اینترنت ملی چیست؟ همه چیز درباره شبکه ملی اطلاعات

اینترنت ملی چیست؟ همه چیز درباره شبکه ملی اطلاعات

اینترنت ملی چیست و چه مزایایی دارد؟ اینترنت ملی یا شبکه ملی اطلاعات براساس پروتکل های اینترنتی است که برای ارتباطات داخلی، نظارت گسترده بر اینترنت و کاهش هزینه های ارتباطی کاربرد دارد. دولت یک کشور می تواند با جایگزین کردن اینترنت ملی بجای اینترنت جهانی، بر اطلاعاتی که در شبکه منتقل می شود نظارت داشته باشد. این نوع اینترنت از خدمات محدودی برخوردار است و جایگزین سرویس های خارجی می شود.

اگر تمایل دارید تا پاسخ سؤال اینترنت ملی چیست را بدانید و از مزایا و معایب آن مطلع شوید، پس با ما در این مقاله از مجله راندنو همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

اینترنت ملی ایران

حال که دانستید اینترنت ملی چیست به اینترنت ملی در ایران می پردازیم. طرح اینترنت ملی یا همان طرح صیانت در ایران در سال 84 مطرح شد و از آن پس اینترنت در ایران به سمت ملی شدن هدایت شد. البته باید گفت که هنوز زمان اجرای آن به صورت رسمی اعلام نشده است. لازم به ذکر است که اجرایی شدن این طرح، سبب تغییرات بسیاری در اینترنت ایران می شود.

اینترنت ملی چیست
اینترنت ملی چیست

شبکه ملی اطلاعات در سایر کشورها

شبکه ملی در برخی از کشورها اجرا شده است که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

اینترنت ملی کره شمالی با نام کوانگ میونگ

کره شمالی یکی از کشورهایی است که از اینترنت ملی استفاده می کند. شبکه ملی اطلاعات این کشور، کوانگ میونگ به معنی نور درخشان نام دارد که توسط دولت کره شمالی کنترل می شود؛ بنابراین کاربران قادر نیستند تا به صورت مستقل به راه اندازی وب سایتی اقدام کنند و باید از طریق کانال های دولتی این کارها را پیش ببرند. همچنین این دولت سیستم عاملی براساس لینوکس Red Star ساخته است که فعالیت کاربران کره شمالی را تحت نظر قرار می دهد.

لازم به ذکر است که شبکه ملی این کشور محدودترین نوع اینترنت ملی در سراسر جهان است که کاملاً مستقل از اینترنت جهانی است. در این شبکه ملی برای استفاده از کدهای HTML نیز قوانینی وجود دارد.

اینترنت ملی کوبا با نام ردکوبانا

در این بخش از مقاله اینترنت ملی چیست به اینترنت ملی کوبا می پردازیم.

یکی دیگر از کشورهایی که از اینترنت ملی استفاده می کند، کشور کوبا است و ردکوبانا نام شبکه ملی آن است. این شبکه ملی نسبت به اینترنت ملی کره شمالی محدود نیست یعنی کاربران قادر به برقراری ارتباط با اینترنت جهانی هستند اما سرعت اینترنت جهانی نسبت به اینترنت داخلی پایین تر است. البته زیرساخت های ردکوبانا در حال توسعه است و با توسعه هرچه بیشتر آن بعید است بتواند محبوبیت سابق را داشته باشد.


بیشتر بخوانید: هزینه اینترنت استارلینک


اینترنت ملی روسیه با نام رونت

اینترنت ملی روسیه به صورت کامل راه اندازی نشده است و شباهت زیادی به اینترنت ملی ایران و چین دارد. ارتباط با اینترنت جهانی در این کشور قرار است تنها از طریق درگاه های مخصوصی که نظارت بر روی آنها وجود دارد، انجام شود.

اینترنت ملی چین با نام دیوار آتشین

اینترنت ملی چین با نام دیوار آتشین شبیه به اینترنت ملی کره شمالی و روسیه نیست.  این اینترنت ملی مانند اینترنت ملی ایران یک شبکه جداگانه ندارد و از یک شبکه بزرگ حاوی اپلیکیشن ها و خدمات مختلف تشکیل شده است.

درواقع چین یک شبکه جامع از خدمات و برنامه های مختلف ملی را ایجاد کرده است که آنها را جایگزین سرویس ها و خدمات جهانی کرده است. دیوار آتشین چین اینترنت ملی به شمار نمی آید اما تمام محدودیت های اینترنت ملی را دارد و بعنوان مدل برای کشورهایی که به دنبال اینترنت ملی هستند تبدیل شده است.


بیشتر بخوانید: قطع شدن اینترنت گوشی چه علت هایی دارد و روش های برطرف کردن آن کدام است؟


لایه های شبکه ملی اطلاعات

در این بخش از مقاله اینترنت ملی چیست به لایه های این نوع اینترنت می پردازیم.

به صورت کلی شبکه ملی اطلاعات از سه لایه تشکیل شده است و هر یک از این لایه ها به دو زیرلایه تقسیم می شوند که به شرح زیر هستند:

لایه زیرساخت

لایه زیرساخت شامل زیرساخت ارتباطی و زیرساخت اطلاعاتی است.

لایه خدمات

لایه خدمات شامل خدمات پایه و ابزارهای ضروری و همچنین خدمات کاربردی عمومی است.

لایه محتوا

لایه محتوا شامل قالب محتوا و کاربرد محتوا است.

لایه های شبکه ملی اطلاعات
لایه های شبکه ملی اطلاعات

بیشتر بخوانید: روش های اتصال به اینترنت


تفاوت قیمت اینترنت ملی با اینترنت جهانی

حال که دانستید اینترنت ملی چیست بهتر است از قیمت و هزینه آن نیز مطلع شوید. در شبکه ملی، ارتباطات از مسیر جهانی عبور نمی کنند بنابراین هزینه آن کمتر است. بنابراین باید انتظار داشت که ارتباطات داخلی که نیازی به اینترنت جهانی ندارند، با کیفیت بالا و قیمت ارزانتر برای تمامی افراد قابل استفاده شود.

مزایای اینترنت ملی

 1. ارائه پهنای باند بالا و نامحدود
 2. امکان اتصالی امن تر
 3. کاهش هزینه های اینترنت جهانی
 4. نظارت بیشتر بر اینترنت
 5. کاهش حملات اینترنتی مخرب از خارج
 6. پایداری ارتباطات داخلی در هنگام قطع ارتباط با اینترنت جهانی

معایب اینترنت ملی

 1. محدودیت حقوق شهروندی
 2. فیلتر شدن برخی از سایت های مورد نیاز
 3. جایگزینی شبکه های اجتماعی داخلی حاوی محدودیت های گسترده
 4. آسیب به برخی از کسب و کارها
 5. وجود ممنوعیت ها و محدودیت های فراوان
 6. قطع ارتباطات، فعالیت ها و مبادلات با جهان

بیشتر بخوانید: اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست و چه زمانی به ایران می رسد؟


در مقاله اینترنت ملی چیست بطور مفصل به این شبکه ملی اطلاعات پرداختیم. خوشحال می شویم که نظرات خود را در قسمت دیدگاه این مقاله برای ما به اشتراک بگذارید.