ثبت فروشگاه

دستگاه جوش CO2

دستگاه جوش CO2 یا میگ (MIG) یکی از انواع دستگاه جوش است که با گاز کربن دی اکسید، فرآیند جوشکاری را انجام می دهد. از این ابزار در صنایع جوشکاری جهت ذوب فلزات استفاده می شود. جوشکاری CO2 یکی از فرآیندهای قوس الکتریکی است. دستگاه جوشکاری میگ از گرمای تولیدشده توسط قوس الکتریکی، به منظور ذوب فلزات استفاده می شود. جهت اطلاع از قیمت دستگاه جوش سی او دو یا میگ با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشدگان این ابزار را مشاهده نمایید. همچنین برای استعلام قیمت دستگاه جوش co2 با کپسول و خرید آن، می توانید به صورت مستقیم با فروشنده های این تجهیزات جوشکاری ارتباط برقرار نمایید.

دستگاه جوش co2 یا میگ

دستگاه جوش co2 چیست

همانطور که در ابتدا به این موضوع پرداخته شد، ین دستگاه جوش فرآیند جوشکاری را با سرعت بالا انجام می دهد. دلیل سرعت بالای این دستگاه، وجود الکترودهایی است که در حال تغذیه شدن هستند. این ابزار با آمپرهای مختلف به بازار ارائه شده است. همچنین کارخانه های تولیدی و صنایع مختلف، از این ابزار در مجموعه خود  استفاده های زیادی می کنند.

کارکرد این ابزار جوشکاری به گونه ای است که جریان الکتریکی ایجاد شده در سیم جوش حرکت کرده و موجب ذوب و اتصال فلز می شود. از کاربرد اصلی این ابزار می توان به استفاده آن در صنایع ساختمانی اشاره نمود. لازم به ذکر است که هنگام استفاده از دستگاه جوش میگ، جرقه بسیار کمی تولید می شود. از این رو این روش از جوشکاری جهت جوشکاری فلزات مغناطیسی و غیر مغاطیسی کاربرد به سزایی دارد. لازم به ذکر است که از دی اکسید کربن برای جوشکاری سایر فلزات نمی توان استفاده نمود. زیرا به خواص متالوژیکی آن ها آسیب وارد می شود.

جوشکاری CO2 چیست؟

جوشکاری co2 یک روش جوشکاری است که از تغذیه سیم مکانیکی، فرآیند اتصالات را انجام می دهد. گاز دی اکسید کربن یکی از پرکاربردترین گازها در فرآیند جوشکاری است. جوشکاری به روش co2 با استفاده از قوس و با لایه محافظ انجام می شود. به همین دلیل برای اتصال قطعات فولادی در صنایع جوشکاری کاربرد دارد. برای جوشکاری با گاز دی اکسید کربن از دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده می شود.

در جوشکاری CO2 از یک اینورتر با منبع برق DC با قطب معکوس، سیم جوش، تورچ و کپسول گاز محافظ CO2 استفاده می شود. امروزه جوشکاری به روش CO2 از نقش به سزایی در صنایع و ساخت برخوردار است. در ادامه تاریخچه جوشکاری CO2 به همراه عکس دستگاه جوش co2 آورده شده است.

تاریخچه جوش CO2

این جوشکاری در دهه 1940 میلادی توسعه یافت و با گذشت 60 سال همچنان پایه ای مانند گذشته دارد. در جوشکاری میگ گرمای حاصل از اتصال کوتاه به همراه گازهای غیر واکنشی به طور محلی فلز را ذوب می کنند و به آنها این اجازه را می دهد که با یکدیگر مخلوط شوند. بعد از رفع گرما فلز خنک می شود و قطعه جدیدی از فلز ذوب شده را تشکیل می دهد. در چند سال اخیر نام این جوشکاری از MIG  به جوشکاری قوس فلزی با گاز GMAW تغییر یافت. البته این اصطلاح عام نیست و بهتر است کلمه میگ به کار برده شود.

تاریخچه جوش co2

انواع دستگاه جوش co2

این ابزار در دو نوع متداول تکفاز و سه فاز تولید می شود که هر یک از آنها کاربردهای خاصی دارند. از اصلی ترین تفاوت های این دو ابزار می توان به موتور برق به کار رفته در آنها اشاره نمود. موتور برق های تکفاز از یک هدایت کننده و یک سیم خنثی برخوردار است. اما مدل های سه فاز از سه هدایت کننده و یک سیم خنثی برای تکمیل فرآیند استفاده می کنند.

جریان برق در توان جریان متناوب AC به طور مداوم در حال تغییر جهت است. جریان برق AC همان جریان موجود در منازل و مغازه ها است که برای بیشتر مشاغل با کاربردهای صنعتی به صورت سه فاز تحویل داده می شود. برخورداری از جریان برق سه فاز در برخی از محیط های صنعتی، بار بیشتری را در خود جای می دهد.

کاربرد دستگاه جوش co2

از دستگاه جوش CO2 یا میگ می توان برای اتصال انواع فولاد و فولادهای ضد زنگ، آلومینیوم، مس و نیکل در ضخامت های مختلف استفاده کرد. در این بخش به کاربردهای این ابزار جوشکاری در صنایع گوناگون می پردازیم.

 • جوشکاری لوله و استفاده در صنایع ساخت و ساز
 • اتصال ریل راه آهن
 • جوشکاری زیر آب
 • تولید لوازم خانگی
 • استفاده در کارگاه های آهنگری به منظور تولید تجهیزات
 • استفاده در صنایع خودرو سازی و دوچرخه سازی
 • صنعت نفت، گاز و پتروشیمی
 • صنایع ساختمانی
 • استفاده در صنعت کشتیرانی و مواردی از این قبیل

کاربرد دستگاه جوش co2

مزایای استفاده از جوشکاری CO2

همانطور که می دانید استفاده از جوش co2 از کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف برخوردار است. در این بخش به بررسی مزایا و ویژگی های استفاده از این دستگاه پرداخته شده است:

 • برخورداری از راندمان تولید بالا
 • کاهش هزینه های جوشکاری
 • مصرف انرژی کم
 • برخورداری از قیمت مقرون به صرفه نسبت به سایر دستگاه ها
 • افزایش کیفیت قطعه کار خروجی و تضمین ایمنی
 • استفاده از گاز محافظ برای محافظت از قطعه
 • انجام سریع فرآیند جوشکاری و یادگیری آسان کاربران
 • قابل استفاده برای اتصال قطعات باریک و ضخیم
 • استفاده از سیم جوش بجای الکترود که موجب تسریع سرعت جوشکاری می شود. 
 • سرباره در جوش CO2 بسیار کم است یا بطور کلی وجود ندارد. 

مزایای استفاده از جوشکاری co2

معایب جوش co2

استفاده از دستگاه جوشکاری CO2 از مزایای بسیاری زیادی برخوردار است. ویژگی های استفاده از این ابزار از معایب آن بیشتر است. در این بخش به تعدادی از مشکلاتی که حین کار با این ابزار امکان دارد پیش بیاید، پرداخته شده است.

 • مستعد بودن سیم جوش
 • بزرگترین عیب این نوع جوشکاری، عدم استفاده از این ابزار در موقعیت های عمودی است.
 • در صورت عدم تطابق تنظیم ولتاژ و جریان، امکان پاشش جوش وجود دارد.
 • از دیگر معایب این جوشکاری حساسیت قطعه کار است، چرا که باید عاری از هر گونه چربی، زنگ زدگی و رطوبت باشد.
 • نمی توان به مقدار زیاد از این دستگاه جوش فاصله گرفت.
 • استفاده از آن در فضای باز به علت وزش باد، موجب پایین آمدن کیفیت جوش کاری می شود.

معایب جوشکاری میگ

قطعات دستگاه جوش co2

این وسیله از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر یک از این قطعات انجام کار خاصی را بر عهده دارند. در ادامه به معرفی اجزای تشکیل دهنده این ابزار می پردازیم.

مخزن سیم جوش

همانطور که قبلاً گفته شد، سیم جوش در این روش جوشکاری، اجزایی است که نقش الکترود را ایفا می کند. این قطعه جهت پر کردن فضاهای خالی در دستگاه جوشکاری CO2 کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که سیم جوش این محصول در انواع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تولید و به بازار عرضه می شود.

سیلندر گاز

برای استفاده از این دستگاه به یک لایه محافظ گاز نیاز است. از این رو جهت ایجاد لایه های محافظ سیلندر گاز لازم است گاز مورد نیاز جهت جوشکاری را تأمین نمود.

تفنگ میگ

اسلحه جوش بخش انتهایی جوشکاری محسوب می شود و به وسیله این قطعه اتصال انجام می گیرد. همچنین تفنگ جوشکاری از اتصال میان جریان جوشکاری و سیم جوش برخوردار است.

گیره اتصال

از این گیره جهت برقراری مدار، میان اجزای این دستگاه بهره گیری می شود. کارکرد این قطعه به گونه ای است که بین تفنگ میگ و قطعه مورد نظر اتصال برقرار می نماید. در نتیجه فرآیند جوشکاری به راحتی انجام می پذیرد.

متعلقات دستگاه جوش Mig

استفاده از این دستگاه به تجهیزات دیگری نیاز دارد که در ادامه به بررسی آنها پرداخته شده است:

سیم جوش

سیم جوش از تجهیزاتی است که برای تغذیه دستگاه جوش استفاده می شود. سیم جوش های به کار رفته در دستگاه جوش میگ از قطر کمی برخوردار هستند که به صورت کلاف در ضخامت های 0.5 تا 1.2 میلی متر تولید می شوند. برای مصارف صنعتی و سنگین نیز از سیم جوش هایی با سایزهای ضخیم تر استفاده می شود. از رایج ترین سیم جوش های موجود می توان از سایزهای 1 میلی متر، 2، 5، 6 و 8 میلی متر نام برد.

وجود سیم جوش در این دستگاه از به وجود آمدن گل جوش جلوگیری می کند. با عدم ایجاد گل جوش بر روی قطعه کار، دیگر نیازی به صیقلی کردن محل جوش  خورده نخواهید داشت.

تورچ

انبر جوشکاری یا تورچ یکی از مهم ترین تجهیزات برای استفاده از این ابزار است. این مشعل جوشکاری حین انجام کار، با هوا یا هر نوع گاز دیگر خنک می شود. یکی از کارآمدترین تورچ های جوشکاری، تورچ هوا خنک است که برای آمپراژهای پایین مورد استفاده قرار می گیرد. حین انجام جوشکاری، به تناسب قطر نازل تورچ co2 با سیم جوش آن توجه داشته باشید.

مانومتر

فشار گاز داخل کپسول co2 بسیار بالا است و برای کنترل و کاهش فشار آن باید از رگلاتور استفاده نمایید. مانومتر فشار داخل کپسول گاز و فشار خروجی آن را به شما نمایش می دهد و با توجه به نیاز خود می توانید جریان فشار کپسول را تنظیم نمایید.

گرمکن

ماهیت گاز co2 سرد و چرب است و محل عبور گاز نیز بسیار نازک طراحی شده است. به همین دلیل پس از استفاده مداوم و به مرور زمان، روغن در محل عبور گاز باقی می ماند. همچنین به دلیل سرد بودن گاز، امکان یخ زدگی محل عبور و مانومتر وجود دارد. به همین دلیل، برای استفاده از این دستگاه باید از وسیله ای به نام گرمکن استفاده شود. همانطور که از نام این وسیله مشخص است، تنها برای گرم کردن گاز دستگاه CO2 مورد استفاده قرار می گیرد.

اجزای دستگاه جوش co2

نحوه کار دستگاه جوش co2 بدون کپسول

دستگاه جوشکاری های co2 در دو نوع تکفاز و سه فاز تولید می شوند. امروزه استفاده از این روش جوشکاری طرفداران زیادی دارد و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از مزایای استفاده از این جوشکاری، می توان به سهولت در جابه جایی و حمل آن اشاره نمود.

تفاوت جوشکاری CO2 با جوشکاری تیگ

جوشکاری میگ یا CO2 و جوشکاری تیگ از انواع رایج جوشکاری ها یه شمار می آیند. این دو روش جوشکاری کاربردهای گوناگونی دارند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. نوع و روش استفاده از آنها، از اصلی ترین تفاوت های این دو روش جوشکاری به شمار می آیند. همانطور که می دانید لایه محافظ درجوشکاری به روش میگ گاز CO2 و در جوشکاری به روش تیگ از گاز آرگون است. همچنین از جوشکاری CO2 به صوورت مداوم می توان استفاده نمود اما استفاده از جوشکاری به روش تیگ، به صورت نقطه ای انجام می شود. همچنین سرعت جوشکاری CO2 بالاتر از جوشکاری تیگ است و در مدت زمان کمی می توان حجم زیادی از فرآیند عملیات را انجام داد.

تفاوت جوشکاری co2 با جوشکاری تیگ

خطرات جوشکاری CO2

برخی مواقع ممکن است هنگام کار با این محصول مشکلاتی برای کاربران به وجود بیاید. از رایج ترین این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیم ذوب شده درون نوک تفنگ که هنگام جوش زدن نزدیک مواد و وجود گرمای بیش از حد جهت ذوب این اتفاق می افتد. 
 • گیر کردن سیم در دستگاه جوش که ممکن هنگام خروج از دستگاه و یا پیچ خوردن سیم این رویداد رخ بدهد.
 • سوزاندن مواد توسط جوش ایجاد شده که با جوشکاری با قدرت بیش از حد اتفاق می افتد.
 • عدم وجود گاز محافظ کافی و مواردی از این قبیل

نکات ایمنی مهم جوشکاری CO2

هنگام استفاده از این ابزار جوشکاری باید به نکات حائز اهمیتی توجه داشته باشید. در ادامه به رعایت نکات ایمنی که هنگام انجام کار با این محصول باید به آن توجه داشته باشید، می پردازیم.

 1. هنگام جوشکاری به هیچ عنوان فولاد گالوانیزه را جوش ندهید. زیرا این فلز حاوی یک پوشش روی است که هنگام سوختن، گازهای سمی و سرطان زا تولید می کند و قرار گرفتن در معرض این گاز در طولانی مدت، می تواند منجر به مسمومیت شود.
 2. هنگام جوشکاری CO2 توجه داشته باشید که هرگز دست هایتان چرب نباشد و شیرهای کپسول را روغن کاری نکنید.
 3. شیر کپسول را به صورت کامل باز نکنید. ابتدا آن را نیم دور بچرخانید تا گاز داخل لوله ها جریان پیدا کنند.
 4. در فواصل زمانی معینی داخل دستگاه جوش را به خوبی تمیز نمایید تا عملکرد بهتری داشته باشد.
 5. قبل شروع جوشکاری سطح قطعه موردنظر را با ابزار مناسب صاف نموده و سپس جوشکاری را شروع نمایید.
 6. سرعت سیم را در مقدار متعادل تنظیم نمایید. زیرا اگر هنگام جوشکاری سرعت سیم زیاد باشد، به اصطلاح بر روی سطح کار نوک می زند و موجب سوراخی سطح موردنظر می شود. همچنین اگر سرعت سیم کمتر باشد، به اصطلاح پس می کشد.
 7. کیفیت جوش مناسب ایجاد شده، به تنظیم فشار گاز خروجی، تنظیم ولتاژ مناسب، تنظیم سرعت سیم جوش و حرکات دست در جوشکاری بستگی دارد. بنابراین باید مهارت کافی در زمینه تنظیم دستگاه جوش co2 را داشته باشید.

همچنین از نکات ایمنی مهم هنگام استفاده از دستگاه جوش میگ به موارد نام برده شده توجه داشته باشید. از عینک ایمنی جوشکاری، ماسک جوشکاری و دستکش ایمنی هنگام فرآیند جوشکاری استفاده نمایید.

نکات مهم در استفاده از دستگاه جوش co2

بهترین مارک دستگاه جوش CO2

برندهای محبوب و متعددی درصدد تولید این محصول برآمده اند. در ادامه به معرفی برترین و محبوب ترین برندهای تولیدکننده دستگاه جوشکاری co2 می پردازیم.

دستگاه جوش co2 رونیکس

رونیکس یکی از محبوب ترین تولیدکنندگان انواع ابزارآلات در جهان است. ابزارآلات این برند از کیفیت بالایی برخوردار هستند و براساس استانداردهای بین المللی تولید می شوند. این شرکت در زمینه تولید انواع دستگاه جوشکاری نیز فعالیت می کند.

دستگاه جوش co2 صبا

شرکت صبا یک برند ایرانی در حوزه تولید ابزار جوش و برش است. این شرکت با تولید محصولات با کیفیت توانسته است جایگاه ویژه ای در بازار ابزار جوش و برش را به دست آورد. قعات داخلی دستگاه جوش های تولیدشده توسط این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار هستند و جهت انجام کار های سنگین، گزینه مناسبی هستند. لازم به ذکر است که این برند به تولید انواع دستگاه جوش های  CO2 با آمپرهای گوناگون پرداخته است. از محبوب ترین دستگاه جوش CO2 تولیدشده توسط این شرکت می توان از مدل های M-INV-250 ،M-INV-551AC و M-INV-551WC نام برد.

دستگاه جوش co2 ایران ترانس

شرکت صنعتی ایران ترانس در سال 1354 تأسیس شد. این برند در سال 1375 با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا، شروع به تولید دستگاه های پیشرفته نمود و با عرضه دستگاه های پیشرفته ای مانند رکتیفایر، میگ مگ، تیگ و... فعالیت خود را گسترش داد. کمپانی ایران ترانس از نمایندگی های فعال در سراسر کشور برخوردار است. از محبوب ترین دستگاه جوش تولید شدهه توسط این شرکت می توان به دستگاه جوش CO2 ایران ترانس مدل MIG-250IGBT ،MIG250P و MINI-MIG200 نام برد.

دستگاه جوش جوشا

از دیگر برندهای تولیدکننده این محصول می توان از شرکت جوشا نام برد. این شرکت با بهره گیری از فناوری روز جهان، توانسته است به ساخت انواع دستگاه جوش های میگ، تیگ و ... بپردازد. از برترین دستگاه جوش CO2 تولیدشده توسط این شرکت می توان از مدل های Multi-ARC-271C و Mini-MIG202 نام برد.

دستگاه جوش co2 گام الکتریک

برند گام الکتریک فعالیت خود را از سال 1358 در زمینه تولید ابزارآلات جوشکاری آغاز نمود. انواع دستگاه جوش رکتی فایر، پالسی و غیر پالسی، جوش زیر پودری و دیگر موارد، از محصولاتی هستند که این برند به ارائه آنها پرداخته است. دستگاه جوش co2 گام الکتریک تک فاز، 250، mini tig 201 و مدل های دیگر از برترین دستگاه های جوشکاری سی او دو تولیدشده توسط این برند هستند.

دستگاه جوش co2 ادون

شرکت ادون در سال 2001 تأسیس شد و با به کارگیری از نیروی مجرب و کاردان، توانسته است محصولات کارآمدی را به بازار ارائه نماید. ابزارآلات این برند از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و باتوجه به استانداردهای بین المللی به بازار عرضه شده اند. دستگاه جوش co2 ادون 300، 250 ادون، 205، 225، 280 و دیگر انواع این محصول از پرطرفدارترین دستگاه های جوشکاری ادون به شمارمی آیند.

دستگاه جوش co2 آروا

آروا از دیگر برندهای تولیدکننده انواع ابزارآلات ازجمله دستگاه جو.ش است. محصولات برند آروا از کیفیت بالایی برخوردار هستند. این شرکت به تولید و ارائه ابزار صنعتی و خانگی پرداخته است. دستگاه جوشکاری co2 آروا مدل 2122 یکی از پرمصرف ترین و محبوب ترین دستگاه های جوش ارائه شده توسط این برند به شمار می آید. درنتیجه اگر به دنبال دستگاه جوش co2 خانگی هستید، می توانید محصول مورد نظر را از شرکت آروا خریداری نمایید.

از شرکت های دیگر تولیدکننده این محصول می توان از دستگاه جوش CO2 اینتیمکس، اورین، باس، پارس و دیگر برندها نام برد.

قیمت دستگاه جوش CO2

عوامل متعددی در قیمت دستگاه جوشکاری CO2 تک فاز و سه فاز تأثیرگذار هستند. یکی از این عوامل، برند یا شرکت تولیدکننده دستگاه جوشکاری است. نکته مهم و تأثیرگذار دیگر، شدت جریان دستگاه است. توجه نمایید هر چه تحمل جریان دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. از دیگر عوامل مهم در قیمت این ابزار می توان به چرخه عملکرد، گارانتی و خدمات پس از فروش، نوع سیم، قابلیت تنظیم و نوع دستگاه اشاره نمود. جهت استعلام قیمت دستگاه جوش co2 با کپسول می توانید در سایت راندنو به صورت مستقیم با فروشدگان محصول مورد نظر، ارتباط برقرار نمایید.

خرید دستگاه جوش co2

برای خرید دستگاه جوش CO2 می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت دستگاه جوش CO2 گام الکتریک و دیگر برندهای این محصول و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

دسته بندی


دسته‌بندی کالاها

برند