علت کند شدن گوشی موبایل و راه حل های آن

علت کند شدن گوشی موبایل و راه حل های آن

علت کند شدن گوشی به عوامل مختلفی مانند باز بودن اپلیکیشن های مختلف، پرشدن یا پاک شدن حافظه، کاهش عمر باتری، فرسودگی حافظه و دیگر موارد بستگی دارد. علت کند شدن موبایل سوالی است که همواره پرسیده می شود. هنگامی که گوشی کند می شود، گویی به صورت ناگهانی گوشی سنگین و یا ضعیف می شود. دلایل گوناگونی برای این اتفاق وجود دارد که برخی موارد قابل پیش گیری و اصلاح هستند.

در ادامه این بخش از مجله راندنو به بررسی علت کند شدن گوشی می پردازیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

اپلیکیشن های پس زمینه

نصب اپلیکیشن های متعدد به مرور زمان باعث کند شدن گوشی می شوند. به این علت که بسیاری از این اپلیکیشن ها برای به روزرسانی اطلاعات خود، اتصال به اینترنت یا نظارت بر بخش های دیگر سیستم از منابع پس زمینه استفاده می کنند. این موضوع سبب کند شدن گوشی موبایل می شود

منابع گوشی شامل رم، پردازنده و دیگر موارد است. این منابع را باید به مواردی همچون پس زمینه و وظایف با اهمیت اختصاص داد. با توجه به این قابلیت گوشی کاملاً طبیعی است که اپلیکیشن های سنگین بخش زیادی از منابع پس زمینه را مصرف کنند. همین موضوع باعث کند شدن و کاهش سرعت گجت می شود.

یکی از بهترین راهکارها برای افزایش سرعت گوشی اسن است که اپلیکیشن های بلااستفاده را حذف کنید. همچنین برنامه های باز پس زمینه را ببندید تا از باتری شما استفاده نشود.

اپلیکیشن های پس زمینه
اپلیکیشن های پس زمینه

پر شدن حافظه

با نصب تعداد زیادی اپلیکیشن و ذخیره حجم انبوهی از عکس، ویدیو و فایل های مختلف حافظه گوشی شما پر می شود. برخی از این فایل ها مربوط به اپلیکیشن ها است. همین موضوع باعث پر شدن حافظه NAND می شود. در نتیجه علت کند شدن گوشی می تواند فرسوده شدن یا پرشدن حافظه گوشی موبایل باشد. با پر شدن حافظه گوشی به دلیل کمبود فضا، ذخیره سازی و انتقال فایل ها سرعت گوشی شما را بسیار پایین می آورد.

یکی از راهکارهای حل این موضوع این است که برای ذخیره عکس، فیلم، آهنگ به جای استفاده از حافظه داخلی، از حافظه خارجی (MicroSD) استفاده کنید. اگر گوشی شما از فضای ذخیره سازی ابری پشتیبانی می کند، می توانید از این فضا برای ذخیره فایل، عکس، ویدیو و یا آهنگ هم استفاده کنید.

برای بالا بردن سرعت گوشی خود از یک کارت SD که دارای سرعت بیشتری است استفاده کنید.

پر شدن حافظه
پر شدن حافظه

بیشتر بخوانید: کد تست سلامت گوشی اندروید و آیفون


عمر باتری

بعد از چند سال استفاده از گوشی موبایل، باتری ها هم با به سن می گذارند و ظرفیت آن ها کاهش می یابد. این اتفاق ممکن است باعث شود باتری، شارژ یک روز گجت را هم نتواند تامین کند. باتری هایی که چند سال است استفاده شده اند معمولاً بخش زیادی از شارژ دریافتی را هدر می دهند و آن را تبدیل به گرما می کنند.

گرما پردازنده ها را تحت تاثیر قرار می دهد. به این منظور که گرما باعث می شوند سرعت پردازنده کاهش یابد. پردازنده و رم برای اینکه عملکرد خوبی داشته باشند باید جریان برق زیادی را دریافت کنند. البته باتری های قدیمی توانایی کمی در این زمینه دارند و همین موضوع باعث علت کند شدن گوشی می شود. البته علت داغ شدن گوشی می تواند مربوط به موارد دیگر نیز باشد.

در صورت مواجه شدن با مشکل وضعیت باتری گوشی آن را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را تعویض نماید.

عمر باتری
عمر باتری

فرسودگی حافظه

مانند باتری، حافظه داخلی گوشی هم با گذشت زمان ظرفیتش کاهش پیدا می کند. موضوع گسستگی  فرسودگی حافظه که پیشتر به آن اشاره کردیم، می تواند منجر به کند شدن گوشی موبایل شود. عمر حافظه داخلی بستگی به میزان دیتایی دارد که در آن ذخیره می کنید. معمولاً حافظه داخلی، عمری بین 5 تا 10 سال دارد.

به روزرسانی سیستم عامل و اپلیکیشن ها

در صورتی که سیستم عامل و اپلیکیشن های شما به روز نباشد، سیستم شما کند می شود. با به روزرسانی سیستم عامل و اپلیکیشن هایی که از آن استفاده می کنید، می توانید سرعت گوشی خود را افزایش دهید.

به روزرسانی سیستم عامل و اپلیکیشن ها
به روزرسانی سیستم عامل و اپلیکیشن ها

طول عمر قطعات سخت افزار

سخت افزارها اجزای داخلی موبایل هستند. این تجهیزات دقیقاً مانند اجزای بدن انسان عمل می کنند. با بالا رفتن سن بدن انسان نیز ممکن است به درستی عمل نکند. در مورد سخت افزار موبایل ها نیز این اتفاق می افتد. با گذشت زمان برخی از این سخت افزارها عملکرد اولیه خود را از دست می دهند در نتیجه باعث کند شدن گوشی می شوند.

برای مثال پردازنده یا CPU بهترین عملکرد را دمای خاص می تواند ارائه دهد. اگر با افزایش دما، پردازنده بیش از حد گرم شود باعث می شود عملکرد پردازنده کاهش یابد و در نتیجه سرعت گوشی نیز کاهش خواهد یافت.

عواملی همچون گرمای بیش از حد، تابش اشعه های مختلف، گرد و غبار، نوسانات برق در هنگام شارژ می تواند عمر گوشی را کاهش دهد.

طول عمر قطعات سخت افزار
طول عمر قطعات سخت افزار

بیشتر بخوانید: قطع شدن اینترنت گوشی چه علت هایی دارد و روش های برطرف کردن آن کدام است؟


راهکارهایی برای افزایش سرعت گوشی

علت کند شدن گوشی را در بخش های قبل بررسی کردیم. در ادامه به بررسی راهکارهایی برای برطرف کردن کندی گوشی موبایل می پردازیم.

ری استارت کردن تلفن همراه

مشکلات نرم افزاری یکی از علت های کند شدن گوشی ها است. در بعضی موارد با ری استارت کردن گوشی می توان این مشکلات را برطرف کرد. ریست کردن گوشی نیز از دیگر راهکارهای افزایش سرعت است. البته باید این کار را به گونه ای انجام دهید تا اطلاعات شما از روی گوشی حذف نشود. در صورت نیاز می توانید مقاله ریست گوشی اندروید بدون پاک شدن اطلاعات را مطالعه کنید.

عدم استفاده از تصویر متحرک و ویجت

تصویر زمینه های متحرک زیبایی خاصی دارند اما به مرور باعث کند شدن گوشی شما می شوند. بسیاری از گوشی ها پردازنده کم مصرف و ظرفیت باتری کمی دارند. به همین منظور بهتر است برای تصویر زمینه خود از تصاویر ثابت و بدون حرکت استفاده کنید. این کار سرعت گوشی شما را افزایش می دهد.

حذف داده های پنهان گوشی

در صورتی که گوشی شما کند شده است می توانید داده های پنهان یا Cache گوشی خود را حذف کنید. ممکن است فایل های موقتی در موبایل وجود داشته باشد که با حذف آن ها می توانید به افزایش سرعت گوشی خود کمک کنید.

با خواندن این مقاله متوجه شده اید علت کند شدن گوشی بیشتر به نحوه استفاده شما بستگی دارد. اگر شما استاندارد های استفاده از گوشی را رعایت کنید گوشی شما عمر طولانی تر خواهد داشت و سرعت آن نیز مناسب است.

علت کند شدن گوشی
علت کند شدن گوشی

امیدوارم مقاله علت کند شدن گوشی برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.