استفاده از گوگل مپ

آموزش گام به گام استفاده از گوگل مپ

استفاده از گوگل مپ امروزه یکی از نیاز های اساسی کاربران اینترنیت است. یکی از محبوب ترین و بهترین برنامه های نقشه و مسیریابی در جهان است. همه کسانی که صاحب موبایل اندروید هستند، این برنامه را درگوشی خود دارند. چون گوگل مپس یک سرویس آنلاین است، از طریق هر دستگاهی که به اینترنت وصل شود می توانید از آن استفاده کنید.

برای مراجعه به گوگل مپ همین حالا اقدام نمایید.

در این مقاله به آموزش گام به گام استفاده از گوگل مپس (Google Maps) می پردازیم. شما با این آموزش می توانید از گوگل مپس بطور کامل و صحیح استفاده کنید.

کاربرد های گوگل مپس

استفاده از گوگل مپ دارای ابعاد مختلفی می باشد:

 • مسیریابی: پرکاربردترین ابزار گوگل مپس، مسیریابی می باشد. شما مبدأو مقصد را مشخص می کنید و گوگل تمامی مسیرهای موجود و کوتاه ترین مسیر را به شما معرفی می کند.
 • پیدا کردن موقعیت: شما با گوگل مپس می توانید در هر نقطه از کره زمین که باشید، موقعیت جغرافیایی خود را پیدا کنید.
 • پیدا کردن اماکن: با گوگل مپس می توانید هرجایی مثل رستوران، بیمارستان، موزه، پلیس، انواع کسب و کارها، وسایل نقلیه عمومی و هرچیزی که در گوگل مپس ثبت شده باشد را پیدا کنید.

راهنمای مسیریابی با گوگل مپ

شما برای شروع استفاده از گوگل مپ و مسیریابی با google maps، به دو نقطه مبدأ و مقصد احتیاج دارید، مبدأ می تواند موقعیت فعلی شما باشد یا هر نقطه دیگری.

انتخاب نوع سفر

برای شروع، بعد از ورود به گوگل مپس رو دکمه direction که به شکل یک لوزی آبی با یک فلش در مرکز است کلیک کنید. در سمت چپ منویی برای شما باز می شود. در بالاترین ردیف، شما نوع وسیله نقیله خود را مشخص می کنید: پیاده، ماشین شخصی، وسیله نقیله عمومی و دوچرخه.

انتخاب مبدا در google maps

در مرحله بعد، شما باید مبدأ را مشخص کنید برای این کار می توانید آدرس مبدا را تایپ کنید یا روی نقشه کلیک کنید. حتی بصورت فرمان صوتی در گوشی همراه به گوگل بگوید تا مبدأ را پیدا کند. برای استفاده از فرمان صوتی در تلفن همراه، در اپ گوگل مپس در بخش جستجو ، علامت میکروفون را لمس کنید.

برای دانلود اپلیکیشن اندروید گوگل مپس همین حالا اقدام نمایید.

بهتر است که در فرمان های صوتی، اسم شهر را اول بگوید : به عنوان مثال: GO TO TEHRAN MIRDAMAD

انتخاب مقصد در گوگل مپس

انتخاب مقصد در استفاده از گوگل مپ بسیار با اهمیت می باشد. مقصد را هم به روش مبدا مشخص کنید. در مرحله بعد، برنامه بطور اتوماتیک همه مسیرهای موجود را به شما نشان می دهد و بعد از محاسبه ترافیک و عوامل دیگر، کوتاه ترین مسیر را از نظر بعد زمانی برای شما مشخص می کند.

شما می توانید چندین مقصد را انتخاب کنید. در زیر گزینه مقصد، فهرستی از مسیرهای موجود قرار دارد که با انتخاب هرکدام، بصورت گام به گام مسیر برای شما نمایش داده می شود.

مسیر یابی صوتی گوگل مپ

در تلفن های همراه برای راحتی در حین رانندگی، گوگل بصورت صوتی شما را در طول مسیر راهنمایی می کند. بخش هایی از راه که به رنگ قرمز نمایش داده شده است، ترافیک زیاد است و بخش های که سبز است، ترافیک ندارد.

دیگر امکانات گوگل مپس

برای استفاده از گوگل مپ و دسترسی به امکانات گوگل مپس، دکمه تنظمیات که در گوشه سمت چپ بالا قرار دارد را کلیک کنید.

 • ردیف بالا برای انتخاب حالات گوگل مپس است. گوگل مپس سه حالت دارد.

حالت نقشه در google maps

 1. حالت اول نقشه است که در آن مسیرها، میادین، اماکن و غیره مشخص شده است.
 2. حالت دوم ماهواره است که با انتخاب این حالت، نقشه به تصاویر ماهواره ای تبدیل می شود. اگر به دنبال تصاویر ماهواره ای هستید، برنامه google earth به مراتب بهتر است.
 3. حالت سوم terrain یا ناهمواری نام دارد که با فعال کردن آن، ارتفاعات به نقشه اضافه می شود.
 • ردیف دوم شامل نقشه عادی، ترافیک برای نشان دادن ترافیک در کل نقشه، ترانزیت برای حمل و نقل عمومی و استریت ویو است. در مورد استریت ویو، در ادامه این مقاله توضیح داده می شود.

نشانه گذاری نقشه گوگل در دوران کرونا

استفاده از گوگل مپ موجب کمک به انسان ها می شود. به صورت مثال بعد از همه گیری کرونا، گزینه کوید 19 نیز به این ردیف اضافه شده است. در کشورهای مختلف مسیر مراکز واکسیناسیون و بیمارستان های مخصوص کرونا در گوگل مپ قابل نمایش است.

 • ردیف سوم گزینه هایی برای به اشتراک گذاشتن موقعیت خود، ذخیره مکان های مهم یا مورد علاقه شما و غیره وجود دارد.

 ذخیره نقاط مورد علاقه در Google Maps

با ذخیره کردن یک نقطه مورد علاقه هنگام استفاده از گوگل مپ مثل منزل یا محل کار می توانید در مسیر یابی به جای جست و جو کردن، فقط بر روی نام آنها در فهرستی که در زیر مبدأ و یا مقصد نمایش داده می شود، کلیک کنید.

در ویندوز:

 1. ابتدا روی نقطه مورد نظر خود دو بار کلیک چپ کنید، سپس در پنجره کوچکی که باز می شود، روی اعداد طول و عرض جغرافیایی کلیک کنید.
 2. در سمت چپ صفحه روی گزینه save یا ذخیره کلیک کنید. همچنین در اینجا می توانید این نقطه را به اشتراک بگذارید یا برای گوشی خود نیز ارسال کنید.

در اندروید:

 1. گوگل مپس را باز کنید. نقطه مورد نظر را روی نقشه لمس کنید یا با انگشت خود آن را نگه دارید.
 2. منویی که در پایین صفحه ظاهر می شود را به بالا بکشید و روی گزینه ذخیره کلیک کنید.

ذخیره نقشه به صورت آفلاین در گوگل مپ

استفاده از گوگل مپ به صورت آفلاین یکی از نیازهای کاربران می باشد.

ممکن است در مناطقی دسترسی به اینترنت وجود نداشته باشد. برای این معضل می توان از قبل نقشه را دانلود کرد و بعد به صورت آفلاین استفاده کرد.

ابتدا محل مورد نظر را search کرده و سپس در قسمت پایین گزینه directions را انتخاب کرده و در نهایت آن را دانلود می کنیم.

همچنین در اپلیکیشن های اندروید و IOS می توان به منو رفته و گزینه  offline maps را انتخاب کرده و به صورت آفلاین استفاده می کنیم.

 

Street view  استریت ویو

استفاده از گوگل مپ این امکان جالب را به شما می دهید که بطور مجازی به هر جایی که علاقه دارید، سفر کنید . برای استفاده از استریت ویو دو راه وجود دارد

راه اول:

 1. در گوشه پایین سمت راست بر روی آدمک نارنجی کلیک کنید و آن را روی نقاطی که روی نقشه مشخص می شود، قرار دهید.
 2. شما وارد یک تصویر 360 درجه خواهید شد و می توانید با حرکت موس به اطراف نگاه و با کلیک روی علائم حرکت کنید.

راه دوم:

 1. در گوشه سمت راست بالا، برای روی دکمه همبرگری تنظیمات کلیک کرده و در ردیف دوم، بر روی street view کلیک کنید.
 2. از میان نقاطی که بر روی نقشه ظاهر می شود، یکی را انتخاب کنید و وارد تصویر 360 درجه شوید.