عدم شناسایی فلش مموری

عدم شناسایی فلش مموری در کامپیوتر و گوشی

عدم شناسایی فلش مموری یکی از مشکلاتی است که اکثر کاربران با آن مواجه می شوند. به طوری که سیستم فلش مورد نظر را شناسایی نمی کند و کاربران نمی توانند هیچ گونه دسترسی به اطلاعات خود داشته باشند.

امروزه با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی، مشکل کمبود حافظه داخلی گوشی های موبایل به پایان رسیده است. همچنین استفاده از انواع فلش مموری توانسته است به خوبی مسئله کمبود حافظه را جبران نماید.

در برخی از موارد با وارد کردن فلش امکان دارد که گوشی آن راشناسایی نکند و پس از تلاش های فراوان نتوانید مشکل باز نشدن فلش مموری را جویا شوید. این مشکل کمی چالش برانگیز است و حتی گاهی اوقات شما هیچ ایده ای برای حل آن نخواهید داشت. از این رو، باید به دنبال استفاده از تجربه افراد متخصص باشید و یا به رفع مشکل عدم شناسایی فلش مموری اقدام نمایید.

در این شرایط بسیار پیش می آید که شما چندین بار فلش را از سیستم جدا کنید و مجدداً به آن وصل نمایید. باید توجه داشته باشید که این روش همیشه پاسخگو نیست و امکان دارد فلش دچار مشکل شده باشد. همچنین امکان دارد که پورت های سیستم یا کامپیوتر شما دچار مشکل شده باشند. در برخی از موارد نیز وجود یک نقص نرم افزاری می تواند باعث شود تا با عدم خواندن فلش روبه رو شوید.

در این مقاله از مجله راندنو شما را با روش های حل مشکل باز نشدن فلش آشنا می نماییم. پس تا انتهای مقاله عدم شناسایی فلش مموری با ما همراه باشد.

آنچه در ادامه می خوانیم:

رفع مشکل نخواندن فلش مموری در کامپیوتر

همانطور که در ابتدا گفته شد، عدم شناسایی فلش مموری در کامپیوتر یک مشکل جدی محسوب می شود که برای همه ما حداقل یک بار به وجود آمده است. این مشکل می تواند بنا به دلایل مختلفی ایجاد شود.

سیستم های کامپیوتری در گذشته با سیسم عامل های قدیمی تر مانند 2000، 98، me و ویندوز XP وجود داشتند و لازم بود درایو هر دستگاه مانند فلش، پرینتر، اسکنر، Webcam و … به صورت جداگانه نصب و اجرا می شد. پس از نصب درایو نیز تمامی مشکلات حل می شدند و ویندوز دستگاه را شناسایی می کرد.

امروزه ویندوزهای جدید دستگاه های گوناگون هنگام اتصال به صورت خودکار نصب می شوند. همچنین فلش دیسک ها با اتصال سیستم به صورت Plug and play، توسط سیستم عامل شناسایی می شوند. از این رو به راحتی می توان به اطلاعات فلش دسترسی پیدا کرد. مراحلی که در ادامه به آنها می پردازیم، در رابطه با عدم شناسایی فلش مموری در ویندوز 10 و 7 است.

شما باید همه این دلایل را بررسی و به رفع آنها اقدام نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا به روش های حل مشکل عدم نمایش فلش مموری در My Computer بپردازیم. در ضمن، بهتر است پیش از همه این ها، از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کرده باشید.

عدم شناسایی فلش مموری
عدم شناسایی فلش مموری

بیشتر بخوانید: ساخت اکانت ویندوز ۱۰ | ساخت کاربر جدید (User) در ویندوز ۱۰


تمیز کردن فلش

در برخی از موارد، به دلیل وجود کثیفی های خاص بر روی بدنه اصلی فلش، سیستم آن را شناسایی نمی کند. در چنین شرایطی، بهتر است که شما با استفاده از دستمال فلش را تمیز کنید و سپس دوباره آن را به سیستم متصل نمایید.

استفاده از Device manager برای حل مشکل عدم شناسایی فلش مموری

اگر با خطای نخواندن فلش مموری مواجه شدید، بهتر است که طبق مراحل زیر پیش روید:

 • در ابتدا از قسمت سرچ منوی استارت، Device manager را تایپ کنید. در این مرحله پنجره جدیدی باز می شود که دستگاه های متصل به سیستم را نمایش می دهد.
 • در قسمت Universal Serial Bus controllers بر روی گزینه Enhanced host controller راست کلیک نمایید. سپس آن را به طور کامل Uninstall کنید. البته در این مرحله، باید فلش را جدا نمایید تا سرعت سیستم کاهش پیدا نکند.
 • در این روش، درایور فلش پاک می شود و سیستم مجدد آن را به صورت اتوماتیک نصب می کند.

ری استارت کردن کامپیوتر و لپ تاپ

یکی دیگر از روش هایی که به مشکل عدم شناسایی فلش مموری کمک می کند، Restart کردن سیستم است. خاموش و روشن کردن می تواند بسیاری از خطا های اصلی کامپیوتر را به طور کامل از بین ببرد. همچنین در این روش نیازی به حذف درایور نخواهید داشت. تنها کافی است که کامپیوتر خود را از منبع برق جدا نمایید. در ابتدا از طریق کیس، سیستم را خاموش کنید و سپس آن را از برق جدا نمایید.

لازم به ذکر است که سیستم های جدید اگر خاموش هم باشند، Mother Board همچنان در حال استفاده از منبع برق است. Mother Board فضایی است که تمامی قطعات سخت افزاری به آن متصل می شوند. پورت های USB نیز شامل این قطعات سخت افزاری می شوند. از این رو در برخر از موارد باید سیستم شما خاموش و روشن یا به اصطلاح Reboot شود. با انجام این کار، درایوهای لازم مجدد اجرا می شوند و پورت های USB فعالیت خود را مجدد آغاز می کنند.

لازم به ذکر است که اگر سیستم شما Desktop PC است، تنها باید آن را  از پریز برق جدا نمایید. اما اگر سیستم شما لپ تاپ است، علاوه بر جدا کردن از منبع برق، باید باتری آن را از دستگاه جدا کنید و مجدد سیستم را راه اندازی نمایید. این راه حل اکثر خطاها را از بین می برد و سیستم شما را سالم می کند.

ری استارت  کردن کامپیوتر و لپ تاپ
ری استارت  کردن کامپیوتر و لپ تاپ

شناساندن فلش از منوی Manage

یکی دیگر از راه های خواندن فلش مموری، شناساندن فلش از منوی Manage است. اگر شما هم با مشکل عدم شناسایی فلش مموری مواجه می شوید، مراحل زیر را دنبال نمایید:

 • ابتدا بر روی مای کامپیوتر راست کلیک کنید و گزینه Manage را انتخاب نمایید.
 • از قسمت Storage بر روی گزینه Disk Management کلیک کنید. در این قسمت پنجره ای باز می شود که در آن درایورها نمایش داده شده اند.
 • اگر فلش شما در این لیست بود، مشکل شما با این روش حل خواهد شد.
 • بر روی نام فلش خود راست کلیک کنید و گزینه Change Driver letter and path را انتخاب نمایید.
 • در این قسمت گزینه Change را انتخاب کنید و از پنجره بازشده حرف W را انتخاب کنید.
 • سپس یک پیام برای شما نمایش داده می شود که باید بر روی گزینه YES کلیک نمایید. در نهایت فلش شما در My Computer نمایش داده می شود.

جدا کردن فلش و نصب مجدد آن

گاهی اوقات اگر شما فلش را از سیستم جدا کنید و آن را مجدد نصب نمایید، مشکل عدم شناسایی فلش مموری حل می شود. اما نکته ای که وجود دارد این است که در اثر استفاده زیاد و ورود و خروج مداوم پورت یو اس بی، می تواند مشکل جدیدی به وجود بیاید. به طوریکه در اثر تکرار زیاد این موضوع، میان خارهای USB و خارهای پورت کامپیوتر فاصله ایجاد می شود که در این حالت باید مشکل باید از بین برود تا اتصال برقرار شود.

در این روش شما خیلی راحت می توانید فلش مموری را از سیستم جدا کنید و سپس آن را مجدد متصل نمایید.

آپدیت کردن ویندوز

گاهی اوقات فلش مموری شما شناسایی نمی شود و مشکل اصلی آن، ساختار ویندوز است. برای حل این مشکل، شما به آسانی می توانید ویندوز را آپدیت نمایید.

در این روش باید به قسمت آپدیت ویندوز وارد شوید و ویندوز خود را به آخرین نسخه به روزرسانی نمایید. اگر شما در حال استفاده از جدیدترین و آخرین نسخه ویندوز هستید، باید روش های دیگر عدم شناسایی فلش مموری در ویندوز را امتحان کنید.

نصب مجدد درایور USB

برای رفع مشکل عدم شناسایی فلش مموری شما می توانید درایور های یو اس بی کامپیوتر خود را تعویض نمایید. این روش نه تنها می تواند بازدهی مطلوبی برای شما داشته باشد، بلکه گاهی اوقات همه مشکلات را به طور کامل حل می کند. همچون مراحل قبل وارد Device منیجر شوید و بر روی گزینه Update Driver یو اس بی پورت مورد نظر خود کلیک کنید. سپس صبر کنید تا مراحل به اتمام برسند.

نصب مجدد درایور USB
نصب مجدد درایور USB

غیر فعال کردن USB selective suspend settings

این راه حل یکی دیگر از روش های حل مشکل باز نشدن فلش مموری بدون فرمت کردن آن است. با این روش می توانید از خاموش شدن یو اس بی جانبی جلوگیری نمایید:

 • در ابتدا وارد تنظیمات Power plan شوید و گزینه Change plan settings را انتخاب کنید.
 • سپس بر روی گزینه Change advanced power setting کلیک نمایید.
 • حال از قسمت Usb settings، گزینه USB selective suspend settings را انتخاب کنید.
 • حال بر روی گزینه Plugged in کلیک کنید و آن را Disable نمایید.
 • در نهایت Apply را بزنید و تنظیمات را ذخیره کنید.

چک کردن پورت USB

در ابتدا از باز بودن بایوس پورت های یو اس بی خود اطمینان حاصل نمایید. برای انجام این کار طبق مراحل زیر پیبش بروید:

 • در ابتدا باید سیستم خود را ری استارت نمایید. پس از بالا  آمدن سیستم، کلید F2 یا Delete را فشار دهید تا سیستم Boot شود.
 • پس از انجام این کار، به صفحه Advanced وارد شوید و در قسمت USB بر روی گزینه Porallel کلیک نمایید.
 • در این مرحله گزینه Serial Configuration را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که تمام پورت ها باید بر روی Enabled تنظیم شده باشند. در نهایت با قرارگیری پورت های یو اس بی بر روی Enabled، مشکل نخواندن فلش مموری حل می شود.

اگر با انجام مراحل بالا و در صورت فعال بودن تمامی پورت ها، همچنان USB شما غیر فعال بود، باید روش دیگری را امتحان کنید. همچنین شناخته نشدن پورت های USB دلایل زیادی می تواند داشته باشد. یکی از اصلی ترین علت های نصب نشدن درایو، به مادربرد مرتبط است.

همچنین ممکن است که درایو را به صورت کامل نصب کرده باشید اما قسمت هایی از آن ناقص شده باشند. جهت تکمیل این کار، CD یا DVD مربوط به درایو Mother Board خود را درون سیستم قرار دهید و آن را مجدد نصب نمایید. بهتر است پیش از نصب درایو جدید، درایو قبلی را به طور کامل Uninstall یا حذف نمایید.

چک کردن پورت USB
چک کردن پورت USB

استفاده از ریجستری برای حل مشکل عدم شناسایی فلش مموری

اگر همچنان مشکل عدم شناسایی فلش مموری حل نشده است، ریجستری سیستم شما مشکل دارد و باید تعمیر شود. در ادامه این بخش از مقاله به مراحل ریجستری ویندوز می پردازیم:

 • در قسمت RUN عبارت REGEDIT را وارد نمایید. سپس آن را اجرا کنید تا صفحه ریجستری ویندوز برایتان نمایش داده شود. برای این کار وارد قسمت اصلی تنظیمات ویندوز خود، یعنی HKEY_LOCAL_MACHINE شوید.
 • پس از ورود به این قسمت، یک صفحه با نام Start مشاهده می کنید. دو بار روی آن کلیک نمایید تا کادرکوچکی باز شود.
 • در کادر Value data، باید عدد 3 قرار گرفته باشد. اگر عددی غیر از این بود، آن را به 3 تغییر دهید و تنظیمات را ذخیره نمایید. با انجام این مراحل، شما به آسانی سیستم را ریست نموده اید.

لازم به ذکر است که اگر قصد غیرفعال سازی پورت های USB را دارید، عدد 4 را در کادر Value data وارد نماید.

علت باز نشدن فلش مموری در گوشی

گاهی اوقات علاوه بر وجود مشکل نخواندن فلش مموری در ویندوز، با عدم شناسایی فلش مموری در گوشی نیز روبه رو می شوید. در ابتدا باید تشخیص دهید که دلیل شناسایی نکردن فلش در گوشی چه چیزی می تواند باشد. به طور کلی دو دلیل وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

مشکل سخت افزاری یا نرم افزاری فلش مموری

اولین و رایج ترین دلیل نخواندن فلش مموری، مشکل سخت افزاری گوشی است. دلایلی مانند شوک الکتریکی، وارد شدن ضربه، مشکل سوکت و … می توانند باعث شوند که این وسیله به درستی کار نکند.

عدم پشتیبانی گوشی

آپدیت گوشی موبایل شما در این زمینه تأثیرگذار است. به عبارتی از رایج ترین دلایلی که از خواندن فلش جلوگیری می کند، مشکل نرم افزاری است. در ادامه بصورت کلی تر، به روش های شناسایی فلش در گوشی موبایل می پردازیم:

 • فرمت فلش منطبق با فرمت مورد نظر گوشی
 • استفاده از نرم افزار شناسایی فلش مموری
 • اطمینان از سلامت مبدل USB فلش
 • آپدیت سیستم عامل گوشی
 • ریست فکتوری گوشی
علت باز نشدن فلش مموری در گوشی
علت باز نشدن فلش مموری در گوشی

بیشتر بخوانید: ریست گوشی اندروید بدون پاک شدن اطلاعات


بهترین فلش مموری

همانطور که می دانید، برندهای متفرقه زیادی اقدام به عرضه فلش مموری در بازار کرده اند. در این قسمت از مقاله به معرفی چند مدل از بهترین فلش مموری های Type C می پردازیم:

 • فلش مموری با پورت بیسوس 32 گیگ
 • فلش مموری چند سر کوتتسی Coteetci Memory Series 64GB
 • Sandisk Dual Drive 16GB
 • Silicon Power Mobile C31 OTG Type-C
 • Sandisk Ultra Dual Drive USB Type-C 64GB

در لیست زیر به تعدادی از پرسرعت ترین فلش مموری ها اشاره خواهیم کرد:

 • Sandisk Extreme CZ80
 • PNY Turbo
 • Patriot Supersonik Rage2
 • Kingston Data TravelerSamsung MUF-32AB/AM Fit Plus
بهترین فلش مموری
بهترین فلش مموری

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. سعی بر این داشتیم که دلایل عدم شناسایی فلش را برای شما به طور جامع توضیح دهیم. لازم به ذکر است که اگر موفق به رفع مشکل عدم شناسایی فلش مموری نشدید، می توانید از کارشناسان معتبر کمک بگیرید.