ثبت فروشگاه

دستگاه جوش CO2 یا میگ

دستگاه جوش CO2 یا میگ (MIG) یکی از وسیله های کاربردی در صنایع جوشکاری است که جهت ذوب فلزات مورد استفاده قرار می گیرد. جوشکاری CO2 یکی از فرآیندهای قوس الکتریکی بوده و از گرمای تولیدشده توسط قوس الکتریکی DC، جهت ذوب فلزات در قسمت اتصال، مورد استفاده قرار می گیرد. گاز دی اکسید کربن یکی از پرکاربردترین گاز ها در فرایند جوشکاری است. این جوشکاری برای قوس الکتریکی ایده آل است و برای اتصال قطعات فولادی نیز به کار می رود. برای جوشکاری با گاز دی اکسید کربن از دستگاه های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک استفاده می شود.

در جوشکاری CO2 از یک اینورتر با منبع برق DC با قطب معکوس، سیم جوش، تورچ و کپسول گاز محافظ CO2 استفاده می شود. امروزه جوشکاری به روش CO2 از نقش به سزایی در صنایع و ساخت برخوردار است. کارکرد این وسیله به گونه ای است که جریان الکتریکی ایجاد شده در سیم جوش حرکت کرده و موجب ذوب و اتصال فلز می شود. از کاربرد اساسی این محصول می توان به استفاده آن در صنایع ساختمانی اشاره کرد.

هنگام استفاده از دستگاه جوش میگ، جرقه بسار کمی تولید می شود. از این رو این روش از جوشکاری جهت جوشکاری فلزات مغناطیسی و غیر مغاطیسی کاربرد به سزایی دارد. لازم به ذکر است که از دی اکسید کربن برای جوشکاری سایر فلزات استفاده نمی توان بهره گرفت. زیرا به خواص متالوژیکی آن ها آسیب وارد می شود.

دستگاه جوش co2 یا میگ

تاریخچه جوش CO2 

این جوشکاری در دهه 1940 میلادی توسعه یافت و با گذشت 60 سال همچنان پایه ای مانند گذشته دارد. در جوشکاری میگ گرمای حاصل از اتصال کوتاه به همراه گازهای غیر واکنشی به طور محلی فلز را ذوب می کنند و به آنها این اجازه را می دهد که با یکدیگر مخلوط شوند. بعد از رفع گرما فلز خنک می شود و قطعه جدیدی از فلز ذوب شده را تشکیل می دهد. در چند سال اخیر نام این جوشکاری از MIG  به جوشکاری قوس فلزی با گاز GMAW تغییر یافت. البته این اصطلاح زیاد عام نیست و بهتر است از همان کلمه میگ استفاده کنید. 

تاریخچه جوش co2

کاربرد دستگاه جوش CO2 

از دستگاه جوش CO2 یا میگ می توان برای اتصال انواع فولاد، فولاد ضد زنگ، آلومینیوم، مس، نیکل و … در ضخامت های مختلف استفاده کرد. در ادامه به کاربردهای این محصول در صنایع گوناگون می پردازیم.

 • جهت جوشکاری لوله، ساخت و ساز، اتصال ریل راه آهن، جوشکاری زیر آب و...
 •  در برخی از کارگاه ها، آهنگری ها و تولید برخی از تجهیزات و وسایل نیز استفاده می شود.
 • از دیگر کاربردهای این ابزار می توان به صنایع خودروسازی، صنعت نفت و گاز، صنایع ساختمانی، صنعت کشتیرانی و ... اشاره کرد.

کاربرد دستگاه جوش co2

مزایای استفاده از جوشکاری CO2

 • با بهره گیری از این دستگاه هزینه های جوشکاری کاهش می یابد.
 • دستگاه جوش CO2 از قیمت مقرون به صرفه ای نسبت به سایر دستگاه ها برخوردار است.
 • استفاده از این ابزار، کیفیت و ایمنی را تضمین می کند.
 • جوشکاری میگ از گاز محافظ برای محافظت از قطعه اتمسفر استفاده می کند.
 • انجام سریع فرایند جوشکاری و یادگیری آسان
 • قابل استفاده برای اتصال قطعات باریک و ضخیم
 • استفاده از سیم جوش بجای الکترود که موجب تسریع سرعت جوشکاری می شود. 
 • سرباره در جوش CO2 بسیار کم است یا بطور کلی وجود ندارد. 

مزایای استفاده از جوشکاری co2

معایب جوشکاری میگ

 • بزرگترین عیب این نوع جوشکاری این است که در موقعیت های عمودی قابل استفاده نیست. 
 • از دیگر معایب این جوشکاری حساسیت قطعه کار است، چرا که باید عاری از هر گونه چربی، زنگ زدگی، رطوبت و... باشد. 
 • نمی توان به مقدار زیاد از دستگاه جوش فاصله گرفت.
 • استفاده از آن در فضای باز به علت وزش باد، موجب پایین آمدن کیفیت جوش کاری می شود.

معایب جوشکاری میگ

اجزای دستگاه جوش CO2

این وسیله از اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر کدام انجام کار خاصی را بر عهده دارند. در ادامه به اجزای تشکیل دهنده این ابزار می پردازیم.

مخزن سیم جوش

همانطور که قبلاً گفته شد، سیم جوش در این روش از جوشکاری، اجزایی است که نقش الکترود را ایفا می کند. این قطعه جهت پر کردن فضاهای خالی در دستگاه جوشکاری CO2 کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که سیم جوش این محصول در انواع اتوماتیک و نیمه اتوماتیک تولید و به بازار عرضه می شود.

سیلندر گاز

برای استفاده از این دستگاه به یک لایه محافظ گاز نیاز است. از این رو جهت ایجاد لایه های محافظ سیلندر گاز لازم است تا بتوان گاز مورد نیاز جهت جوشکاری را تأمین نمود.

تفنگ میگ

اسلحه جوش بخش انتهایی جوشکاری محسوب می شود و به وسیله این قطعه اتصال انجام می گیرد. همچنین تفنگ جوشکاری از اتصال میان جریان جوشکاری و سیم جوش برخوردار است.

گیره اتصال

از این گیره جهت برقراری مدار، میان اجزای این دستگاه بهره گیری می شود. کارکرد این قطعه به گونه ای است که بین تفنگ میگ و قطعه مورد نظر اتصال برقرار می نماید. در نتیجه فرآیند جوشکاری به راحتی انجام می پذیرد.

اجزای دستگاه جوش co2

تفاوت جوشکاری CO2 با جوشکاری تیگ

جوشکاری میگ یا CO2 و جوشکاری تیگ از انواع رایج جوشکاری ها یه شمار می آیند. این دو روش جوشکاری کاربردهای گوناگونی دارند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. نوع و روش استفاده از آنها، از اصلی ترین تفاوت های این دو روش جوشکاری به شمار می آیند. همانطور که می دانید لایه محافظ درجوشکاری به روش میگ گاز CO2 و در جوشکاری به روش تیگ از گاز آرگون است. همچنین از جوشکاری CO2 به صوورت مداوم می توان استفاده نمود اما استفاده از جوشکاری به روش تیگ، به صورت نقطه ای انجام می شود. همچنین سرعت جوشکاری CO2 بالاتر از جوشکاری تیگ است و در مدت زمان کمی می توان حجم زیادی از فرآیند عملیات را انجام داد.

تفاوت جوشکاری co2 با جوشکاری تیگ

مشکلات هنگام جوشکاری CO2

برخی مواقع ممکن است هنگام کار با این محصول مشکلاتی برای کاربران به وجود بیاید. از رایج ترین این مشکلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سیم ذوب شده درون نوک تفنگ که هنگام جوش زدن نزدیک مواد و وجود گرمای بیش از حد جهت ذوب این اتفاق می افتد. 
 • گیر کردن سیم در دستگاه جوش که ممکن هنگام خروج از دستگاه و یا پیچ خوردن سیم این رویداد رخ بدهد.
 • سوزاندن مواد توسط جوش ایجاد شده که با جوشکاری با قدرت بیش از حد اتفاق می افتد.
 • عدم وجود گاز محافظ کافی و ...

نکات مهم در استفاده از دستگاه جوش CO2

در ادامه به رعایت نکات ایمنی که هنگام انجام کار با این محصول باید به آن توجه داشته باشید، می پردازیم.

 1. هنگام جوشکاری به هیچ عنوان فولاد گالوانیزه را جوش ندهید. زیرا این فلز حاوی یک پوشش روی است که هنگام سوختن گازهای سمی و سرطان زا تولید می کند و قرار گرفتن در معرض این گاز در طولانی مدت، می تواند منجر به مسمومیت شود. 
 2. هنگام جوشکاری CO2 توجه داشته باشید که هرگز دست هایتان چرب نباشد و شیرهای کپسول را روغن کاری نکنید.
 3. شیر کپسول را به صورت کامل باز نکنید. ابتدا آن را نیم دور بچرخانید تا گاز داخل لوله ها جریان پیدا کنند.
 4. در فواصل زمانی معینی داخل دستگاه جوش را به خوبی تمیز نمایید تا عملکرد بهتری داشته باشد.
 5. قبل شروع جوشکاری سطح قطعه موردنظر را با ابزار مناسب صاف نموده و سپس جوشکاری را شروع نمایید.
 6. سرعت سیم را در مقدار متعادل تنظیم نمایید. زیرا اگر هنگام جوشکاری سرعت سیم زیاد باشد، به اصطلاح بر روی سطح کار نوک می زند و موجب سوراخی سطح موردنظر می شود. همچنین اگر سرعت سیم کمتر باشد، به اصطلاح پس می کشد.
 7. کیفیت جوش مناسب ایجاد شده، به تنظیم فشار گاز خروجی، تنظیم ولتاژ مناسب، تنظیم سرعت سیم جوش و حرکات دست در جوشکاری بستگی دارد. بنابراین باید از مهارت کافی جهت تنظیم این ابزار، برخوردار باشید.

همچنین از نکات ایمنی مهم هنگام استفاده از دستگاه جوش CO2 به موارد نام برده شده توجه داشته باشید. از عینک ایمنی جوشکاری، ماسک جوشکاری و دستکش ایمنی هنگام فرآیند جوشکاری استفاده نمایید.

نکات مهم در استفاده از دستگاه جوش co2

بهترین دستگاه جوش CO2

برندهای محبوب و متعددی درصدد تولید این محصول برآمده اند. در ادامه به معرفی این برندها و ویژگی آنها می پردازیم.

دستگاه جوش صبا الکتریک

شرکت صبا الکتریک یک برند ایرانی در حوزه تولید ابزار جوش و برش است. این شرکت با تولید محصولات با کیفیت توانسته است جایگاه ویژه ای در بازار ابزار جوش و برش را به دست آورد. قعات داخلی دستگاه جوش های تولیدشده توسط این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار هستند و جهت انجام کار های سنگین، گزینه مناسبی هستند. لازم به ذکر است که این برند به تولید انواع دستگاه جوش های  CO2 با آمپرهای گوناگون پرداخته است. از محبوب ترین دستگاه جوش CO2 تولیدشده توسط این شرکت می توان از مدل های M-INV-250 و M-INV-551AC و M-INV-551WC و ... نام برد.

دستگاه جوش ایران ترانس

شرکت صنعتی ایران ترانس در سال 1354 تأسیس شد. این برند در سال 1375 با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا، شروع به تولید دستگاه های پیشرفته نمود و با عرضه دستگاه های پیشرفته ای مانند رکتیفایر، میگ مگ، تیگ و... فعالیت خود را گسترش داد. کمپانی ایران ترانس از نمایندگی های فعال در سراسر کشور برخوردار است. از محبوب ترین دستگاه جوش تولید شدهه توسط این شرکت می توان به دستگاه جوش CO2 ایران ترانس مدل MIG-250IGBT و MIG250P و MINI-MIG200 و ... نام برد.

دستگاه جوش جوشا

از دیگر برندهای تولیدکننده این محصول می توان از شرکت جوشا نام برد. این شرکت با بهره گیری از فناوری روز جهان، توانسته است به ساخت انواع دستگاه جوش های میگ، تیگ و ... بپردازد. از برترین دستگاه جوش CO2 تولیدشده توسط این شرکت می توان از مدل های Multi-ARC-271C و Mini-MIG202 و ... نام برد.

از شرکت های دیگر تویدکننده این محصول می توان به دستگاه جوش CO2 ادون، اینتیمکس، اورین، آروا، باس، پارس، رونیکس، گام الکتریک و... اشاره کرد.

قیمت دستگاه جوش CO2

عوامل متعددی در قیمت دستگاه جوش CO2 تأثیر دارند. یکی از این عوامل، برند یا شرکت تولیدکننده دستگاه است. نکته مهم و تأثیرگذار دیگر، شدت جریان دستگاه است. هرچه تحمل جریان دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. از عوامل مهم دیگر می توان به چرخه عملکرد، گارانتی، نوع سیم، قابلیت تنظیم و نوع دستگاه اشاره کرد.

خرید دستگاه جوش

برای خرید دستگاه جوش CO2 می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت دستگاه جوش CO2 و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

دسته بندی


دسته‌بندی کالاها

برند