ریست گوشی اندروید بدون پاک شدن اطلاعات

ریست گوشی اندروید بدون پاک شدن اطلاعات

ریست گوشی اندروید یک فعالیت نسبتاً ساده است که به راحتی انجام می شود. دلایل زیادی وجود دارد که شما مجبور می شوید گوشی اندروید Android خود را ریست کنید. در برخی از مواقع احتمال دارد که حافظه گوشی شما پر شده باشد و سرعت آن کند شود. همچنین امکان دارد که نرم افزاری را آپدیت و یا دانلود کرده باشید و مشکلی در عملکرد گوشی شما به وجود آمده باشد.

به عبارتی ریست کردن گوشی اندروید زمانی سخت می شود که شما قصد داشته باشید این کار را بدون پاک شدن اطلاعات انجام دهید. از این رو این کار کمی چالش برانگیز خواهد بود.

امروز در این مقاله قصد داریم تا در مورد بهترین راه های موجود برای ریست گوشی اندروید بدون پاک کردن اطلاعات اصلی و حیاتی آن صحبت کنیم. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

نحوه ریست کردن گوشی چگونه است؟

شما می توانید ریست گوشی اندروید را به دو روش نرم و سخت انجام دهید. این دو روش برای همه دستگاه های اندرویدی کاربردی است و به راحتی می توانید از آنها استفاده نمایید.

در روش اول یعنی روش نرم برای ریست کردن گوشی اندروید، شما نسبت به حذف برنامه ها و بازی های اضافی اقدام می نمایید. همچنین شما می توانید فایل های اضافی را پاک کنید تا خطاهای گوشی به طور کامل کنترل شوند.

در روش سخت یا ریست فکتوری (Reset Factory) همه اطلاعات از قبیل عکس ها، پیام ها، شماره تماس ها و … از بین می روند و هیچ راهی برای بازگردانی آنها وجود ندارد. مگر اینکه از قبل، نسخه پشتیبان یا همان بکاپ (Backup) مورد نیاز را از گوشی دریافت کرده باشید.

همچنین می توانید گوشی اندروید خود را به تنظیمات کارخانه نیز بازگردانی نمایید. ما قصد داریم تا در مورد روش نرم با شما صحبت کنیم.

نحوه ریست کردن گوشی چگونه است؟
نحوه ریست کردن گوشی چگونه است؟

بیشتر بخوانید: ریکاوری عکس های حذف شده از گوشی


چه زمان هایی ریست فکتوری کنیم؟

ریست گوشی اندروید در موقعیت های مختلف بازدهی خواهد داشت. به طور مثال، در برخی از مواقع شما قصد فروش گوشی خود را دارید. از این رو نیاز دارید که همه اطلاعات گوشی خود را به طور کامل پاک نمایید. در نتیجه باید از روش های مربوط به ریست فکتوری گوشی اندروید استفاده کنید تا مشکل خاصی برای شما به وجود نیاید. لازم به ذکر است که در این روش، همه اطلاعات شما به طور کامل پاک خواهند شد.

البته که پس از پاک شدن اطلاعات توسط ریست فکتوری گوشی اندروید، این اطلاعات قابل ریکاوری خواهند بود. از این رو شما می توانید مجدداً به آنها دوباره دسترسی داشته باشید. یعنی حتی پس از فروش گوشی، افرادی که تخصص بالایی در این زمینه دارند می توانند گوشی شما را به طور کامل بازگردانی نمایند. چراکه عملکرد حذف در ریست فکتوری همچون عملکرد حذف در هاردهای معمولی کامپیوتر است.

فایل ها به صورت غیر فعال باقی می مانند تا اینکه به حالت Overwritten تبدیل شوند. این فعالیت می تواند مشکلات مختلفی را برای شما ایجاد نماید. در نتیجه اگر شما هم قصد فروش گوشی خود را دارید، باید مراقب باشید تا با مشکل خاصی مواجه نشوید.

استفاده از ریست گوشی اندروید به صورت نرم، باعث می شود تا اطلاعات شما به همین صورت پاک شوند اما یک تفاوت اصلی وجود دارد. در این روش شما اطلاعات مورد نیاز را دریافت می کنید و نسبت به حذف کامل آنها اقدام می نمایید. به عبارتی شما فایل ها را در حالت بازنویسی یا همان اور ریتن قرار داده و خیلی راحت مشکلات را از بین می برید. به همین دلیل استفاده از این روش در میان کاربران، از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

چه زمان هایی ریست فکتوری کنیم؟
چه زمان هایی ریست فکتوری کنیم؟

چه زمان هایی به ریست کردن گوشی به صورت نرم نیاز دارید؟

همانطور که پیش از این گفته شد، موارد متعددی وجود دارند تا شما مجبور شوید به ریست گوشی خود اقدام نمایید. در ادامه این بخش از مقاله ریست گوشی اندروید به مواردی که لازم است گوشی خود را به روش سافت ریست نمایید، خواهیم پرداخت:

 1. کند شدن سرعت گوشی
 2. بیش از حد خالی شدن باتری گوشی
 3. باز شدن طولانی و کند صفحات مرورگر
 4. هنگ کردن گوشی موبایل
 5. آلوده شدن گوشی به ویروس و …
ریست گوشی اندروید
ریست گوشی اندروید

نحوه ریست کردن گوشی بدون پاک شدن اطلاعات

در این بخش از مقاله قصد داریم تا به روش های ریست گوشی اندروید به صورت نرم بپردازیم. در این روش می توانید بدون پاک شدن اطلاعات اصلی، این کار را انجام دهید:

 • در ابتدا وارد قسمت تنظیمات گوشی شوید تا به لیست تنظیمات کلی دسترسی نمایید.
 • گزینه Factory reset را انتخاب نمایید. بسته به نوع گوشی شما، این گزینه می تواند در گزینه ها و زیر منوهای مختلفی قرار گرفته باشد. این گزینه را پیدا کنید و تنظیمات درون آن را باز نمایید.
 • گزینه Reset Settings را انتخاب نمایید. این گزینه باعث می شود تا تنظیمات اصلی گوشی شما به حالت اولیه بازگردانده شود.

در آخرین مرحله برای ریست گوشی اندروید به صورت نرم شما به راحتی می توانید اطلاعات اضافی را حذف نمایید. به عبارتی بهتر است که داده و یا اطلاعات اضافی درون گوشی خود را به طور کامل پاک نمایید. همچنین این فعالیت موجب می شود تا گوشی شما به طور کامل ریست شود.

ریست کردن با نرم افزار

یکی از بهترین روش هایی که با استفاده از آن می توانید ریست گوشی اندروید را به صورت نرم انجام دهید، استفاده از نرم افزار های مخصوص است. شما می توانید با استفاده از نرم افزارهای اندرویدی یا کامپیوتری، این کار را انجام دهید. همه چیز بستگی به امکانات اصلی شما دارد. در ادامه لیستی از محبوب ترین نرم افزارها جهت انجام ریست گوشی را برای شما آورده ایم:

نرم افزار Cache Clear-Auto Clean-apk

این نرم افزار از محبوبیت بالایی برخوردار است و بر روی گوشی های اندرویدی که از اندروید 4 به بالا استفاده می کنند، قابل اجرا است.

این نرم افزار به صورت اتوماتیک فایل های مخرب را از بین می برد و گوشی شما را سالم تر نگه می دارد. همچنین با استفاده از نرم افزار Cache Clear سرعت گوشی شما افزایش می یابد. لازم به ذکر است که با وارد شدن به تنظیمات این برنامه، سیستم و روند اجرایی برنامه را می توانید تغییر دهید.

نرم افزار Deep Clear Clean apk

این نرم افزار محبوبیت بالایی در میان مردم کشور ما به دست آورده است. چراکه این برنامه سابقه درخشانی در زمینه حذف و مدیریت فایل های اضافی دارد. همچنین به خوبی فعالیت های مربوط به ریست گوشی اندروید را انجام می دهد. لازم به ذکر است که این برنامه می تواند جهت حذف مخازن سیوشده نیز کاربرد داشته باشد.

نرم افزار Cache Cleaner Super Clear Cache

برنامه Cache Cleaner Super Clear Cache از دیگر برنامه هایی است که برای ریست گوشی اندروید بدون پاک شدن اطلاعات کاربرد دارد. شما می توانید از این نرم افزار بر روی گوشی هایی که از اندروید 8 به بالا برخوردار هستند، استفاده نمایید. این نرم افزار برای حذف فایل های اضافی و از بین بردن خطاهای اصلی سیستم اندروید، مورد استفاده قرار می گیرد.

ریست کردن با نرم افزار
ریست کردن با نرم افزار

بیشتر بخوانید: مقاوم ترین گوشی دنیا


ریست گوشی اندروید سامسونگ

در این بخش از مقاله ریست گوشی اندروید قصد داریم تا به مراحل ریست کردن گوشی سامسونگ بدون پاک شدن اطلاعات بپردازیم:

 • ابتدا وارد تنظیمات گوشی موبایل خود شوید.
 • بر روی گزینه General management کلیک نمایید.
 • قسمت پایین صفحه ای که برای شما باز شده است، گزینه Reset را انتخاب نمایید.
 • سپس در این مرحله گزینه Reset all settings را انتخاب نمایید.
 • در این مرحله چند نکته برای شما نمایش داده می شود. پس از خواندن آنها، کلید Reset settings را انتخاب نمایید.
 • در این مرحله اگر از قبل رمز عبور تعیین کرده باشید، رمز عبور از شما درخواست می شود.
 • در صفحه بازشده مجدد کلید Reset برای شما نمایش داده می شود که باید آن را انتخاب نمایید.
 • پس از انجام این فعالیت، فرآیند ریست کردن گوشی شما انجام می شود و پس از چند دقیقه می توانید از آن استفاده نمایید.

لازم به ذکر است که ریست فکتوری سامسونگ نیز مانند روش های ذکرشده، انجام می گیرد. امیدواریم که این مقاله برای شما کاربردی بوده باشد.