اسکن تصاویر با گوشی

اسکن تصاویر با گوشی

اسکن تصاویر با گوشی یکی از قابلیت هایی است که می توان به کمک دوربین گوشی های هوشمند انجام داد. اسکن عکس با گوشی با روش های مختلفی انجام می شود. امروزه یک گوشی هوشمند برای انجام دادن بسیاری از کارهای ما کافیست. در گذشته اسکن مدارک و تصاویر کار پیچیده ای بود. در گذشته این کار نیاز به یک کامپیوتر و اسکنر داشت و یا اینکه برای انجام آن باید به یک کافی نت مراجعه می کردید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

نکات مهم اسکن عکس با گوشی موبایل

معمولاً اسکن تصاویر با گوشی برای مدارکی است که تصویر و نوشته در کنار هم قرار دارند. با این حال ممکن است شما بخواهید از عکس‎ های چاپ شده‎ تان اسکن بگیرید یا اینکه یک کتاب یا جزوه را در گوشی‎تان داشته باشید. این نکات برای هر نوع اسکن به کمک گوشی برایتان کارآمد خواهد بود.

انتخاب برنامه مناسب جهت اسکن عکس با گوشی

اگر تنها برای یکی دو بار نیاز به اسکن عکس با گوشی دارید، این روش بهترین است. از برنامه‎ هایی که بر روی گوشی شما وجود دارد، استفاده کنید. برنامه ‎هایی همچون Google drive برای اندروید و Apple’s Notes برای آیفون، برنامه های موجود برای این کار هستند. اما در صورتی که تعداد دفعات زیادی از اسکن استفاده می ‎کنید، به سراغ برنامه‎ های تخصصی‎ تر بروید.

از نور طبیعی برای اسکن عکس با گوشی استفاده کنید

برای اسکن تصاویر با گوشی آن را روی یک میز کنار پنجره قرار دهید. توجه داشته باشید که خیلی نزدیک نباشد. نور پنجره های شمالی بهتر است. در صورت نبود نور، حتماً فلش دوربین را روشن بگذارید. اگر نور نیز خیلی زیاد است، به مکانی بروید که نور متعادل تر است.


بیشتر بخوانید: آموزش تصویری پیدا کردن IP کامپیوتر، لپتاپ و گوشی


در اسکن عکس با گوشی خطوط عکس با کادر دوربین منطبق باشد

برای اسکن با گوشی نباید گوشی در حالت زاویه دار نسبت به عکس قرار بگیرد. گوشی باید کاملاً بالای عکس و صاف گرفته شده باشد. برای اسکن تصاویر عمودی، دوربین را به شکل عمود و برای اسکن تصاویر افقی، گوشی را به شکل افقی نگه دارید. به هیچ عنوان گوشی را کج نکنید.

استفاده از یک لنز مناسب برای اسکن عکس با گوشی

اگر گوشی هوشمند شما دارای لنزهای مختلف است، لنزهای مختلف را امتحان کنید. لنز تله بهترین گزینه است. توجه داشته باشید وقتی از یک تصویر چاپ شده یا یک صفحۀ مدرک عکس می‎گیرید، پرسپکتیو و سایه روشن به کار شما نمی آید. پس یک لنز کافیست.


بیشتر بخوانید: کنترل تلویزیون با گوشی


نحوه اسکن عکس با فرمت JPEG با گوشی

برای داشتن فرمت JPEG می ‎توان از دو راه استفاده کرد. یکی تبدیل فایل اسکن شده به JPEG به کمک نرم‎ افزارهای تبدیلی است و دیگری ذخیره آن به صورت JPEG از همان ابتدا است.

حالت اول:

 1. وارد برنامه image converter شوید.
 2. عکس مورد نظر را در برنامه باز کنید.
 3. از گزینه‎ های convert یا save as استفاده کنید.
 4. فرمت JPEG را برای مقصد انتخاب کنید.

در حالت دوم به کمک اپلیکیشن photo scan

 1. به کتابخانه (library) > خدمات (utility) > اسکن تصاویر با فوتو اسکن (scan photos with photo scan) بروید.
 2. برای شروع اسکن با گوشی، دوربین موبایل را مستقیماً بالای عکس نگه دارید و عکس بگیرید.
 3. پس از عکس گرفتن، چهار نقطه و یک دایره روی صفحه گوشی ظاهر می ‎شود. همانطور که دوربین را بالای عکس نگه داشته اید، گوشی را حرکت دهید تا دایره روی هر یک از نقطه ها قرار بگیرد.
 4. کار اسکن عکس با گوشی تمام شده است. برای ذخیره آن می‎ توانید فرمت مورد نظرتان را انتخاب کنید.

اسکن مدارک با گوشی

اغلب گوشی ‎های اندروید به شکل پیش فرض از برنامه‎ های گوگل استفاده می ‎کنند. برای اسکن تصاویر با گوشی اندروید از Google drive استفاده کنید:

 1. اول برنامه را باز کنید و سپس در گوشۀ سمت راست پایین، گزینه + (add) را انتخاب کنید.
 2. بر روی گزینۀ اسکن کلیک کنید.

برای آنکه حاشیۀ سند را تنظیم کنید، از گزینۀ crop استفاده کنید.

اگر تصویر مطلوب را به هر دلیلی به دست نیاوردید، از گزینۀ اسکن مجدد استفاده کنید.

برای آنکه در یک فایل چند صفحه اسکن شده داشته باشید، از گزینه Add استفاده کنید.

 1. عکس به صورت پیش فرض با فرمت JPEG ذخیره می‎ شود. برای انتخاب کیفیت عکس می‎توانید از سه نقطۀ سمت راست بالا، گزینۀ تنظیمات را انتخاب کنید.
 2. در انتها برای ذخیره گزینه Done را انتخاب نمایید.

بیشتر بخوانید: ریکاوری عکس های حذف شده از گوشی


نحوه اسکن عکس با گوشی آیفون

 1. Note را باز کنید. گزینه note یا ایجاد یک یادداشت جدید را انتخاب کنید.
 2. بر روی گزینه دوربین کلیک کنید، سپس گزینه اسکن را انتخاب نمایید.
 3. برای اسکن با گوشی، مدرک یا عکس را در مقابل دوربین گوشی قرار دهید.
 4. اگر گوشی شما بر روی تنظیمات پیش فرض باشد، سند به صورت خودکار اسکن می شود. ولی در صورتی که نیاز به تنظیم دستی است، بر روی گزینه عکس گرفتن یا دکمه کم و زیاد کردن صدا ضربه بزنید. سپس دایره های کوچکی که در چهار طرف کادر صفحه گوشی است را با چهار طرف تصویر منطبق کنید و بر روی گزینه اسکن بزنید.
 5. تصویر را ذخیره کنید یا برای اسکن صفحات بیشتر گزینه اضافه کردن را بزنید.

بیشتر بخوانید: فهرست تمامی کدهای دستوری ایرانسل که احتمالا نمی دانید


نحوه اسکن عکس با گوشی از طریق برنامه یا اپلیکیشن

همانطور که اشاره شد، برای اسکن تصاویر با گوشی به دفعات زیاد بهتر است از برنامه های تخصصی استفاده کنید تا هم گزینه های بیشتری پیش رویتان باشد و هم کیفیت بهتری نصیبتان شود. از برنامه ‎های محبوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

CamScanner

این نرم افزار به صورت رایگان از Play Store قابل دریافت است. بعد از نصب آن یک حساب کاربری ایجاد کنید. بر روی دکمه عکس گرفتن در صفحه اصلی برنامه ضربه بزنید. به برنامه اجازه دسترسی بدهید. برای اسکن یک عددی گزینه single و برای اسکن چندتایی گزینه batch را انتخاب کنید.

TopScanner

این برنامه مخصوص گوشی ‎های آیفون و آیپد است. به صورت خودکار پرسپکتیو و اعوجاج را اصلاح می ‎کند و برای اسکن تصاویر با گوشی آیفون و هر سند کاغذی مناسب است. می‎توانید فایل اسکن شده را به صورت PDF نیز ذخیره کنید.

ABBYY finereader PDF

یکی از برنامه‎ های مناسب برای اسکن عکس با گوشی از طریق اپلیکیشن برای هر دو سیستم اندروید و iOS همین برنامه است که قابلیت ذخیره تصاویر با فرمت pdf و jpeg را دارد و از کیفیت بالایی برخوردار است. با قابلیت تشخیص متون می‎توان از آن برای کپی کردن متن تصاویر نیز استفاده کرد.

Adobe Scan

برنامه ‎های شرکت ادوبی نیازی به معرفی و تبلیغ ندارد. گزینه‎ های کاربردی و متنوع مورد نیاز کاربران در این برنامه وجود دارد. این برنامه قابلیت ذخیره به دو صورت PDF و JPEG را در اختیار شما قرار می‎ دهد. با تشخیص متن، امکان استفاده از متون در تصاویر و یا عکس ‎های دیگر نیز فراهم می شود.


بیشتر بخوانید: مقاوم ترین گوشی دنیا