ثبت فروشگاه

محافظ، رابط، ترانس

 • محافظ ولتاژ یا محافظ برق، وسیله ای است که با استفاده از آن می توان از ورود صدمه های احتمالی به دستگاه به دلیل وجود شوک و یا نوسانات الکتریکی برق شهری جلوگیری کرد. وظیفه اصلی محافظ ولتاژ این است که میزان ولتاژ های ورودی را بررسی کرده و تاخیر در زمان وصل جریان دستگاه های برقی را به عهده دارد.
 •   ترانس محافظ نیز وظیفه محفوظ نگه داشتن دستگاه از نوسانات ولتاژ برق را بر عهده دارد. ولتاژ ورودی اغلب دستگاه های برقی 220 ولت می باشد که افزایش و کاهش این ولتاژ باعث قطع شدن فیوزها، گرم شدن سیم و کابل ها و در نتیجه آسیب به آن ها می شود. ترانس ها اغلب به عنوان نوسان گیر کاربرد دارند. این دستگاه همواره بر روی ولتاژ ورودی نظارت داشته و وجود هرگونه افت ولتاژ، قطعی و نوسانات آن را تشخیص می دهد و به صورت اتوماتیک آن را رفع کرده و یا تثبیت می کند، در نتیجه طول عمر و کارایی دستگاه برقی را افزایش می دهد. محافظ ولتاژ و ترانس هردو از ورود صدمات احتمالی با مکانیزم های متفاوت جلوگیری می کنند.
 • دستگاهی که جریان برق را به صورت مساوی تقسیم می کند رابط نام دارد که رابط دارای انواع شامل دوراهی،سه راهی،چهارراهی،رابط های صنعتی می باشد. سیم رابط در انواع ارت دار وبدون ارت نیز موجود است که مدل ارت دار بار اضافی توسط یک سیم رسانا را به زمین منتقل می کند و دارای عمر مفید بالایی می باشد.

انواع ترانس محافظ

ترانس استابیلایزر : به این ترانس ها استابیلایزر یا رله پله ای نیز گفته می شود که با دقت 10 ولت، ولتاژ را تنظیم می کنند. این ترانس برای مکان هایی با نوسانات ولتاژ لحظه ای بسیار مناسب است. ترانس های استابیلایزر وظیفه نوسان گیری و و رودی برق یکنواخت را به دستگاه ها دارد. ترانس های استابیلایزر با توجه به توان کارکرد دارای انواع متفاوتی می باشند.

ترانس کاهنده و افزاینده : از این نوع ترانس بیشتر در تابلوهای صنعتی استفاده می شود. در مداراتی که نوسان گیری به وسیلخ ترانس انجام می شود، از این کالا استفاده می شود.

انواع محافظ برق

 • محافظ برق آنالوگ
 • محافظ برق دیجیتال

همچنین محافظ ها بر اساس بیسیم(سیار) و سیم دار به دو نوع متفاوت تقسیم می شوند. طول کابل های حافظ ها در انواع متفاوت، مختلف می باشد.محافظ برق برای انواع وسایل برقی مانند تلویزیون، یخچال،کامپیوتر، کولرهای گازی،و...متفاوت است وتفاوت بین آنها در مقدار ولتاژقطع شده، میزان جذب انرژی وزمان پاسخ گویی درهنگام نوسانات جریان برق ومدت زمان لازم برای وصل مجدد دستگاه است

 • محافظ برق یخچال و فریزر : یخچال وفریزربه طور دائم به جریان برق متصل است واحتمال آسیب دیدگی بالایی دربرابر نوسانات برقی دارند دراین مورد استفاده از محافظ ولتاژی ضرروری است که تاثیراختلالات ولتاژوآمپررا روی موتور کاهش می دهد
 • محافظ برق  صوتی تصویری : وسایل صوتی وتصویری برق کمتری نسبت به لوازم آشپزخانه مصرف میکنند ولی باید ازاختلالات ولتاژی محافظت شوند.
 • محافظ برق کولر گازی : کولر گازی دارای مصرف زیادی می باشد و همواره با نوسانات برق در معرض آسیب قرار می گیرد. از این رو از محافظ های ولتاژ استفاده می شود.

کاربرد ترانس محافظ و محافظ ولتاژ برق

 1. افزایش طول عمر و حفاظت از دستگاه های برقی
 2. محافظت از انواع دستگاه های صنعتی مانند موتور برق، کمپرسور هوا، دستگاه های جوش وبرش
 3. محافظت از انواع دستگاه های پزشکی و آزمایشگاهی
 4. محافظت از دستگاه های حساس به ولتاژ مانند سینمای خانگی، یخچال و کولرهای گازی نیز وظیفه محافظ برق می باشد.

قیمت ترانس محافظ و محافظ برق

قیمت ترانس های و محافظ های برق متنوع می باشد. معمولا قیمت در محافظ های دیجیتال ها نسبت به آنالوگ بیشتر می باشد. همچنین متراژ کابل در قیمت گذاری موثر می باشد. البته در ترانسهای محافظ مقدار توان ترانس موجب افزایش قیمت می شود. برای مشاهده قیمت انواع محافظ و ترانس محافظ با مراجعه به سایت راندنو، می توانید با نمایندگی اصلی و عاملیت فروش برندهاب مختلف در ارتباط باشید.

خرید محافظ برق و ترانس استابیلایزر

نکاتی که هنگام خرید ترانس باید به آن توجه کرد شامل کارایی ترانس، تعداد پریزهای خروجی ترانس،تک فاز و یا سه فاز بودن رله، ابعاد و وزن استابیلایزر،توان و میزان تحمل نوسانات ترانس، زمان تاخیر در وصل برق،دمای محدوده کاری، جنس سیم پیچی های داخلی ترانس و میزان تحمل جریان می باشد. هنگام خرید به یک محافظ ولتاژنیز باید به نکاتی مانند میزان ولتاژمجازعبوری وجنس آن توجه کرد جنس آن بهتر است از جنس ABS باشد باشد زیرا این جنس ضد آتش سوزی بوده و دارای امنیت بسیار بالایی می باشد. برترین برندهای تولید کننده محافظ ولتاژ و ترانس می توان به ترانس سارا، فاراتل، پیشرانه، میکرو، پارت، گرین، شیوا امواج، تاپوارد، فانوس سیستم و هیوکی تیراژه و ... اشاره کرد.

عملکرد ترانس و محافظ برق

ترانس ها به سیستم های میکروپروسسوری مجهز شده اند که این سیستم، ولتاژ های ورودی را اندازه گیری می کند و در صورت وجود نوسانات که شامل کاهش و یا افزایش ولتاژ می شود، آن را تشخیص داده و به ولتاژ مورد نیاز دستگاه تبدیل می کند. همچنین تفاوت محافظ برق با ترانس در این است که در مواقع موردنیاز ولتاژوجریان  بیش ازحد  استاندارد را شناسایی کند وارتباط آن را با دستگاه الکتریکی قطع کرده وپس از این که ولتاژ به حالت استاندارد برگشت ارتباط را مجددا وصل نماید این کار باعث حفظ سلامت دستگاه می شود محافظ ولتاژ با استفاده از سیم اتصال به زمین این کار را انجام می دهد همه محافظ های ولتاژدارای پین اتصال به زمین می باشند وبه یک پریز دارای اتصال به زمین متصل میشوند تا وظیفه اتصال به زمین به خوبی انجام دهند. کلیه ترانس ها بر اساس ولتاژ ورودی به دونوع تک فاز و سه فاز و بر اساس نحوه عملکردی به دونوع دیجیتال و آنالوگ دسته بندی می شود.

تفاوت ترانس، محافظ، یو پی اس و رابط

محافظ ها نمی توانند از قطع شدن کامل ولتاژ برق جلوگیری کنند و یک تاخیر چند لحظه ای در مقابل وصل شدن برق ایجاد می کنند اما ترانس ها به دلیل ساختار و نوع عملکردشان، از قطع کامل برق جلوگیری کرده و در صورت بروز نوسانات به صورت لحظه ای، برق را در خود نگه داشته و یا آن را کنترل کرده و مانع خاموش شدن دستگاه های الکتریکی می شوند. یو پی اس به یک نوع باتری مجهز شده است که در صورت قطعی ولتاژ حتی در مدت های طولانی تر، برق را قطع نمی کند. چند راهی یا رابط برق نیز فقط  جریان برق را  تقسیم می کند ونقشی در محافظت ندارد وصرفا ولتاژ خروجی به چند پورت تقسیم می کند.

 

لیست مقایسه

برند