کلاب هاوس چیست

کلاب هاوس چیست؟ آموزش گام به گام نصب کلاب هاوس

کلاب هاوس یک شبکه اجتماعی است که به تازگی مورد توجه بسیاری از کاربران اینترنت قرار گرفته است. امروزه Clubhouse در ایران نیز بسیار محبوب شده است.

در شبکه های اجتماعی مانند برنامه کلاب هاوس، گروه هایی با وابستگی خاص مانند افراد یک سازمان، خویشاوندان، دوستان و … تشکیل می شود و از این طریق، اعضای این گروه ها می توانند با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

به کمک شبکه های اجتماعی می توانید بیزینس خود را به دیگران معرفی کنید و با سایر بیزینس ها همچون فروشگاه های اینترنتی و … نیز آشنا شوید. برای برقراری ارتباط با فروشگاه آنلاین ابزار و برق می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

در شبکه های اجتماعی می توانید ایده و نظر خود راجع به موضوعات مختلف را انتشار دهید. استفاده صحیح از برخی از شبکه های اجتماعی، سبب افزایش دانش و آگاهی شما در شاخه های مختلف علوم نیز می شود. هم چنین به کمک شبکه هایی هم چون اپلیکیشن Clubhouse می توانید دایره دوستان و آشنایان خود را گسترش دهید. برای اطلاع از آخرین تکنولوژی های جدید برق، ابزار و دنیای مجازی با مجله راندنو همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

کلاب هاوس چیست؟

کلاب هاوس (Clubhouse) اپلیکیشن و یک شبکه اجتماعی است که در سال 2020 راه اندازی شده است. این برنامه در ابتدای سال 2021 توانست رکورد بیشترین دانلود از اپ استور را بشکند. تعداد دانلودهای این اپ در همان ابتدای سال اول، به بیش از 8 میلیون بار رسید. ارزش مالی این برنامه با تنها 1500 کاربر فعال، به بیش از صد میلیون دلار رسیده است.

کلاب هاوس یک برنامه از نوع پیام رسان است که تنها با ارسال صدا و صوت فعالیت می کند.

پس از انتشار نسخه های اولیه کلاب هاوس، این اپلیکیشن بر روی افراد شناخته شده و معروف سرمایه گذاری کرد. با ورود ایلان ماسک به این برنامه، کاربران بسیاری جذب کلاب هاوس شدند.

هم اکنون نسخه رسمی کلاب هاوس تنها برای کاربران iOS در دسترس است. نسخه رسمی کلاب هاوس برای اندروید نیز به زودی منتشر می شود. پیش از آن، کاربران می توانند از نسخه های غیر رسمی جهت نصب این اپلیکیشن استفاده کنند. برنامه هایی مانند دیسکورد که در گذشته به بازار معرفی شدند نیز امکاناتی شبیه به کلاب هاوس را برای کاربران فراهم می کنند.

کلاب هاوس چیست؟

Clubhouse چگونه کار می کند؟

همان طور که پیش تر گفته شد، در این برنامه خبری از داده های متنی، عکسی و ویدئویی نیست و تمامی اطلاعات تنها از طریق صدا رد و بدل می شود.

کاربران کلاب هاوس می توانند در گروه های مختلف که به اصطلاح روم (Room) نامیده می شود، با ارسال پیام های خود به صورت Voice با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در نتیجه اگر فردی درباره یک موضوع خاص تخصصی دارد، یک روم و اتاق تشکیل می دهد و از این طریق با دنبال کنندگان خود به گپ و گفت و گو می پردازد. افراد می توانند به اتاق های دیگر نیز بپیوندند و در مباحث آن شرکت کنند.

در برنامه کلاب هاوس، تمامی گفت و گوها در اتاق های مختلف، به صورت زنده و Live صورت می گیرد. در نتیجه امکان ضبط کردن و ذخیره سازی آن ها در این اپلیکیشن فراهم نشده است.

در این اتاق ها معمولاً تنها افراد خاصی قادر به صحبت کردن هستند. اما سایر کاربران نیز می توانند اجازه صحبت کردن بگیرند و پس از صدور اجازه از طرف مدیران اتاق، صدای خود را منتشر کنند.

روم های کلاب هاوس

دعوتنامه Clubhouse

استفاده از برنامه کلاب هاوس کار پیچیده و سختی نیست اما راه اندازی و نصب آن نیاز به دعوتنامه از طرف کاربران عضو در کلاب هاوس دارد. اگر فرد خاصی را در کلاب هاوس نمی شناسید، می توانید فعلاً فقط نام کاربری خود را در این برنامه رزرو کنید.

هر یک از اعضای کلاب هاوس می توانند دو دعوتنامه ارسال کنند. در فرم این دعوت نامه، باید شماره تماس و نام فردی که دعوت می شود توسط معرف قید شود.

پس از این که فرم ثبت نام خود را در این اپلیکیشن پر کردید، پیام ورود شما به تمامی دوستانتان به صورت خودکار ارسال می شود و پس از آن، افراد تصمیم می گیرند که شما را تأیید و یا رد کنند. افرادی که توسط دعوتنامه دوستان خود به این برنامه می پیوندند، داخل پروفایل آن ها نام فرد معرف ذکر می شود.

سیستم ارسال دعوتنامه در این اپلیکیشن با این هدف طراحی شده است که تنها افرادی که واقعاً قصد استفاده و فعالیت در این شبکه اجتماعی را دارند عضو شوند، نه کسانی که صرفاً این برنامه را نصب می کنند.

نکته مهم برای کاربران Clubhouse

یکی از نکاتی که در استفاده از برنامه کلاب هاوس باید به آن توجه کنید، این است که مسائل اخلاقی و امنیتی در این اپلیکیشن به شکل سخت گیرانه ای بررسی می شود. به این معنا که اگر یکی از افراد کلاب هاوس توسط کاربران ریپورت شود، کلاب هاوس حساب کاربری آن فرد را مسدود می کند و این فرد دیگر نمی تواند از این شبکه اجتماعی استفاده کند. هم چنین کسی که فرد خاطی را به کلاب هاوس دعوت کرده است نیز، تنبیه و جریمه می شود و حساب کاربری او نیز توسط تیم کلاب هاوس مسدود می شود.

به همین دلیل پیش از ارسال دعوتنامه برای دوستان خود تمامی جوانب را در نظر بگیرید!

نصب کلاب هاوس

 1. پیش از شروع آموزش نصب برنامه کلاب هاوس می بایست اپلیکیشن آن را بر روی دستگاه خود نصب کنید. هم اکنون نسخه رسمی کلاب هاوس برای آیفون وجود دارد. برنامه اصلی کلاب هاوس برای ویندوز و اندروید نیز به زودی در دسترس کاربران قرار می گیرد.
 2. برای دانلود برنامه کلاب هاوس باید به فروشگاه های اپلیکیشن در گوشی های موبایل خود مراجعه کنید. برنامه Clubhouse در اپ استور گوشی های اپل موجود است. دقت کنید که این برنامه را با اپلیکشن io اشتباه نگیرید زیرا این اپ، یک برنامه مدیریت پروژه است که به اشتباه به جای این پیام رسان دانلود می شود.
 3. پس از نصب برنامه، فایل آن را باز کنید. در این قسمت می بایست شماره موبایل شما احراز هویت شود. یکی از مشکلاتی که این برنامه دارد این است که کد احراز هویت برای اغلب شماره های همراه اول ارسال نمی شود. در نتیجه، نصب و راه اندازی کلاب هاوس برای همراه اول با مشکل مواجه می شود. به همین دلیل بهتر است کاربران از شماره هایی استفاده کنند که قادر به دریافت پیامک از طرف این اپ باشد.
 4. پس از احراز هویت، باید یک نام کاربری برای حساب خود انتخاب کنید. این نام نباید تکراری باشد. در غیر این صورت، اپلیکیشن به شما هشدار می دهد و پس از آن، می بایست نام دیگری برای حساب خود انتخاب کنید.
 5. پس از پایان این مرحله، نام کاربری شما در سیستم رزرو می شود و پیام ورود شما برای تمامی اعضای کانتکت شما ارسال می شود.

اگر یکی از دوستان شما، به اپلیکیشن دعوتتان کند، این دعوتنامه برای شما پیامک می شود و پس از آن می توانید با همان نام کاربری رزرو شده به اپلیکیشن وارد شوید.

 1. پس از ورود می توانید افراد مورد نظر خود را دنبال کنید. به کمک آیکون جستجو می توانید نام کاربری دوستان خود را جستجو کنید. البته لازم به ذکر است که این اپلیکیشن به صورت اتوماتیک افرادی که در دفترچه تلفن شما دارای حساب کلاب هاوس هستند را به شما نمایش می دهد.
 2. در بدو ورود، اپلیکیشن از شما علاقه ها و سرگرمی هایتان را می پرسد. با تکمیل این فرم، بسته به سلیقه شما، اتاق های مختلفی را به شما معرفی می کند و می توانید به این اتاق ها بپیوندید. همچنین شما در این برنامه می توانید اتاق و روم دلخواه خود را نیز تشکیل دهید.
 3. به کمک آیکون زنگوله می توانید از نوتیفیکیشن هایی که برای شما ارسال می شود، با خبر شوید. هم چنین آیکون پاکت نامه نیز برای ارسال دعوتنامه به دوستانتان تعبیه شده است. آیکون تقویم نیز رویدادهایی که در آینده رخ می دهد را به شما نشان می دهد.
 4. اگر شماره موبایل حساب توییتر شما با شماره موبایل حساب کلاب هاوس یکسان باشد، می توانید این دو اکانت را به یکدیگر متصل کنید و از همان عکس پروفایل نیز استفاده کنید.

سؤالات متداول

 • آیا کلاب هاوس نسخه اندروید دارد؟

در حال حاضر این برنامه تنها برای سیستم عامل iOS فعال است. با نصب نسخه غیر رسمی HouseClub می توانید در اندروید نیز از این اپلیکیشن استفاده کنید. این نسخه Open Source است و از امنیت کافی برخوردار نیست. مسئولان کلاب هاوز در اتاق های مخصوص خود اعلام کرده اند که ساخت این برنامه برای اندروید آغاز شده و نسخه اصلی آن به زودی به بازار عرضه می شود.

 • اپلیکیشن Clubhouse برای چه افرادی مناسب است؟

این برنامه برای کسانی که دوست دارند از طریق صوت با دیگران در ارتباط باشند، مناسب است. برای برگزاری جلسه ها و میتینگ های اداری، آموزشی، کلاس های روانشناسی، طنز و … به خصوص در دوران کرونا، این اپ بسیار مناسب است.

 • چه تعداد از افراد می توانند عضو اتاق های Clubhouse باشند؟

در حال حاضر، تعداد بیشماری از افراد می توانند در هر یک از روم های این برنامه عضو شوند. در چند ماه اخیر، اتاق های کلاب هوس تنها ظرفیت 5000 نفر را داشتند. محدودیت تعداد عضو به زودی برداشته شد زیرا در یکی از مصاحبه های ایلان ماسک، در مدت زمان بسیار کوتاهی، ظرفیت روم تکمیل شد و دیگر اعضا نتوانستند به این اتاق دسترسی داشته باشند.

هر کاربر می تواند در بی نهایت اتاق گفت و گو عضو باشد اما می تواند تنها از یکی از این اتاق ها در یک زمان استفاده کند و حضور داشته باشد.

 • Hallway در کلاب هاوس چیست؟

این بخش همان خانه و هوم اپلیکشن (مانند اینستاگرام) را به شما نشان می دهد. در این بخش می توانید تمامی اتاق هایی که به علاقه شما و بیزینس شما مربوط است را ببینید و فعالیت آن ها را بررسی کنید.

 • ساخت روم در کلاب هاوس چگونه است؟

کلید سبز رنگ که عنوان start room بر روی آن نوشته شده است را کلیک کنید و پس از آن نوع اتاق خود را انتخاب کنید. پس از آن گزینه lets go را کلیک کنید. اتاق شما ساخته شده است.

 • چه اتاق هایی می توان در کلاب هاوس داشت؟

Clubhouse امکان ساخت 3 اتاق را به شما می دهد. اتاق از نوع Open، یک روم عمومی است که تعداد اعضای آن می تواند زیاد باشد. در اتاق های social تنها افرادی که فالو دارید، می توانند به آن دسترسی داشته باشند. اتاق های Closed همان اتاق های خصوصی هستند که تنها از طریق دعوت نامه می توانید افرادی را به آن اضافه کنید.

لازم به ذکر است که در هر زمان که نیاز داشتید، می توانید سبک اتاق های خود را تغییر دهید.

 • چگونه می توان از Clubhouse کسب درآمد کرد؟

استفاده درست از هر شبکه مجازی به خصوص کلاب هاوس می تواند برای کسب و کار شما بسیار مفید باشد. با ایجاد اتاق های مرتبط با کسب و کارتان می توانید افراد علاقه مند را پیدا کنید و محصول یا خدمت خود را به آن ها تبلیغ کنید. اگر تخصص خاصی دارید، می توانید یک روم آموزشی برگزار کنید و بابت اطلاعاتی که در اختیار کاربران قرار می دهید هزینه ای دریافت کنید.

 • چگونه دعوتنامه کلاب هاوس دریافت کنم؟

استفاده از این برنامه بسیار همه گیر شده است. متأسفانه تنها به کمک دوستان خود می توانید دعوت نامه های این برنامه را داشته باشید. دریافت دعوتنامه کلاب هاوس در سراسر دنیا با چالش های زیادی مواجه است. به گونه ای که در بسیاری از سایت ها خارجی مانند eBay،Reddit و همچنین برخی از سایت های ایرانی نیز این دعوتنامه ها به فروش می رسند.

 • چرا کلاب هاوس وصل نمی شود؟

نکته های زیر را بررسی کنید:

 1. اگر خط تلفن شما همراه اول است، توسط Clubhouse پشتیبانی نمی شود. برای از بین بردن این مشکل چند بار به فاصله 15 ثانیه از هم، ارسال اس ام اس را از اپلیکیشن درخواست کنید. پس از آن، گزینه تماس تلفنی برای خط تلفن شما فعال می شود. با کلیک بر روی این گزینه، توسط تیم برنامه با شما تماس گرفته شده و کد برایتان خوانده می شود.
 2. نکته بعدی بررسی دعوتنامه است. اگر دعوتنامه نداشته باشید، نمی توانید به کلاب هاوس متصل شوید.
 3. اگر از نسخه غیر رسمی کلاب هاوز استفاده می کنید، به اصالت و امنیت آن توجه کنید زیرا برخی از آن ها، بد افزارهایی هستند که تنها قصد سوء استفاده از سیستم شما را دارند.

سخن پایانی

توجه به این نکته ضروری است که شبکه های اجتماعی همچون کلاب هاوس علی رغم این که می تواند ابزار مناسبی برای برقراری ارتباط، اظهار نظر و آشنایی با افراد دیگر در جهان باشد، در صورت استفاده نا درست و افراطی می تواند به جنبه های مختلف زندگی شما نیز آسیب بزند بنابراین لازم است با برنامه ریزی صحیح و کسب مهارت های لازم، روش های صحیح استفاده از این شبکه اجتماعی را به کار گیریم.