هر آنچه لازم است در مورد کابل های کواکسیال بدانید

کابل کواکسیال که به نام کابل هم محور نیز شناخته می شود، جهت انتقال داده در صنایع و منازل کاربرد دارد و به صورت محافظت شده طراحی می شود. این نوع کابل ها کاربردهای فراوانی دارند که از موارد کاربرد آن در منازل می توان به کابل های تلویزیون و ماهواره اشاره کرد.

ساختار کابل کواکسیال

در ابتدا باید بگوییم که کابل کواکسیال دارای لایه های مختلفی بوده تا از عدم انتشار نویزهای مضر برای انسان اطمینان حاصل شود. این کابل دارای دو رسانه است که به صورت هم محور و در یک جهت تعبیه شده اند و با عایق نارسانا از هم جدا گردیده اند. هچنین این کابل ها دارای هسته مرکزی از جنس فلز هستند که رسانا بوده و توسط یک لایه عایق ضد برق نارسانا احاطه شده است. برای ایمنی بیشتر، این کابل توسط سه لایه دیگر از جنس فلز، قطیان و فویل نیز پوشیده می شود. در انتها، تمامی این اجزا توسط یک پوشاننده خارجی در بر گرفته شده و قابل استفاده می شود. ناگفته نماند که هسته مرکزی این کابل ها در دو جنس مس و آلومینیوم تولید می شود که البته نوع مسی آن کارایی بیشتری دارد.

انواع کابل کواکسیال

این نوع کابل ها در دو نوع Thin net و Thick net تولید می شوند که هر کدام از آنها کاربرد خاص خود را دارد و در ادامه، هر یک از آن ها به صورت جداگانه شرح داده شده است:

کابل Thin net

همانطور که از نام این کابل پیداست، این کابل از سری کابل های کواکسیال کم ضخامت بوده و دارای قطر 0.25 اینچ می باشد. انعطاف پذیری این نوع کابل علاوه بر اینکه کارایی را بالاتر می برد، استفاده از آن را نیز بسیار راحت تر می کند و همین امر موجب استفاده بیشتر آن نسبت به کابل Thick net شده است. البته، انعطاف پذیری تنها دلیل محبوبیت این کابل ها نمی باشد؛ بلکه توانایی ارسال سیگنال ها تا 185 متر بدون ضعف نیز از ویژگی های مهم کابل Thin net محسوب می شود. کابل های Thin net به علت طراحی باکیفیت، کاربردهای زیادی در شبکه های اینترنتی، رادیویی و بی سیم های نظامی دارند.

کابل Thick net

این کابل که با نام اترنت استاندارد نیز شناخته می شود، به عنوان اولین کابل های بکار برده شده در شبکه محسوب می شود. این کابل از نوع کابل ضخیم کواکسیال است و قطری برابر با 0.5 اینچ دارد که در واقع دو برابر کابل Thin net می باشد. کابل های Thick net با قدرت انتقال سیگنال 1650 فوت بیشتر، به عنوان کابل اصلی بکار رفته و برای اتصال کابل های کوچک Thin net توسط ترنسیور استفاده می شوند. البته امروزه کمتر از این نوع کابل استفاده می شود زیرا این نوع کابل، برای انتقال داده ها، مسافت طولانی تری را در مقایسه با کابل Thin net صرف می کند و این مسئله یک نوع ضعف برای این کابل محسوب می شود.

مزایای کابل کواکسیال

  • این کابل دارای پهنای باند 500 مگاهرتز است و توانایی بالایی در انتقال داده ها دارد.
  • امکان استفاده از این نوع کابل در هر دو سیستم آنالوگ و دیجیتال وجود دارد.
  • هزینه پایین این نوع کابل ها
  • این نوع کابل ها به علت ساختار حفاظت شده ای که دارند، بسیار مورد اطمینان هستند.
  • دوام و پایداری این کابل ها، قابلیت استفاده و بکارگیری آنها را افزایش داده است.

معایب کابل کواکسیال

  • هزینه زیاد نصب
  • نصب دشوار در مقایسه با دیگر کابل ها
  • محدودیت فاصله