آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد

آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد

آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد به شما کمک می کند تا بتوانید بهترین سیم و کابل را برای مجموعه خود خریداری کنید. سیم و کابل خراسان افشارنژاد یکی از اولین و برترین شرکت ها در زمینه تولید انواع سیم و کابل در ایران است.

پیشینه این شرکت به سال ها پیش بازمی گردد. این شرکت اولین تولیدات خود را با یک خط تولید ایتالیایی آغاز کرد و پس از آن روز به روز خط تولید و کارخانه خود را گسترش داد.

خرید انواع کابل برق
خرید انواع کابل برق

تولیدات شرکت خراسان افشارنژاد بسیار متنوع است. این محصولات از کیفیت بالایی برخوردار هستند و توانسته اند جایگاه بسیار خوبی در بازار ایران و دیگر کشورها به دست بیاورند. از مهم ترین محصولات این شرکت می توان به انواع سیم و کابل ساختمانی، کابل های افشان و مفتول، کابل های فشار قوی، سیم های خودرو، کابل های شیلددار و غیر شیلددار، کابل ابزار دقیق، مخابرات، کابل اعلام حریق و نسوز، کابل های هالوژن فری و … اشاره کرد.

اگر قصد دارید از این برند سیم و کابل خریداری کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد می پردازیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

تاریخچه شرکت سیم و کابل خراسان افشارنژاد

در موضوع آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد بهتر است به بررسی پیشینه تاریخی این شرکت را بدانیم. شرکت صنعتی الکتریک خراسان از اولین تولیدکننده های سیم و کابل در ایران است. این شرکت در سال 1345 و در شهر مشهد تأسیس شد. این شرکت در سال 1346 به عنوان یکی از اولین تولیدکننده های سیم و کابل به بهره برداری رسید.

به طور کلی قدمت تولید کابل در جهان 130 سال است و اولین نمونه های آن در سال 1880 میلادی به بازار عرضه شد. تاریخچه سیم و کابل ایران نیز به سال 1228 به بعد بازمی گردد. در این سال، اولین کارخانه تولید سیم و کابل تأسیس شد. با این حال همچنان حجم زیادی از سیم و کابل های مورد نیاز در ایران از خارج از کشور تأمین می شد. اولین تولیدات سیم و کابل در ایران سیم های قیراندود و نوار پارچه ای و باکالیت بوده است.

 

آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد
آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد

تأسیس خراسان افشارنژاد

پس از چند سال و درست بعد از به اتمام رسیدن جنگ جهانی دوم، مرحوم علی افشارنژاد پایه گذار شرکت صنعتی خراسان افشارنژاد به فکر تأسیس این شرکت افتاد. این فرد تأمین کننده تجهیزات برقی در لاله زار تهران و ارگ مشهد بوده است. در ابتدا این شرکت به تولید سیم های برق قیراندود پرداخت. کارخانه سیم و کابل افشارنژاد خراسان کار خود را با یک خط تولید ایتالیایی آغاز کرد.

در آن سال ها این شرکت تولید سیم های مسی به هم تابیده با گرانول پی وی سی را در دستور کار خود قرار داد. گرانول پی وی سی از ژاپن به کشور ما وارد می شد. چندین سال بعد این خط تولید گسترش یافت و افشارنژاد خراسان همچنان همکاری خود را با ژاپن ادامه داد. در نهایت توانست تکنولوژی ساخت سیم و کابل را از ژاپن دریافت کند و به تولید این محصولات بپردازد.

استانداردهای شرکت افشارنژاد خراسان

در ادامه موضوع آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد به استانداردهایی که این شرکت دریافت کرده است اشاره خواهیم کرد. این شرکت با بیش از نیم قرن فعالیت در زمینه تولید سیم و کابل به یکی از بهترین شرکت ها تبدیل شده است. تولیدات این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار هستند زیرا خراسان افشارنژاد از اولین دریافت کنندگان نشان استاندارد ISIRI بوده است که معادل IEC 277 است. این شرکت محصولات خود را مطابق با خواست مشتری و مصرف کننده به بازار عرضه می کند.

تمامی سیم و کابل خراسان افشارنژاد براساس استاندارد VDE آلمان، IEC استاندارد بین المللی، BS استاندارد انگلستان و … تولید می شوند. شرکت خراسان افشارنژاد توانسته است استاندارد میدیریت کیفیت یا ایزو 9002 را در سال 200 از طرف شرکت سوئیسی SGS دریافت کند.


بیشتر بخوانید: بهترین برند سیم و کابل


کارخانه خراسان افشارنژاد

در ادامه موضوع آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد بهتر است بدانید کارخانه اصلی این شرکت در مشهد مقدس واقع شده است. این کارخانه مساحتی بالغ بر 40 هزار متر دارد و زیربنای آن 20 هزار متر است . این شرکت می تواند سالانه بیش از 30 هزار تن سیم و کابل به بازار ایران و خارج از ایران عرضه کند. شرکت خراسان افشارنژاد بیش از 450 کارمند و پرسنل دارد.

 • دفتر خراسان افشارنژاد: تهران – خیابان دکتر شریعتی – پایین‌ تر از بهار شیراز – پلاک ۳۷۱ – ساختمان صنعتی الکتریک خراسان
 • تلفن: 73232-021
 • واتساپ: 09027323330
کارخانه خراسان افشارنژاد
کارخانه خراسان افشارنژاد

آزمایشگاه آکرودیته شرکت صنعتی الکتریک خراسان

شرکت خراسان افشارنژاد با هدف توسعه صنعت برق و افزایش دانش انسانی، واحد تحقیق و توسعه را فراهم کرد و پروانه تحقیق و توسعه را در سال 1371 از وزارت صنایع و معادن دریافت نمود. آزمایشکاه آکرودیته در سال 1392 موفق به دریافت مجوز آزمون براساس روش اجرایی تیئید صلاحیت و نظارت بر عملکرد آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون شد. در سال 1394 نیز این شرکت تأییدیه صلاحیت آزمون براساس استانداردهای ISO و IEC از مرکز ملی تأیید صلاحیت را دریافت کرد.

این آزمایشگاه ها به دستگاه های تست آزمون مجهز و پیشرفته تجهیز شده اند که کارشناسان مجرب و پرسنل متخصص محصولات را تست و ارزیابی می کنند. آزمایش هایی همچون آزمایش های زیر که در ادامه مقاله آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد ذکر شده است، در این آزمایشگاه صورت می گیرد:

 • آزمون‌ های الکتریکی: اندازه‌ گیری مقاوت عایقی در دمای محیط، اندازه‌ گیری مقاومت الکتریکی هادی و …
 • آزمون‌های ابعادی: اندازه‌ گیری ضخامت عایق، اندازه‌ گیری ضخامت روکش‌ و …
 • آزمون‌های مکانیکی: اندازه‌ گیری استقامت کششی، آزمون بررسی انعطاف پذیری و …
 • آزمون‌های آتش: آزمون انتشار دود، آزمون مقاومت در برابر شعله، آزمون انتشار گاز اسیدی و …
آزمایشگاه آکرودیته شرکت صنعتی الکتریک خراسان
آزمایشگاه آکرودیته شرکت صنعتی الکتریک خراسان

بیشتر بخوانید: تشخیص سیم و کابل استاندارد و مرغوب


محصولات شرکت خراسان افشارنژاد

در حال حاضر شرکت خراسان افشارنژاد محصولات متنوعی به بازار عرضه می کند. محصولاتی که در ادامه مقاله آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد ذکر شده است، از پرکاربردترین این محصولات به شمار می آیند:

کابل برق خراسان افشارنژاد

این کابل ها بسیار متنوع هستند و کاربرد زیادی در صنعت دارند. کابل های برق خراسان افشارنژاد براساس پارامترهای زیاد تقسیم بندی می شوند.

کابل برق خراسان افشارنژاد
کابل برق خراسان افشارنژاد

بیشتر بخوانید: کابل برق چیست و چه کاربردی دارد؟


هادی کابل

کابل خراسان افشارنژاد در دو نوع جنس هادی مسی و آلومینیومی به بازار عرضه می شود. هادی های کابل خراسان می تواند از نوع افشان و مفتول نیز باشد. کابل های افشان تنها هادی هایی از جنس مس دارند اما کابل های مفتولی می توانند هادی مسی و آلومینیومی داشته باشند.

کابل های افشان این شرکت انعطاف پذیری بالایی دارند و در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. کابل های مفتول نیز مقاومت زیادی دارند. نوعی کابل نیمه افشان نیز از برند خراسان عرضه می شود که خواصی مابین مفتول و افشان دارد.

سطح ولتاژی

این کابل ها در رشته ها و سطح مقطع های گوناگونی ساخته می شوند. به عنوان مثال، در شبکه های برق سه فاز از کابل خراسان سه رشته و بالاتر استفاده می شود. کابل فشار قوی خراسان در مواقعی که ولتاژ نامی بالای 30 کیلوولت است، استفاده می شود.

در شبکه های فشار متوسط می توان از کابل های خراسان با سطح ولتاژی 6 الی 30 کیلو ولت استفاده کرد. کابل فشار ضعیف و سبک این شرکت در خطوط توزیع، ساختمان سازی و صنایع روشنایی کاربرد دارد.

عایق و روکش کابل

در ادامه موضوع آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد باید گفت، کابل های برق خراسان با دو عایق PVC و XLPE به بازار عرضه می شوند.

همچنین این محصولات می توانند شیلددار یا بدون شیلد باشند. کابل های PVC شرکت خراسان مقرون به صرفه تر از نوع XLPE هستند. کابل های هالوژن فری نیز توسط این شرکت تولید می شوند که در زمان سوختن هیچ دود سمی از خود تولید نمی کنند. همچنین کابل اعلام حریق نسوز با روکش هایی مقاوم توسط شرکت افشارنژاد خراسان ساخته می شود.

کاربرد کابل

کابل های این شرکت کاربردهای متنوعی دارند که در ادامه به برخی از کاربردی ترین کابل های این شرکت اشاره خواهیم کرد:

 • کابل قدرت
 • کابل کنترل یا فرمان
 • کابل مسلح و غیرمسلح
 • کابل شیلددار و بدون شیلد
 • کابل تخت
 • کابل کواکسیال
 • کابل تلفن و مخابرات زمینی و هوایی
 • کابل ابزار دقیق با عایق PE و PVC

سیم برق خراسان افشارنژاد

سیم های برق نیز همچون کابل ها دارای تنوع زیادی هستند. سیم های برقی که در ادامه مقاله آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد ذکر شده است، از پرکاربردترین این محصولات هستند.

سیم برق خراسان افشارنژاد
سیم برق خراسان افشارنژاد

سیم تخت

این سیم ها دارای هادی هایی هستند که به صورت موازی کنار هم قرار گرفته اند و یک سیم با سطح مقطع تخت تشکیل داده اند. این سیم اغلب در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. سیم بند تخت نوع دیگری سیم است که به آن سیم نایلون نیز گفته می شود.

سیم مسی افشان و مفتول

این سیم ها دارای یک یا چند رشته مسی هستند که در زیر روکش پی وی سی قرار گرفته اند. این سیم ها در سطح مقطع های گوناگون ساخته می شوند. از این محصولات می توان در صنعت ساختمان سازی استفاده کرد.

سیم های اتومبیل

این سیم ها جهت تأمین برق در ماشین مورد استفاده قرار می گیرند و عایق مخصوص دارند. سیم خودروی خراسان موفق به دریافت استانداردهای بین المللی شده است.

سیم رانژه

این سیم ها در سیم کشی تابلوهای برق، سیم کشی تلفن، صنعت مخابرات و … به کار می روند. یکی از باکیفیت ترین انواع سیم رانژه را شرکت خراسان افشارنژاد تولید می کند.

قیمت سیم و کابل خراسان افشارنژاد

در این مقاله به آشنایی با سیم و کابل خراسان افشارنژاد پرداختیم. قیمت این تجهیزات به عوامل مختلفی همچون جنس هادی، تعداد رشته، سطح مقطع، نوع شیلد، نوع عایق، جنس روکش و … بستگی دارد.

برای خرید سیم و کابل خراسان افشارنژاد می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و سپس با خیالی راحت به خرید محصول مورد نظر خود اقدام نمایید.


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کابل برق