ثبت فروشگاه

دستگاه جوش

این محصول دستگاهی است که وظیفه اتصال دو فلز را از طریق جریان الکتریکی و قوس الکتریکی برعهده دارد. این دستگاه در تولید قطعات صنعتی و فلزی، تجهیزات نظامی، تجهیزات نفتی، کشتی سازی و ... کاربرد فراوانی دارد.

دستگاه جوش چیست

اینورتر جوشکاری یکی از پرکاربردترین ابزار برقی موجود در بازار است. در صنعت جوشکاری، معمولاً یک الکترود با جنس های متفاوت توسط حرارت و قوس الکتریکی ایجادشده توسط دستگاه (با شدت جریان و ولتاژ مناسب)، دو قطعه را به صورت دائمی به هم اتصال می دهد. امروزه بسیاری از شرکت های معتبر داخلی و خارجی به تولید این دستگاه می پردازند.

دستگاه جوش

انواع دستگاه جوش

چند نوع دستگاه جوش داریم ؟

برای پاسخ به این سوال اینورتر جوش را از چند جهت مورد بررسی قرار می دهیم:

این ابزار برقی براساس مولد نیرو و هم چنین نوع جوش به انواع مختلفی تقسیم می شوند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم. در گذشته به جای استفاده از این محصول به صورت دستی حرارت را به دو فلز می دادند و از طریق ضربه، عملیات اتصال انجام میشده است. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی، انواع این محصول قادر به ارائه خدمات حیرت انگیزی هستند. به طور مثال، امروزه یک واحد صنعتی به نام جوشکاری زیر آب، برای فرآیند پالایشگاهی راه اندازی شده است.

انواع دستگاه جوشکاری براساس مولد نیرو 

جریانی که توسط منبع تغذیه محصول برای جوشکاری فراهم می شود، می تواند از نوع DC (مستقیم) و یا از نوع AC (متناوب) باشد. تأمین جریان این کالا به روش های مختلفی انجام می شود که بر این اساس؛ این محصول تقسیم بندی می شوند. 

ترانسفورماتور 

ترانسفورماتورها ساده ترین نوع این کالا هستند و این قابلیت را دارند که جریان برق AC یا متناوب را با شدت جریان کم و ولتاژ بالا به شدت جریان بالا و ولتاژ کم تبدیل کنند. این دستگاه دارای دو مدل ساده و پیشرفته است که نوع ساده آن این قابلیت را دارد که به باتری خودرو متصل شود و با آن شروع به کار کند. از نوع پیچیده ترانسفورماتورها می توان به تکنولوژی IGBT و کنترلرهای CNC اشاره کرد. این مدل به دلیل وزن زیاد و مصرف بالا، کاربرد کمی دارند.

ترانسفورماتور

رکتی فایر

رکتی فایر یا یکسوساز این قابلیت را دارد که جریان برق متناوب شهری را به جریان مستقیم 220 تا 380 ولت تبدیل کند. این مدل نمونه پییشرفته ترانسفورماتور است که به آن رکتی فایر اضافه شده است. این مدل به کمک برق سه فاز کار می کند. این دستگاه مجهز به یک کلید گردشی است که جریان را تغییر می دهد. این کلید گردشی دارای دو وجه است که یکی از آن ها مربوط به جوشکاری SMAW و دیگر مربوط به جوشکاری GTAW است. 

رکتی فایر

ژنراتور 

این دستگاه جریان برق عملیات جوشکاری را به صورت DC یا مستقیم فراهم می کند. این مدل به دو نوع ژنراتور الکتریکی و ژنراتور احتراقی تقسیم می شود. ژنراتور الکتریکی به صورت عادی جریان برق را افزایش می دهد اما در نوع احتراقی، ژنراتور به کمک بنزین و گازوئیل جریان برق را افزایش می دهد. 

ژنراتور

اینورتر جوشکاری

اینورتر جوشکاری نسل جدید از ابزار جوشکاری است. این دستگاه از نظر وزن و حمل، بسیار پرکاربردتر از مدل های ژنراتوری یا ترانسفورماتوری است. اینورترها منبع تغذیه ای هستند که جریان بالایی را در خروجی ایجاد می کنند. جریان dc ایجادشده توسط اینورترها، قابل اندازه گیری و تنظیم است. برای تنظیم ولتاژ خروجی در اینورترها از دیودهای یکسوساز استفاده می شود. همچنین تفاوت در نحوه فرکانس پذیری دستگاه در این مدل نیز حائز اهمیت است.

فرکانس خروجی دستگاه های اینورتر تا 90 کیلوهرتز قابل اندازه گیری و بهره برداری است. دستگاه های اینورتری مصرف انرژی پایین تری دارند و حرارت کمتری را ایجاد می کنند. در اینورترها، به جای هسته آهنی، از مدارهای الکترونیکی استفاده می شود.

این محصول از نظر نوع کاربرد نیز به انواع مختلفی تقسیم می شود که از رایج ترین آنها می توان به دستگاه تیگ یا آرگون، جوش الکترود، میگ مگ یا CO2 و نوع چند منظوره اشاره کرد. 

اینورتر جوشکاری

انواع اینورتر جوشکاری براساس نوع جوش 

جوشکاری انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع جوش، دستگاه متناسب با آن انتخاب می شود. در ادامه به  معرفی انواع این کالا براساس نوع جوش می پردازیم: 

دستگاه جوش آرگون یا تیگ

این دستگاه از پرکاربردترین  مدل های موجود در بازار است. این مدل برای جوشکاری انواع آلیاژ فولاد ضد زنگ مثل برنج، منیزیم، آلومینیوم، طلا، مس، نیکل و ... در ضخامت های مختلف استفاده می شود. در این دستگاه از آرگون به عنوان گاز بی اثر برای حفاظت از حوضچه مذاب استفاده می شود. در این دستگاه از تنگستن و یا آلیاژ تنگستن به عنوان یک مدل الکترود تمام نشدنی استفاده می شود. 

دستگاه جوش آرگون یا تیگ

دستگاه جوش CO2 یا میگ 

نوع میگ یا CO2 یکی دیگر از پرکاربردترین و مصرفی ترین نوع موتور جوش است. این دستگاه همانند نوع تیگ، برای انواع فولاد ضد زنگ و آلیاژهای آن همچون برنج، نیکل، مس و ... کاربرد دارد. از آنجاییکه جوشکاری CO2 جرقه بسیار کمی تولید می کند، برای جوشکاری فلزات مغناطیسی و غیر مغناطیسی بسیار پرکاربرد است. در جوشکاری CO2 از یک اینورتر با منبع برق DC با قطب معکوس، سیم جوش، تورچ و کپسول گاز محافظ CO2 استفاده می شود.

استفاده از نوع CO2 نسبت به تیگ کمی آسان تر است. تفاوت اصلی نوع تیگ و میگ در الکترود آن ها است. نوع الکترود جوش تیگ، غیرمصرفی یا مصرف نشدنی در حالیکه الکترود دستگاه میگ از نوع مصرف شدنی است. 

دستگاه جوش co2 یا میگ

دستگاه جوشکاری الکترود

این مدل جوشکاری قدیمی ترین نوع جوشکاری با دستگاه به شمار می رود. این مدل معروف به جوشکاری با الکترود پوشش دار است که هم با منبع برق مستقیم و هم با منبع برق متناوب قابل انجام است. در این نوع جوشکاری، الکترود به کمک یک انبر نگه دارنده گرفته می شود و قوس الکتریکی ایجادشده بین قطعه کار و الکترود باعث ایجاد اتصال می شود. در این مدل پوشش بکاررفته بر روی الکترود، وظیفه حفاظت از حوضچه مذاب را برعهده دارد. 

دستگاه جوشکاری الکترود

دستگاه جوشکاری پلاسما 

حوزه کار این دستکاه جوش، صنعتی است. این دستگاه از قیمت بالا و ابعاد بزرگی برخوردار است. نحوه کارکرد این مدل همانند نوع تیگ است و تفاوت آن ها در این است که در مدل پلاسما از گاز یونیزه شده پلاسما استفاده می شود. در این مدل، حرارت به 20000 درجه سانتی گراد نیز می رسد و قوس بسیار پایداری را ایجاد می کند. 

دستگاه جوشکاری پلاسما

دستگاه جوشکاری زیر پودری 

در این مدل از سیم فلزی توپر به عنوان الکترود مصرف شونده استفاده می کند. نوک الکترود در داخل پودری از مواد معدنی قرار می گیرد. قوس در زیر پودر ایجاد می شود و پودر بکاررفته نقش محافظت را برعهده دارد.

دستگاه جوشکاری زیر پودری

اینورتر جوشکاری هواگاز

این دستگاه با نام دستگاه اکسی استیلن نیز شهرت دارد. در این مدل از یک مشعل یا تورچ استفاده می شود. این مشعل وظیفه ترکیب سوخت گازی با اکسیژن و هم چنین ایجاد احتراق برای تولید گرما، ذوب و اتصال قطعات را برعهده دارد. گرمای تولیدشده سبب ذوب فلز پایه و ماده پرکننده می شود.

اینورتر جوشکاری هواگاز

اینورتر جوشکاری اتمی هیدروژن

این مدل هزینه بسیار بالایی دارد و مصرف کمتری در بین افراد دارد. در این مدل از دو الکترود فلزی تنگستن در کنار گاز هیدروژن به عنوان محافظ استفاده می شود. 

اینورتر جوشکاری اتمی هیدروژن

جوش نقطه ای

این مدل به جوش نقطه ای نیز شهرت دارد و در آن از دو الکترود مسی استفاده می شود. می توان ورق های فولادی تا ضخامت 3 میلی متر را به کمک این وسیله به هم متصل کرد. عبور جریان برق از بین ورق های فولادی باعث ایجاد این اتصال می شود. 

جوش نقطه ای

دستگاه جوشکاری پلاستیک 

همان طور که از نام این دستگاه مشخص است، از آن برای ایجاد اتصال بین قطعات پلاستیکی استفاده می شود. در واقع بجای استفاده کردن از پیچ، چسب و مواد دیگر برای اتصال پلاستیک ها، این وسیله به کمک حرارت آن ها را به یکدیگر متصل می کند. 

دستگاه جوشکاری پلاستیک

دستگاه جوشکاری پرتو الکترونی

این مدل محصول برای انجام جوشکاری در خلاء استفاده می شود. پرتوهای الکترونی توسط این دستگاه منتشر می شوند و گرمای لازم جهت ذوب و اتصال قطعات در طی فرآیند جوشکاری را فراهم می کند. چنانچه جوشکاری در مجاورت هوا صورت بگیرد، الکترون ها توسط هوا جذب می شوند. 

نکات مهم در خرید دستگاه جوش 

در هنگام انتخاب و خرید دستگاه باید به موارد ضروری توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین و مناسب ترین دستگاه را همراه با قیمت مناسب تهیه نمایید. این موارد عبارتند از:

نوع جوشکاری 

پیش از این به معرفی انواع این محصول براساس روش های جوشکاری پرداختیم. نوع جوشکاری و هدف از انجام آن بسیار مهم است. اگر برای مصارف خانگی و نیمه صنعتی از این محصول استفاده می کنید، بهتر است از مدل الکترود که متداول ترین مدل ها است، استفاده کنید. یا به عنوان مثالی دیگر، اگر کیفیت و ظاهر جوش برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است، باید از نوع آرگون استفاده نمایید. علاوه بر این، اگر هدف شما فقط جوش های سطحی برای ورق های فولادی با قطر کمتر از 3 میلی متر است، می توانید با هزینه کمتر از نقطه جوش استفاده کنید. 

چرخه عملکرد

یکی از مهم ترین عواملی که باید هنگام خرید این دستگاه به آن توجه داشته باشیم، چرخه عملکرد دستگاه است. به عبارت ساده تر، چرخه عملکرد مدت زمانی است که یک دستگاه می تواند بدون هیچ وقفه ای کار کند. تمام اینورترهای جوشکاری دارای یک چرخه عملکرد هستند که توسط کارخانه سازنده آن ها مشخص می شود. به عنوان مثال، اگر چرخه عملکرد دستگاهی 60 درصد است، به این معناست که این دستگاه قادر است در هر 10 دقیقه، 6 دقیقه را بدون وقفه و استراحت کار کند.

شدت جریان 

جریان قابل تحمل دستگاه، قدرت آن را تعیین می کند. طبیعتاً برای انجام کارهای سنگین تر با ضخامت بالا، نیاز به شدت جریان بیشتری است. هرچه قدرت دستگاه بیشتر باشد، فلزات و مواد بیشتری را می توان به کمک آن متصل کرد. اما توجه داشته باشید که شدت جریان بالاتر، قیمت بیشتر و وزن سنگین تری را به همراه دارد. 

اتوماتیک یا غیر اتوماتیک بودن 

با استفاده از دستگاه اتوماتیک می توان سرعت جوشکاری را بالاتر برد. در روش اتوماتیک، با تعیین میزان ضخامت قطعه، دستگاه به طور خودکار میزان آمپر و ولتاژ مورد نیاز را تنظیم می کند و عملیات جوشکاری را انجام می دهد. در نوع اتوماتیک امکان ذخیره برنامه نیز وجود دارد. 

نوع مبدل 

همان طور که گفته شد، نوع مبدل و مولد در دستگاه ها متفاوت است. قیمت دستگاه، وزن و سهولت در جوشکاری به نوع مبدل بستگی دارد. در حال حاضر، دستگاه های اینورتر از استقبال و محبوبیت بی نظیری برخوردار هستند. 

قطعات یدکی و لوازم جانبی 

یک دستگاه معمولی باید دارای انبر الکترودگیر باشد، به گونه ای که این انبر، توانایی نگه داشتن الکترود در سایزها و قطرهای مختلف را داشته باشد. اگر انبر جوشکاری قابلیت تحمل جریان را نداشته باشد، باعث سوختن آن می شود و اگر قابلیت تحمل آن بسیار بالاتر از جریان جوشکاری باشد، به علت سنگین تر بودن، کار کردن با آن سخت شده و موجب خستگی دست می شود. به همین دلیل می بایست انبر جوشکاری، متناسب با نوع شدت جریان و کاری که می خواهیم انجام دهیم، انتخاب شود. یکی دیگر از لوازم جانبی دستگاه، ماسک جوشکاری و لباس مناسب است که از برخورد اشعه با چشم و همچنین اصابت اخگرهای حاصل از جوشکاری به بدن فرد جوشکار جلوگیری می کند.

وزن و قابلیت جابجایی 

وزن و ابعاد دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. توصیه می شود برای کارهای خانگی از دستگاه جوش پرتابل استفاده کنید. تا حد امکان، دستگاه هایی را خریداری کنید که دارای چرخ باشند. اینورترهای جوشکاری نسبت به نمونه های قدیمی تر، از وزن کمتری برخوردار هستند. 

الکترود و سیم جوش 

انتخاب سیم جوش و الکترودهای مناسب برای این دستگاه، باید با دقت کافی صورت بگیرد. قطر و جنس الکترود، از بارزترین مشخصات برای انتخاب الکترود مناسب به شمار می آیند. در صورت استفاده از سیم جوش یا الکترود نامناسب، جوش مورد نظر کیفیت و مقاومت پایینی خواهد داشت.

کابل جوش

این کابل وظیفه انتقال جریان الکتریسیته به نقطه جوشکاری را برعهده دارد. کابل جوشکاری باید انعطاف پذیر و نرم باشد و همچنین در برابر کشش و سایش نیز مقاومت داشته باشد. کابل جوشکاری باید بتواند جریان مورد نیاز جوشکاری را با افت ولتاژ کم انتقال دهد.

نمایشگر دیجیتال 

دستگاه های نسل جدید دارای یکی نمایشگر دیجیتالی هستند. به کمک این نمایشگر می توان بسیار از امکانات دستگاه همچون شدت جریان و ولتاژ دستگاه را مشاهده کرد. وجود این قابلیت، کارکردن با این محصول را بسیار آسان می کند. 

نمایشگر دیجیتال

بهترین برند اینورتر جوشکاری

از آنجاییکه این محصول یک ابزار برقی پرکاربرد و حیاتی برای بسیاری از فعالیت ها و صنعت است، شرکت های داخلی و خارجی متعددی به تولید این محصول می پردازند. شرکت تولیدکننده دستگاه، گارانتی و خدمات پس از فروش شرکت تولیدکننده، از مهم ترین نکات در خرید این کالا به شمار می آیند. 

دستگاه جوش ایران ترانس 

این شرکت یکی از موفق ترین و محبوب ترین شرکت های داخلی تولیدکننده این محصول است. این شرکت از سال 1354 فعالیت خود را آغاز کرده است. اوج فعالیت این شرکت از سال 1375 با تولید محصولاتی متناسب با دستگاه های روز دنیا آغاز شد. در سال 1375 این شرکت به تولید محصولاتی نظیر جوش CO2 و پلاسما حوزه فعالیت خود را گسترده کرد. برند ایران ترانس اکنون به تولید انواع دستگاه و اینورتر جوشکاری الکترود، تیگ، میگ، پلاسما، زیر پودری، پیچ جوش و ... می پردازد. 

اینورتر جوشکاری صبا 

برند صبا یکی دیگر از قدیمی ترین تولیدکنندگان لوازم جوش و برش در کشور است. این برند طرفداران زیادی در بازار دارد و اکنون به تولید دستگاه های الکترود، میگ مگ، تیگ یا آرگون، رکتی فایر تکفاز و سه فاز، دستگاه های زیر پودری و بسیاری از محصولات دیگر می پردازد. 

اینورتر جوشکاری رونیکس

رونیکس از برترین برندهای تولیدکننده ابزار به ویژه ابزار الکتریکی در سال های اخیر است. این برند توانسته با فعالیت های روزافزون خود و بکاربردن تکنولوژی روز دنیا در محصولات خود، ابزارآلات باکیفیتی را عرضه کند. این برند با شناخت بازار و نیاز روز کاربران توانسته جایگاه خود را در بین مصرف کنندگان ابزار به ویژه مصرف کنندگان اینورتر جوشکاری تثبیت نماید. شرکت بازرگانی رونیکس بیش از 500 تولیدکننده در 11 کشور جهان دارد و نظارت و کنترل فنی دستگاه های خود را توسط متخصصین در داخل و خارج از کشور اعمال می کند.

ترانس جوش محک 

شرکت البرز ابزار از تولیدکنندگان معتبر و محبوب در کشور است. این شرکت از سال 1361 فعالیت خود را در عرصه تولید ابزارآلات تحت عنوان محک آغاز کرد. تمامی ترانس های جوش این برند دارای گواهی نامه ISO-9002 و ISO-9000 هستند. این شرکت دارای خدمات پس از فروش مناسبی در سراسر کشور است. 

اینورتر جوشکاری توسن 

از تولیدکنندگان دیگر این محصول می توان به توسن اشاره کرد. شرکت توسن در سال 1382 فعالیت خود را در ایران آغاز کرد. شرکت توسن در تلاش است تا با متخصصین مجرب و با بکارگیری تکنولوژی های روز دنیا و هم چنین شناخت نیاز روز جامعه، محصولاتی با کیفیت و قیمت مقرون به صرفه به بازار عرضه کند. 

از مارک های دیگر تولیدکننده این کالا می توان به اینورتر جوشکاری ادون، هیوندای، آروا، دوو، جاب، میلر، گام الکتریک، جوشا، باس و ... اشاره کرد. 

قیمت دستگاه جوش 

عوامل متعددی در قیمت دستگاه جوش تأثیر دارند. یکی از این عوامل، برند یا شرکت تولیدکننده دستگاه است. نکته مهم و تأثیرگذار دیگر، شدت جریان دستگاه است. هرچه تحمل جریان دستگاه بالاتر باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد بود. از عوامل مهم دیگر می توان به چرخه عملکرد، گارانتی، وجود نمایشگر دیجیتال، نوع کابل، قابلیت تنظیم، نوع مبدل و نوع دستگاه اشاره کرد. 

خرید اینورتر جوشکاری

برای خرید دستگاه جوش می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت اینورتر جوشکاری و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


تعداد فاز


نوع