هک وای فای

آیا هک وای فای امکان پذیر است؟ روش های جلوگیری از آن کدام است؟

هک وای فای واژه ای که همه ما تا به حال زیاد شنده ایم. آیا تا به حال احساس کرده اید کسی به غیر از شما از شبکه wifi شما درحال استفاده است؟ اگر شما در منزل یا محل کار، شبکه وای فای دارید، حتماً نگرانی های از بابت امنیت شبکه داشته اید.

برای یافتن علت کم شدن سرعت اینترنت همین حالا اقدام نمایید.

در این مقاله انواع روش های هک wifi و روش های جلوگیری از آن را معرفی می کنیم تا شما با خیالی راحت تر از شبکه تان استفاد کنید. لازم به ذکر است که روش های هک گفته شده فقط جهت افزایش آگاهی، افزایش امنیت و مقابله با نفوذ در شبکه است.

کاربرد های شبکه wifi

در ابتدا لازم است یادآوری کنیم برخلاف انچه که بسیاری تصور می کنند، شبکه وای فای فقط برای دسترسی به اینترنت نیست بلکه بسیاری از شرکت ها و سازمان ها نیز از ارتباط wifi برای اتصال کامپیوترها و دستگاه های درون سازمانی استفاده می کنند که هک وای فای در این موارد می تواند بسیار خطرناک و پرهزینه باشد.

معنی هک شبکه وای فای

بطور کلی چهار نوع هک شبکه وای فای وجود دارد:

 • هک پسورد: این نوع هک همان طور که از نامش مشخص است، برای بدست آوردن رمز عبور شبکه وای فای است.
 • هک مرد میانی یا middle man attack: در این نوع هک، هدف دسترسی به اطلاعات در حال تبادل بین دو فردی است که در یک شبکه هستند است.
 • Sniffing: در این نوع هک، بسته داده و اطلاعات در زمان انتقال در شبکه رهگیری می شوند.
 • هک DDOS: در این نوع هک، هدف کار انداختن یا اختلال در شبکه با افزایش شدید ترافیک است.

حقایق مهم در مورد هک شبکه وای فای

 1. هک WiFi به وسیله گوشی هوشمند غیر ممکن است. اپ هایی که مدعی هک رمز عبور وای فای هستند، غالباً بد افزار می باشند. پس از نصب آنها خودداری کنید.
 2. برای هک رمز عبور وای فای به وسیله کامپیوتر، شما به سیستمی قدرتمند، آنتن دهی و دسترسی قوی به شبکه هدف نیاز دارید. همچنین این پروسه به 5 تا 10 ساعت زمان نیاز دارد!
 3. با استفاده از نرم افزارهای خاص، امکان بازیابی رمز عبور برای دستگاه هایی که قبلاً به وای فای متصل بودند، وجود دارد.

امنیت شبکه wifi

شبکه های وای فای برای ایجاد دسترسی از روش های احراز هویت استفاده می کنند. تعداد این روش ها بسیار زیاد است ولی بهترین و امن ترین آنها  WEP و WPA است. لازم است بدانید که WPA بسیار پیشرفته تر و امن تر از WEP  است و این روش احراز هویت از دو نوع متد WPA و WPA2 تشکیل شده است.

اطلاعات مودم

به غیر از رمز عبور شبکه، مورد دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد، نام کاربری و رمز عبور دستگاه مودم یا روتر است. این امر در زمینه هک وای فای بسیار مهم است. تمامی دستگاه های موجود در بازار دارای بخشی به نام کانفیگ یا تنظیمات هستند که به وسیله نام کاربری و رمز عبوری که در پشت مودم قرار دارد، قابل دسترسی است.

برای خرید مودم ارزان همین حالا اقدام نمایید.

این اطلاعات برای همه مدل های یک برند یکی است و به وسیله آنها با ورود به بخش تنظیمات مودم، می توان به رمز عبور شبکه و دیگر مشخصات آن دسترسی پیدا کرد. حتماً بعد از خرید دستگاه و راه اندازی شبکه نام کاربری و رمز عبور مودم را عوض کنید.

مورد دیگر mac address مودم و دستگاه های متصل به شبکه است که اگر یک هکر به آنها دسترسی پیدا کند می تواند با استفاده از انها به شبکه نفوذ کند. برای امنیت این موضوع روش های وجود دارد.

روش های جلوگیری از هک شبکه WIFI

برای جلوگیری از هک وای فای حتما روش های زیر را امتحان کنید:

 1. رمز عبور قدرتمند برای شبکه خود انتخاب کنید، بهتر است ترکیبی از حروف، اعداد، و علائم و حداقل 6 کاراکتر باشد. در مراقبت از رمز عبور کوشا باشید و آن را در اختیار هر کسی قرار ندهید، در صورت امکان خودتان رمز را در گوشی یا موبایل دیگران وارد کنید.
 2. بعضی از مودم ها دارای دسترسی مهمان هستند. بدین صورت که با ارائه رمز عبور موقت به اشخاص مورد انتخاب شما اجازه دسترسی موقت می دهند. در صورت امکان از این روش استفاده کنید. در صورت امکان، هر چند ماه یکبار، رمز عبور شبکه وای فای را عوض کنید. این کار در جلوگیری از هک وای فای بسیار موثر است.
 3. بخش امنیت مودم را بر روی WPA2 تنظیم کنید. شما می توانید با استفاده از IP، نام کاربری و رمز عبوری که در زیر مودم نوشته شده است، به بخش تنظمات وارده شده و این تغییرات را انجام دهید. می توانید از کارشناسان شرکت تهیه اینترنت خود نیز راهنمایی بخواهید.
 4. دیوار آتش یا FIREWALL مودم را فعال کنید. در بخش امنیتی تنظیمات مودم های جدید، دیوار آتش وجود دارد. در صورت فعال نبودن، آن را فعال کنید.
 5. بر شبکه خود نظارت کنید. شما می توانید با استفاده از نرم افزارهایی بر شبکه خود نظارت کنید و اگر متوجه اتصال دستگاهی که نمی شناسید به شبکه شدید، سریعاً اقدام مناسب را انجام دهید. در بخش تنظمات مودم نیز امکانی به نام MAC FILTERING وجود دارد که بوسیله آن می توانید دستگاه متصل به شبکه را شناسایی و در صروت لزوم، دسترسی آن را قطع یا محدود کنید.
 6. شبکه خود را پنهان کنید. در مودم های جدید، امکانی وجود دارد که فقط دستگاه های از پیش تأییدشده توسط شما بتوانند شبکه وای فای شما را در لیست شبکه موجود خود مشاهده کنند. استفاده از این روش، امکان هک شبکه وای فای شما را بشدت کم می کند.