایینی دارند.
 2. افزودن شماره تماس یا ایمیل جهت ریکاوری: یکی از راه هایی که سبب افزایش امنیت حساب کاربری جیمیل شما می شود، استفاده از ایمیل و شماره تلفن جهت ریکاوری است. ساخت جیمیل بدون شماره موبایل ممکن است امنیت کافی را نداشته باشد. برای فعال کردن این گزینه می توانید به حساب کاربری خود در بخش Personal info & privacy مراجعه کنید و گزینه Your personal info را انتخاب کنید. در این قسمت بر روی گزینه Phone کلیک کنید. در این بخش با گزینه Add a recovery phone مواجه خواهید که می توانید در آن شماره تلفن خود را وارد کنید.
 3. از اکانت خود خارج شوید: اگر در مکان های عمومی و از طریق سیستم های مختلف وارد اکانت جیمیل خود می شوید، حتماً پس از اتمام کار خود از اکانت خارج شوید تا نفرات بعدی نتوانند از اکانت شما سوء استفاده کنند.

چطور آدرس ایمیل فراموش شده را بازیابی کنیم؟

برای این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

 • به صفحه ریکاوری گوگل وارد شوید و روی گزینه Forget email کلیک کنید.
 • در این بخش می توانید شماره موبایلی که پیش تر به عنوان پشتیبان وارد کرده بودید را بنویسید. اگر به جای شماره موبایل از ایمیل به عنوان پشتیبانی استفاده کرده بودید، ایمیل خود را وارد کنید و پس از آن روی گزینه Next کلیک نمایید.
 • پس از این مرحله باید در صفحه بازشده مشخصات (نام و نام خانوادگی) ایمیل فراموش شده را وارد کنید و به صفحه بعد بروید.
 • اگر اطلاعاتی که وارد کردید صحیح بود، گزینه ای به نام Get a Verification Code را مشاهده خواهید کرد.
 • گزینه Send را انتخاب کنید. کد فعال سازی برای شما ایمیل یا پیامک می شود.
 • هنگامی که کد برای شما ارسال شد، Enter the code روی صفحه نمایان می شود که باید در این فیلد کد ارسالی را وارد کنید. با وارد کردن کد، ایمیل فراموش شده به شما نمایش داده می شود.

بیشتر بخوانید: ساخت ایمیل یاهو | ایجاد و ساخت اکانت Yahoo


تفاوت جیمیل شخصی و بیزینس

 1. جیمیل شخصی اغلب برای انجام کارهای روزمره و ارتباط با سایرین ساخته می شود.
 2. عموماً از گوگل بیزینس جهت بهتر دیده شدن کسب و کار و تبلیغات استفاده می شود.

اکانت بیزینس جیمیل یک نوع پروفایل تجاری است. اکانت جیمیل شخصی یک پروفایل رسمی با امکانات محدود است اما در اکانت جیمیل کاری می توانید بسیاری از اطلاعات شامل ویژگی ها و مشخصات بیزینس خود را در اختیار سایرین قرار دهید.


بیشتر بخوانید: تغییر رمز جیمیل