روش های خشک کردن گوشی پس از افتادن در آب

برای یک فرد صاحب گوشی موبایل، افتادن گوشی در آب اتفاق غم انگیزی خواهد بود. در چنین مواقعی، اولین توصیه ای که اطرافیان می کنند، قرار دادن گوشی موبایل در یک کیسه برنج است که بین عموم مردم رایج شده است. اما اینکه این کار تا چه میزان می تواند گوشی موبایل ما را نجات دهد و آیا مواد بهتری در مقایسه با برنج برای این کار وجود دارد یا نه، موضوعی است که در ادامه به آن پرداخته شده است.

گام اول: اطمینان از میزان مقاومت گوشی موبایل در برابر آب

نخست لازم است مطمئن شویم آیا واقعاً گوشی رطوبت دیده ما بر اثر برخورد با آب صدمه دیده است یا نه؟! امروزه اغلب شرکت های تولیدکننده گوشی های موبایل، محصولات خود را مقاوم در برابر آب می سازند اما مقاومت در برابر آب (Water-Resistant) با مفهوم ضد آب (Waterproof) متفاوت است. وقتی می گوییم وسیله ای ضد آب است، منظور مقاومت آن وسیله در هر عمق آب، بدون محدودیت زمانی می باشد، یعنی چنانچه این وسیله برای هر مدت زمانی در هر عمقی از آب قرار گیرد، آب به داخل آن غیر قابل نفوذ خواهد بود، اما برای گوشی ها، تبلت و ساعت های هوشمند، عموماً منظور، مقاومت در برابر آب در عمق مشخص و در مدت زمان معین است. برای درک بهتر میزان مقاومت گوشی موبایل در برابر آب، لازم است با مفهوم IP آشنا شویم. استانداردی که کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک در ژنو سوئیس، جهت تعیین مقدار مقاومت وسایل الکترونیکی در برابر آب و مواد جامد دیگر مانند گرد و غبار و … بکار برده است. عددی که بعد از IP قرار می گیرد، میزان مقاومت وسیله را نشان می دهد. برای مثال، وسایل الکترونیکی با IP6 می توانند تا مدت زمان حداکثر 8 ساعت در تماس مستقیم با آلودگی و گرد و غبار صدمه ای نبینند. رقم بعدی 7 یا 8 است که IP67 بیانگر مقاومت وسیله تا حدود 30 دقیقه زمان در عمق 1 متری آب و IP68 نیز مقاومت وسیله تا حدود 30 دقیقه زمان در عمق 1.5 متری آب را نشان می دهد. آیفون X و آیفون 8، IP67 بوده و مدل های جدیدتر مانند iPhone 11 Pro و Samsung Galaxy Note 10 نیز با IP68 مطابقت دارند؛ اما اگر گوشی موبایلی داریم که مطابق این استانداردها عمل نمی کند، لازم است وارد عمل شده و گام های بعدی را امتحان کنیم.

گام دوم: گوشی موبایل خود را خاموش کرده و سپس آن را خشک کنید

بلافاصله پس از آنکه گوشی خود را از داخل آب بیرون کشیدید، برای اینکه از وارد شدن صدمه بیشتر به قسمت های مختلف گوشی پیشگیری شود، دستگاه را سریعاً خاموش کنید. پس از آن، درب مربوط به سیم کارت را باز کرده و سیم کارت را از گوشی خارج کنید زیرا آب می تواند به داخل محفظه سیم کارت نیز نفوذ کرده و موجب از کار افتادن سیم کارت شود. پس از آن، گوشی خاموش خود را خشک کنید. لازم به ذکر است که نیازی به استفاده از سشوار برای خشک کردن گوشی نخواهد بود، زیرا در صورت وجود آب بر روی قطعات داخلی گوشی، استفاده از سشوار و وارد شدن گرمای اضافی، تنها موجب وارد شدن صدمات بیشتر به این قطعات خواهد شد. در عوض، می توانید از پارچه مخصوص تمیز کردن عینک برای خشک کردن گوشی خود استفاده کنید. حتی اگر می توانید، درب پشت گوشی را نیز باز کرده و قطعات را با پارچه ای لطیف خشک نمایید. برای از بین رفتن آب های اضافی و خشک شدن کامل گوشی نیز می توانید آن را در معرض نور خورشید قرار دهید. پس از انجام این مراحل می توانید برای ارزیابی میزان صدمات واردشده به گوشی، آن را روشن کنید، اما قبل از آن، برای احتیاط بیشتر پیشنهاد می شود که گوشی در داخل یک ماده جذب کننده آب مانند برنج غوطه ور شود، اما برنج به اندازه ای که فکر می کنیم قدرت جذب آب را ندارد. شرکت Gazelle که وسایل خانگی خراب را خریداری کرده و پس از تعمیر دوباره، آنها را به فروش می رساند، قدرت جذب 10 نوع ماده مختلف را برای 9 مدل گوشی در مدت 10 ثاینه ارزیابی کرده و به این نتیجه رسیده است که ژل سیلیکا در این مورد بهتر از برنج عمل می کند. ژل سیلیکا ماده ای جاذب است که جهت کنترل رطوبت در محیط های آزمایشگاهی بکار می رود. همان ماده ای که درون بسته های کوچک در داخل جعبه وسایل مختلف وجود داشته و موجب حفظ رطوبت آنها می شود. طبق نتیجه گیری این شرکت، ژل سیلیکا بهترین ماده خشک کن برای گوشی موبایل خواهد بود و پس از آن، کوسکوس (بلغور گندم عربی) بهترین گزینه محسوب می شود. بنابراین بهتر است در چنین مواقعی ژل سیلیکا را به جای برنج امتحان کرده و نتیجه را مشاهده کنید.
تمام موارد بالا چنانچه میزان آسیب واردشده به گوشی زیاد نباشد، مؤثر خواهد بود اما گاهی قطعات داخلی گوشی بر اثر آب صدمه جدی دیده و لازم است به تعمیرکار سپرده شود که هزینه های بالایی نیز به دنبال خواهد داشت.