عینک محافظ چشم کامپیوتر چیست؟

عینک محافظ چشم کامپیوتر چیست؟

عینک محافظ چشم کامپیوتر چیست و در چه مواردی مورد استفاده قرار می گیرد؟ همانطور که می دانید، عینک ایمنی در گستره مختلفی تولید و به بازار عرضه می شود. عینک محافظ چشم کامپیوتر یا بلوکنترل که آن را با نام عینک بلوکات هم می شناسند، عینکی است که مورد استفاده کاربرانی قرار می گیرد که به طور مداوم با گوشی و رایانه فعالیت می کنند.

خرید انواع عینک ایمنی
خرید انواع عینک ایمنی

هدف از تولید عینک محافظ چشم برای کامپیوتر، جلوگیری از خستگی چشم افراد است. عینک محافظ صفحه نمایش نوعی عینک ایمنی طبی است که هنگام کار با موبایل و سیستم های رایانه ای مورد استفاده قرار می گیرد. در ساختار این عینک ها از لنزهای خاصی استفاده شده است تا منتشر شدن اشعه های مضر و برخورد آنها با چشم را به حداقل برساند.

جهت اطلاع از قیمت عینک محافظ چشم کامپیوتر با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این ابزار را مشاهده نمایید. همچنین اگر شما هم قصد تهیه بهترین عینک محافظ چشم کامپیوتر را دارید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. جهت خرید عینک مخصوص کامپیوتر می توانید لیست قیمت محصول مورد نظر را مشاهده نمایید. در مطلب عینک محافظ چشم کامپیوتر چیست شما را با عینک کامپیوتر و انواع آن، آشنا می نماییم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

انواع عینک محافظ چشم کامپیوتر

پس از پرداختن به موضوع عینک محافظ چشم کامپیوتر چیست به معرفی انواع این محصول می پردازیم.

عینک رایانه ای تک کانونی

این مدل، از ساده ترین انواع عینک های رایانه ای هستند که تنها از یک لنز تک کانونی دارند. عینک های تک کانونی خستگی دید را تا حدودی کاهش می دهند. این مدل عینک محافظ چشم جهت ایجاد شفاف ترین و بهترین دید از صفحه نمایش کاربرد دارد.

عینک محافظ چشم کامپیوتر پیشرو حرفه ای

نوع دیگر از این عینک ها وجود دارند که در این بخش از مطلب عینک محافظ چشم کامپیوتر چیست به بررسی آن می پردازیم. این مدل از پیشرفته ترین عینک محافظ چشم کامپیوتر است و عینک هایی با لنزهای حفره ای یا توخالی را دربر می گیرد. این عینک رایانه ای از یک لنز چند کانونی بدون خط برخوردار است. همچنین دیدهای نزدیک، دور و متوسط را اصلاح می کنند.

عینک محافظ چشم کامپیوتر دو کانونی و سه کانونی

نوع دیگری از لنزها در ساختار عینک های محافظ چشم قرار می گیرند که دو کانونی و سه کانونی نام دارند. این عینک های بلوکنترل چند کانونی خط دار، طیف وسیع تر و بزرگ تری را برای بینایی فراهم می کنند.

انواع عینک محافظ چشم کامپیوتر
انواع عینک محافظ چشم کامپیوتر

بیشتر بخوانید: انواع لنز عینک ایمنی


آیا استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر ضروری است؟

در این بخش از مقاله عینک محافظ چشم کامپیوتر چیست به بررسی اهمیت استفاده از عینک محافظ چشم می پردازیم. عینک کامپیوتر باتوجه به مشخصات و ساختار با عینک های طبی تفاوت هایی دارد. این ابزار ایمنی جهت کار با رایانه و تلفن های همراه طراحی شده است. به این نکته توجه داشته باشید افرادی که به طور متوسط 8 ساعت از روز را با کامپیوتر کار می کنند، معمولاً دچار مشکلات بینایی می شوند.

از این رو استفاده از عینک های رایانه ای برای کسانی که به صورت مداوم از این وسایل هوشمند استفاده می کنند، ضروری است. به طور کلی این عینک های رایانه ای از لنزهایی ساخته می شوند که از ساطع شدن اشعه های مضر صفحه نمایش، جلوگیری می کند و کنتراست را افزایش می دهد.

عینک محافظ چشم کامپیوتر چیست
عینک محافظ چشم کامپیوتر چیست

سندرم چشم کامپیوتر چیست؟

احتمالاً شما هم نام بیماری سندروم چشم کامپیوتر را شنیده اید. در این بخش از مطلب عینک محافظ چشم کامپیوتر چیست شما را با این عنوان آشنا می نماییم. خستگی چشم ها و تاری دید حین انجام کار با صفحه کامپیوتر، در افراد کمتر از 40 سال به دلیل تمرکز بیش از حد چشم ها بر روی نمایشگرها است.

از این رو بروز این مشکلات در اکثر مواقع می تواند به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صفحه نمایش های دیجیتالی باشد. درنتیجه به این حالتی که بر اثر تمرکز ضعیف بر روی نمایشگرها پدیدار می شود، سندرم بینایی کامپیوتر گفته می شود. همچنین افراد بالای 40 سال می توانند دچار پیرچشمی شوند و دید نزدیک خود را از دست بدهند.

این مشکلات می تواند با عواملی مانند سوزش چشم همراه باشد. لازم به ذکر است که با وجود این علائم در دراز مدت، برخی پزشکان این مشکل را سندرم چشم کامپیوتر در نظر می گیرند. از این رو باتوجه به شرایط و نوع بیماری، افراد می توانند از عینک محافظ چشم برای کامپیوتر استفاده نمایند. با استفاده از این عینک ایمنی می توان تا حدودی خستگی چشم را کاهش می یابد و از شدت آن جلوگیری می شود.

سندرم چشم کامپیوتر چیست؟
سندرم چشم کامپیوتر چیست؟

بیشتر بخوانید: محافظ فرابنفش یا UV۴۰۰ در عینک های ایمنی چیست؟


نحوه عملکرد عینک محافظ چشم کامپیوتر

در این بخش از مطلب عینک محافظ چشم کامپیوتر چیست به چگونگی عملکرد عینک مخصوص کامپیوتر می پردازیم. این عینک بلوکات جهت بهینه سازی بینایی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین کاهش تابش خیره کننده و افزایش کنتراست از دیگر کاربردهای این ابزار است. در ادامه به نحوه عملکرد و ویژگی اصلی عینک کار با رایانه می پردازیم.

پوشش ضد انعکاس

پوشش ضد انعکاسی میزان تابش نور منابع نوری مانند صفحه نمایش را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که روکش های ضد انعکاسی را می توان در ساختار عینک های طبی به کار برد. به این موضوع توجه داشته باشید که تمامی پوشش های ضد انعکاس با یکدیگر همسان نیستند. امروزه این فیلترها بهتر از مدل های قدیمی ارائه می شوند.

نمونه های قدیمی این محصولات، به سرعت خراشیده و از بین می رفتند. همچنین پوشش های قدیمی تر این محصول، گرد و غبار بیشتری را جذب می کردند. از این رو جزئی از عینک محافظ چشم کامپیوتر ارزان به شمار می آمدند.

سایه های رنگی

برخز از انواع این عینک به بازار عرضه شده اند که جهت افزایش کنتراست صفحه و فیلتر کردن طیف های نامطلوب، استفاده می شوند.به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از این عینک به شل شدن ماهیچه های چشم کمک به سزایی می کند.

نحوه عملکرد عینک محافظ چشم کامپیوتر
نحوه عملکرد عینک محافظ چشم کامپیوتر

بیشتر بخوانید: بهترین مارک عینک ایمنی


مزایای استفاده از عینک محافظ چشم

در این بخش از مقاله عینک محافظ چشم کامپیوتر چیست به مزایای عینک مخصوص استفاده از کامپیوتر می پردازیم.

به حداقل رساندن تابش خیره کننده

در ابتدا لازم است بدانید که معنی تابش خیره کننده چیست؟ همانطور که گفته شد، تابش نور از صفحه نمایشگر، برای چشم ها مضر است. این نور تابیده شده موجب بروز خستگی چشم می شود. از این رو عینک های کامپیوتر از یک روکش ضد تابش برخوردار هستند و اثرات مضر صفحه را به حداقل می رساند.

تمرکز بهتر چشم

این عینک ها به طور معمول آستیگماتیسم چشم را رفع می کنند. در طراحی عینک محافظ در برابر کامپیوتر، لنزها با اندازه های دقیقی ساخته می شوند. به طوریکه در صورت استفاده از آن، مرکز نور هر عدسی جلوی مردمک چشم قرار می گیرد.

برخورداری از دید مطلوب

با استفاده از بهترین عینک محافظ چشم کامپیوتر دید واضح تری نسبت به صفحه نمایش در اختیار شما قرار می گیرد. از این رو از وارد شدن فشار بیش از حد به چشم های شما جلوگیری می شود. همچنین عینک مخصوص استفاده از عینک کامپیوتر، کمک به سزایی در کاهش سردرهای ناشی از خستگی بیش از حد می کند.

داشتن فیلتر آبی

همانطور که می دانید قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر مانند فرابنفش و نورهای آبی، مشکلات زیادی را به برای چشم ها به وجود می آورند. خستگی چشم، اختلالات چرخه خواب و دژنراسیون ماکولا ازجمله بیماری های چشمی هستند که در این شرایط به وجود می آیند.

از این رو این عینک ها از فیلتر فرابنفش برخوردار هستند و با لنزهای زرد تولید می شوند. لبازم به ذکر است که رنگ زرد کنتراست را افزایش می دهد و از چشم ها در برابر نور صفحه مانیتور کمک می کند.

کاهش علائم سندرم چشم کامپیوتر

پبش از این گفته شد که بسیاری از افراد پس از استفاده مداوم از صفحه نمایش، دچار سندرم چشم کامپیوتر می شوند. از این رو با استفاده از این عیننک می توان علائمی مانند خشکی چشم، اختلالات خواب و … را کاهش داد.

مزایای استفاده از عینک محافظ چشم
مزایای استفاده از عینک محافظ چشم

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید عینک ایمنی


امیدواریم که مقاله عینک محافظ چشم کامپیوتر چیست برای شما مفید واقع شده باشد. در این مقاله از مجله راندنو به معرفی عینک محافظ چشم و مشخصات آن پرداخته شده است. جهت خرید عینک بلوکات و اطلاع از قیمت عینک محافظ چشم کامپیوتر می توانید با مراجعه به سایت راندنو لیست فروشندگان این عینک ایمنی را مشاهده نمایید.

راندنو امکان مشاهده لیست قیمت عینک محافظ چشم کامپیوتر و برقراری ارتباط بی واسطه با فروشندگان این محصول را برای شما فراهم نموده است. با مراجعه به سایت راندنو می توانید اطلاعات لازم از بهترین عینک محافظ چشم محافط کامپیوتر را مشاهده نمایید.

همچنین خوشحال می شویم که نظرات خود را در قسمت دیدگاه این مقاله برای ما به اشتراک بگذارید. تیم فنی راندنو آماده پاسخگویی و راهنمایی شما کاربران عزیز درخصوص هرگونه سؤالات رایج در زمینه ابزار و یراق است.