ماسک تنفسی سه لایه

تشخیص ماسک تنفسی سه لایه استاندارد از تقلبی

ماسک تنفسی سه لایه مناسب و استاندارد، امروزه علی الخصوص در دوران کرونا به یکی از دغدغه های اساسی افراد در زندگی روزمره تبدیل شده است. اگر ماسک سه لایه face mask، دارای استانداردهای لازم نباشد، تأثیری در حفظ سلامتی و جلوگیری از انتقال ویروس به بدن ما نیز ندارد.

به همین علت ما تصمیم گرفتیم تا در این مقاله شما را با استانداردهای یک ماسک آشنا کنیم تا بتوانید بهترین و استانداردترین انواع ماسک را تهیه کنید. برای خرید ماسک تنفسی سه لایه می توانید همین حالا اقدام نمایید.

خرید ماسک

آنچه در ادامه می خوانیم:

ماسک سه لایه تنفسی

ماسک استاندارد برای کرونا باید به گونه ای باشد که در آن راهی برای ورود و خروج هوا وجود نداشته باشد. جهت تست این قابلیت، می توانید یک شعله شمع را در حالتی که ماسک به طور کامل بر روی صورتتان قرار گرفته است، در مقابل خود گرفته و آن را فوت کنید. اگر شعله خاموش شد، نشان دهنده این است که لایه وسطی ماسک بسیار نازک است و مطابق اصول استاندارد تولید نشده است.

علاوه بر این، چروک شدن و تغییر شکل دادن ماسک نیز، یکی دیگر از نشانه هایی است که اصل نبودن این محصول را نشان می دهد. برای مشاهده قیمت ماسک تنفسی می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

آزمایش دوم برای تشخیص سه لایه بودن انواع ماسک های تنفسی، به این صورت است که ابتدا دو طرف ماسک که بند به آن متصل شده است را می شکافیم و سپس سه لایه ی ماسک را از یکدیگر جدا می کنیم. شعله را در مقابل لایه وسط قرار می دهیم، اگر این لایه ماسک شعله ور شود، در این صورت ماسک استاندارد نیست. اما اگر فقط ذوب شود و شعله ور نشود، در این صورت ماسک استاندارد است.

آزمایش سوم به این صورت است که ماسک باید ضد آب باشد. برای انجام این تست می توانید ماسک خود را مانند سبد از سمت بندهایش در دستانتان بگیرید و آن را گود کنید و سپس داخل آن آب بریزید. اگر آب در ماسک تنفسی باقی ماند و ماسک حالت ضد آب و عایق را ایفا کرد، در این صورت ماسک استاندارد است.

حالت دوم در این آزمایش به این صورت است که شما می توانید بر روی میز چند قطره آب بریزید و بیرون ماسک سه لایه را به آرامی بر روی آب تماس دهید. اگر آب در داخل ماسک جذب شد و خاصیت ضد آب را ایفا نکرد، دراین صورت نیز می توان گفت که ماسک تنفسی شما استاندارد نیست.

تشخیص ماسک سه لایه استاندارد

و اما در آزمایش چهارم، دیگر نیازی به شعله وجود ندارد. در این آزمایش نیز همچون آزمایش دوم، پس از شکافتن ماسک، چنانچه لایه سوم و میانی ماسک بسیار نازک باشد، دیگر نیازی به انجام تست شعله نیست و غیر استاندارد بودن ماسک کاملاً مشخص است.

آزمایش پنجم به این صورت است که پس از شکافتن ماسک، لایه میانی آن را در معرض نور قرار می دهیم. چنانچه انتقال نور سبب ذوب شدن پارچه شود، نشان می دهد که این محصول فاقد استاندارد ماسک های تنفسی است.

انواع ماسک

ماسک پزشکی جراحی: این نوع ماسک بدلیل ایمنی بالا در مقابل انتقال عفونت و باکتری و همچنین قیمت مقرون به صرفه و مناسب، ماسک سه لایه مناسبی به شمار می آید.

ماسک سوپاپ دار: این نوع ماسک می تواند تا میزان 95 درصد از ورود ذرات به دستگاه تنفسی جلوگیری کند.

ماسک پارچه ای معمولی: با رواج بیماری کرونا، استفاده از این نوع ماسک به دلیل ورود به دنیای مد و فشن بسیار افزایش یافت. اما این نوع ماسک هیچ تأثیری در جلوگیری از انتقال این بیماری ندارد. چنانچه قصد استفاده از این نوع ماسک را دارید، حتماً نمونه دو لایه آن را تهیه نمایید و حتماً در زیر آن از ماسک های ساده سفید استفاده کنید.

انواع ماسک های تنفسی و کاربرد آنها

همچنین بخوانید: معرفی کامل انواع ماسک و شیلد محافظ صورت و کاربرد آنها

ماسک استاندارد برای کرونا را از کجا تهیه کنیم؟

شما می توانید خرید ماسک تنفسی سه لایه استاندارد را از داروخانه ها و لوازم بهداشتی های معتبر انجام دهید. از خرید ماسک تنفسی از دست فروشان نیز خودداری کنید زیرا ممکن است این ماسک ها تقلبی باشند و میکروب و ویروس را از خود عبور دهند.

برای تشخیص بهتر ماسک استاندارد، لازم است که با دقت جزئیات ثبت شده بر روی جعبه ماسک را مطالعه کنید. مواردی که لازم است مورد توجه قرار دهید عبارتند از:

  • ادعای تأیید استفاده ماسک سه لایه برای کودکان: براساس گزارش یونیسف و سازمان بهداشت جهانی، کودکان زیر 5 سال به دلیل اینکه ممکن است استفاده از ماسک، رشد و تکاملشان را به خطر بیندازد، نباید از ماسک استفاده کنند.
  • نداشتن علامت استاندارد بر روی جعبه
  • وجود غلط املایی بر روی جعبه
  • وجود لوازم جانبی تزئینی همچون پولک

چه زمانی برای تعویض ماسک مناسب است؟

تعویض ماسک، زمان مشخصی ندارد اما به توصیه پزشکان، بهتر است ماسک سه لایه باکیفیت پرستاری را حداکثر یک روز و ماسک های سه لایه معمولی را حداکثر سه ساعت یکبار تعویض کنید. ماسک هایی با لایه های بیشتر که قابلیت شست و شو دارند را نیز، اگر تغییر شکل نداده باشند و قالب مناسبی داشته باشند، می توان همچنان مورد استفاده قرار داد.