قطع شدن اینترنت گوشی چه علت هایی دارد و روش های برطرف کردن آن کدام است؟

قطع شدن اینترنت گوشی چه علت هایی دارد و روش های برطرف کردن آن کدام است؟

قطع شدن اینترنت گوشی دغدغه افراد زیادی است زیرا امروزه تقریباً تمامی افراد با دسترسی به تکنولوژی های 3G و 4G و …، از اینترنت همراه برای دسترسی به شبکه های جهانی استفاده می کنند. اما ممکن است گاهی اوقات در استفاده از اینترنت دچار مشکل شوند و نتوانند به اینترنت سیم کارت خود متصل شوند.

قطع شدن اینترنت گوشی آیفون و اندروید علت های مختلفی دارد. اگر تمایل دارید تا از دلایل قطع شدن اینترنت گوشی و روش های رفع آن مطلع شوید، پس با ما همراه باشید. در مجله راندنو به بررسی روش های حل این مشکل نیز می پردازیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

اقدامات اولیه برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت همراه

اقدامات اولیه ای برای حل مشکل قطعی اینترنت گوشی وجود دارد که می توانید با انجام آنها به رفع این مشکل اقدام نمایید. چنانچه پس از انجام این اقدامات اولیه، همچنان اینترنت گوشی شما وصل نشد، می توانید از روش های پیچیده تری که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم، استفاده کنید.

قطع شدن اینترنت گوشی 
قطع شدن اینترنت گوشی

بررسی حجم و مهلت استفاده از بسته اینترنت همراه

اولین کاری که باید در زمان وصل نشدن به اینترنت همراه خود انجام داد، بررسی حجم بسته اینترنت و مهلت استفاده از آن است. شما با توجه به نوع اپراتور سیم کارت خود، از طریق کد مربوط به اطلاع از میزان حجم و مهلت استفاده از بسته اینترنت می توانید این موضوع را بررسی کنید و در صورت لزوم به فعالسازی مجدد آن اقدام نمایید.


بیشتر بخوانید: استعلام مانده اینترنت ایرانسل برای خطوط دائمی و ‌اعتباری با روش های تضمینی


غیرفعال کردن وای فای

یکی از علت های قطع شدن اینترنت گوشی روشن بودن وای فای است که می تواند در اتصال شبکه تلفن همراه تداخل ایجاد کند. شما می توانید با غیرفعال کردن گزینه WiFi به شبکه تلفن همراه خود متصل شوید.

خاموش کردن بلوتوث

روشن بودن بلوتوث می تواند مانند وای فای روشن عمل می کند و در اتصال شبکه تلفن همراه تداخل ایجاد کند. بنابراین باید بلوتوث روشن را خاموش کنید.

خاموش و روشن کردن داده تلفن همراه

با خاموش و روشن کردن داده تلفن همراه ممکن است مشکل قطعی اینترنت همراه رفع شود.

خاموش و روشن کردن حالت پرواز

یکی دیگر از روش های رفع مشکل قطع شدن اینترنت گوشی خاموش و روشن کردن حالت پرواز (Airplane Mode) است. با این کار تمامی اتصالات قطع می شوند و مجدداً دوباره وصل می شوند.

ریستارت کردن گوشی

شما می توانید با ریستارت کردن گوشی خود به رفع این مشکل بپردازید. این روش برای رفع بسیاری از مشکلات گوشی، لپ تاپ و تبلت کاربرد دارد.

خارج کردن سیم کارت و جایگذاری مجدد آن

شما می توانید با خارج کردن سیم کارت خود از گوشی و جایگذاری مجدد آن مشکل قطعی اینترنت موبایل خود را برطرف کنید تا به اینترنت همراه خود متصل شوید.

اگر تمامی موارد فوق برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت گوشی شما کافی نبود، برای حل مشکل در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.


بیشتر بخوانید: خرید بسته های اینترنت همراه اول و فعال کردن آنها


تغییر تنظیمات مربوط به اینترنت

با مراجعه به بخش تنظیمات اینترنت گوشی خود می توانید علت وصل نشدن اینترنت گوشی خود را بررسی کنید.

تغییر تنظیمات مربوط به اینترنت
تغییر تنظیمات مربوط به اینترنت

غیرفعالسازی محدودیت استفاده از داده موبایل

گوشی های موبایل این امکان را به کاربران می دهند که برای استفاده از داده، محدودیت تعیین کنند. بنابراین هنگامی که از این میزان تعیین شده عبور کنند، با پیام هشدار مواجه می شوند. البته این قابلیت به صورت پیش فرض بر روی گوشی ها فعال نیست و ممکن است شما قبلاً محدودیتی تعیین کرده باشید که باید برای رفع مشکل قطعی اینترنت گوشی خود، اقدام به خاموش کردن این گزینه نمایید.

فعال کردن حالت شبکه مناسب

یکی از علت های قطع شدن اینترنت گوشی می تواند مربوط به پیش فرض گوشی باشد. به اینصورت که حالت شبکه 3G، 4G و … به گونه ای تنظیم شده باشد که پوششی را نسبت به یکی از این حالت های شبکه ارائه ندهد.

برای انتخاب شبکه مناسب برای گوشی خود باید به بخش تنظیمات گوشی مراجعه کنید، گزینه SIM cards and mobile networks را انتخاب کنید، سپس گزینه SIM card setting را انتخاب کنید و در نهایت دربخش Prefer network type حالت شبکه ای را انتخاب کنید که با گوشی شما سازگار است تا بهترین سیگنال را دریافت کند و مشکلی پیش نیاید.

بازنشانی APN گوشی

از طریق APN گوشی، اپراتور شبکه می تواند شما را به اینترنت وصل کند. APN برای فراهم کردن اینترنت، تنظیمات را تنظیم می کند البته ممکن است این تنظیمات را به درستی انجام ندهد که در اینصورت به اینترنت گوشی خود وصل نمی شوید و باید این تنظیمات مجداً انجام شود.

برای انجام این کار باید به بخش تنظیمات مراجعه کنید، وارد بخش SIM cards and mobile networks شوید، سپس گزینه SIM Card Operator را انتخاب کنید، حال گزینه Access Point Names را انتخاب نمایید. در این بخش لیستی از اسم های APN با برچسب یک شبکه را مشاهده خواهید کرد که باید گزینه Reset را انتخاب نمایید.

ویرایش APN گوشی

همانظور که در بخش قبل اشاره کردیم، یکی از مشکلات قطع شدن اینترنت گوشی مربوط به APN  است که در بخش قبلی به ریست کردن آن اشاره کردیم. چنانچه ریست کردن آن کافی نبود، باید APN را بر روی IPv4 / IPv6 تنظیم کنید. به اینصوت که مراحل بالا را مجدد انجام می دهید و در بخش مربوط به لیست اسامی APN، فلش روبروی اسم APN موردنظر خود را انتخاب کنید. سپس گزینه Edit access point را انتخاب نمایید. حال به بخش APN Protocol مراجعه کنید و آن را بر روی IPv4 / IPv6 تنظیم کنید. سپس گزینه More را انتخاب نمایید تا این تغییر انجام شده ذخیره شود.

ساخت APN جدید

ممکن است ویرایش APN نیز کارساز نباشد که در اینصورت باید آدرس APN را به صورت دستی وارد کنید. برای انجام این کار باید همان مراحل قبلی را انجام دهید. سپس در بخش لیست APN باید آیکون + را انتخاب کنید. در این بخش تمامی تنظیمات APN خالی هستند یا در حالت No Set قرار دارند که برای وارد کردن تنظیمات به صورت دستی باید از اپراتور سیم کارت خود بخواهید تا تنظیمات آن را برای شما ارسال کند.

بعد از وارد کردن تنظیمات، گزینه More را انتخاب کنید و تغییرات را سیو نمایید. حال به لیست APN مراجعه کنید و آن را از داخل لیست انتخاب کنید.

شبکه یابی

شما می توانید با شبکه یابی و فعال کردن شبکه موردنظر خود به صورت دستی به رفع قطعی اینترنت گوشی خود بپردازید. برای انجام این کار باید به بخش تنظیمات مراجعه کنید، سپس در بخش Connections گزینه Mobile Networks را انتخاب نمایید. حال باید گزینه Network Operators را انتخاب کنید و در نهایت گزینه Search now را انتخاب نمایید.

با تمامی روش هایی که برای حل مشکل قطع شدن اینترنت گوشی گفته شد، در این قسمت به سایر روش هایی که به رفع این مشکل کمک می کنند نیز می پردازیم.


بیشتر بخوانید: روش های اتصال به اینترنت


پاک کردن حافظه پنهان گوشی

ممکن است بروز خطایی در حافظه کشی گوشی شما، دلیل قطع شدن اینترنت موبایل شما باشد. در اینصورت باید حافظه پنهان گوشی خود را پاک کنید.

برای انجام این کار باید گوشی خود را خاموش کنید و کلید پاور و افزایش صدا را به صورت همزمان برای چند ثانیه فشار دهید. حال منویی را مشاهده خواهید کرد که شامل گزینه های زیادی است. (شما می توانید با استفاده از کلید پاور بین گزینه ها جابجا شوید.)

حال باید گزینه wipe cache partition یا wipe cache را با استفاده از دکمه پاور انتخاب کنید. پس از اتمام کار باید گوشی خود را ریستارت کنید.

رفع مشکل نرم افزاری

ممکن است گوشی شما مشکل نرم افزاری داشته باشد. بنابراین توصیه می شود تا آخرین نسخه بروزرسانی را نصب کنید. معمولاً بروزرسانی سیستم عامل گوشی بسیاری از مشکلات گوشی را رفع می کند. همچنین برخی از اپراتورهای مخابراتی نیز برای عملکرد بهتر به نسخه های جدید سیستم عامل نیاز دارند.

بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه

اگر هیچکدام از روش های گفته شده برای رفع مشکل قطع شدن اینترنت گوشی شما کارساز نبود، می توانید بعنوان آخرین راه حل، گوشی خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. این روش بسیاری از مشکلات گوشی را رفع می کند اما سبب پاک شدن اطلاعات گوشی شما نیز می شود.

تماس با شبکه اپراتور

تماس با اپراتور شبکه تلفن همراه می تواند به شما در رفع این مشکل کمک کند یا حتی ممکن است به شما اطلاع دهد که اینترنت در منطقه ای که شما قرار دارید، به صورت سراسری قطع شده است که در اینصورت باید صبر کنید تا مشکل برطرف شود.

استفاده از سیم کارت دیگر

اگر هیچ یک از این روش ها برای رفع مشکل اینترنت شما مؤثر نبود، ممکن است مشکل از سیم کارت باشد و یا اینکه سخت افزار گوشی شما به مشکل برخورده باشد. برای مشخص شدن این مشکل می توانید از سیم کارت دیگری استفاده کنید.

استفاده از سیم کارت دیگر
استفاده از سیم کارت دیگر

بیشتر بخوانید: علت کم شدن سرعت اینترنت چیست؟


در مقاله قطع شدن اینترنت گوشی بطور مفصل به دلایل قطعی اینترنت و روش های رفع آن پرداختیم. خوشحال می شویم که نظرات خود را در قسمت دیدگاه این مقاله برای ما به اشتراک بگذارید.