کلاب هاوس چیست؟ آموزش گام به گام نصب کلاب هاوس

کلاب هاوس چیست؟ آموزش گام به گام نصب کلاب هاوس

کلاب هاوس چیست در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین شبکه های اجتماعی که به طرز شگفت انگیزی تعداد کاربران آن رشد داشته است، اپلیکیشن کلاب هاوس است. نرم افزار کلاب هاوس یک شبکه اجتماعی است که به تازگی مورد توجه بسیاری از کاربران اینترنت قرار گرفته است. امروزه کلاب هاوس در ایران نیز بسیار محبوب شده است.

در شبکه های اجتماعی مانند برنامه Clubhouse، گروه هایی با وابستگی خاص مانند افراد یک سازمان، خویشاوندان، دوستان و … تشکیل می شود و از این طریق، اعضای این گروه ها می توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند. برخی از این گروه ها را افراد غریبه و بدون هیچگونه وابستگی تشکیل می دهد تا با یکدیگر تعامل داشته باشند و نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

به کمک شبکه های اجتماعی می توانید بیزینس خود را به دیگران معرفی کنید و با سایر بیزینس ها همچون فروشگاه های اینترنتی و … نیز آشنا شوید. برای برقراری ارتباط با فروشگاه آنلاین ابزار و برق می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

در شبکه های اجتماعی می توانید ایده و نظر خود راجع به موضوعات مختلف را انتشار دهید. استفاده صحیح از برخی از شبکه های اجتماعی، سبب افزایش دانش و آگاهی شما در شاخه های مختلف علوم نیز می شود.

هم چنین به کمک شبکه هایی هم چون اپلیکیشن Clubhouse می توانید دایره دوستان و آشنایان خود را گسترش دهید. برای اطلاع از آخرین تکنولوژی های جدید برق، ابزار و دنیای مجازی با مجله راندنو همراه باشید.

در این مقاله به سؤال کلاب هاوس چیست؟ آموزش گام به گام نصب کلاب هاوس می پردازیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

کلاب هاوس

در پاسخ به سؤال کلاب هاوس چیست باید بگوییم کلاب هاوس (Clubhouse) اپلیکیشن و یک شبکه اجتماعی است که در سال ۲۰۲۰ توسط پل دیویسون و روهان ست راه اندازی شده است.

این برنامه در ابتدای سال ۲۰۲۱ توانست رکورد بیشترین دانلود از اپ استور را بشکند. تعداد دانلودهای این اپ در همان ابتدای سال اول، به بیش از ۸ میلیون بار رسید.

در همان ماه های ابتدایی، ارزش مالی این برنامه با تنها ۱۵۰۰ کاربر فعال، به بیش از صد میلیون دلار رسید.

Clubhouse یک برنامه از نوع پیام رسان و صدامحور است که تنها با ارسال صدا و صوت فعالیت می کند.

پس از انتشار نسخه های اولیه کلاب هاوس، این اپلیکیشن بر روی افراد شناخته شده و معروف سرمایه گذاری کرد. با ورود ایلان ماسک به این برنامه، کاربران زیادی جذب کلاب هاوس شدند.

کلاب هاوس برای اندروید

هم اکنون نسخه رسمی برنامه Clubhouse هم برای کاربران iOS و هم برای کاربران اندروید در دسترس است. پیش از این برنامه Clubhose ابتدا برای آیفون منتشر شد و کاربران اندروید می توانستند از نسخه های غیر رسمی استفاده کنند. اما در حال حاضر نسخه اندرود کلاب هاوس در فروشگاه های اپ اندروید در دسترس است.

در تاریخ 19 اردیبهشت 1400 نسخه رسمی کلاب هاوس به صورت بتا در فروشگاه اپلیکیشن پلی استور مخصوص کاربران اندروید منتشر شد. در حال حاضر نسخه رسمی کلاب هاوس برای ویندور طراحی نشده است و کاربران می توانند از نسخه های غیر رسمی جهت نصب استفاده کنند.

برنامه هایی مانند دیسکورد که در گذشته به بازار معرفی شدند نیز، امکاناتی شبیه به کلاب هاوس را برای کاربران فراهم می کنند.

کلاب هاوس چیست
کلاب هاوس چیست

Clubhouse چگونه کار می کند؟

پس از آنکه دانستید کلاب هاوس چیست لازم است بگوییم در این برنامه خبری از داده های متنی، عکسی و ویدئویی نیست و تمامی اطلاعات تنها از طریق صدا رد و بدل می شود.

کاربران کلاب هاوس می توانند در گروه های مختلف که به اصطلاح روم (Room) نامیده می شود، با ارسال پیام های خود به صورت Voice با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در نتیجه اگر فردی درباره یک موضوع خاص تخصصی دارد، یک روم و اتاق تشکیل می دهد و از این طریق با دنبال کنندگان خود به گپ و گفت و گو می پردازد. افراد می توانند به اتاق های دیگر نیز بپیوندند و در مباحث آنها شرکت کنند.

در برنامه کلاب هاوس، تمامی گفت و گوها در اتاق های مختلف، به صورت زنده و Live صورت می گیرد. در نتیجه امکان ضبط کردن و ذخیره سازی آن ها در این اپلیکیشن فراهم نشده است.

در این اتاق ها معمولاً تنها افراد خاصی قادر به صحبت کردن هستند. اما سایر کاربران نیز می توانند اجازه صحبت کردن بگیرند و پس از صدور اجازه از طرف مدیران اتاق، صدای خود را منتشر کنند.

روم های کلاب هاوس
روم های کلاب هاوس

دعوتنامه Clubhouse

استفاده از برنامه کلاب هاوس کار پیچیده و سختی نیست اما راه اندازی و نصب آن نیاز به دعوتنامه از طرف کاربران عضو در کلاب هاوس دارد. اگر فرد خاصی را در کلاب هاوس نمی شناسید، می توانید فعلاً فقط نام کاربری خود را در این برنامه رزرو کنید.

هر یک از اعضای کلاب هاوس در ابتدا می توانند دو دعوتنامه ارسال کنند. تعداد دعوتنامه کلاب هاوس پس از گذشت چند روز افزایش پیدا می کند.

Clubhouse لیستی از شماره تلفن های ذخیره شده در گوشی موبایلتان به شما نمایش می دهد. می توانید با کلیک بر روی آیکون ارسال که در کنار نام این افراد قرار گرفته است، برای آن ها دعوتنامه ارسال کنید. این دعوتنامه برای آن ها پیامک می شود.

پس از این که فرم ثبت نام خود را در این اپلیکیشن پر کردید، پیام ورود شما به تمامی دوستانتان به صورت خودکار ارسال می شود و پس از آن، افراد تصمیم می گیرند که شما را تأیید و یا رد کنند. افرادی که توسط دعوتنامه دوستان خود به این برنامه می پیوندند، داخل پروفایل آن ها نام فرد معرف ذکر می شود.

سیستم ارسال دعوتنامه در این اپلیکیشن با این هدف طراحی شده است که تنها افرادی که واقعاً قصد استفاده و فعالیت در این شبکه اجتماعی را دارند عضو شوند، نه کسانی که صرفاً این برنامه را نصب می کنند. یکی از عواملی که این برنامه را منحصر به فرد و خاص کرده است، وجود همین دعوتنامه ها است.

نکته مهم برای کاربران Clubhouse

حال که دانستیم کلاب هاوس چیست یکی از نکاتی که در استفاده از برنامه کلاب هاوس باید به آن توجه کنید، این است که مسائل اخلاقی و امنیتی در این اپلیکیشن به شکل سخت گیرانه ای بررسی می شود. به این معنا که اگر یکی از افراد کلاب هاوس توسط کاربران ریپورت شود، کلاب هاوس حساب کاربری آن فرد را مسدود می کند و این فرد دیگر نمی تواند از این شبکه اجتماعی استفاده کند.

هم چنین کسی که فرد خاطی را به کلاب هاوس دعوت کرده است نیز، تنبیه و جریمه می شود و حساب کاربری او نیز توسط تیم کلاب هاوس مسدود می شود. به همین دلیل پیش از ارسال دعوتنامه برای دوستان خود تمامی جوانب را در نظر بگیرید!

نصب کلاب هاوس

نصب و راه اندازی این اپلیکیشن کار دشواری نیست و به راحتی صورت می گیرد. تنها با پشت سر گذاشتن چند مرحله ساده می توانید این برنامه را روی دستگاه مورد نظر خود نصب کنید. در ادامه با مراحل ساخت اکانت کلاب هاوس آشنا خواهید شد.

گام اول، نصب برنامه

 • پیش از شروع آموزش نصب برنامه کلاب هاوس می بایست اپلیکیشن آن را بر روی دستگاه خود نصب کنید. هم اکنون نسخه رسمی کلاب هاوس برای آیفون و اندورید وجود دارد.
 • برای دانلود برنامه کلاب هاوس باید به فروشگاه های اپلیکیشن در گوشی های موبایل خود مراجعه کنید. برنامه Clubhouse در اپ استور گوشی های اپل و پلی استور گوشی های اندروید موجود است. دقت کنید که این برنامه را با اپلیکشن io اشتباه نگیرید زیرا این اپ، یک برنامه مدیریت پروژه است که گاهی به اشتباه به جای این پیام رسان دانلود می شود.

گام دوم، احراز هویت

پس از نصب برنامه، فایل آن را باز کنید. در این قسمت می بایست شماره موبایل شما احراز هویت شود. یکی از مشکلاتی که این برنامه دارد این است که کد احراز هویت برای اغلب شماره های همراه اول ارسال نمی شود. در نتیجه، نصب و راه اندازی کلاب هاوس برای همراه اول کمی مشکل مواجه می شود. به همین دلیل بهتر است کاربران از شماره هایی استفاده کنند که قادر به دریافت پیامک از طرف این اپ باشند.

گام سوم، انتخاب نام کاربری

 • پس از احراز هویت، باید یک نام کاربری برای حساب خود انتخاب کنید. این نام نباید تکراری باشد. در غیر این صورت، اپلیکیشن به شما هشدار می دهد و پس از آن، می بایست نام دیگری برای حساب خود انتخاب کنید.
 • پس از پایان این مرحله، نام کاربری شما در سیستم رزرو می شود و پیام ورود شما برای تمامی اعضای کانتکت شما ارسال می شود.

اگر یکی از دوستان شما به اپلیکیشن دعوتتان کند، این دعوتنامه برای شما پیامک می شود و پس از آن می توانید با همان نام کاربری رزرو شده به اپلیکیشن وارد شوید.

گام چهارم، دنبال کردن افراد و موضوعات مورد علاقه

 • پس از ورود می توانید افراد مورد نظر خود را دنبال کنید. این برنامه در بدو ورود لیستی از افراد مشهور و پرطرفدار را به شما نمایش می دهد که می توانید آن ها را دنبال کنید. به کمک آیکون جستجو نیز می توانید نام کاربری دوستان خود را جستجو کنید. هم چنین این اپلیکیشن به صورت اتوماتیک افرادی که در دفترچه تلفن شما دارای حساب کلاب هاوس هستند را به شما نمایش می دهد.
 • در بدو ورود، اپلیکیشن از شما علاقه ها و سرگرمی هایتان را می پرسد. با تکمیل این فرم، بسته به سلیقه شما، اتاق های مختلفی را به شما معرفی می کند و می توانید به این اتاق ها بپیوندید. همچنین شما در این برنامه می توانید اتاق و روم دلخواه خود را نیز تشکیل دهید.

گام پنجم، فعال کردن امکانات بیشتر

 • به کمک آیکون زنگوله می توانید از نوتیفیکیشن هایی که برای شما ارسال می شود، باخبر شوید. هم چنین آیکون پاکت نامه نیز برای ارسال دعوتنامه به دوستانتان تعبیه شده است. آیکون تقویم نیز رویدادهایی که در آینده رخ می دهد را به شما نشان می دهد.
 • اگر شماره موبایل حساب توییتر شما با شماره موبایل حساب کلاب هاوس یکسان باشد، می توانید این دو اکانت را به یکدیگر متصل کنید و از همان عکس پروفایل نیز استفاده کنید.
 • می توانید دو اکانت اینستاگرام و توییتر خود را نیز با این اپلیکیشن لینک کنید. درصورتیکه آدرس این شبکه های اجتماعی را در جایگاه های مخصوص وارد کنید، این دو اکانت بر روی پروفایل شما نمایش داده می شود و دیگر کاربران می توانند آن ها را مشاهده کنند.
 • در بخش بیوگرافی می توانید از شغل، تحصیلات، سرگرمی ها، علایق و … بنویسید. این بخش را بیشتر کسانی که در این اپ فعالیت های جدی دارند تکمیل می کنند.

آموزش کار با کلاب هاوس

حال که دریافتیم کلاب هاوس چیست و با نصب کلاب هاوس آشنا شدیم، آموزش کار با این اپلیکیشن را نیز ارائه می دهیم.

نحوه ورود به کلاب هاوس این گونه است که تنها باید روی اپلیکیشن داخل منوی دستگاه خود کلیک کنید و پس از آن وارد برنامه می شود. یکبار پس از لاگین کردن برنامه، دیگر از آن خارج نمی شوید و اطلاعات شما ذخیره می شود.

کلاب هاس یک Hallway و یا تالار گفت و گو دارد. این بخش همان فیلد اصلی روم ها است که نرم افزار به شما نمایش می دهد. در صورت دلخواه می توانید یکی از روم ها را انتخاب کنید و به صحبت کاربران گوش دهید و یا در گفت و گوی آن ها شرکت کنید.

اگر روم های پیشنهادی شما را راضی نمی کند، می توانید بر روی گزینه Explore کلیک کنید و روم های بیشتری را در صفحه Hallway مشاهده کنید. دکمه ذره بین که در بالای صفحه قرار گرفته است این امکان را برای شما فراهم می کند که بتوانید در محیط Explore جستجو کنید.

زمان برگزاری روم های کلاب هاوس

زمان برگزاری روم ها در کلاب هاوس متفاوت است و به ادمین های آن بستگی دارد. در نوار بالایی برنامه یک آیکون به شکل تقویم وجود دارد که جزئیات روم های مختلف را می توانید در آن مشاهده کنید.

در صورت تمایل می توانید توسط آیکون زنگوله کلاب هاوس، اعلان شروع یک روم را فعال کنید تا آن را از دست ندهید. می توانید اعلانات کاربر مورد علاقه خود را نیز فعال کنید تا فعالیت آن برای شما به شکل نوتیفیکیشن ارسال شود.

کلاب در Cloubhouse

کلاب ها در این برنامه گروه هایی هستند که از افراد خاص تشکیل شده اند که این افراد به یک موضوع مشترک علاقه دارند. این افراد روم های گوناگونی را درباره آن موضوع برگزار می کنند. اگر کلاب هایی را که به آن علاقه دارید دنبال کنید، می توانید در روم های متناسب با آن شرکت کنید. برای پیدا کردن کلاب خاص و یا اشخاص می توانید از آیکون ذره بین استفاده نمایید.

آموزش استفاده از روم کلاب هاوس

با کلیک بر روی هر رومی که مد نظر دارید می توانید به عنوان یک شنونده عضو آن شوید. روم های کلاب هاوس از دو بخش Speakers و Audience تشکیل شده اند.

بخش اول مربوط به کسانی می شود که بر روی Stage روم قرار گرفته اند و هر زمانی که تمایل داشتند می توانند با یکدیگر و دیگر افراد روم صحبت کنند. شنونده های روم در پایین استیج نشان داده می شوند. اموجی پارتی کنار پروفایل برخی از کاربران نشان دهنده تازه وارد بودن کاربر در کلاس هاوس است.

یکی از جذابیت های این برنامه این است که می توانید در گفت و گوهای آن مشارکت کنید. اگر دوست داشتید بر روی یک موضوع نظر دهید و یا با اعضا صحبت کنید، می بایست آیکون دست در نوار پایینی را لمس کنید که نشان دهنده اجازه گرفتن است. با این کار ادمین روم آگاه می شود و درخواست شما را رد یا قبول می کند.

با پذیرفته شدن درخواست یک پاپ آپ با رنگ سبز بر روی صفحه نشان داده می شود که می گوید یکی از مدیران گروه شما را برای حضور در استیج دعوت کرده است. با انتخاب گزینه Join as Speaker می توانید آغاز به گفت و گو کنید.

با حضور بر روی Stage، نوار پایینی و تنظیمات آن تغییر می کند. یک آیکون میکروفون برای شما وجود دارد که به کمک آن می توانید پخش صدای خود را باز کنید و یا ببندید.

به کمک آیکون + که برای شنونده های روم نیز وجود دارد، می توانید از دوستان خود برای شرکت در روم دعوت کنید. دکمه Leave را زمانی که می خواهید از روم خارج شوید لمس کنید.

اگر اسپیکر هستید می توانید با انتخاب دکمه Move to Audience در پروفایل خود به شنونده ها ملحق شوید.

ساخت کلاب در برنامه Clubhouse

پراهمیت ترین بخش کلاب هاوس چیست مربوط به کلاب های آن است. اگر کلاب شما دنبال کننده زیادی داشته باشد، احتمالاً کاربران روم های شما نیز زیادتر می شود.

برای ساخت کلاب باید وارد پروفایل خود شوید و از بخش Member of آیکون + را لمس کنید. پس از آن وارد تنظیمات ساخت کلاب می شوید. در این بخش می توانید عکس پروفایل مناسب برای کلاب خود انتخاب کنید.

گزینه Let members start rooms به سایر کاربران اجازه ورود اعطا می کند. گزینه Make member list private نیز جهت مخفی کردن فهرست اعضا مورد استفاده قرار می گیرد.

بخش Description مربوط به توضیحات کلاب است و از طریق بخش Topics می توانید موضوع یا حوزه‌ کلاب را مشخص کنید. باید به این نکته توجه شود که امکان حذف کلاب وجود ندارد.


بیشتر بخوانید: دانلود عکس و فیلم از اینستاگرام برای همه دستگاه ها (آپدیت ۲۰۲۱)


سؤالات متداول

 • آیا کلاب هاوس نسخه اندروید دارد؟

پیش از اردیبهشت 1400 نسخه رسمی برای اندروید وجود نداشت اما در حال حاضر کاربران اندروید نیز می توانند از نسخه رسمی این برنامه استفاده کنند.

 • اپلیکیشن Clubhouse برای چه افرادی مناسب است؟

این برنامه برای کسانی که دوست دارند از طریق صوت با دیگران در ارتباط باشند، مناسب است. برای برگزاری جلسه ها و میتینگ های اداری، آموزشی، کلاس های روانشناسی، طنز و … به خصوص در دوران کرونا، این اپ بسیار مناسب است.

 • چه تعداد از افراد می توانند عضو اتاق های Clubhouse باشند؟

در حال حاضر، تعداد بیشماری از افراد می توانند در هر یک از روم های این برنامه عضو شوند. در چند ماه اخیر، اتاق های کلاب هوس تنها ظرفیت ۵۰۰۰ نفر را داشتند. محدودیت تعداد عضو به زودی برداشته شد زیرا در یکی از مصاحبه های ایلان ماسک، در مدت زمان بسیار کوتاهی، ظرفیت روم تکمیل شد و دیگر اعضا نتوانستند به این اتاق دسترسی داشته باشند.

هر کاربر می تواند در بی نهایت اتاق گفت و گو عضو باشد اما می تواند تنها از یکی از این اتاق ها در یک زمان استفاده کند و در آن حضور داشته باشد.

 • Hallway در کلاب هاوس چیست؟

این بخش همان خانه و هوم اپلیکشن (مانند اینستاگرام) را به شما نشان می دهد. در این بخش می توانید تمامی اتاق هایی که به علاقه شما و بیزینس شما مربوط است را ببینید و فعالیت آن ها را بررسی کنید.

 • ساخت روم در کلاب هاوس چگونه است؟

کلید سبز رنگ که عنوان start room بر روی آن نوشته شده است را کلیک کنید و پس از آن نوع اتاق خود را انتخاب کنید. پس از آن گزینه lets go را کلیک کنید. اتاق شما ساخته شده است.

 • چه اتاق هایی می توان در کلاب هاوس داشت؟

Clubhouse امکان ساخت ۳ اتاق را به شما می دهد. اتاق از نوع Open، یک روم عمومی است که تعداد اعضای آن می تواند زیاد باشد. در اتاق های Social تنها افرادی که فالو دارید، می توانند به آن دسترسی داشته باشند. اتاق های Closed همان اتاق های خصوصی هستند که تنها از طریق دعوت نامه می توانید افرادی را به آن اضافه کنید.

لازم به ذکر است که در هر زمان که نیاز داشتید، می توانید سبک اتاق های خود را تغییر دهید.

 • چگونه می توان از Clubhouse کسب درآمد کرد؟

استفاده درست از هر شبکه مجازی به خصوص کلاب هاوس می تواند برای کسب و کار شما بسیار مفید باشد. با ایجاد اتاق های مرتبط با کسب و کارتان می توانید افراد علاقه مند را پیدا کنید و محصول یا خدمت خود را به آن ها تبلیغ کنید. اگر تخصص خاصی دارید، می توانید یک روم آموزشی برگزار کنید و بابت اطلاعاتی که در اختیار کاربران قرار می دهید هزینه ای دریافت کنید.

 • چگونه دعوتنامه کلاب هاوس دریافت کنم؟

استفاده از این برنامه بسیار همه گیر شده است. متأسفانه تنها به کمک دوستان خود می توانید دعوت نامه های این برنامه را داشته باشید.

دریافت دعوتنامه کلاب هاوس در سراسر دنیا با چالش های زیادی مواجه است. به گونه ای که در بسیاری از سایت ها خارجی مانند eBay ،Reddit و همچنین برخی از سایت های ایرانی نیز این دعوتنامه ها به فروش می رسند و افراد اقدام به خرید دعوتنامه کلاب هاوس می کنند.

 • چرا کلاب هاوس وصل نمی شود؟

نکات زیر را بررسی کنید:

 1. اگر خط تلفن شما همراه اول است، توسط Clubhouse پشتیبانی نمی شود. برای از بین بردن این مشکل چند بار به فاصله ۱۵ ثانیه از هم، ارسال اس ام اس را از اپلیکیشن درخواست کنید. پس از آن، گزینه تماس تلفنی برای خط تلفن شما فعال می شود. با کلیک بر روی این گزینه، توسط تیم برنامه با شما تماس گرفته شده و کد برایتان خوانده می شود.
 2. نکته بعدی بررسی دعوتنامه است. اگر دعوتنامه نداشته باشید، نمی توانید به کلاب هاوس متصل شوید.
 3. اگر از نسخه غیر رسمی کلاب هاوز استفاده می کنید، به اصالت و امنیت آن توجه کنید زیرا برخی از آن ها، بد افزارهایی هستند که تنها قصد سوء استفاده از سیستم شما را دارند.

سخن پایانی

توجه به این نکته ضروری است که شبکه های اجتماعی همچون کلاب هاوس علی رغم این که می توانند ابزار مناسبی برای برقراری ارتباط، اظهار نظر و آشنایی با افراد دیگر در جهان باشند، در صورت استفاده نادرست و افراطی می توانند به جنبه های مختلف زندگی شما نیز آسیب بزنند. بنابراین لازم است با برنامه ریزی صحیح و کسب مهارت های لازم، روش های صحیح استفاده از این شبکه اجتماعی را به کار گیریم.


بیشتر بخوانید: آموزش نصب توییتر | ثبت نام در Twitter