ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

دستگاه جوش

دستگاه جوش دستگاهی است که وظیفه اتصال دو فلز را از طریق جریان الکتریکی و قوس الکتریکی برعهده دارد. این دستگاه ها در تولید قطعات صنعتی و فلزی، تجهیزات نظامی، تجهیزات نفتی، کشتی سازی و غیره نیز کاربرد فراوانی دارند. در صنعت جوشکاری، معمولاً یک الکترود با جنس های متفاوت توسط حرارت و قوس الکتریکی ایجادشده توسط دستگاه (با شدت جریان و ولتاژ مناسب)، دو قطعه را به صورت دائمی به هم اتصال می دهد. امروزه بسیاری از شرکت های معتبر داخلی و خارجی به تولید این دستگاه می پردازند. از مهم ترین و بهترین برند دستگاه جوش عبارت است از ایران ترانس، اینتیمکس، رونیکس، توسن، صبا الکتریک، ، دیوالت، ماکیتا، بوش، ادون، محک و غیره . بسیاری از کاربران و نفرات فنی پروزه ها همواره به دلیل محدودیت فضا به دنبال کوچکترین دستگاه جوش می روند. می توانید در راندنو انواع این دستگاه را انتخاب کنید.

انواع دستگاه جوش

در مدل های قدیمی تر دستگاه های جوش، منبع تغذیه، ترانسفورماتور بوده است. به اصطلاح به این دستگاه ها، دستگاه جوش ترانسفورماتوری می گویند که در آن، ترانسفورماتور، وظیفه افزایش شدت جریان و کاهش ولتاژ در خروجی را برعهده دارد، اما در نوع راکتیوفایری، جریان ac در ورودی تبدیل به جریان dc در خروجی می شود. این نوع از دستگاه جوش معمولاً سه فاز بوده و دارای دقت جوشکاری بیشتری است. دستگاه های جوش اینورتری، نسل جدید دستگاه های جوش هستند. این نوع دستگاه های جوش از نظر وزن و حمل، بسیار پرکاربردتر از مدل های ژنراتوری یا ترانسفورماتوری می باشند. اینورترها منبع تغذیه ای هستند که جریان بالایی را در خروجی ایجاد می کنند. جریان dc ایجادشده توسط اینورترها قابل اندازه گیری و تنظیم می باشد. برای تنظیم ولتاژ خروجی در اینورترها نیز از دیودهای یکسوساز استفاده می شود، همچنین تفاوت در نحوه فرکانس پذیری دستگاه در این مدل نیز حائز اهمیت است. فرکانس خروجی دستگاه های اینورتر تا 90 کیلوهرتز قابل اندازه گیری و بهره برداری است. دستگاه های اینورتری مصرف انرژی پایین تری داشته و حرارت کمتری را ایجاد می کنند. در دستگاه های جوش اینورتری، به جای هسته آهنی در مدل های ترانسفورماتوری، ژنراتوری، راکتیوفایری، دینامی و موتور جوش، از مدارهای الکترونیکی استفاده می شود. دستگاه های جوش از نظر نوع کاربرد نیز به انواع مختلفی تقسیم می شوند که از رایج ترین آنها می توان به دستگاه تیگ یا آرگون، جوش الکترود، میگ مگ یا CO2 و دستگاه های جوش چند منظوره اشاره کرد. 

نکات مهم در انتخاب و خرید دستگاه جوش 

  1. چرخه عملکرد : یکی از مهم ترین عواملی که باید هنگام خرید دستگاه جوش به آن توجه داشته باشیم، چرخه عملکرد دستگاه است. به عبارت ساده تر، چرخه عملکرد، مدت زمانی است که یک دستگاه می تواند بدون هیچ وقفه ای کار کند. تمام دستگاه های جوش دارای یک چرخه عملکرد هستند که توسط کارخانه سازنده آن مشخص شده و معمولاً مقدار آن نیز 10 دقیقه است.
  2. شدت جریان : هر دستگاه جوش متناسب با ضخامت کار، شدت جریان متفاوتی را تولید می کند. به گونه ای که هر چه ضخامت قطعه کار زیادتر باشد، دستگاه، نیاز به شدت جریان بالاتری خواهد داشت.
  3. کابل جوش: این کابل وظیفه انتقال جریان الکتریسیته به نقطه جوشکاری را برعهده دارد. کابل جوشکاری باید انعطاف پذیر و نرم بوده و همچنین در برابر کشش و سایش نیز مقاومت داشته باشد. کابل دستگاه جوش باید بتواند جریان مورد نیاز جوشکاری را با افت ولتاژ کم انتقال دهد.
  4. قطعات یدکی و ایمنی همراه : یک دستگاه معمولی باید دارای انبر الکترودگیر باشد، به گونه ای که این انبر، توانایی نگه داشتن الکترود در سایزها و قطرهای مختلف را داشته باشد. اگر انبر جوشکاری قابلیت تحمل جریان را نداشته باشد، باعث سوختن آن می شود و اگر قابلیت تحمل آن بسیار بالاتر از جریان جوشکاری باشد، به علت سنگین تر بودن، کار کردن با آن سخت شده و موجب خستگی دست می شود، به همین دلیل می بایست انبر جوشکاری متناسب با نوع شدت جریان و کاری که می خواهیم انجام دهیم انتخاب شود. یکی دیگر از لوازم جانبی دستگاه ، ماسک و لباس مناسب است که از برخورد اشعه با چشم و همچنین اصابت اخگرهای حاصل از جوشکاری به بدن فرد جوشکار جلوگیری می نماید.
  5.  الکترود: انتخاب الکترودهای مناسب برای دستگاه های جوش، باید با دقت کافی صورت پذیرد. قطر و جنس الکترود، از بارزترین مشخصات برای انتخاب الکترود مناسب می باشد.

در گذشته به جای استفاده از دستگاه جوش، به صورت دستی حرارت را به دو فلز می دادند و از طریق ضربه، عملیات اتصال انجام می شده است، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، دستگاه های جوش قادر به ارائه خدمات حیرت انگیزی هستند. به طور مثال، امروزه یک واحد صنعتی به نام جوشکاری زیر آب، برای فرایند پالایشگاهی نیز راه اندازی شده است. مجموعه راندنو آماده اطلاع رسانی در مورد فروشندگان انواع دستگاه جوش است. خریداران می توانند در سایت راندنو قیمت انواع دستگاه های جوش و مشخصات کامل فروشندگان را نظاره کنند و فرایند خرید را به صورت مستقیم از فروشگاه ها انجام دهند.

برند


تعداد فاز


نوع