داکت برق

داکت برق چیست و چه کاربردی دارد؟

 داکت برق سبب محافظت از سیم و همچنین انتقال آن می شود. داکت از در هم ریختگی کابل ها جلوگیری می کنذ. معمولاً از داکت برق جهت زیبایی فضای کابل کشی استفاده می شود. این وسیله به دلیل ضد آب نبودن، در فضاهای سر بسته قابل استفاده است.

به دلیل پرکاربرد بودن این وسیله، داکت تزئینی نیز برای ایجاد هماهنگی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید داکت برق می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید. آنچه در ادامه می خوانیم:

 • داکت برق چیست؟
 • انواع داکت
 • نکات مهم در خرید داکت
 • آموزش نحوه نصب داکت برق

داکت برق چیست؟

همانطور که در مقدمه گفته شد، داکت وسیله ای مشابه کانال است که از آن جهت عبور سیم و کابل در انواع فضاهای مسقف استفاده می شود. این وسیله اغلب از جنس PVC تولید می شود. انواع داکت در ساختمان ها، تأسیسات و سرویس های بهداشتی بکار می رود. البته در ساختمان ها مسکونی، اغلب جهت منظم سازی کابل ها کاربرد دارد.

داکت های برق همیشه با طول 2 متر و در عرض های مختلف تولید می شوند. انواع داکت های برق از جنس فلزی یا پلاستیکی هستند و در شاخه های 2 متری و اندازه های عرضی 1، 1.5، 2، 2.5، 3، 3.5، 4، 5، 6 و 9 تولید می شوند.

انواع داکت

 • داکت ساده: این نوع داکت برق در واقع همان داکت های ساده ای هستند که در ساختمان ها کاربرد زیادی دارند. اگر ماژول هایی مانند کلید پریز مورد استفاده شما قرار نمی گیرد، انتخاب این مدل داکت را به شما پیشنهاد می کنیم. داکت ساده بر اساس عرض و ارتفاع به سایزهای مختلف تقسیم می شود.
 • داکت شیار دار: این نوع داکت مانند داکت ساده است اما با این تفاوت که روی بدنه آن شیارهایی قرار دارد. عموماً از این نوع داکت در تابلوهای فشار قوی و ضعیف استفاده می شود. درب داکت شیاردار را می توان قفل نمود تا به راحتی در آن باز نشود. لازم به ذکر است که این نوع داکت از مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی برخوردار است.
 • داکت پارتیشن دار: این وسیله نوعی داکت و ترانکینگ است. تفاوت ترانکینگ با داکت در سایز بزرگ و ماژولار بودن آن است. در این نوع داکت می توان انواع کلید و پریز را قرار داد. در ساختمان سازی مدرن از این محصول استفاده می شود و می توان در آن دو نوع سیم قرار داد.
 • داکت قرنیزی: این نوع داکت فضای خالی دارد و به دلیل ظاهر متفاوت آن، با محیط سازگار است. طول عمر این نوع داکت بالا است و در برابر عوامل محیطی نیز مقاوم می باشد.
 • داکت کف خواب: این نوع داکت، همانطور که از اسم آن مشخص است، به طور کامل بر روی زمین قرار می گیرد. انواع داکت برق کف خواب در رنگ های طوسی، سفید و قهوه ای تولید و عرضه می شوند. ظاهر این داکت نیز به صورت نیم دایره است. داکت کف خواب که به آن داکت زمینی نیز می گویند، ضد ضربه و غیر قابل اشتعال می باشد.
 • داکت لوله: امروزه به دلیل سیستم گرمایش از کف ساختمان ها، این نوع داکت بسیار کاربرد دارد.

نکات مهم در خرید داکت

 • جهت صرفه جویی در هزینه، اگر برای حجم کمی سیم می خواهید تهیه کنید پیشنهاد می کنیم از داکت با سایز کوچک استفاده کنید.
 • درصورتیکه می خواهید کابل تلفن و برق را از داکت عبور دهید، استفاده از داکت پارتیشن دار را توصیه می کنیم. برای خرید کابل تلفن می توانید از سایت راندنو اقدام نمایید و با نمایندگان اصلی در ارتباط باشید.
 • اگر نصب ماژول هایی مانند پریز برق، ضروری است، توصیه می کنیم از داکت شبکه یا ترانکینگ دیواری را انتخاب کنید.

جهت خرید بهترین داکت برق موجود در بازار می توانید آن را در سایت راندنو از طریق ارتباط مستقیم با فروشندگان تهیه کنید.

محبوب ترین داکت های برق در ایران عبارتند از:

داکت طرح چوب

داکت طرح چوب معمولا در سایزهای مختلفی تولید می شود. این داکت ها در رنگ های مختلف چوب تولید می شود و بیشتر جهت زیبایی و مناسب برای تزئین منازل استفاده می شوند.

داکت برق پشت چسب دار

از این داکت ها معمولا در منازل و ادارات استفاده می شود. در حالت معمول داکت ها به وسیله پیچ و مهره به دیوار نصب می شوند ولی این نوع داکت برق توسط چسب های مخصوص یه دیوار یا کف ساختمان ها نصی می شوند.

آموزش نحوه نصب داکت برق

اتصالات داکت باید بسیار اصولی به محل مورد نظر نصب شود. استفاده از چسب، میخ و ابزار غیر استاندارد، اثر نا مطلوبی بر انواع داکت می گذارد.

در هنگام نصب داکت توجه کنید، زاویه ها و کنج ها به خوبی با هم نصب گردند تا سیم از آن بیرون نزند زیرا هدف از داکت کشی دیده نشدن و در معرض آسیب قرار نگرفتن سیم و کابل است.

جهت نصب و اتصالات داکت ابتدا دیوار مورد نظر را اندازه گیری می کنیم و سپس داکت مورد نظر را با توجه به  اندازه ای که گرفتیم با استفاده از اره سا فرز برش می دهیم. حال داکت را بر روی دیوار نگه می داریم و نقاط خالی قرار گرفتن پیچ را نشانه گذاری می کنیم.

سپس با کمک دریل نقاط مورد نظر را سوراخ می کنیم و رولپلاک و پیچ به همراه حلقه را در آن قرار می دهیم و با استفاده از پیچ گوشتی اتصالات داکت را تکمیل می کنیم.