تفاوت پورت LAN و WAN

تفاوت پورت LAN و WAN چیست؟

تفاوت پورت LAN و WAN سؤالی است که ممکن است ذهن کاربران را به خود درگیر کرده باشد. روی تمام مودم روترهای بیسیم دو پورت WAN و LAN قرار گرفته است. رنگ غالب درگاه WAN زرد رنگ اما رنگ غالب درگاه LAN سفید رنگ است. هر دو پورت از نوع درگاه RJ45 هستند.

به طور کلی، پورت لن جهت اتصال دستگاه های مختلف به روتر مورد استفاده قرار می گیرد و برای این اتصال از کابل های شبکه استفاده می شود. اما درگاه WAN، برای اتصال مودم به روتر مورد استفاده قرار می گیرد.

خرید مودم

برای خرید انواع مودم می توانید به سایت راندنو مراجعه نمایید. در ادامه به معرفی هر دو درگاه خواهیم پرداخت. با مجله راندنو همراه باشید.

آنچه در ادامه می خوانیم:

درگاه LAN چیست؟

برای یافتن تفاوت پورت LAN و WAN ابتدا می بایست هر دو را معرفی کنیم:

LAN مخفف عبارت (Local Area Network) به معنای شبکه های محلی است. تمامی رایانه هایی که در یک مکان معین به یکدیگر متصل می شوند و کنار هم قرار می گیرند، شبکه LAN و یا شبکه محلی را تشکیل می دهند. این کامپیوترها از طریق کابل به یکدیگر متصل می شوند. کاربران می توانند برای مشاهده قیمت پچ کورد شبکه به سایت راندنو مراجعه کنند.

سرعت انتقال داده در این شبکه ها زیاد است زیرا کامپیوترها در یک محل هستند و نزدیک هم قرار دارند. گاهی رایانه ها در شبکه لن به شکل بیسیم نیز به یکدیگر متصل می شوند که در این صورت به آن شبکه WLAN گفته می شود.

درگاه LAN

کاربرد شبکه های لن

روترها اغلب یک یا چند پورت لن دارند تا از این طریق، بتوان کامپیوتر و دیگر تجهیزات شبکه را از طریق کابل به اینترنت متصل کرد. از شبکه های لن اغلب در مکان هایی استفاده می شود که تجهیزات و کامپیوترها نزدیک به هم باشند. تجهیزات موجود در اداره ها، کارخانه ها، گیم نت ها، کافی نت ها و … از طریق درگاه لن می توانند با یکدیگر در ارتباط باشند.

برای ایجاد یک شبکه محلی با بیش از 3 دستگاه، علاوه بر روتر، به کارت شبکه و کابل لن نیز نیاز خواهیم داشت. برخی از روترها تنها دارای درگاه لن هستند. این روترها هیچگاه به اینترنت متصل نمی شوند و تنها برای اشتراک گذاری داده های محرمانه میان کامپیوترها مورد استفاده قرار می گیرند.

درگاه WAN چیست؟

WAN از ابتدای هر واژه عبارت (Wide Area Network) گرفته شده است و به معنای شبکه های گسترده است. این نکته حائز اهمیت است که این درگاه نباید با WLAN اشتباه گرفته شود. WLAN مخفف عبارت (Wireless Local Area Network) است و به شبکه های محلی بیسیم اطلاق می شود.

پورت WAN

کاربرد شبکه WAN

شبکه های WAN محدوده بسیار بزرگ مانند یک شهر یا یک کشور را تحت پوشش قرار می دهند. به همین دلیل، گاهی شبکه WAN با اینترنت یکسان در نظر گرفته می شود. هنگامی که بخواهیم یک شبکه وسیع (چند اتصال لن در مکان های متفاوت) ایجاد کنیم، باید این کار تحت شبکه WAN صورت بگیرد.

در شبکه WAN جهت افزایش ایمنی، دقت و سرعت، رایانه ها توسط کابل های فیبر نوری به هم متصل می شوند. مدیریت این کابل ها توسط یک شرکت سوم صورت می گیرد. شبکه های WAN می توانند دارای یک یا چند کنترل کننده و یا مالک باشند. در این شبکه از تکنولوژی های متفاوتی برای مسیریابی و انتقال اطلاعات استفاده می شود. اما به طور کلی، سرعت انتقال داده شبکه های لن بیشتر از WAN است.

در روترهای بیسیم منظور از WAN همان اینترنت است. روتر بیسیم به یک پورت WAN مجهز شده است که از آن برای اتصال به مودم یا دیگر دستگاه های ارائه دهنده اینترنت استفاده می شود.

همچنین بخوانید: اینترنت فیبر نوری چیست و انواع مودم فیبر نوری کدامند؟

مقایسه پورت LAN و WAN

می توان گفت سرویس اینترنت توسط پورت WAN وارد روتر می شود و توسط پورت LAN میان کامپیوتر و دیگر تجهیزات تقسیم می گردد. به طور کلی، مهم ترین تفاوت پورت LAN و WAN همین مورد است. در ادامه به دیگر تفاوت های آن ها خواهیم پرداخت:

  1. سرعت: این دو پورت ساختاری شبیه به هم دارند و سرعت آن ها نیز اغلب با هم برابر است اما گاهی شرکت سازنده از پورت های سریع تری برای درگاه WAN استفاده می کند. اغلب مودم های متوسط دارای درگاه هایی از نوع 100 مگابیت در ثانیه هستند. مودم های رده بالاتر از نوع 1 گیگابایت در ثانیه نیز به بازار عرضه می شوند.
  2. کاربرد: همان طور که پیش تر گفته شد، کاربرد این دو پورت با یکدیگر متفاوت است. از WAN جهت اتصال روترها به یکدیگر استفاده می شود. به عنوان مثال، می توانید از یک مودم که قابلیت بیسیم ندارد، استفاده کنید، به اینترنت متصل شوید و سپس به کمک پورت WAN آن را به مودم روتر وصل کنید. بدین ترتیب می توانید به شبکه های خود امکان وای فای را نیز اضافه کنید.
  3. کار در شبکه های قدیمی: اگر یک مودم یا روتر قدیمی داشته باشید، به کمک درگاه WAN می توانید پوشش Wi-Fi را اضافه کرده و یا آن را تقویت کنید. به کمک کابل شبکه می توان اینترنت را از روتر دریافت کرد و سر دیگر آن را به پورت WAN مودم قبلی متصل کرد. در این صورت، مودم قدیمی نقش تقویت کننده سیگنال را ایفا می کند.
  4. هزینه: هزینه راه اندازی شبکه های LAN کم تر از شبکه های WAN است زیرا یک محیط مشخص و محدود را در بر می گیرد. هم چنین توسعه و افزودن دستگاه به این شبکه کار ساده ای است و هزینه چندانی ندارد.

می توان از پورت WAN شبکه به جای LAN استفاده کرد اما برعکس این امر امکان پذیر نیست.

همچنین بخوانید: مودم، روتر، اکسس پوینت و سوئیچ چه تفاوتی با هم دارند؟

خرید مودم

با مراجعه به سایت راندنو می توانید به طور مستقیم با نمایندگان و فروشندگان انواع مودم روتر در ارتباط باشید. عواملی هم چون تعداد پورت LAN، تعداد آنتن، برند، ورودی سیم کارت و … بر روی قیمت مودم تاثیرگذار است.

هرچه تعداد آنتن های یک مودم بیشتر باشد، محدوده پوشش دهی آن نیز بزرگ تر است. از برترین برندهای مودم می توان به مودم تی پی لینک، دی لینک، هیوندای، ایسوس، ام اس آی، جی نت و … اشاره کرد.

همچنین بخوانید: معرفی بهترین های مودم و روتر از لحاظ قیمت و کاربرد

سؤالات متداول

  • WAN مخفف چیست؟

WAN مخفف عبارت (Wide Area Network) و به معنی شبکه های گسترده است.

  • چرا سرعت شبکه LAN بالا است؟

زیرا این شبکه شامل تعداد محدودی کامپیوتر است که در محیط کوچک تری نسبت به شبکه WAN قرار گرفته اند. نزدیکی این سیستم ها به یکدیگر سبب افزایش سرعت شبکه لن شده است. برای مشاهده قیمت مودم تی پی لینک و خرید آن همین حالا اقدام نمایید.

  • LAN در کامپیوتر چیست؟

به کامپیوترهایی که در یک محدوده قرار دارند و شبکه شده اند، شبکه LAN گفته می شود. محدود بودن موقعیت آن سبب می شود تا لن از دیگر شبکه های وسیع همچون WAN و MAN تمایز داشته باشد.