بهترین اینترنت خانگی کدام است؟ اینترنت ADSL بهتره یا TD-LTE؟

بهترین اینترنت خانگی کدام است؟ اینترنت ADSL بهتره یا TD-LTE

بهترین اینترنت خانگی مخابرات کدام است؟ این سؤالی است که برای بسیاری از کاربران به وجود می آید. امروزه استفاده از اینترنت یک لازمه مهم در زندگی افراد محسوب می شود. به همین دلیل دسترسی به یک سرویس باکیفیت که سیستم مورد نظر ما را به اینترنت متصل کند، از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین دسترسی به  اینترنت خانگی، از طریق مودم امکان پذیر می شود.

شما با مقایسه اینترنت های خانگی می توانید به خوبی آگاه شوید که کدام اینترنت خانگی بهتر است و مناسب منطقه شما است؟ در این مقاله از مجله راندنو، لیست بهترین اینترنت های خانگی را برای شما آماده کرده ایم. با مطالعه این مقاله، می توانید مناسب ترین اینترنت را خریداری نمایید. پس تا انتهای مقاله بهترین اینترنت خانگی با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

انواع اینترنت خانگی

در اولین بخش از بهترین اینترنت خانگی به معرفی محبوب ترین اینترنت خانگی ایران می پردازیم. برخی از افراد، یک شرکت خدماتی اینترنتی را به دلیل برخورداری از سرعت اینترنت بالا انتخاب می کنند. همچنین برای عده ای دیگر، مقدار حجم بسته و ترافیک اینترنت اهمیت بالایی دارد. به طور کلی بسیاری از افراد ترجیح می دهند که به جای استفاده از اینترنت های موبایل یا TD-LTE، از اینترنت خانگی استفاده کنند.

بسیاری از افراد با توجه به شاخصه هایی همچون حجم مصرفی بیشتر و قیمت کمتر از اینترنت خانگی استفاده می کنند. برای خرید اینترنت خانگی باید معیارهای گوناگونی را مورد بررسی قرار دهید. این معیارها با توجه به منطقه و نیاز شما ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند. در ادامه به بررسی بهترین اینترنت وای فای خانگی می پردازیم.

اینترنت ADSL چیست؟

ای دی اس ال یکی از اینترنت هایی است که نام آن در لیست بهترین شرکت اینترنت خانگی قرار می گیرد. اینترنت ADSL مخابرات مدت زمان زیادی است که در کشور ما به وجود آمده است. این اینترنت با خط تلفن و سیم کشی مسی، سرویس دهی خود را ارئه می کند. سرعت بهترین اینترنت adsl برابر با 24 مگابیت بر ثانیه است.

بسیاری از سرویس دهندگان کشور قادر هستند تا سرعت 16 مگابیت بر ثانیه، پهنای باند اینترنت ADSL را ارئه نمایند. همچنین فاصله شما با مرکز مخابراتی و کیفیت سیم کشی ساختمان نیز از عوامل مهمی هستند که بر سرعت اینترنت ADSL تأثیرگذار هستند.

مزایای اینترنت ADSL

در ادامه به مزایای استفاده از اینترنت ADFSL می پردازیم:

 • تعرفه اینترنت ADSL بسیار مقرون به صرفه است.
 • عدم نیاز به کابل کشی و هزینه های اضافی نصب
 • برخورداری از بسته های اینترنت
 • سرعت کافی جهت انجام فعالیت های ساده
 • دسترسی آسان و برخورداری از پوشش گسترده

معایب اینترنت ADSL

از جمله مهم ترین معایب مودم ADSL می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نیاز دائم به خط تلفن
 • سرعت پایین در مقایسه با سرویس های جدید ارائه شده
 • وجود نویز، قطعی های زیاد و همچنین پایدار نبودن شبکه
 • ارائه حداکثر سرعت 8 تا 10 مگابیت
اینترنت ADSL چیست؟
اینترنت ADSL چیست؟

بیشتر بخوانید: روش های اتصال به اینترنت


اینترنت TD-LTE چیست؟

اینترنت TD LTE مخابرات نوعی اینترنت همراه است. این اینترنت همزمان با گسترش شبکه 4G در ایران شناخته شده است. این اینترنت برخلاف اینترنت ای دی اس ال، نیازی به استفاده از خط تلفن ثابت، سیم کشی ساختمان و فاصله شما تا مرکز مخابراتی ندارد.

بهترین اینترنت td-lte از سرعت بالایی در حدود 40 تا 60 مگابیت بر ثانیه برخوردار است. در این سرویسT کاربران می توانند با خرید یک مودم متناسب با شبکه و یک سیم کارت اینترنت ثابت، به اینترنت متصل شوند. به عبارتی این اینترنت مشابه اینترنت موبایل است. با بهره گیری از این سرویس دهی، از هماهنگی با مخابرات برای تخلیه خط و بررسی کیفیت سیم کشی آسوده می شوید.

اینترنت TD LTE پوشش گسترده تری نسبت به اینترنت های فیبر نوری و VDSL دارد. لازم به ذکر است که باید از پوشش دهی منطقه خود اطلاعات کافی داشته باشید و سپس به خرید سرویس TD-LTE اقدام نمایید.

مزایای اینترنت TD-LTE

در ادامه این بخش از مقاله بهترین اینترنت خانگی به مزایای استفاده از اینترنت TD LTE می پردازیم:

 • راه اندازی اینترنت TD-LTE با سرعت بالا و به آسانی انجام می گیرد.
 • دسترسی به اینترنت در کمترین زمان
 • بسته های اینترنت TD-LTE از تنوع زیادی برخوردار هستند.
 • مناسب برای گیم و استریم
 • عدم نیاز به خط تلفن ثابت
 • قیمت بسته های اینترنت TD-LTE بسیار مقرون به صرفه است و با سرعت بالاتری در اختیار شما قرار می گیرد.

معایب اینترنت TD-LTE

مودم TD-LTE علی رغم مزایایی که دارد، به هنگام استفاده معایبی نیز می تواند داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 • عدم وجود سیم موجب افت سیگنال این اینترنت می شود.
 • هزینه بیشتر نسبت به ADSL
 • بسته هایی با حجم پایین
 • استفاده از مودم و سیمکارت اختصاصی هر شرکت
اینترنت TD-LTE چیست؟
اینترنت TD-LTE چیست؟

اینترنت VDSL و مودم VDSL

وی دی اس ال از شرکت های اینترنت خانگی است. اینترنت VDSL نسل جدیدی از اینترنت ADSL است اما براساس سرعت و کیفیت، پیشرفته تر از آن محسوب می شود. شما جهت استفاده از این اینترنت باید به خرید مودم VDSL اقدام نمایید. این اینترنت از سرعت حدودی 50 تا 300 مگابایت برخوردار است. لازم به ذکر است که سرعت اینترنت VDSL با توجه به مسافت منطقه تا سیستم های مخابراتی متغیر است.

500 الی 600 متر بهترین میزان فاصله منطقه تا کافوهای مخابراتی است. این میزان فاصله موجب می شود تا جریان اینترنت دچار نوسان نشود.

مزایای اینترنت VDSL

در ادامه این بخش از مقاله بهترین اینترنت خانگی به مزایای استفاده از اینترنت VDSL می پردازیم:

 • مودم VDSL به دلیل برخورداری از اتصالات کابلی، قطعی و نوسانات کمتری را در پی دارد. از این رو می توان گفت که این مودم، بهترین اینترنت برای گیم است.
 • با توجه به این که کمترین سرعت این اینترنت، 50 مگابایت بر ثانیه است، می توان گفت که از میانگین سرعت دائمی برخوردار است.
 • بسته های اینترنت VDSL از حجم بالایی برخوردار هستند و نیازی به خرید بسته های اضافی وجود ندارد. لازم به ذکر است که بسته های ماهانه اینترنت VDSL، از حجم ترافیک بالای 100 گیگابایت برخوردار هستند.

معایب اینترنت VDSL

 • راه اندازی اینترنت VDSL تنها توسط متخصصان مخابرات انجام می گیرد و شما نمی توانید به تنهایی این کار را انجام دهید.
 • تنها شرکت مخابرات در ایران می تواند خدمات اینترنت وی دی اس ال را ارائه نماید. به همین دلیل باید اطمینان داشته باشید که مخابرات منطقه مورد نظر شما، سرویس دهی VDSL را انجام می دهد.
 • برخی از مناطق از ارائه سرویس های وی دی اس ال پشتیبانی نمی کنند. به همین خاطر امکان دارد که مجبور شوید قراردادهای سالیانه ببندید و از خدمات VDSL استفاده نمایید.
 • قیمت بسته های اینترنت VDSL بسیار بالا است.
اینترنت VDSL و مودم VDSL
اینترنت VDSL و مودم VDSL

بیشتر بخوانید: آموزش کاربردی کاهش نویز (Noise) خط اینترنت ADSL


مصارف VDSL و TD-LTE

هر دو سرویس اینترنت VDSL و TD-LTE از سرعت بالایی برخوردار هستند. در ادامه مصارف رایج این دو اینترنت را با یکدیگر مقایسه خواهیم کرد:

مصرف معمولی اینترنت: اینترنت TD-LTE هزینه کمتری را دربر می گیرد و در انتخاب بسته ها نیز آزادی بیشتری را در اختیار شما قرار می دهد.

گیمر و استریمر ویدیو: اگر به دنبال بهترین اینترنت خانگی برای بازی هستید، اینترنت VDSL بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

کاربر فریلنسر: اگر به طور دائم تغییر مکان می دهید و قصد جابه جایی دارید، بهترین گزینه برای شما اینترنت 4G یا TD-LTE است.

کاربر دورکار و کار در خانه: برای انجام دورکاری های شغلی خود، تنها به اینترنت پرسرعت نیاز دارید و می توانید هریک از این دو اینترنت را انتخاب نمایید.

کاربر کسب و کاری کوچک: با توجه به تعداد سیستم هایی که به اینترنت متصل می شوند، این دو اینترنت از یکدیگر متمایز می شوند. اگر تعداد افرادی که قصد اتصال به اینترنت را دارند حدود 3 نفر است، بهتر است که از اینترنت TD-LTE استفاده نمایید.

کاربر کسب و کار بزرگ: اگر تعداد افرادی که به اینترنت متصل می شوند، بیش از 10 نفر هستند، پیشنهاد ما به شما انتخاب اینترنت VDSL یا FTTH است.

کاربر با دانلود بالا: این دو اینترنت بهترین اینترنت خانگی برای دانلود هستند. اما اینترنت TD-LTE هزینه های کمتری را به دنبال دارد. همچنین می توانید بسته هایی با حجم و ترافیک بالاتر را خریداری نمایید.

مصارف VDSL و TD-LTE
مصارف VDSL و TD-LTE

اینترنت رادیویی

اینترنت وایرلس اشراکی یکی از قوی ترین و پرسرعت ترین سرویس اینترنت ایران است. اینترنت رادیویی همانطور که از نامش مشخص است، به واسطه امواج رادیویی، کاربران را به اینترنت متصل می کند. استفاده از این اینترنت نیازمند دکل های ارتباطی است که توسط آنتن کار می کنند. لازم به ذکر است که این دکل ها در پشت بام نصب می شوند. اینترنت رادیویی از سرعت پایدار 20 تا 100 مگابیت بر ثانیه برخوردار است.

اینترنت فیبر نوری

فیبر نوری جدیدترین تکنولوژی اینترنت است و مانند دیگر اینترنت ها، به کابل مسی وابستگی ندارد. همین ویژگی موجب شده است سرعت آن به فاصله مکانی شرکت اینترنت وابسته نباشد. نصب این اینترنت به کابل فیبر نوری نیاز دارد. نکته ای که وجود دارد، هزینه نصب و اجرای آن است که نسبت به سایر اینترنت ها بیشتر است.

لازم است بدانید که بستر و حجم ترافیک اینترنت ایران، اجازه دسترسی به نهایت سرعت آن وجود ندارد. در نتیجه استفاده از اینترنت فیبر نوری کمترین میزان مارف خانگی را دارد.

مقایسه اینترنت TD-LTE با اینترنت ADSL

در این بخش از مقاله بهترین اینترنت خانگی قصد داریم تا شما را با تفاوت های اینترنت TD-LTE و ADSL آشنا نماییم:

سرعت

همانطور که در ابتدا گفته شد، اینترنت TD-LTE نوسانات سرعت دارد. در حال حاضر کاربران زیادی از اینترنت +ADSL2 استفاده می کنند. میانگین سرعت این اینترنت در ایران 16 مگابیت بر ثانیه است. اینترنت TD-LTE جهت مصارف خانگی و معمولی بسیار کارآمد است. این اینترنت از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار است و نصب و راه اندازی آن به آسانی انجام می گیرد.

پایداری

شاید برای شما هم سؤال پیش بیاید که اینترنت وایرلس بهتره یا ADSL؟ همانطور که پیش از این گفته شد، اینترنت ADSL از پایداری بالایی برخوردار است. این اینترنت با سیم مسی و مودم فرآیند اتصال را انجام می دهد. به طور کلی میزان نوسان سرعت اینترنت ADSL نسب به اینترنت وایرلس بسیار کمتر است.

محدوده قابل استفاده

همانطور که می دانید، سرویس های ADSL قابل حمل نیستند و تنها در محلی که آن را راه اندازی کرده اید، می توانید از آن استفاده نمایید. در مقابل مودم های TD LTE در هر منطقه تحت پوششی که سرویس اینترنت ارائه بدهد، قابل استفاده است.

حجم دانلود

شرکت های ADSL از همان ابتدا، حجم های مناسبی را برای سرویس های خود ارائه می کردند. ارائه این سرویس های مطلوب، عملیات دانلود و آپلود را برای کاربران بسیار راحت می کرد. حجم سرویس های ADSL حدود 50 تا 100 گیگابایت است. همچنین حجم کافی و لازم برای فعالیت های روزمره را در اختیار کاربران قرار می دهد.

در مقابل، بسته های TD-LTE با حجم کمتری عرضه می شوند. شرکت های ارائه دهنده سرویس TD LTE بسته هایی تا حداکثر 400 گیگابایت را به مدت یک ماه و بسته های بیش از 1000 گیگ را به مدت یک سال در نظر گرفته اند. اینترنت TD-LTE ایرانسل حجم بسته های بسیار کمتری دارد. بسته های ADSL ایرانسل نیز ماهیانه 300 گیگابایت و 3000 گیگابایت بابت یک سال در نظر گرفته می شوند.

راه اندازی سرویس

جهت درخواست سرویس ADSL باید مدارک محل زندگی خود را به شرکت های ISP ارائه دهید. همچنین باید چند روز منتظر باشید تا کارشناس مربوطه حضور پیدا کند و سرویس شما را نصب نماید. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، تغییر محل سکونت شما است. به عبارتی با تغییر محل زندگی، باید این مراحل را از ابتدا انجام دهید.

همانطور که گفته شد، برای راه اندازی سرویس TD LTE تنها به یک مودم و سیمکارت نیاز دارید. پس از درخواست شما، سرویس اینترنت TD-LTE در کمتر از 1 روز راه اندازی می شود و می توانید از آن استفاده نمایید.

هزینه ها

نکته ای که این دو اینترنت را از یکدیگر متمایز می کند، قیمت بسته های اینترنت است. بنابراین اگر هزینه بسته های اینترنت برای شما اهمیت دارد، استفاده از اینترنت TD-LTE گزینه مناسب تری برای شما محسوب می شود. ابتدایی ترین هزینه خرید مودم برای راه اندازی سرویس TD LTE، بیشتر از سرویس ADSL است.

قیمت بهترین مودم ADSL معمولاً کمتر از یک میلیون تومان است. اما قیمت مودم TD-LTE باکیفیت از 2 میلیون تومان به بالا شروع می شود. در نتیجه برای راه اندازی سرویس TD LTE باید هزینه بیشتری صرف نمایید.

مقایسه اینترنت TD-LTE با اینترنت ADSL
مقایسه اینترنت TD-LTE با اینترنت ADSL

بیشتر بخوانید: علت کم شدن سرعت اینترنت چیست؟


آیا سرعت اینترنت در هر شهر متفاوت است؟

سرعت اینترنت در شهرهای ایران تفاوتی ندارند اما سرویس های ارائه دهنده اینترنت در این  زمینه نقش دارند. به عنوان مثال در صورت قرارگیری در محدوده پوشش دهی اینترنت TD LTE می توانید با سرعت اینترنت تهران از پلتفرم های استریم استفاده کنید و فعالیت های مختلفی را انجام دهید.

در برخی شرایط، بسیاری از سرویس ها در شهرهای مختلفی خدمات ندارند. به عنوان مثال، در روستاهای متعدد به دلیل عدم وجود مرکز اینترنت، ارائه اینترنت ADSL امکان پذیر نیست.

بهترین اینترنت خانگی در ایران

اگر قصد تعویض و یا خرید اینترنت را دارید، باید در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید. در این بخش از مقاله بهترین اینترنت خانگی لیستی از بهترین شرکت اینترنت را برای شما آماده کرده ایم. بهترین سرویس دهنده های اینترنت عبارتند از:

 • اینترنت مخابرات
 • اینترنت شاتل
 • اینترنت خانگی آسیاتک
 • اینترنت پارس آنلاین
 • اینترنت های وب
 • اینترنت خانگی پیشگامان
 • اینترنت صبانت و …
بهترین اینترنت خانگی
بهترین اینترنت خانگی

امیدواریم که مقاله معرفی بهترین سرویس دهنده اینترنت خانگی برای شما مفید واقع شده باشد. شما هم می توانید درباره بهترین اینترنت خانگی نظرات خود را در قسمت دیدگاه این مقاله به اشتراک بگذارید.

همانطور که به طور کامل در این مقاله گفته شد، اینترنت های TD-LTE برمبنای شبکه های نسل چهارم ارائه می شوند و شباهت قابل توجهی به اینترنت گوشی های موبایل دارند. اینترنت های VDSL نیز توسط خطوط تلفن ثابت در دسترس قرار می گیرند. در رابطه با اینترنت TD-LTE، باید به منطقه سکونت خود توجه داشته باشید که از این قابلیت حتماً پشتیبانی نماید.


بیشتر بخوانید: آموزش تنظیمات اینترنت مخابرات