دیسکورد چیست و کار با آن چگونه است؟

دیسکورد چیست و کار با آن چگونه است؟

دیسکورد چیست و چگونه می توان با آن کارکرد؟ دیسکورد (Discord) یک اپلیکیشن رایگان برای کاربران به خصوص برای گیمرها است که به آنها این امکان را می دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. دیسکورد این امکان را می دهد تا کاربر سرور مخصوص به خود را داشته باشد، اگر گروهی بسازد بتواند به سایر اعضای گروه پیام ارسال کند یا چت صوتی داشته باشد. دیسکورد حاوی سرویس استریم است که این سرویس بر روی کامپیوتر و گوشی قابل دسترس است. دیسکورد فضای کمی از پهنای باند را اشغال می کند و می تواند با نرم افزارهای دیگر مانند یوتیوب و اسپاتیفای ارتباط برقرار کند.

در مقاله دیسکورد چیست از مجله راندنو قصد داریم تا بطور مفصل به این پلتفرم بپردازیم.

آنچه در ادامه می خوانیم:

دیسکورد چیست؟

برای دانستن اینکه دیسکورد چیست باید بگوییم که دیسکورد (Discord) اپلیکیشن رایگانی است که برای برقراری ارتباط کاربران، مخصوصاً گیمر‌ها ساخته شده است. این اپلیکیشن مبتنی بر فناوری صدا بر روی پروتکل اینترنت یا VoIP (یا همان Voice over Internet Protocol) ساخته شده است که برای برقراری تماس های تصویری، صوتی و ارسال پیام طراحی شده است. دیسکورد شباهت های زیادی به اسکایپ (Skype)، تیم اسپیک (TeamSpeak) و اسلک (Slack) دارد. در ابتدا دیسکورد برای ایجاد ارتباط بین گیمرها طراحی شده بود اما در حال حاضر استفاده از این پلتفرم برای همه آزاد است و هرکسی می تواند از آن استفاده کند. کار با دیسکورد بسیار ساده است. برای ساخت سرور نیاز به نصب برنامه ای نیست و فقط باید نام مناسبی برای آن انتخاب کنید و گروه جدیدی را بسازید. پس از ساخت گروه خود، به آسانی می توانید به کمک ساخت لینک دعوت یا دعوت مستقیم، اعضا را وارد گروه خود کنید.

دیسکورد چیست
دیسکورد چیست

در این بخش از مقاله دیسکورد چیست به بررسی مفاهیم مربوط به دیسکورد می پردازیم. به هنگام استفاده از دیسکورد با مفاهیم خاصی مواجه می شوید که در ادامه به آنها می پردازیم:

سرور

سرور فضاهای درون دیسکورد است که گروه های مختلف را می سازند. سرورهای بزرگ معمولاً عمومی هستند اما عضویت در بعضی از سرورها فقط از طریق دریافت دعوت نامه صورت می گیرد. هر کاربر می تواند یک سرور عمومی یا خصوصی ایجاد کند. جالب است بدانید که برخی با ایجاد سرورهای خاصی، از دیسکورد کسب‌ درآمد می کنند.

کانال

بخش هایی در سرورهای دیسکورد هستند که متناسب با موضوع، متن و صوت دسته بندی می شوند.

DM یا GM

پیام مستقیم به شکل متن، صوت یا ویدیو (DM) است.

پیدا کردن سرور و ساخت سرور دیسکورد

دیسکورد هیچ محدودیتی برای عضو شدن در سرورها ندارد. همیشه فهرستی از سرورهای شما در قسمت چپ صفحه وجود دارد که می توانید وارد آنها شوید یا از آنها خارج شوید و یا تنظیمات را تغییر دهید. برای ورود به سرورها کافی است روی آنها ضربه بزنید یا کلیک کنید.

برای عضویت در سرور، باید لینک دعوت داشته باشید بنابراین لازم است که دعوت نامه دریافت کنید. البته سرورهایی وجود دارند که می توانید با پیدا کردن آنها در بخش جست‌ و جو عضو آنها شوید. این سرورها عمومی هستند و تمامی افراد بدون نیاز به دعوت نامه می توانند وارد آنها شوند. همچنین ممکن است بعضی سرورها توسط دیسکورد تأیید شده‌ باشند. این سرورها توسط انجمن های رسمی بازی های ویدیویی خاص ساخته می شوند. کاربران می توانند در این سرورها به صورت مستقیم با سایر افرادی که به آن بازی علاقه دارند و حتی خود سازندگان آنها در ارتباط باشند. در انتهای تمام سرورهایی که در آنها عضو هستید، یک علامت (+) وجود دارد که با انتخاب آن می توانید مراحل ساخت سرور شخصی خود را آغاز کنید.

پس از اینکه نام و تصویر آن را انتخاب کردید، می توانید محل سرور را مشخص کنید. پس از انتخاب گزینه تأیید، دیسکورد سرور شما را می سازد و لینک دعوت دیگران را در اختیار شما می گذارد. پس از ورود به سرور خود، می توانید در قسمت فهرست آن کانال های صوتی و متنی را مشاهده کنید.

تعریف نقش در دیسکورد

دارندگان سرورها می توانند با استفاده از بات ها و انتخاب سطوح در سرور، این امکان را فراهم کنند که اعضای سرور با رسیدن به سطوح‌ مختلف، نقش (Role) دریافت کنند. نقش های دیسکورد مهم و اساسی نیستند اما می توانند برای اعضا انگیزه ایجاد کنند و فعالیت آنها را در سرورها افزایش دهند.

تعریف نقش در دیسکورد
تعریف نقش در دیسکورد

پیدا کردن دوستان در دیسکورد

ممکن است پس از دانستن دیسکورد چیست به دنبال پیدا کردن دوستان خود در دیسکورد باشید. شما می توانید دوستانی که از دیسکورد استفاده می کنند را پیدا کنید و با آنها چت کنید. برای پیدا کردن دوستان خود، کافی است نام آنها را در سرورهایی که عضو هستید جست و جو کنید. با انتخاب نام فرد و انتخاب گزینه Add Friend که در پایین صفحه وجود دارد، درخواست دوستی برای آن فرد ارسال کنید.

همچنین اگر نام کاربری (User Name) شخص مورد نظر خود را می دانید و او نیز در قسمت تنظیمات حریم شخصی اجازه جست‌ و جو شدن نام خود را داده باشد، می توانید او را پیدا کنید. می توانید با باز کردن فهرست دوستان خود، برای آنها درخواست دوستی ارسال کنید. برای این منظور باید به فهرست دوستان خود مراجعه کنید و گزینه Add Friend را انتخاب کنید، حال صفحه جدیدی برای وارد کردن نام کاربری و شماره شناسایی ۴ رقمی آنها برای شما نمایش داده می شود.


بیشتر بخوانید: تماس تصویری واتساپ در ویندوز


اتصال حساب ها در دیسکورد

در این بخش از مقاله دیسکورد چیست به اتصال حساب ها در دیسکورد می پردازیم.

یکی از قابلیت های دیسکورد اضافه کردن حساب های شبکه های اجتماعی مانند استیم، توییتر، اسپاتیفای و … به پروفایل است. با استفاده از این قابلیت، افرادی که شما را می شناسند، می توانند با شما ارتباط برقرار کنند. اتصال حساب ها آسان است و مانند سایر شبکه های اجتماعی عمل می کند. برای اتصال سایر حساب های خود به دیسکورد، باید از رمز حساب های خود استفاده کنید.

همچنین می توانید گزینه نمایش حساب های دیگر خود را برای کاربران دیسکورد غیرفعال کنید تا آنها را مشاهده نکنند.

اتصال حساب ها در دیسکورد
اتصال حساب ها در دیسکورد

چت در دیسکورد

یکی از امکانات مهمی که باید در مقاله دیسکورد چیست به آن اشاره کرد، چت در دیسکورد است. شما می توانید در پلتفرم دیسکورد، چت متنی و چت صوتی داشته باشید.

چت متنی

با وارد شدن در هر سرور و بخشی از این پلتفرم، می توانید به قسمت پایین صفحه مراجعه کنید تا امکان نوشتن پیام را داشته باشید. لازم به ذکر است که در حین چت علاوه بر پیام های متنی می توانید از GIFها و تصاویر نیز استفاده کنید. اگر تمایل دارید تا یکی از پیام های ارسالی خود را ویرایش کنید، باید روی آن ضربه بزنید یا کلیک کنید و سپس آیکون قلم را انتخاب کنید تا ویرایش انجام شود. همچنین می توانید ویرایش را از طریق انتخاب گزینه سه نقطه انجام دهید. جالب است بدانید که پیام ها در دیسکورد از قابلیت Markdown یا نشانه‌گذاری نیز پشتیبانی می کنند. بنابراین می توانید بدون استفاده از کدهای واقعی، قابلیت های زیادی را به فضای کاربری دیسکورد وارد کنید. دیسکورد یک صفحه ای را مخصوص آموزش و راهنمایی کاربران قرار داه است تا کاربران بتوانند از این امکانات برای نوشتن پیام های خود استفاده کنند.

به کمک هایلایت کردن متن نوشته شما، یک نوار جدیدی را مشاهده خواهید کرد که باید گزینه های مورد نظر خود را انتخاب کنید، سپس دیسکورد به صورت خودکار فرمت بندی را انجام می دهد. حال با انتخاب گزینه Enter پیام شما ارسال می شود.

چت صوتی در دیسکورد

ایجاد یک چت صوتی یا ویس چت (Voice Chat) به این صورت است که:

به هنگام ورود به کانال صوتی، میکروفون شما به صورت خودکار فعال می شود، یا با برقراری یک تماس صوتی، این امکان در اختیار شما قرار می گیرد.

هنگامی که وارد چت صوتی می شوید، دیسکورد گزینه های زیادی را در قسمت چت یا کانال صوتی در اختیار شما قرار می دهد که به کمک آنها می توانید چت های صوتی را مدیریت کنید. با انتخاب میکروفون، صدای شما قطع می شود. همچنین با انتخاب آیکون هدفون، تمامی صداهای ورودی و  صدای کاربران قطع می شود.

با مراجعه به تنظیمات (Settings) صدای چت صوتی و ویدیویی خود را تنظیم کنید. برای خاتمه دادن به یک تماس صوتی یا چت در یک کانال صوتی، باید گزینه Hang Up یا قطع کردن را انتخاب کنید.

چت در دیسکورد
چت در دیسکورد

بیشتر بخوانید: نحوه بکاپ گرفتن از ویندوز ۱۰


کنترل دیدن و شنیدن شما توسط دیگران

شما می توانید با انتخاب نام یک فرد در سرور، یک منوی جدید با تعدادی گزینه از جمله ارسال پیام خصوصی، اضافه کردن کاربر به فهرست دوستان، برقراری تماس صوتی و بی صدا کردن آنها ایجاد کنید. لازم است بدانید که با بلاک کردن دیگران، پیام های آنها برای شما نمایش داده نمی شود اما اگر شما و فرد مسدود شده درون یک چت صوتی حاضر باشید،‌ صدای یکدیگر را می شنوید.

بات های دیسکورد

ربات های مختلفی در دیسکورد وجود دارند که به صورت رسمی و غیر رسمی ساخته می شوند.

بات های مدیریت اعضا

برای مدیریت اعضا در سرور‌ها و جلوگیری از خطا از این ربات ها استفاده می شود. این نوع ربات ها از اسپم، ارسال پیام تکراری، و فحاشی و … جلوگیری می کنند.

بات پخش آهنگ

از قدیمی ترین ربات های دیسکورد هستند که در حال حاضر به دلیل اخطارهای یوتیوب، کارکرد بعضی از این ربات ها با مشکلاتی مواجه شده است.

بات های سطح بندی اعضا

این بات ها می توانند برای کاربران و اعضای سرور، سطوح مختلفی را تعریف و تعیین کنند که بر اساس فعالیت و حضور آنها، سطح آنها می تواند توسعه یابد.

بات های دیسکورد
بات های دیسکورد

بیشتر بخوانید: بهترین مرورگرهای ویندوز


استریم در دیسکورد (قابلیت Go Live)

در این قسمت از مقاله دیسکورد چیست به بررسی استریم در دیسکورد می پردازیم. دیسکورد قابلیت Go Live را دارد که این امکان را به دارندگان سرورها می دهد تا گیم پلی به‌ صورت زنده را برای اعضای سرور به اشتراک بگذارند. برای استفاده از این قابلیت باید به صورت همزمان در مکالمه‌ صوتی (Voice Channel)، گزینه Go Live را انتخاب کنید و پس از انتخاب بازی و اجرای آن، گیم پلی را استریم کنید. لازم به ذکر است که Go Live فقط برای استریم بازی کاربرد ندارد و به کمک آن می توان هر رسانه‌ در حال پخش یا اپلیکیشن در حال اجرا را با سایر اعضای سرور به اشتراک بگذارید.

نحوه کسب درآمد از دیسکورد

برای کسب درآمد از دیسکورد روش های مختلفی وجود دارد.

دریافت کمک از اعضای گروه

ممکن است شما در پلتفرم دیسکورد گروهی را مدیریت کنید و ممکن است بعضی از اعضا حاضر شوند تا از لحاظ مالی شما را حمایت کنند بنابراین از این طریق به کسب درآمد شما کمک می شود.

فروش تخصص خود به اعضای گروه

ممکن است شما تخصص خاصی داشته باشید و برخی از اعضا تمایل داشته باشند تا از دانش شما بهره مند شوند. شما می توانید با ایجاد فضای خصوصی در داخل سرور دیسکورد فقط اعضای خاصی را در آن عضو کنید تا با شما در ارتباط باشند و از دانش شما بهره مند شوند. بنابراین می توانید به صورت ماهیانه یا سالیانه از آنها حق عضویت دریافت کنید که به کسب درآمد شما کمک می کند.

ایجاد سروری با حق عضویت

می توانید برای کسب درآمد از این پلتفرم، یک سرور جداگانه ایجاد کنید که فقط اعضایی که حق عضویت را پرداخت کرده اند در آن حضور داشته باشند. بخاطر داشته باشید که شما می توانید هم سرور رایگان خود را داشته باشید و هم سرور جدید را برای حق عضویت ایجاد کنید.

دریافت اسپانسر

شما می‌توانید گروه خود را در اختیار تبلیغ کننده ها قرار دهید تا گروه شما تبلیغ شود. برای این منظور می توانید ربات هایی را ایجاد کنید که به صورت خودکار در زمان های مشخصی برای شما تبلیغ کند.


بیشتر بخوانید: افزایش بازدید یوتیوب به صورت رایگان و تضمینی


ثبت نام در شبکه تبلیغاتی دیسکورد

یکی دیگر از راه های کسب درآمد از دیسکورد، ثبت نام در شبکه تبلیغاتی دیسکورد است. می توانید در شبکه های تبلیغاتی که به این پلتفرم خدمات می دهند ثبت نام کنید. باید ربات دیسکورد این شبکه های تبلیغاتی را نصب کنید سپس سرور خود را پیکربندی کنید.

ایجاد رباتی با امکانات رایگان و پولی

شما با ساخت رباتی که بتواند نیازهای اعضای گروه شما را پاسخ دهد می توانید از اعضا هزینه دریافت کنید یا به صورت رایگان این امکان را در اختیار آنها قرار دهید. می توانید لیستی از نیازهای گروه خود تهیه کنید تا ربات را بر اساس آن بسازید.

انجام تبلیغات سرورهای دیگر دیسکورد

ممکن است سرورهای زیادی وجود داشته باشند که اعضای سرور شما بخواهند به آنها دسترسی داشته باشند و بپیوندند. دیسکورد این امکان را می دهد تا هر کاربر بتواند به 100 سرور بپیوندد. بنابراین شما می توانید به سازنده سرورهای دیگر پیام دهید و به تبلیغ سرورهای آنها در گروه خود بپردازید و بابت پیوستن اعضای شما به آنها هزینه ای را دریافت کنید.

تبلیغ خدمات دیگران در گروه خود

روش دیگری برای کسب درآمد از دیسکورد وجود دارد که به آن Affiliate Marketing می گویند. ممکن است افرادی که در گروه شما عضو هستند از خدمات شرکت های مختلف استفاده کنند. شما می توانید محصولات و خدماتی که اعضای گروه شما به آنها علاقه دارند را معرفی کنید و با دریافت هزینه ای لینک آنها را در اختیار اعضای گروه خود قرار دهید. هر زمانی که اعضای گروه شما خریدی از طریق آن لینک انجام دهند، سهمی از‌ آن خرید برای شما کنار گذاشته می شود.

برگزاری مسابقه

می توانید مسابقاتی را برگزار کنید و بابت شرکت کردن افراد در آن هزینه ای را دریافت کنید و بخشی از این هزینه را به عنوان جایزه در اختیار برنده قرار دهید.

دیسکورد چیست
دیسکورد چیست

بیشتر بخوانید: آموزش دانلود از توییتر


از دست ندادن اعضای گروه

ممکن است استفاده از این روش های کسب درآمد منجر به عصبانی شدن و از دست دادن اعضای گروه شود. پس برای این منظور نکات زیر را انجام دهید.

  • اگر اعضا را به صورت رایگان جذب کرده اید، محتوای خود را پولی نکنید و به محتوای رایگان خود اضافه کنید.
  • اگر به درآمد خوبی از دیسکورد رسیده اید، بهتر است بخشی از آن را صرف افزایش ارزش سرور خود کنید. می توانید ربات های پیشرفته ای را تهیه کنید یا ربات های خود را توسعه دهید. همچنین می توانید یک کارشناس استخدام کنید تا اعضا را راهنمایی کند.
  • سعی کنید همواره به فکر این باشید که اعضای شما به چه چیزهایی علاقه مند هستند و حاضر هستند بابت چه چیزهای پول پرداخت کنند.
  • اگر محتوای پولی در اختیار اعضای خود قرار می دهید، به آنها علت این کسب درآمد را بگویید. می توانید به اعضای گروه خود قول دهید که بخشی از این درآمد را صرف سرور می کنید و این کار را انجام دهید.

مصرف اینترنت دیسکورد

حال که دانستید دیسکورد چیست به مصرف اینترنت آن می پردازیم. دیسکورد از کم مصرف ترین پیام رسان ها محسوب می شود بنابراین بسیاری از کاربران به جای استفاده از سرویس هایی مانند اسکایپ از دیسکورد استفاده می کنند. باید گفت که میزان مصرف اینترنت دیسکورد، به نوع استفاده‌‌ کاربر بستگی دارد.

دیسکورد نیترو چیست؟

اگر امکانات دیسکورد برای کاربر کافی نباشد می تواند با پرداخت هزینه ماهیانه 10 دلار یا سالیانه 100 دلار از دیسکورد نیترو استفاده کند. حساب نیترو به کاربر امکانات بیشتری می دهد. دیسکورد نیترو سه سطح با دسترسی و قابلیت های مختلف دارد:

  • امکانات حساب کاربری سطح یک: حداقل 50 ایموجی بیشتر از حساب کاربری رایگان دارد، آیکون متحرک برای سرور دارد، کیفیت صدای 128 کیلوبیت‌ برثانیه و رزولوشن 720p دارد همچنین نرخ فریم در آن 30 فریم‌ برثانیه است.
  • امکانات حساب کاربری سطح دو: مانند حساب کاربری سطح یک است با این تفاوت که کیفیت صدای 256 کیلوبیت‌ برثانیه و رزولوشن 1080p دارد همچنین نرخ فریم در آن 60 فریم‌ برثانیه است. باید گفت که 50 مگابایت فضای آپلود برای اعضای سرور نیز دارد.
  • امکانات حساب کاربری سطح سه: حداقل 100 ایموجی بیشتر از حساب کاربری سطح دو سطح دیگر دارد، آیکون متحرک برای سرور دارد، کیفیت صدای 384 کیلوبیت‌ برثانیه و رزولوشن 1080p دارد همچنین نرخ فریم در آن 60 فریم‌ برثانیه است. باید گفت که فضای آپلود برای تمام اعضای سرور دو برابر فضای سطح دو است.
دیسکورد نیترو چیست
دیسکورد نیترو چیست

بیشتر بخوانید: آموزش فعالسازی تأیید دو مرحله ای اینستاگرام به صورت تصویری و گام به گام


در مقاله دیسکورد چیست به دیسکورد و نحوه کار با آن پرداختیم. دیسکورد اپلیکیشن رایگانی است که برای برقراری ارتباط کاربران ساخته شده است و کاربران می توانند با استفاده از روش های مختلفی از آن کسب درآمد کنند.