علت کم شدن سرعت اینترنت چیست؟

علت کم شدن سرعت اینترنت چیست؟

علت کم شدن سرعت اینترنت می تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد. امروزه اینترنت، کیفیت و سرعت آن تأثیر زیادی بر روی زندگی ما دارد. به کمک اینترنت می توان بسیاری از کارهای روزمره را بدون خروج از منزل انجام داد. همچنین بسیاری از فعالیت های ما مانند پرداخت قبوض، انتقال وجه و … به اینترنت بستگی دارد.

در ادامه به بررسی چند مورد از مهم ترین دلایل کند شدن سرعت اینترنت گوشی و رایانه اشاره خواهیم کرد. با مجله راندنو همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

اینترنت چگونه به دست ما می رسد؟

اینترنت داده ها را از طریق یک سری پروتکل به نام (Internet Protocol) و یا آی پی، نگهداری و منتقل می کند. آی پی همان مجموعه ای از قوانین است که برای ارسال و دریافت بسته ها از آن استفاده می شود. تعداد زیادی بسته در کل شبکه وجود دارد. این بسته ها از مجموعه محتوا مانند صفحات وب و … تشکیل شده اند.

این محتواها به شبکه فرستاده می شوند و پس از آن توسط گیرنده دریافت می شوند. اگر بسته ها به دست گیرنده رسیده باشند، تأییدیه دریافت آن ها نیز صادر می شود.

دلیل کندی اینترنت این است که برخی از بسته ها به مقصد نمی رسند. به همین دلیل، فرستنده به ناچار بارها و بارها بسته ها را ارسال می کند تا تأییدیه آن را دریافت نماید. این کار باعث به وجود آمدن تأخیر در دریافت بسته ها می شود. در نتیجه سرعت اینترنت نیز کاهش پیدا می کند.

اینترنت چگونه به دست ما می رسد؟
اینترنت چگونه به دست ما می رسد؟

بیشتر بخوانید: قطع شدن اینترنت گوشی چه علت هایی دارد و روش های برطرف کردن آن کدام است؟


عوامل تأثیرگذار بر روی سرعت اینترنت

برای پاسخ به علت کم شدن سرعت اینترنت می بایست به بررسی عوامل تأثیرگذار بر روی سرعت اینترنت بپردازیم:

محدودیت های ISP

دلیل کم شدن سرعت اینترنت می تواند به محدودیت های ISP مربوط باشد. برخی از سرویس های ارائه دهنده اینترنت و یا ISP، برای کاربرانی که حجم زیادی اینترنت مصرف می کنند، سرعت اینترنت را کاهش می دهند. اگر کاهش سرعت اینترنت شما به دلیل سیاست های ISP باشد، بهبود دادن آن دست شما نیست!

اگر از دسته کاربرانی هستید که به مشاهده فیلم به صورت HD می پردازید و یا بازی های آنلاین زیادی انجام می دهید، احتمالاً با این محدودیت ها مواجه خواهید شد. در این صورت می توانید از شرکت های ارائه دهنده سرویس اینترنتی استفاده کنید که محدودیت های کمتری دارند.


بیشتر بخوانید: بهترین اینترنت خانگی کدام است؟ اینترنت ADSL بهتره یا TD-LTE


تعداد دستگاه های متصل به اینترنت

علت کاهش سرعت اینترنت می تواند به این عامل بستگی داشته باشد. هرچه تعداد دستگاه های متصل به اینترنت در یک مجموعه بیشتر باشد، سرعت اینترنت کمتر می شود. یک علت کم شدن سرعت اینترنت همین است.

دستگاه های متصل به اینترنت می توانند کنسول بازی، رایانه های شخصی، گوشی های موبایل، تلویزیون های هوشمند و … باشند. تمامی این تجهیزات اطلاعات را به صورت همزمان ارسال و دریافت می کنند. همین امر سبب کاهش سرعت اینترنت می شود.

با مراجعه به تنظیمات مودم یا روتر و در قسمت Quality of Service می توانید حجم اینترنتی که به هر دستگاه اختصاص پیدا می کند را بررسی کنید.

علت کم شدن سرعت اینترنت
علت کم شدن سرعت اینترنت

ضعف در عملکرد تجهیزات

یکی از رایج ترین علت های کند بودن اینترنت ضعف در عملکرد تجهیزات است. یک شبکه متشکل از تعدادی دستگاه است که توسط کابل به یکدیگر متصل شده اند. تجهیزات شبکه بسته های محتوایی را به سمت مقصد هدایت می کنند. این دستگاه ها شامل مودم فیبرنوری، روتر، اکسس پوینت، کابل شبکه، کارت شبکه و … هستند.

این محصولات همانند یک کامپیوتر عمل می کنند و تحت تأثیر عوامل زیادی قرار می گیرند. اگر دستگاه روتر شما قدیمی باشد، تراشه آن نیز قدیمی تر است. به همین دلیل امکان دارد عملکرد کندتری داشته باشد. ارتقای روتر می تواند کمک زیادی به سرعت اینترنت شما کند. روترهای جدید دارای پردازنده های سریع تری هستند.

هم چنین سیم کشی و کابل کشی شبکه نیز ممکن است از کیفیت بالایی برخودار نباشد. اهمیت کابل به گونه ای است که اگر بهترین مودم دنیا را هم داشته باشید ولی کابل اترنت بین روتر و مودم کم کیفیت باشد، اینترنت بسیار ضعیفی را تجربه خواهید کرد. به همین دلیل سیم و کابل های مربوط به شبکه را ارتقا دهید یا اگر کم کیفیت هستند و پوسیدگی دارند، آنها را تعویض کنید.

یکی از مهم ترین علت های افت سرعت اینترنت سیم کشی نادرست  قدیمی است.

کابل شبکه تقلبی و ضعیف

استفاده از کابل شبکه نسبت به وای فای، سرعت اینترنت بیشتری برای شما فراهم می کند. کابل های شبکه سرعت های متفاوتی ارائه می دهند. برخی از انواع کابل شبکه دارای سرعت و پهنای باند بیشتری هستند.

کابل های شبکه می توانند در گروه های Cat5e ،Cat6 ،Cat6a و Cat7 باشند. هرچه عدد قرار گرفته شده در مقابل Cat بیشتر باشد، کیفیت و سرعت کابل نیز بیشتر می شود. در اغلب شبکه های خانگی از کابل شبکه Cat6 و Cat5e استفاده می شود.

کابل شبکه تقلبی و ضعیف
کابل شبکه تقلبی و ضعیف

اگر به دنبال یافتن علت کم شدن سرعت اینترنت هستید، بهتر است کابل های شبکه خود را تغییر دهید. این کار باعث افزایش سرعت و وسعت پهنای باند می شود.


بیشتر بخوانید: کابل شبکه اصلی و تقلبی


تداخل در کانال شبکه وایرلس

یکی از مهم ترین نکاتی که در مورد علت کم شدن سرعت اینترنت باید مورد بررسی قرار داد، کانال و فرکانس مودم است. اغلب دستگاه هایی که در یک محیط به شبکه اینترنت متصل می شوند، از یک فرکانس مشخص استفاده می کنند، حتی اگر این اتصال از طریق دستگاه های مختلف باشد.

دو باند 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز وجود دارد. باند و فرکانس های بالاتر سرعت بیشتری را برای شما فراهم می کنند زیرا تداخلات کمتری دارند.

تنظیمات مودم جهت افزایش سرعت اینترنت

برخی از مودم ها می توانند از هر دو فرکانس پشتیبانی کنند. این فرکانس ها به کانال هایی تقسیم می شوند که سبب می شود تداخلات کاهش پیدا کند. برخی از روترها به صوت اتوماتیک از کانال های خلوت استفاده می کنند اما در برخی از موارد نیز خود فرد باید این کار را انجام دهد. شما می توانید به تنظیمات مودم روتر خود مراجعه کنید و کانال های مختلف را بررسی نمایید.

با نصب برنامه هایی همچون WiFiInfoView یا insider برای ویندوز، KisMac برای مک، Wi-Fi Scanner برای اندروید و Network Analyzer Lite برای آیفون می توانید انواع کانال های موجود را آنالیز کنید و خلوت ترین آن ها را انتخاب نمایید.


بیشتر بخوانید: معرفی بهترین های مودم و روتر از لحاظ قیمت و کاربرد


خروج از محدوده قابل پشتیبانی شبکه وایرلس

هر شبکه وای فای می تواند از مساحت و محدوده خاصی پشتیبانی کند. در شبکه های خانگی معمولاً تمامی دستگاه ها به صورت بی سیم به اینترنت متصل می شوند. شبکه های اینترنت خانگی اغلب بازه های 100 الی 150 فوت را پوشش می دهند.

هرچه دستگاه شما دورتر باشد، قدرت اینترنت ضعیف تر می شود. زیرا بسته ها تأییدیه ارسال دریافت نمی کنند و مجدداً ارسال می شوند. این کار تأخیر را افزایش می دهد. اگر به یک شبکه وایرلس با محدوده بسیار وسیع نیاز دارید، باید سیگنال های شبکه خود را قوی تر کنید.


بیشتر بخوانید: وای فای ۶ چیست؟ هر آنچه باید درباره Wi-Fi ۶ بدانید


خروج از محدوده قابل پشتیبانی شبکه وایرلس
خروج از محدوده قابل پشتیبانی شبکه وایرلس

نفوذ شبکه وایرلس و موقعیت مکانی روتر

در برخی از مجموعه ها، موانع فیزیکی و مغناطیسی زیادی وجود دارد که مانع ارسال سیگنال ها از مودم می شوند و یا در روند آن ها تداخل ایجاد می کنند. برای حل این مشکل، بهتر است روتر را در مرکز مجموعه خود و به دور از تجهیزاتی مانند تلویزیون، ماکروویو و … قرار دهید. قرارگیری مودم در کنار دیوار نیز سبب از بین رفتن حجم زیاد سیگنال های ارسالی می شود.

آنتن های مودم نیز می توانند مهم باشند. موقعیت قرارگیری آن ها می تواند بر روی سیگنال های ارسالی تأثیرگذار باشد.

نفوذ شبکه وایرلس و موقعیت مکانی روتر
نفوذ شبکه وایرلس و موقعیت مکانی روتر

ایرادهای خارجی

در برخی از موارد ممکن است هیچ کدام از موارد بالا در مورد علت کم شدن سرعت اینترنت رخ ندهد. ایراد مربوط به کندی و تأخیر ممکن است به سایت و برنامه ای که از آن استفاده می کنید مربوط باشد. در این زمان بهتر است سایت دیگری را امتحان کنید و یا به کمک سایت های موجود در دنیای اینترنت، از سرویس خود تست سرعت بگیرید. با این روش می توانید به این موضوع که مشکل اینترنت داخلی و یا خارجی است، پی ببرید.

تست سرعت اینترنت


بیشتر بخوانید: معرفی بهترین روش‌ های تست سرعت اینترنت


افزایش سرعت اینترنت

  • بررسی سرعت اینترنت و مقایسه با طرحی که خریداری شده است: در صورتی که سرعت اینترنت شما با سرعت اینترنت طرحی که خریداری کرده اید مطابقت ندارد، با پشتیبان سرویس خود تماس بگیرید. ممکن است با اتصال یک دستگاه نویزگیر سرعت اینترنت تا حد زیادی افزایش پیدا کند.
  • کاهش فاصله بین دستگاه و مودم: اگر از طریق وای فای به اینترنت متصل شده اید، هرچه فاصله شما از مودم بیشتر باشد سرعت اینترنت کاهش پیدا می کند. دستگاه مورد نظر خود را به مودم روتر نزدیک کنید. همچنین از یک تهویه مناسب در مجموعه استفاده کنید تا مودم بیش از حد گرم نشود.
  • برقرار کردن یک خط دید بین مودم و دستگاه: بین مودم و دستگاه متصل به اینترنت نباید موانعی مانند دیوار، تلویزیون، یخچال و … وجود داشته باشد. وجود این موانع سبب تضعیف سیگنال های دریافتی می شود.
  • کم کردن تعداد دستگاه های متصل به اینترنت: هرچه تعداد دستگاه کمتری به اینترنت متصل باشد سرعت آن نیز بیشتر است. سرویس اینترنت و فرایند انتقال آن همانند یک آزادراه است. هرچه مسیر خلوت تر باشد، سرعت ارائه آن نیز بیشتر می شود.
  • استفاده از اترنت به جای وای فای: اگر از کابل اترنت استفاده کنید، مستقیماً به روتر متصل خواهید شد و این مسئله سبب می شود تا زمان بین خروج سیگنال و دریافت سیگنال توسط رایانه حذف شود.
  • عمر سخت افزارها: تجهیزات الکتریکی با گذشت زمان دچار استهلاک می شوند و عمر آن ها کمتر می شود و سرعت آن ها نیز کاهش پیدا می کند.
  • به روزرسانی سیستم مودم روتر: سیستم عامل های قدیمی می توانند سبب کندی اینترنت شوند.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که به کمک آن ها می توانید سرعت اینترنت خود را بهبود ببخشید. حال که با دلایل کندی سرعت اینترنت آشنا شدید، برای آگاهی در خصوص اینترنت ماهواره ای و زمان رسیدن آن به ایران نیز می توانید به مجله راندنو مراجعه کنید.


بیشتر بخوانید: روش های اتصال به اینترنت