آموزش استفاده از واتساپ وب به صورت تصویری

آموزش استفاده از واتساپ وب به صورت تصویری

آموزش استفاده از واتساپ وب تقریباً برای تمامی کاربران واتس اپ جالب و حائز اهمیت است. واتس اپ یکی از محبوب ترین و پر طرفدارترین شبکه اجتماعی محسوب می شود که به دو روش برای کاربران قابل استفاده است؛ استفاده از اپلیکیشن واتس اپ و استفاده از وب سایت واتس اپ. واتس اپ وب یک ابزار ارتباطی است که این قابلیت را به کاربر می دهد تا به آسانی پیام ها و فایل ها را به صورت رایگان ارسال کند. اگر شما نیز به این شبکه اجتماعی علاقه مند هستید و بنابر دلایلی تمایل دارید از طریق وب سایت واتس اپ، به آن وارد و وصل شویدف پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

واتس اپ وب چیست؟

در دنیا بسیاری از کاربران از شبکه اجتماعی واتساپ استفاده می کنند و ممکن است بسیاری از آنها نیاز به استفاده از واتساپ وب داشته باشند. یکی از قابلیت های پیامرسان واتساپ که مورد استقبال بسیاری از کاربرانی که از اپلیکیشن موبایلی آن استفاده می کنند قرار گرفته است، امکان استفاده از نسخه وب واتساپ است. واتس اپ به کاربران این امکان را می دهد تا کاربران با استفاده از نسخه وب آن روی مرورگر سیستم خود به واتس اپ وصل شوند و از آن استفاده کنند.

همچنین این قابلیت را دارد که بعد از استفاده کاربر از آن و برای حفظ امنیت اطلاعات کاربر با استفاده از روشی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت، از نسخه وب خارج شود و برای ورود دوباره با اسکن QR کد جدید این کار را انجام دهد.

در ادامه به نحوه استفاده واتساپ وب و قابلیت های آن می پردازیم.

نحوه ورود به واتس اپ وب

برای ورود و استفاده از واتساپ وب نیازی به دانلود نرم افزار نیست، فقط باید سیستم شما به اینترنت وصل باشد. برای شروع، مرورگر دلخواه خود را باز کنید و وارد سایت واتساپ http://web.whatsapp.com شوید. در بالای صفحه یک گزینه به نام واتساپ وب وجود دارد که باید آن را انتخاب کنید.

حال یک  QR کد روی صفحه نمایش داده می شود که باید با استفاده از اپلیکیشن واتساپ روی گوشی، آن را اسکن کنید.

آموزش استفاده از واتساپ وب
آموزش استفاده از واتساپ وب

برای این منظور باید واتس اپی که با اپلیکیشن روی دستگاه دیگر دارید را باز کنید و آیکون سه نقطه موجود در بالای صفحه را انتخاب کنید. حال از بین گزینه ها، Linked devices را انتخاب کنید. حال صفحه ای برای شما باز می شود که باید گزینه Link a device را انتخاب کنید.

آموزش استفاده از واتساپ وب
آموزش استفاده از واتساپ وب

در این مرحله باید دوربین آن را مقابل کیو آر کدی که در صفحه واتساپ وب وجود دارد، قرار دهید تا کد اسکن شود. توجه داشته باشید که اگر می خواهید برای ورودهای بعدی خود بدون اسکن QR کد وارد واتساپ شوید، باید قبل از اسکن کد، تیک گزینه Keep me signed in (من را داخل سیستم نگه دار) را بزنید. بعد از اسکن کد، شما به واتس اپ وصل می شوید و می توانید از آن استفاده کنید.

آموزش استفاده از واتساپ وب
آموزش استفاده از واتساپ وب

راهنمای استفاده از واتساپ وب

فضای واتس اپ وب دقیقاً مانند نسخه اپلیکیشنی آن است فقط توجه داشته باشید که اگر از واتس اپ وب بر روی لپ تاپ یا کامپیوتر استفاده می کنید نمی توانید به طور مستقیم از تماس صوتی و تصویری استفاده کنید اما می توانید با استفاده از شبیه سازها این کار را انجام دهید.


بیشتر بخوانید: تماس تصویری واتساپ در ویندوز


آموزش استفاده از واتساپ وب به صورت زیر است:

بعد از ورود به واتس اپ باید تمامی گزینه ها و آیکون های موجود در آن را بشناسید تا بتوانید از آن استفاده کنید.

چت واتس اپ وب

برای مشاهده چت ها از منو سمت چپ می توانید استفاده کنید که در این قسمت تمامی مکالمات شما به ترتیت تاریخ نمایش داده می‌شوند. برای چت کردن با دوستان خود  از همین‌ بخش می توانید آنها را پیدا کنید یا می توانید در کادر بالای این بخش، نام آنها را جست و جو کنید و با انتخاب روی پروفایل آنها، وارد صفحه چت با آنها شوید.

ارسال پیام برای دوستان دقیقاً مانند نسخه واتس اپ در موبایل است یعنی متن موردنظر خود را تایپ کرده و گزینه ارسال را انتخاب می کنید.

آموزش استفاده از واتساپ وب
آموزش استفاده از واتساپ وب

استاتوس واتس اپ وب

یکی از امکانات واتساپ قابلیت به اشتراک گذاری استوری و دیدن استاتوس توسط دوستان است. این قابلیت در واتساپ وب هم وجود دارد و در اختیار کاربران قرار دارد. برای مشاهده استاتوس (استوری ها)، آیکون استاتوس موجود در بالای صفحه را انتخاب کنید. حال می‌توانید با انتخاب اسم مخاطبانتان در سمت چپ، استاتوس آنها را مشاهده کنید.

آموزش استفاده از واتساپ وب
آموزش استفاده از واتساپ وب

تنظیمات واتس اپ وب

برای ورود به بخش تنظیمات گزینه سه نقطه را انتخاب کنید سپس منوی جدیدی برای شما باز می شود که گزینه های آن به شرح زیر است:

New group: می توانید به منظور ساخت گروه جدید از این گزینه استفاده کنید.

Profile: در این قسمت می توانید تنظیمات پروفایل خود مانند تغییر اسم، نوشتن بیوگرافی و تغییر عکس پروفایل را انجام دهید.

Archived: واتس اپ این قابلیت را دارد تا چت های شما را بایگانی کند. می‌توانید چت های خیلی قدیمی که دیگر وارد آن نمی شوید را بایگانی کنید. چت های بایگانی شده در این بخش نمایش داده می شوند.

Starred: در این بخش می توانید پیام های نشان دار شده (ستاره دار شده) را مشاهده کنید.

Setting: اعلان ها و اکانت های بلاک شده در این قسمت مدیریت می شوند. همچنین می توانید در این قسمت نوتیفیکیشن را فعال یا غیرفعال کنید و پیش‌نمایش پیام‌ها را خاموش کنید.

Log out: این گزینه مربوط به خروج از واتس اپ وب است یعنی برای خروج از واتساپ وب باید از این گزینه استفاده کنید.

ارسال فایل در چت

برای ارسال فایل برای دوستان خود باید در صفحه چت با آنها، آیکون گیره را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که اگر قصد دارید تا چند فایل با فرمت مختلف را ارسال کنید، آنها را zip کنید(روی فایل ها راست کلیک کنید و گزینه send to zip را انتخاب کنید) و بعد ارسال کنید. در ارسال فایل و استفاده از گیره چند گزینه وجود دارد؛ اولین گزینه برای ارسال عکس و فیلم از گالری است. گزینه دوم مربوط به ارسال استیکر است. گزینه سوم برای استفاده از دوربین یا وبکم است. گزینه چهارم برای ارسال فایل مانند ارسال PDF یا Word و … است. گزینه آخر مربوط به ارسال اطلاعات یکی از مخاطبان است که می توانید برای کسی بفرستید.

آموزش استفاده از واتساپ وب
آموزش استفاده از واتساپ وب

ویرایش پروفیل

در واتس اپ وب می توانید پروفایل خود را ویرایش کنید. عکس پروفیل خود را تغییر دهید یا بیوگرافی خود را ویرایش کنید. برای مراجعه به این قسمت، باید در بالای صفحه روی عکس خود کلیک کنید.

استفاده از چند اکانت واتس اپ روی یک سیستم

شما روی هر مرورگر فقط می توانید وارد یک اکانت واتساپ شوید. اگر چند اکانت داشته باشید و تمایل داشته باشید تا واتساپ وب را روی همه آنها فعال کنید، می توانید از دو روش استفاده کنید. روش اول استفاده از حالت ناشناس (incognito) گوگل کروم است که برای استفاده از آن باید در مرورگر کروم  گزینه سه نقطه را انتخاب کنید و بعد گزینه New Incognito Windows را انتخاب کنید. حال در صفحه جدیدی وارد واتساپ وب شوید و اکانت جدید خود را فعال کنید.

روش دوم استفاده از چند مرورگر است که می‌توانید اکانت اول خود را روی کروم فعال کنید و اکانت بعدی را مثلاً در مرورگر فایرفاکس فعال کنید.

تغییر فرمت متن در واتس اپ

واتس اپ وب این امکان را به کاربران خود مب دهد تا کاربر بتواند فرمت متن را تغییر دهد. این امکان دارای قابلیت های است:

بولد کردن متن: باید متن خود را بین دو ستاره (*) قرار دهید.

کج کردن نوشته ها (ایتالیک): کلمه موردنظر را بین دو آندرلاین (_) قرار دهید.

خط کشیدن روی متن: می توانید روی نوشته های خود خط بکشید. برای این کار باید متن را بین دو ~ قرار دهید.

تغییر فونت به مونواسپیس:  اگر می خواهید فونت متن خود را تغییر دهید، باید آن را بین سه ` قرار دهید مثلاً “`راندنو پل ارتباطی میان فروشندگان و خریداران است. “`

تغییر عکس پس زمینه چت واتس اپ وب

برای تغییر عکس پس زمینه چت خود باید گزینه سه نقطه بالای صفحه را انتخاب کنید و وارد تنظیمات شوید، گزینه Setting را انتخاب کنید و بعد گزینه Chat wallpaper را انتخاب کنید. در این مرحله از بین تصاویر موجود یکی را به دلخواه خود انتخاب کنید.

نحوه خروج از واتس اپ وب

برای خروج از واتس اپ وب دو روش وجود دارد که به آنها می پردازیم.

1. خروج از واتس اپ وب از طریق نسخه وب:

گزینه سه نقطه در بالای صفحه را انتخاب کنید حال گزینه Log out را انتخاب کنید. برای اطمینان از خروج، تا زمانی که دوباره صفحه ورود واتس اپ وب نمایان نشود، منتظر بمانید.

2. خروج از واتس اپ وب از طریق واتس اپ دستگاهی که با آن QR کد را اسکن کرده اید (تب لت یا موبایل) یعنی می توانید با استفاده از آن ورودهایی که با نسخه وب واتساپ انجام شده است را بررسی کنید و از واتساپ وب خارج شوید:

ابتدا باید گزینه سه نقطه در بالای صفحه را انتخاب کنید و سپس گزینه Linked devices را انتخاب کنید. بعد در بخش Device status لیست همه مرورگرهایی که وارد واتساپ شما شده اند را با زمان ورود آنها مشاهده می کنید. سپس دستگاه وصل شده مورد نظر را انتخاب کنید و گزینه Log out را انتخاب کنید تا اتصال آن قطع شود.

نحوه خروج از واتس اپ وب
نحوه خروج از واتس اپ وب

مرورگرهایی که از واتس اپ وب پشتیبانی می کنند

برای استفاده از واتس اپ وب در مرورگر باید از آخرین نسخه مرورگر گوگل کروم، مرورگر فایرفاکس، مرورگر مایکروسافت Edge یا سافاری (Safari) استفاده شود. سایر مرورگرها از واتس اپ وب پشتیبانی نمی کنند.

مشکل اتصال به واتس اپ وب از طریق گوشی

ممکن است کاربر نتواند به واتس اپ در موبایل وصب شود و پیامی روی واتساپ وب با عنوان  Phone not connected مشاهده کند، یعنی گوشی کاربر به اینترنت متصل نیست.

بعد از اتصال گوشی به اینترنت، باید واتس اپ وب را مجدداً باز کند و اگر بازهم به مشکل برخورد کرد، احتمالاً مشکل از اینترنت است.

مشکل اتصال به واتس اپ وب از طریق لپ تاپ و کامپیوتر

اگر کاربر در هنگام کار با واتساپ وب لپ تاپ یا کامپیوتر با پیام Computer not connected در کادری زرد رنگ مواجه شود یعنی اتصال رایانه به اینترنت قطع شده است. پس از رفع این مشکل باید دوباره واتساپ وب را باز کند و یا از آن خارج شود. اگر بازهم مشکل وجود داشت باید یکبار از حساب کاربری خود خارج شود و مجدداً وارد اکانت در مرورگر شود.


بیشتر بخوانید: آموزش تصویری حذف اکانت واتساپ در اندروید و آیفون


در این مقاله به آموزش استفاده از واتساپ وب پرداختیم. اگر نمی توانید همیشه و به طور دائم از طریق گوشی خود پیام های جدید خود را چک کنید و به پیام های خود دسترسی داشته باشید و بیشتر از سیستم های دیگر استفاده می کنید، می توانید با استفاده از واتس اپ وب به‌ پیام های خود دسترسی داشته باشید. بخاطر داشته باشید که پس از اتمام کار خود در واتس اپ وب، با استفاده از روشی که بیان کردیم از آن خارج شوید تا امنیت و حریم شخصی شما حفظ شود.