ثبت فروشگاه

دستگاه جوش CO2 یا میگ

گاز دی اکسید کربن یکی از پرکاربردترین گاز ها در فرایند جوشکاری است. از لحاظ قیمت دستگاه جوش CO2 بسیار ارزان تر از دستگاه جوش آرگون است. این جوشکاری برای قوس الکتریکی ایده آل است و برای اتصال قطعات فولادی نیز به کار می رود. برای جوشکاری با گاز دی اکسید کربن از دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده می شود. به دلیل اینکه جوشکاری میگ جرقه بسیار کمی تولید می کند برای جوشکاری فلزات مغناطیسی و غیر مغاطیسی کاربرد فراوانی دارد. البته از دی اکسید کربن برای جوشکاری سایر فلزات استفاده نمی شود زیرا به خواص متالوژیکی آن ها آسیب می رساند. در جوشکاری CO2 از یک اینورتر با منبع برق DC با قطب معکوس، سیم جوش، تورچ و کپسول گاز محافظ CO2 استفاده می شود.

تاریخچه جوش CO2 

این جوشکاری در دهه 1940 میلادی توسعه یافت و با گذشت 60 سال همچنان پایه ای مانند گذشته دارد. در جوشکاری میگ گرمای حاصل از اتصال کوتاه به همراه گازهای غیر واکنشی به طور محلی فلز را ذوب می کنند و به آنها این اجازه را می دهد که با یکدیگر مخلوط شوند. بعد از رفع گرما فلز خنک می شود و قطعه جدیدی از فلز ذوب شده را تشکیل می دهد. در چند سال اخیر نام این جوشکاری از MIG  به جوشکاری قوس فلزی با گاز GMAW تغییر یافت. البته این اصطلاح زیاد عام نیست و بهتر است از همان کلمه میگ استفاده کنید. 

کاربرد دستگاه جوش CO2 

از دستگاه جوش CO2 یا میگ می توان برای اتصال انواع فولاد، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، مس، نیکل و … در ضخامت های مختلف استفاده کرد. از این دستگاه جوش در برخی از کارگاه ها، آهنگری ها و تولید برخی از تجهیزات و وسایل نیز استفاده می شود. در موارد دیگری مثل جوشکاری لوله، ساخت و ساز، اتصال ریل راه آهن، جوشکاری زیر آب و... از این دستگاه جوش استفاده می شود. 

مزایای استفاده از جوشکاری CO2

 • کاهش هزینه جوشکاری
 • خرید دستگاه جوش CO2 از نظر ریالی بسیار مقرون به صرفه تر از سایر دستگاه ها است.  
 • کیفیت و ایمنی بالا
 • جوشکاری میگ از گاز محافظ برای محافظت از قطعه اتمسفر استفاده می کند.
 • انجام سریع فرایند جوشکاری و یادگیری آسان
 • برای یادگیری کافی است آموزش های جوشکاری میگ را دنبال کنید تا ابهامات شما بر طرف شود. 
 • قابل استفاده برای اتصال قطعات باریک تا ضخیم
 • استفاده از سیم جوش بجای الکترود که این امر سبب تسریع سرعت جوشکاری می شود. 
 • سرباره در جوش CO2 بسیار کم است یا بطور کلی وجود ندارد. 

معایب جوشکاری میگ

 • بزرگترین عیب این نوع جوشکاری این است که در موقعیت های عمودی قابل استفاده نیست. 
 • از دیگر معایب این جوشکاری حساسیت قطعه کار است، چرا که باید عاری از هر گونه چربی، زنگ زدگی، رطوبت و... باشد. 
 • نمی توان به مقدار زیاد از دستگاه جوش فاصله گرفت.
 • پایین آمدن کیفیت جوش کاری در فضای باز به علت وزش باد.  

انواع دستگاه جوش co2 

این دستگاه جوش ها به دو نوع با کپسول و بدون کپسول تقسیم می شوند. در ادامه به بررسی این انواع می پردازیم. 

ویژگی دستگاه جوش co2 بدون کپسول

 1.  از نوع دستگاه جوش تک فاز است.
 2. دارای ولتاژ 220 ولت است. 
 3. حداکثر جریان در این دستگاه 630 آمپر است. 

منبع برق دستگاه جوش GMAW

دو نوع منبع برق برای این جوشکاری مناسب است: جریان ثابت و ولتاژ ثابت

منبع برق جریان ثابت 

تعویض سریع مقدار تغذیه الکترود در این نوع منبع برق ضروری نیست. در این نوع جوشکاری طول قوس الکتریکی توسط تنظیمات اتوماتیک مقدار تغذیه الکترود تنظیم می شود. البته این منبع برق معمولاً برای جوشکاری MIG  گزینه مناسبی نیست. 

منبع برق ولتاژ ثابت

این منبع برق آمپراژ لازم و کافی را برای ذوب کردن الکترود جوشکاری تامین می سازد. یکی از نکات مثبت این منبع برق این است که، سرعت مصرف الکترود جریان جوشکاری را کنترل می کند که این ویژگی برای اکثر جوشکاری فلزات قابل قبول است. 

بهترین دستگاه جوش CO2

از بهترین برندهای دستگاه جوش co2  ایرانی می توان به برند جوشا، ایران ترانس، گام الکریک و صبا الکتریک اشاره کرد. در ادامه به معرفی این برندها و ویژگی آنها می پردازیم.

دستگاه جوش صبا

این دستگاه جوش از کیفیت بسیار بالایی نسبت به سایر دستگاه جوش ها برخوردار است البته قیمت بیشتری هم دارد. قعات داخلی این دستگاه بسیار با کیفیت است و برای کار های سنگین مناسب است.

دستگاه جوش ایران ترانس

این دستگاه جوش با ساخت دستگاه های پیشرفته ای مانند رکتیفایر، میگ مگ، تیگ و... فعالیت خود را گسترش داد. این برند یکی ازسه برند معتبر موجود در ایران است. 

دستگاه جوش جوشا

این برند یکی از بزرگترین تولید کنندگان دستگاه جوش در ایران است که از کیفیت بالایی نیز برخوردار است.

از شرکت های دیگر تویدکننده این مصحول می توان به دستگاه جوش CO2 ادون، اینتیمکس، اورین، آروا، باس، پارس، رونیکس و... اشاره کرد.

اخطار ایمنی مهم در هنگام کار با جوشکاری میگ

در هنگام جوشکاری به هیچ عنوان فولاد گالوانیزه را جوش ندهید زیرا این فلز حاوی یک پوشش روی است که هنگام سوختن گازهای سمی و سرطان زا تولید می کند و قرار گرفتن در معرض این گاز در طولانی مدت، می تواند منجر به مسمومیت شود. 

قیمت دستگاه جوش CO2

شما می توانید برای خرید انواع دستگاه جوش پس از مشاهده مشخصات کامل محصول مورد نظر خود در سایت راندنو و مقایسه قیمت آن در فروشگاه های مختلف، خرید خود را بدون واسطه از فروشندگان و نمایندگی ها انجام دهید. در بازار آنلاین راندنو می توانید بسیاری دیگر از محصولات مورد نظر خود را با قیمت مناسب پیدا کنید. 

لیست مقایسه

دسته بندی


دسته‌بندی کالاها

برند