سایز پست اینستاگرام و ابعاد استوری

سایز پست اینستاگرام و ابعاد استوری

سایز پست اینستاگرام و ابعاد استوری از مهم ترین اصول انتشار محتوای با کیفیت است. تولید محتوا باکیفیت در اینستاگرام اساسی ترین فاکتور به حساب می آید. در این مقاله قصد داریم تا به سایز پست اینستاگرام و ابعاد استوری بپردازیم. اگر محتوای خود را بر اساس این سایزها منتشر کنید و به اشتراک بگذارید، عکس ها و ویدیوها کیفیت خود را حفظ می کنند.

آنچه در ادامه می خوانیم:

ابعاد عکس در پست اینستاگرام

برای اطلاع از سایز پست اینستاگرام و ابعاد استوری ابتدا به ابعاد عکس در پست اینستاگرام می پردازیم. برای حفظ کیفیت عکس های خود حتماً باید استاندارد سایز پست اینستاگرام را بدانید. 3 نوع عکس در اینستاگرام به روش اصولی قابل اشتراک گذاری است:

پست در قالب مربعی

بهترین و محبوب ترین سایز پست اینستاگرام این نوع قالب است. پس لازم است که بدانید اگر این قالب را برای پست خود استفاده می کنید بهتر است سایز آن را به صورت 1080 پیکسل در 1080 پیکسل قرار دهید و بدانید که اندازه این قالب مربع به سانتی متر، 28.57 در 28.57 سانتی متر است.

اگر سایز عکس شما مطابق به این اندازه نبود و بیشتر یا کمتر بود، اینستاگرام مجبور است برای انتشار، آن را بزرگتر یا کوچکتر کند، در نتیجه کیفیت عکس پایین می آید.

پست در قالب عمودی

این قالب به صورت مستطیلی با حالت عمودی است. سایز استاندارد برای بارگذاری و انتشار عکس با این قالب، 1080 پیکسل در 1350 پیکسل است و باید بدانید که اندازه این قالب عمودی به سانتی متر، 28.57 در 35.71 سانتی متر است. اگر سایز عکس شما مطابق به این اندازه نباشد، تغییر سایز رخ می دهد و کیفیت عکس شما پایین می آید.

پست در قالب افقی

از این قالب کمتر استفاده می شود. سایز استاندارد برای بارگذاری و انتشار عکس با این قالب، 1080 پیکسل در 608 پیکسل است و اندازه این قالب عمودی به سانتی متر، 28.57 در 16.08 سانتی متر است.

ابعاد عکس در پست اینستاگرام
ابعاد عکس در پست اینستاگرام

سایز ویدیو در پست اینستاگرام

اگر قصد دارید تا فیلم های خود را در قالب پست منتشر کنید و به اشتراک بگذارید، باید استانداردهای سایز آن در پست اینستاگرام را بدانید و رعایت کنید. اگر ویدیو خود را مطابق با این استاندارد منتشر نکنید، اینستاگرام آن را مطابق با اندازه های خود فشرده و یا کشیده می کند، در نتیجه کیفیت ویدیو شما پایین می آید.

ویدیو نیز مانند پست دارای 3 قالب است:

ویدیو در قالب مربعی

سایز آن به صورت 1080 پیکسل در 1080 پیکسل است و  اندازه این قالب مربع به سانتی متر، 28.57 در 28.57 سانتی متر است.

ویدیو در قالب افقی

سایز استاندارد برای بارگذاری و انتشار ویدیو با این قالب، 1080 پیکسل در 608 پیکسل است و نسبت ابعاد با دو نسبت 1.91:1 و 16:9 ممکن است.

ویدیو در قالب عمودی

سایز استاندارد برای بارگذاری و انتشار ویدیو با این قالب، 1080 پیکسل در 1920 پیکسل است.


بیشتر بخوانید: دانلود عکس و فیلم از اینستاگرام برای همه دستگاه ها (آپدیت ۲۰۲۱)


سایز IGTV در اینستاگرام

در این بخش از سایز پست اینستاگرام و ابعاد استوری به سایز IGTV می پردازیم. سایز فیلم ها به صورت IGTV به ۲ صورت افقی و عمودی نمایش داده می شوند.

فیلم های عمودی

فیلم های عمودی در IGTV با ابعاد 4:5 و 9:16 منتشر می شوند.

فیلم های افقی

فیلم های افقی در IGTV با ابعاد ۵:۴ و ۱۶:۹ منتشر می شوند.

البته IGTV مورد استقبال کاربران قرار نگرفت و به همین دلیل در آپدیت جدید اینستاگرام این بخش حذف شده است و جای خود را به Instagram TV داده است.

سایز پست اینستاگرام و ابعاد استوری
سایز پست اینستاگرام و ابعاد استوری

سایز لایو اینستاگرام

در لایو اینستاگرام امکان انتخاب سایز و نسبت ابعاد به صورت دستی وجود ندارد و اینستاگرام با توجه به سرعت اینترنت، کیفیت تصویر را تغییر می دهد. فقط لازم است گوشی را به صورت عمودی قرار دهید و لایو را شروع کنید.

سایز لایو اینستاگرام
سایز لایو اینستاگرام

ابعاد ریلیز (reels) اینستاگرام

ریلز یک قالب جدید در اینستاگرام است و امکان اشتراک گذاری ویدیوهای 15 ثانیه ای در فید اختصاصی را برای شما فراهم می کند البته این قابلیت برای همه کاربران فعال نشده است. ویدیوهای این بخش نیز مانند دیگر ویدیوها باید از سایز استاندارد پیروی کنند.

سایز استاندارد ویدیو ریلز در اینستاگرام

سایز استاندارد ویدیو ریلز در اینستاگرام به صورت 1080 در 1920 پیکسل است و نسبت ابعاد 9:16 است.

سایز استاندارد ویدیو ریلز در فید اینستاگرام

سایز آن به صورت 1080 در 1350 پیکسل است و نسبت ابعاد 4:5 است.

سایز استاندارد ویدیو ریلز در پروفایل اینستاگرام

سایز استاندارد ویدیو ریلز در پروفایل اینستاگرام به صورت 1080 در 1080 پیکسل است و نسبت ابعاد 1:1 است.

ابعاد ریلیز (reels) اینستاگرام
ابعاد ریلیز (reels) اینستاگرام

ابعاد استوری اینستاگرام

استوری اینستاگرام نقش مهمی را در بازاریابی و کسب و کار در اینستاگرام دارد. اغلب کسب و کارهایی که در این شبکه اجتماعی رشد کرده اند و به موفقیت رسیده اند، دائماً استوری منتشر کرده و می کنند.

برای گذاشتن استوری در اینستاگرام باید مانند پست سایز و ابعاد آن استاندارد باشد. سایز استوری اینستاگرام به صورت استاندارد و تمام صفحه، 1080 پیکسل در 1920 پیکسل است و اندازه آن به سانتی متر، 28.57 در 50.08 سانتی متر است.

اما اگر قصد دارید که استوری شما تمام صفحه نباشد، باید آن را با ابعاد 1: 1.9 تا 9:1 منتشر کنید. باید گفت که هر بازه‌ای از نسبت ابعاد ذکر شده برای استوری اینستاگرام قابل قبول است.

سایز کاور هایلایت در اینستاگرام

هایلایت در اینستاگرام، این امکان را به کاربران اینستاگرامی می دهد تا استوری‌ ها به صورت پشت سر هم در صفحه پروفایل کاربران نمایش داده شود. با ساخت هایلایت‌ ، این امکان فراهم می شود تا استوری ها به راحتی طبقه بندی شوند و بیشتر از 24 ساعت در دید سایرین قرار گیرند. بسیاری از افراد برای هایلایت های خود از کاور استفاده می کنند. بهترین سایز برای کاور هایلایت، به صورت 1920 در 1080 با نسبت ابعاد 9:16 است.


بیشتر بخوانید: هایلایت اینستاگرام چیست؟ آموزش فعال کردن هایلایت اینستا


ابزارهای تغییر سایز عکس و فیلم در اینستاگرام

برای سایز پست اینستاگرام و ابعاد استوری می توانید از ابزارها و اپلیکیشن های مختلفی استفاده کنید. شما می توانید با نصب این اپلیکیشن ها به آسانی عکس و فیلم های خود را به سایز استاندارد تبدیل کنید. در ادامه به معرفی این اپلیکیشن ها می پردازیم:

تغییر سایز عکس و فیلم در اینستاگرام با فتوشاپ (photoshop)

از بهترین برنامه ها برای ویرایش و یا ساخت تصاویر برای پست و استوری است. شما می‌توانید با استفاده از آن، به آسانی نسبت ابعاد عکس های خود را مطابق با استاندارد پست و استوری تنظیم کنید.

همچنین باید گفت که بهترین سایز برای عکس مربعی اینستاگرام در فتوشاپ 1080 پیکسل در 1080 پیکسل است.

تغییر سایز عکس و فیلم در اینستاگرام با ایلاستریتور  (illustrator)

این نرم افزار برای طراحی انواع فونت، کاراکترهای تبلیغاتی و ویرایش تصویر کاربرد دارد. شما می‌توانید با استفاده از این برنامه، عکس های خود را به ابعاد استاندارد تبدیل کنید.

تغییر سایز عکس و فیلم در اینستاگرام با کنوا پرو (canva pro)

با استفاده از این نرم افزار می توانید پر حجم ترین و بزرگترین تصاویر را به سایز استاندارد تبدیل کنید.

تغییر سایز عکس و فیلم در اینستاگرام با پیکس آرت (PicsArt)

یکی از بهترین اپلیکیشن های ویرایش عکس برای گوشی های هوشمند است. این اپلیکیشن حاوی تمامی ابزارها برای ویرایش عکس است درنتیجه می توانید سایز تصاویر را نیز با استفاده از آن تغییر دهید.

تغییر سایز عکس و فیلم در اینستاگرام با لیت فوتو (Lit Photo)

این اپلیکیشن برای تغییر سایز و تغییر ابعاد عکس، فایل اصلی عکس را خراب نمی کند و آن را حفظ می کند. این اپلیکیشن پیشنهادهایی را برای برش عکس به صورت استاندارد به کاربر ارائه می دهد که این اندازه با سایز مناسب پست و استوری اینستاگرام مطابقت دارد.

تغییر سایز عکس و فیلم در اینستاگرام با اینشات (Inshot)

با استفاده از این اپلیکیشن می توانید ویدیو خود را برش دهید و بخش های مورد نظر را جدا کنید، می توانید ویدیوهای مختلفی را با یکدیگر ترکیب و صدا گذاری کنید. همچنین می توانید با استفاده از آن ابعاد فیلم و عکس را، تنظیم کنید. این قابلیت را دارد تا سرعت پخش ویدیو را از 0.2x تا 100x تغییر دهد. یکی از بهترین قابلیت های آن اضافه کردن آهنگ به ویدیو است.


بیشتر بخوانید: دانلود عکس پروفایل اینستاگرام


در این مقاله به سایز پست اینستاگرام و ابعاد استوری پرداختیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید به آسانی و مطابق استانداردهای اینستاگرام بتوانید محتوای با کیفیتی را تولید کنید و به اشتراک بگذارید.