کابل کولر چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل کولر چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل کولر چیست و چه کاربردی دارد؟ کابل کولر یک نوع کابل برق اغلب از نوع فشار ضعیف است و محدوده ولتاژی بین 300 تا 500 ولت دارد. این کابل هادی از جنس مس دارد و وظیفه آن انتقال جریان الکتریکی برای روشن کردن کولر است. به این کابل ها کابل کولر آبی نیز گفته می شود. روکش رویی کابل های کولر اغلب از پی وی سی سفید یا مشکی رنگ است.

خرید انواع کابل کولر
خرید انواع کابل کولر

کابل های کولر وظیفه ایجاد ارتباط میان موتور کولر تا کلید کولر را برعهده دارند. این کابل ها در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند. برخی از آن ها افشان و برخی دیگر مفتولی هستند که باید مطابق با نوع کولر و کاربردشان مورد استفاده قرار بگیرند.

اگر قصد دارید کابل کولر خریداری کنید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله به سؤال کابل کولر چیست پاسخ می دهیم و ویژگی های آن را بررسی می کنیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

آشنایی با کابل کولر

در اولین بخش از این مقاله به سؤال کابل کولر چیست پاسخ خواهیم داد. هر قطعه الکتریکی برای راه اندازی و به کار افتادن، به جریان برق یا الکتریسیته نیاز دارد. کولرها نیز از این قانون جدا نیستند. هر دو نوع کولر یعنی گازی و آبی جهت خنک کردن هوا به جریان برق ثابت نیاز دارند. در کولرهای آبی دو موتور مجزا وجود دارد. یکی از آن ها الکتروموتور است که باعث چرخش دمنده می شود. موتور دیگر واتر پمپ نام دارد و آب را پمپاژ می کند.

در کولر گازی نیز دو موتور وجود دارد. یک موتور همان کمپرسور است و موتور دیگر وظیفه باز و بسته کردن دریچه هوا را برعهده دارد و گرداننده دمنده است.

کابل کولر کابلی است که وظیفه رساندن برق به موتورهای کولر را برعهده دارد. این کابل ها سیگنال های کنترلی و جریان برق را در کولر منتقل می کنند. در حال حاضر کابل های کولری در موارد گوناگون و در صنعت های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل کولر چیست
کابل کولر چیست

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید سیم و کابل


ویژگی های کابل کولر

در این بخش از مقاله کابل کولر چیست به بررسی ویژگی های کابل کولر می پردازیم. کابل های کولری در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند. هرکدام از این کابل ها کاربردها و ویژگی هایی دارند و خصوصیات آن ها نیز با یکدیگر متفاوت است. در ادامه به بررسی ویژگی های کابل کولر می پردازیم:

هادی کابل کولر

یکی از مهم ترین نکات در موضوع کابل کولر چیست بررسی هادی کابل کولر است. کابل های کولر دارای هادی هایی از جنس مس آنیل شده هستند. کابل های کولر باید بتوانند جریان الکتریکی را به خوبی انتقال دهند و به همین دلیل از مس در ساختار آن ها استفاده شده است.

پیش از خرید کابل کولر به هادی کابل و استانداردهای آن توجه کنید. در صورتیکه کابل از اندازه استاندارد قطورتر باشد، ممکن است روکش آن بیشتر باشد و وزن مس آن زیاد نباشد. به همین دلیل پیش از خرید کابل دقت کنید که مس و قطر آن استاندارد باشد.

همچنین هادی های مسی کابل کولر می توانند از نوع افشان یا مفتول باشند. کابل مفتول کولر مقاومت فیزیکی بالایی دارد و از این جهت در شرایط محیطی سخت می توان از آن استفاده کرد. کابل افشان انعطاف پذیر است و کاربرد بیشتری در صنعت دارد.


بیشتر بخوانید: کابل افشان چیست و چه تفاوتی با کابل مفتول دارد؟


روکش کابل کولر

در این بخش از موضوع کابل کولر چیست به بررسی جنس روکش کابل می پردازیم. کابل های کولر اغلب روکش و عایقی از جنس پی وی سی دارند. این روکش انعطاف پذیری بسیار خوبی برای کابل های کولر فراهم می کند. همچنین مقاومت فیزیکی آن را نیز بالا می برد.

روکش کابل های مناسب کولر اغلب به رنگ سفید و مشکی است. کابل های روکش PVC مقاومت بالایی در برابر عوامل محیطی دارند اما با این حال اغلب کابل ها داخل لوله به کار گرفته می شوند. کابل کولر با روکش XLPE نیز عرضه می شود. این کابل ها کاملاً ضد آب و ضد پوسیدگی هستند.

سایز کابل کولر

یکی از نکات مهم در موضوع کابل کولر چیست بررسی سایز کابل کولر است. کابل های کولری اغلب در اندازه های 1.5 میلی متر مربع عرضه می شوند. البته برخی از کارخانه های تولیدکننده کابل این محصولات را در اندازه های 2 و 1 میلی متر مربع نیز عرضه می کنند. همچنین تعداد رشته آن ها 4 یا 5 رشته است که انتخاب آن به محل استفاده و کاربرد آن بستگی دارد.

معمولاً بر روی پلاک کولر به صورت واضح ذکر نمی شود که به چه نوع کابلی نیاز است. به همین دلیل باید نصابان کولر، کابل با مقطع یا تعداد رشته مناسب را خودشان پیدا کنند.

برای محاسبه سطح مقطع و تعداد رشته کابل کولر مورد نیاز، باید ظرفیت سرما به 3.5 تقسیم و سپس در 12 ضرب شود. حاصل این عدد BTU (British Therminul Unit) نام دارد و به واسطه آن می توانید سایز مطلوب را پیدا کنید. هنگامی که BTU به دست آمد، باید آن را به 2000 تقسیم کنید. عدد به دست آمده مقدار جریان مصرفی است و براساس آن می توان کابل مناسب را پیدا کرد.

کابل های کولر اغلب ضخامتی حدود ۷ میلی متر دارند و در کلاف های 100 متری عرضه می شوند. اما به صورت متری نیز به فروش می رسند.

سایز کابل کولر
سایز کابل کولر

بیشتر بخوانید: انواع سایز کابل برق و کاربرد آنها


تفاوت کابل کولر آبی و کابل کولر گازی

همان طور که پیشتر گفته شد، برای راه اندازی و نصب تمامی کولرها به کابل برق مخصوص یعنی کابل کولر نیاز است. کابل های کولر گازی و آبی با هم تفاوت دارند. در این بخش از مقاله کابل کولر چیست به بررسی تفاوت های میان این دو کابل می پردازیم:

  • کابل های مناسب کولر آبی ظرفیت جریان پذیری کمتری دارند. این کابل ها اغلب 16 آمپر ظرفیت دارند در صورتی که کابل کولر آبی گاهی باید ظرفیت های بسیار بالایی را تحمل کند.
  • کابل کولر آبی سطح مقطع پایین تری دارند و نازک تر است. کابل های کولر گازی با سطح مقطع 4 میلی متر مربع عرضه می شوند.
  • کابل های کولر آبی در تعداد رشته ها و سطح مقطع های مشخصی عرضه می شوند.

نصب کابل کولر

کلید کولر از سه بخش کلید پمپ، موتور دور کند و دور تند تشکیل شده است. سیم های نول نیازی نیست به کلید کولر وصل شود. سیم ها به ترمینال کولر در داخل کولر و جعبه ترمینال برق متصل می شوند. اگر کابل مورد نظر 5 رشته است، ابتدا به یک دریچه ورود در پشت کولر وارد می شود و سپس به داخل جعبه می رود. اگر جایگاهی برای سیم ارت در کولر تعبیه نشده بود، سیم باید از روی بدنه کولر رد شود و به پیچ اتصال زمین نصب گردد.

روی ورودی کولر حروف اختصاصی نوشته شده است که با توجه به هریک می توانید سیم ها را به جایگاه خودش متصل کنید. حروف P برای پمپ، L برای ورودی فاز، S برای دور کند و F برای دور تند به کار رفته است.

پس از نصب سیم ها با روشن کردن هر کلید می توانید سیم کشی را عیب یابی کنید. اگر کولر روشن نشد، سیم فاز اشکال دارد. اگر موتور روشن شد ولی پمپ کار نکرد، سیم نول اشتباه وصل شده است. در صورتی که فیوز پرید، یعنی سیم فاز و نول اشتباه وصل شده اند.