علت کندی سرعت اینترنت

علت کم شدن سرعت اینترنت چیست؟

علت کم شدن سرعت اینترنت می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. امروزه اینترنت، کیفیت و سرعت آن تأثیر زیادی بر روی زندگی ما دارد. به کمک اینترنت می توان بسیاری از کارهای روزمره را بدون خروج از منزل انجام داد. همچنین بسیاری از فعالیت های ما مانند پرداخت قبوض، انتقال وجه و … به اینترنت بستگی دارد. برای خرید موم روتر ارزان همین حالا اقدام نمایید.

در ادامه به بررسی چند مورد از مهم ترین دلایل کند شدن اینترنت اشاره خواهیم کرد. با مجله راندنو همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

اینترنت چگونه به دست ما می رسد؟

اینترنت داده ها را از طریق یک سری پروتکل به نام (Internet Protocol) و یا آی پی، نگهداری و منتقل می کند. آی پی همان مجموعه ای از قوانین است که برای ارسال و دریافت بسته از آن استفاده می شود. تعداد زیادی بسته در کل شبکه وجود دارد. این بسته ها از مجموعه محتوا مانند صفحات وب و … تشکیل شده اند.

این محتواها به شبکه فرستاده می شوند و پس از آن توسط گیرنده دریافت می شوند. اگر بسته ها به دست گیرنده رسیده باشد، تأییدیه دریافت آن نیز صادر می شود.

دلیل کندی اینترنت این است که برخی از بسته ها به مقصد نمی رسند. به همین دلیل، فرستنده به ناچار بارها و بارها بسته ها را ارسال می کند تا تأییدیه آن را دریافت کند. این کار باعث به وجود آمدن تأخیر در دریافت بسته ها می شود. در نتیجه سرعت اینترنت نیز کاهش پیدا می کند.

برای خرید مودم روتر ایرانسل همین حالا اقدام نمایید.

اینترنت

عوامل تأثیرگذار بر روی سرعت اینترنت

برای پاسخ به علت کم شدن سرعت اینترنت می بایست به بررسی عوامل تأثیرگذار بر روی سرعت اینترنت بپردازیم:

  1. محدودیت های ISP

برخی از سرویس های ارائه دهنده اینترنت و یا ISP، برای کاربرانی که حجم زیادی اینترنت مصرف می کنند، سرعت اینترنت را کاهش می دهند. اگر کاهش سرعت اینترنت شما به دلیل سیاست های ISP باشد، بهبود دادن آن دست شما نیست.

اگر از دسته کاربرانی هستید که به مشاهده فیلم به صورت HD می پردازید و یا بازی های آنلاین زیادی انجام می دهید، احتمالاً با این محدودیت ها مواجه خواهید شد. در این صورت می توانید از شرکت های ارائه دهنده سرویس اینترنتی استفاده کنید که محدودیت های کمتری دارند.

  1. تعداد دستگاه های متصل به اینترنت

هرچه تعداد دستگاه های متصل به اینترنت در یک مجموعه بیشتر باشد، سرعت اینترنت کمتر می شود. یک علت کم شدن سرعت اینترنت همین است. دستگاه های متصل به اینترنت می توانند کنسول بازی، رایانه های شخصی، گوشی های موبایل، تلویزیون های هوشمند و … باشند. تمامی این تجهیزات اطلاعات را به صورت همزمان ارسال و دریافت می کنند. همین امر سبب کاهش سرعت اینترنت می شود.

با مراجعه به تنظیمات روتر و در قسمت Quality of Service می توانید حجم اینترنتی که به هر دستگاه اختصاص پیدا می کند را بررسی کنید.

برای خرید مودم یوتل همین حالا اقدام نمایید.

تعداد دستگاه های متصل به اینترنت

  1. ضعف در عملکرد تجهیزات

یک شبکه متشکل از تعدادی دستگاه است که توسط کابل به یکدیگر متصل شده اند. تجهیزات شبکه بسته های محتوایی را به سمت مقصد هدایت می کنند. این دستگاه ها شامل مودم فیبرنوری، روتر، اکسس پوینت، کابل شبکه، کارت شبکه و … می شوند.

این محصولات همانند یک کامپیوتر عمل می کنند و تحت تأثیر عوامل زیادی قرار می گیرند. اگر دستگاه روتر شما قدیمی باشد، تراشه آن نیز قدیمی تر است. به همین دلیل امکان دارد عملکرد کندتری داشته باشد. ارتقای روتر می تواند کمک زیادی به سرعت اینترنت شما کند. روترهای جدید دارای پردازنده های سریع تری هستند.

هم چنین سیم کشی و کابل کشی شبکه نیز ممکن است از کیفیت بالایی برخودار نباشد. اهمیت کابل به گونه ای است که اگر بهترین مودم دنیا را داشته باشید ولی کابل اترنت بین روتر و مودم کم کیفیت باشد، اینترنت بسیار ضعیفی را تجربه خواهید کرد. به همین دلیل سیم و کابل های مربوط به شبکه را ارتقا دهید یا اگر کم کیفیت هستند و پوسیدگی دارند، آنها را تعویض کنید.

  1. کابل شبکه تقلبی و ضعیف

استفاده از کابل شبکه نسبت به وای فای، سرعت اینترنت بیشتری برای شما فراهم می کند. کابل های شبکه سرعت های متفاوتی ارائه می کنند. برخی از انواع کابل شبکه دارای سرعت و پهنای باند بیشتری هستند. برای خرید کابل شبکه ارزان همین حالا اقدام نمایید.

کابل های شبکه می توانند در گروه های Cat5e ،Cat6 ،Cat6a و Cat7 باشند. هر چه عدد قرار گرفته شده در مقابل Cat بیشتر باشد، کیفیت و سرعت کابل نیز بیشتر می شود. در اغلب شبکه های خانگی از کابل شبکه Cat6 و Cat5e استفاده می شود.

اگر به دنبال یافتن علت کم شدن سرعت اینترنت هستید، بهتر است کابل های شبکه خود را تغییر دهید. این کار باعث افزایش سرعت و وسعت پهنای باند می شود.

همچنین بخوانید: تفاوت کابل شبکه اصلی و تقلبی

کابل شبکه اصلی و تقلبی

  1. تداخل در کانال شبکه وایرلس

یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد علت کم شدن سرعت اینترنت باید مورد بررسی قرار داد، کانال و فرکانس مودم است. اغلب دستگاه هایی که در یک محیط به شبکه اینترنت متصل می شوند، از یک فرکانس مشخص استفاده می کنند، حتی اگر این اتصال از طریق دستگاه های مختلف باشد. دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز وجود دارد. باند و فرکانس های بالاتر سرعت بیشتری را برای شما فراهم می کنند زیرا تداخلات کمتری دارند.

تنظیمات مودم جهت افزایش سرعت اینترنت

برخی از مودم ها می توانند از هر دو فرکانس پشتیبانی کنند. این فرکانس ها به کانال هایی تقسیم می شوند که سبب می شود تداخلات کاهش پیدا کند. برخی از روترها به صوت اتوماتیک از کانال های خلوت استفاده می کنند اما در برخی از موارد نیز خود فرد باید این کار را انجام دهد. شما می توانید به تنظیمات مودم روتر خود مراجعه کنید و کانال های مختلف را بررسی کند.

با نصب برنامه هایی همچون WiFiInfoView یا insider برای ویندوز، KisMac برای مک، Wi-Fi Scanner برای اندروید و Network Analyzer Lite برای آیفون می توانید انواع کانال های موجود را آنالیز کنید و خلوت ترین آن ها را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین های مودم و روتر از لحاظ قیمت و کاربرد
  1. خروج از محدوده قابل پشتیبانی شبکه وایرلس

هر شبکه وای فای می تواند از مساحت و محدوده خاصی پشتیبانی کند. در شبکه های خانگی معمولاً تمامی دستگاه ها به صورت بی سیم به اینترنت متصل می شوند. شبکه های اینترنت خانگی اغلب بازه های 100 الی 150 فوت را پوشش می دهند.

هرچه دستگاه شما دورتر باشد، قدرت اینترنت ضعیف تر می شود. زیرا بسته ها تأییدیه ارسال دریافت نمی کنند و مجدداً ارسال می شوند. این کار تأخیر را افزایش می دهد.

برای مشاهده قیمت مودم وایرلس به سایت راندنو مراجعه نمایید.

اگر به یک شبکه وایرلس با محدوده بسیار وسیع نیاز دارید، باید سیگنال های شبکه خود را قوی تر کنید.

همچنین بخوانید: وای فای ۶ چیست؟ هر آنچه باید درباره Wi-Fi ۶ بدانید

خارج از محدوده پشتیبانی وایرلس

  1. نفوذ شبکه وایرلس و موقعیت مکانی روتر

در برخی از مجموعه ها، موانع فیزیکی و مغناطیسی زیادی وجود دارد که مانع ارسال سیگنال از مودم می شوند و یا در روند آن تداخل ایجاد می کنند. برای حل این مشکل، بهتر است روتر را در مرکز مجموعه خود و به دور از تجهیزاتی مانند تلویزیون، ماکروویو و … قرار دهید. قرارگیری مودم در کنار دیوار نیز سبب از بین رفتن حجم زیاد سیگنال های ارسالی می شود.

آنتن های مودم نیز می توانند مهم باشند. موقعیت قرارگیری آن ها می تواند بر روی سیگنال های ارسالی تأثیرگذار باشد.

موقعیت مکانی مودم روتر

  1. ایرادهای خارجی

در برخی از موارد ممکن است هیچ کدام از موارد بالا در مورد علت کم شدن سرعت اینترنت، رخ ندهد. ایراد مربوط به کندی و تأخیر ممکن است به سایت و برنامه ای که از آن استفاده می کنید مربوط باشد. در این زمان بهتر است سایت دیگری را امتحان کنید و یا به کمک سایت های موجود در دنیای اینترنت، از سرویس خود تست سرعت بگیرید. با این روش می توانید به این موضوع که مشکل اینترنت داخلی و یا خارجی است، پی ببرید.

تست سرعت اینترنتحال که با دلایل کندی سرعت اینترنت آشنا شدید، برای آگاهی در خصوص اینترنت ماهواره ای و زمان رسیدن آن به ایران نیز می توانید به مجله راندنو مراجعه کنید.