روش اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر

روش اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر

اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر یکی از مباحث مهم و کاربردی در خصوص کار با کامپیوتر و لپ تاپ است. همه ما با اسکرین شات گرفتن در گوشی آشنا هستیم. اما خیلی از افراد با روش های اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر آشنا نیستند.

با استفاده از روش های اسکرین شات که برای کامپیوتر طراحی شده است، شما به راحتی می توانید برای کامپیوتر خود اسکرین شات های مورد نیاز را تهیه نمایید. همچنین تهیه اسکرین شات در کامپیوتر، از مزایای زیادی برخوردار است.

استفاده از اسکرین شات در ویندوز برای تمامی کاربران فعالیت کاربردی و مهم محسوب می شود. اسکرین شات ویندوز جهت انجام کاهایی از قبیل ذخیره رسید تراکنش، ذخیره یک تصویر برای اشتراک گذاری، آموزش برنامه ها و موارد دیگر کاربرد دارد.

ویندوز برنامه ها و ابزار مورد نیاز را در اختیار کاربران اصلی خود قرار می دهد. در هر صورت اگر شما هم به دنبال بهترین راه برای اسکرین شات کامپیوتر یا لپ تاپ هستید، تا انتهای مقاله روش اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با راحت ترین و کاربردی ترین روش های اسکرین شات گرفتن کامپیوتر آشنا نماییم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

اسکرین شات (Screenshot) چیست؟

شاید برای شما هم سؤال به وجود بیاید که ScreenShot چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟ اسکرین شات در زبان ساده یعنی یک تصویر ساده از هر چیزی که بر روی صفحه نمایش موجود است. شما می توانید این فعالیت را در تبلت، لپ تاپ، گوشی، کامپیوتر و … انجام دهید.

لازم به ذکر است که منظور از اسکرین شات این نیست که با یک دوربین از صفحه نمایش عکس بگیرید. با پیشرفت تکنولوژی در تمامی سیستم ها، امکان گرفتن اسکرین شات از صفحه با استفاده از ابزار وجود دارد. تنها با این تفاوت که در برخی از سیستم ها، این کار به راحتی انجام می گیرد و در برخی دیگر از دستگاه ها، به روش های خاصی نیاز است.

به عبارتی شما با استفاده از روش ها و تکنیک هایی که درون سیستم تعبیه شده است، می توانید این فعالیت را انجام دهید. همچنین استفاده از دوربین برای اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر نزدیک به 30 سال پیش منسوخ شده است. ابزار زیادی در ویندوز و مک قرار گرفته اند که شما می توانید از آنها در موقعیت های مختلف استفاده نمایید.


بیشتر بخوانید: ساخت ایمیل یاهو | ایجاد و ساخت اکانت Yahoo


اسکرین شات (Screenshot) چیست؟
اسکرین شات (Screenshot) چیست؟

استفاده از نرم افزار Snipping Tool

احتمالاً برای شما هم سؤال پیش آمده است که اسکرین شات کامپیوتر چگونه است؟ در این بخش از مقاله قصد داریم تا شما را با نرم افزار کاربردی جهت گرفتن اسکرین شات ویندوز آشنا نماییم. اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر با استفاده از نرم افزار اسنیپینگ تول، می تواند بهترین راه موجود جهت تهیه اسکرین شات باشد.

با استفاده از این برنامه اسکرین شات کامپیوتر می توانید فعالیت های مربوط به اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر را در بهترین حالت و شرایط ممکن انجام دهید.

برای استفاده از این برنامه شما می توانید کلمه Snipping tool را در منوی اصلی سرچ نمایید. سپس با فشردن دکمه اینتر، یک پنجره برای شما نمایش داده می شود. هنگامی که برنامه برای شما باز شد، از حالت mode می توانید حالت تهیه اسکرین شات را مشخص کنید و سپس بر روی new کلیک کنید تا بتوانید از قسمت مورد نظر اسکرین شات تهیه کنید.

در لیست زیر، می توانید حالت های مختلف اسکرین شات با این نرم افزار را مشاهده نمایید:

  • Free-form snip: این حالت باعث می شود تا شما به صورت آزادانه اسکرین شات را تهیه نمایید. به عبارتی تصویربرداری از این صفحه، بدون کادر مشخص و به شکل دلخواه شما انجام می گیرد.
  • Rectangular snip: استفاده از این حالت موجب می شود تا شما از یک محدوده خاص اسکرین شات خود را دریافت نمایید. از این رو تصویربرداری با یک کادر مستطیل شکل در اختیار شما قرار می گیرد.
  • Window snip: اگر شما فقط قصد دارید تا از یک پنجره خاص اسکرین شات بگیرید، از این گزینه استفاده نمایید.
  • Full-Screen snip: این گزینه همانطور که از نامش مشخص است، باعث می شود تا شما از کل صفحه اسکرین شات تهیه نمایید.
استفاده از نرم افزار Snipping Tool
استفاده از نرم افزار Snipping Tool

بیشتر بخوانید: آموزش نصب توییتر | ثبت نام در Twitter


روش اسکرین شات در کامپیوتر ویندوز 7

شاید برای شما هم سؤال به وجود آمده باشد که چگونه در کامپیوتر ویندوز 7 اسکرین شات بگیریم؟ در این بخش از مقاله اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر قصد داریم تا به روش های اسکرین شات گرفتن در ویندوز 7 بپردازیم. ابتدایی ترین روش برای گرفتن اسکرین شات، استفاده از کلید PrtScn یا Print Screen است. استفاده از این کلید برای تمامی نسخه های ویندوز کاربرد دارد.

لازم به ذکر است که Snipping Tool نرم افزار اسکرین شات در ویندوز 7 نیز محسوب می شود. پس از فشردن این کلید، عکس صفحه گرفته شده به صورت تمام صفحه در  کلیپ بورد سیستم ذخیره می شود. همچنین برای ذخیره اسکرین شات مورد نظر، برنامه Paint را باز کنید و سپس آن را ذخیره نمایید.

روش اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر ویندوز 7
روش اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر ویندوز 7

اسکرین شات کامپیوتر ویندوز 8

در این بخش از مقاله اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر به نحوه اسکرین شات در ویندوز 8 و 8.1 خواهیم پرداخت. در این دو ویندوز ابزار Snipping Tool همانند ویندوز 7 نمایش داده نمی شود. در ابتدا برای اسکرین شات از صفحه مورد نظر، باید با استفاده از کلیدهای Windows+Print Screen این کار را انجام داد.

همانطور که پیش از این به این موضوع اشاره شد، با انجام این فعالیت یک تصویر تمام صفحه از دسکتاپ در اختیار شما قرار می گیرد. از این رو اسکرین شات مورد نظر شما به صورت خودکار، در پوشه ای به نام Pictures و شاخه Screen Shots جایگذاری می شود.

اسکرین شات کامپیوتر ویندوز 8
اسکرین شات کامپیوتر ویندوز 8

روش اسکرین شات در کامپیوتر ویندوز 10

همانطور که می دانید، ویندوز 10 پیش از ارائه ویندوز 11، از کامل ترین ویندوزهای ارائه شده به شمار می آمد. نحوه گرفتن اسکرین شات در ویندوز 10 همانند روش های اسکرین شات در ویندوز 8 و 8.1 انجام می گیرد. به عبارتی با استفاده از کلیدهای Windows+Print Screen می توانید اسکرین شات در ویندوز 10 را انجام دهید.

روش دیگر اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر ویندوز 10 استفاده از ابزار Snipping Tool است. روش استفاده از این ابزار در ویندوز 10 همانند ویندوز 7 انجام می شود. فقط لازم است تا در منوی استارت کلمه Snipping Tool را جستجو نمایید و مراحل را انجام دهید.

همچنین با استفاده از یک روش کاربردی و سریع دیگر می توانید این کار را انجام دهید. در این روش با استفاده از کلیدهای Shift + Windows + S می توانید به سرعت ابزار Snipping Tool را باز کنید و از صفحه مورد نظر عکس بگیرید. با استفاده از این حالت، نیازی به انجام مراحل Save نیست. همچنین محل ذخیره اسکرین شات در ویندوز 10، حافظه موقت سیستم است. سپس می توانید در پوشه دلخواه، Word ،RAR و … آن را کپی نمایید.


بیشتر بخوانید: آموزش تصویری پیدا کردن IP کامپیوتر، لپتاپ و گوشی


اسکرین شات در لپ تاپ

نحوه اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر با لپ تاپ تفاوت دارد. ابتدایی ترین روش برای انجام این کار در لپ تاپ، فشردن کلیدهای Fn + Print Screen است و می توانید تصویر مورد نظر را در کلیپ بورد ذخیره نمایید. در ادامه به روش های اسکرین شات از لپ تاپ اشاره خواهیم کرد:

گرفتن اسکرین شات از پنجره فعال با Alt + Print Screen

این روش مانند فشردن کلید Print Screen عمل می کند، با این تفاوت که تنها پنجره فعال را ذخیره می نماید. در نتیجه اگر بخواهید فقط از پنجره فعال اسکرین شات بگیرید، با فشردن این کلیدها می توانید به راحتی این کار را انجام دهید.

گرفتن اسکرین شات از پنجره فعال با Alt + Print Screen
گرفتن اسکرین شات از پنجره فعال با Alt + Print Screen

ذخیره خودکار اسکرین شات با کلیدهای Windows + Print Screen

در مراحل ذکرشده قبلی، تصویر مورد نظر شما در کلیپ بورد ذخیره شد. در این روش با فشردن کلیدهای Windows + Print Screen عکس صفحه موردنظر، به صورت خودکار در دسکتاپ و در پوشه Pictures و سپس در بخش Screenshots ذخیره می شود. همچنین در این روش نیازی به Paste اسکرین شات مانند Paint نیست. لازم به ذکر است که کلید Fn مخفف واژه Function است و در اکثر لپ تاپ ها وجود دارد.

گرفتن اسکرین شات از یک ناحیه مشخص

برای گرفتن اسکرین شات از یک محدوده مورد نظر، باید کلیدهای Shift + S + Windows را به طور همزمان فشار دهید. با فشردن این کلیدها به صورت همزمان، صفحه نمایش شما به رنگ خاکستری در می آید و نشانگر موس لپ تاپ به شکل + ظاهر می شود.

در نتیجه از محدوده موردنظر خود عکس گرفته اید و این عکس در حافظه کلیپ بورد ذخیره خواهد شد. تنها کافیست اسکرین شات خود را در نرم افزار Paint جایگذاری کنید و آن را ذخیره نمایید.

اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر
اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر

گرفتن اسکرین شات از کل صفحه با PrintScreen

اکثر کیبورد ها یک دکمه با نام پرینت اسکرین دارند. این دکمه می تواند برای اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر کاربرد داشته باشد. این دکمه معمولاً در کنار دکمه f12 در قسمت بالایی کیبورد شما قرار گرفته است. استفاده از این دکمه، می تواند سریع ترین و بهترین راه موجود برای تهیه اسکرین شات محسوب شود.

مسئله مهمی که شما باید به آن توجه داشته باشید این است که با زدن این دکمه شما فقط اسکرین شات را تهیه می کنید ولی آن را ذخیره نمی کنید. به عبارتی عکس مورد نظر در حافظه موقت یا کلیپ بورد ذخیره می شود تا زمانی که شما آن را در یک نقطه ذخیره نمایید.

شما می توانید یک برنامه همچون Paint را باز کنید و با زدن دکمه های Ctrl + V آن را Paste نمایید. سپس با ترکیب کلید Ctrl + S آن را در یک محل خاص ذخیره نمایید. همچنین این نکته را نیز مد نظر داشته باشد که کلیپ بورد همزمان فقط یک آیتم را درون خود نگهداری می کند. در نتیجه قبل از تهیه اسکرین شات جدید شما حتماً باید قبلی را ذخیره کرده باشید.

گرفتن اسکرین شات از کل صفحه با PrintScreen
گرفتن اسکرین شات از کل صفحه با PrintScreen

گرفتن اسکرین شات در تبلت های ویندوزی

قبل از دریافت اسکرین شات در تبلت های ویندوزی، شما باید صفحه ای که قصد تهیه Screen Shot درون آن را دارید را باز کنید. این صفحه می تواند هر صفحه ای باشد. سپس شما باید لوگوی ویندوز یا پاور را فشار دهید و در نهایت هم دکمه کم کردن صدا را نگه دارید. اگر شما از پاور استفاده می کنید، دکمه زیاد کردن صدا را فشار دهید. در نهایت، اسکرین شات مورد نظر شما در پوشه تصاویر و اسکرین شات ها ذخیره خواهد شد.

گرفتن اسکرین شات در تبلت های ویندوزی
گرفتن اسکرین شات در تبلت های ویندوزی

بیشتر بخوانید: حذف اکانت فیس بوک | دیلیت اکانت Facebook


نحوه گرفتن اسکرین شات در سیستم عامل مک (Mac)

در این بخش از مقاله قصد داریم تا به روش های عکس از صفحه در سیستم عامل مک بپردازیم. در ابتدا لازم به ذکر است که اسکرین شات در سیستم عامل مک، شباهت زیادی به ویندوز دارد. در ادامه این قسمت از مقاله اسکرین شات گرفتن در کامپیوتر به روش های اسکرین شات مک اشاره خواهیم کرد.

جهت گرفتن Full Screen یا اسکرین شات تمام صفحه، با استفاده از کلیدهای Shift + Command + 3 می توانید این کار را انجام دهید. پس از انجام این کار، یک تصویر کوچک در گوشه نمایشگر نمایش داده می شود. با کلیک بر روی این گزینه، به ویرایشگر تصویر انتقال داده می شوید.

لازم به ذکر است که اگر پس از گذشت 3 ثانیه بر روی تصویر ذکرشده کلیک نکنید، عکس مورد نظر شما بر روی دسکتاپ ذخیره می شود. همچنین در صورت نیاز به خروجی بخش خاصی از صفحه می توانید به جای استفاده از کلید 3، کلید 4 را فشار دهید.

نحوه گرفتن اسکرین شات در سیستم عامل مک(Mac)
نحوه گرفتن اسکرین شات در سیستم عامل مک(Mac)