ثبت فروشگاه

پولیفت و جرثقیل زنجیری

پولیفت و جرثقیل زنجیری نمونه ای از انواع ابزار های دستی هستند که جهت بلند کردن اجسام و تجهیزات سنگین، مورد استفاده قرار می گیرند. پولیفت و جرثقیل زنجیری کارکردی شبیه به یکدیگر دارند. تنها تفاوتی که این دو محصول را از یکدیگر متمایز می کند، نحوه کاربرد آنها است. انواع جرثقیل دستی جهت بلند کردن عمودی اجسام از روی زمین کاربرد دارند. لازم به ذکر است که برای کار با جرثقیل دستی زنجیری، زنجیر باید به صورت دستی کشیده شود. در مقابل انواع پولیفت زنجیری توسط حرکت چرخشی اهرم برای جابه جایی اجسام سنگین، به صورت افقی مورد استفاده قرار می گیرند.

همچنین برای کار با پولیفت دستی به وجود جریان برق نیازی نیست. از این رو این ویژگی توانسته است این وسیله را به ابزاری بسیار کارآمد، تبدیل نماید. در نتیجه از این ابزار می توان در مکان هایی که دسترسی به نیروی برق غیر ممکن است، استفاده نمود. در ادامه به توضیحی درباره پولیفت و جرثقیل زنجیری خواهیم پرداخت.

پولیفت و جرثقیل زنجیری

جرثقیل دستی

انواع جرثقیل زنجیری دستی با استفاده از نیروی چرخشی چرخ دنده ها و انتقال آن به زنجیر، از قابلیت جابه جایی اجسام تا وزن 20 تن یا بیشتر، برخوردار هستند. انواع جرثقیل معمولاً در صنعت حمل و نقل و به منظور بارگیری و تخلیه اجسام مختلف، مورد استفاده قرار می گیرند. جرثقیل زنجیری سیستم ساده ای دارد و مانند یک اهرم عمل می کند.

جرثقیل زنجیری از فولادهای با دوام و گرید بالا تهیه شده ساخته می شود. این ماشین به همراه یک زنجیر فولادی اجسام را در راستای عمودی جابه جا می کند.

این دستگاه توسط یک زنجیر که به اصطلاح زنجیر دست گفته می شود کار می کند که کاربر با چرخاندن زنجیر باعث چرخش چرخ دنده های داخل جرثقیل شده و عمل جابه جایی رخ می دهد. پولیفت و این نوع بالابر به صورت دستی عمل می کند. مدل برقی این محصول نیز تولید و عرضه می شود.

جرثقیل های دستی زنجیری و پولیفت زنجیری جهت نصب ماشین آلات، تعمیر قطعات و جابه جایی اجسام سنگین در فضاهای محدود مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین در فضاهای بزرگتر مانند کارخانه ها و نیروگاه ها می توان از انواع این ابزارآلات استفاده نمود. لازم به ذکر است که پولیفت زنجیری یک راه حل اقتصادی و مقرون به صرفه به منظور جابه جایی اجسام و وسایل سنگین است. پولیفت های زنجیری از تنوع بالایی برخوردار هستند. از این رو جهت کاربردهای گوناگونی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

جرثقیل دستی

پولیفت

پولیفت یا تیفور وسیله ای است که شباهت زیادی به جرثقیل زنجیری دارد. همچنبن عملکرد مشابهی با جرثقیل زنجیری دارد با این تفاوت که جرثقیل زنجیری بار را در راستای عمودی جابه جا می کند. ولی پولیفت معمولاً اجسام را در جهت افقی و یا مورب جا به جا می نماید. پولیفت وزن کمی داشته و از کارایی بالایی برخوردار است. مکانیسم عمل این دستگاه نیز به این صورت است که بار مورد نظر را به قلاب متصل کرده و در راستای مورد نظر جابه جا می نماییم.

زنجیر فولادی متصل به قلاب پولیفت از فولاد مقاوم با گرید بالای G80 تهیه شده است. لازم به ذکر است که طول زنجیر پولیفت از 1 تا 3 متر و یا بیشتر است.

پولیفت

اجزای تشکیل دهنده جرثقیل زنجیری دستی

در ادامه این بخش، شما را با قطعات تشکیل دهنده جرثقیل زنجیری آشنا خواهیم نمود.

 •  فنر گیربکس
 • چرخ دنده ها
 •  دسته متحرک
 •  بدنه
 • گیره ضامن
 •  محافظ زنجیر
 • قرقره آویز
 •  قلاب ثابت و قلاب متحرک

اجزای تشکیل دهنده جرثقیل زنجیری دستی

اجزای پولیفت

در ادامه این قسمت به اجزای تشکیل دهنده پولیفت دستی اشاره خواهیم نمود.

 • بدنه اصلی
 • چرخ دنده
 • میله متصل به دو چرخ دنده
 • گیره ضامن چرخ دنده (به بدنه وصل می شود.)
 • فنر چرخ دنده
 • دستگیره
 • فنر متوقف کننده چرخ دنده
 • گیره فنر متوقف کننده
 • دوقلاب متصل شونده به بار و محل انتقال بار
 • طناب (سیم بکسل یا زنجیر)
 • محافط کابل
 • قرقره آویز

اجزای پولیفت

انواع پولیفت براساس کاربرد

پولیفت ها باتوجه به کاربردی که دارند، در انواع گوناگونی تولید و به بازار عرضه می شوند. در ادامه به انواع پولیفت دستی خواهیم پرداخت.

پولیفت زنجیری

جرثقیل دستی زنجیری و پولیفت زنجیری شباهت های به سزایی به یکدیگر دارند. از پولیفت زنجیری برای نصب ماشین آلات، تعمیر قطعات و جابه جایی اجسام در فضاهای محدود استفاده می شود. کنترل این ابزار به افراد زیادی نیاز ندارد و تنها یک کاربر به راحتی می تواند آن را کنترل نماید. پولیفت های زنجیری از تنوع بالایی برخوردار هستند و جهت کاربردهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند.

پولیفت ویتال

پولیفنت ویتال از دیگر انواع پولیفت دستی است که جهت انجام کارهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرد. پولیفت ویتال از استحکام بالایی برخوردار است و جهت بلند کردن و کشیدن اجسام، مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از پولیفت ویتال در صنایع کشتی سازی، معدن، جنگل داری، ساخت و ساز، انتقال نیرو و موارد دیگر بسیار کاربرد دارد.

پولیفت سیم بکسلی

پولیفت سیم بکسلی از دیگر انواع این محصول است که از قدرت بسیار بالایی برخوردار است. این پولیفت به صورت گسترده و جهت مصارف مختلف، در بخش های گوناگون صننعتی مورد استفاده قرار می گیرد. از پولیفت سیم بکسلی جهت جابه جایی بار مورد نظر به صورت افقی و عمودی نیز می توان استفاده نمود. همچنین طراحی این ابزار به گونه ای است که می توان به آسانی در موقعیت های سخت از این پولیفت استفاده نمود. قابلیت حمل آسان از دیگر مزیت های استفاده از پولیفت سیم بکسلی به شمار می آید.

در نتیجه از پولیفت سیم بکسلی جهت بلند کردن اجسام، بالا بردن و پایین آوردن و همچنین کشیدن آنها در تمامی جهت ها می توان استفاده نمود. فک های این پولیفت از مقاومت بالایی برخوردار هستند و در برابر سایش طول عمر زیادی دارند. لازم به ذکر است که فک های پولیفت سیم بکسلی شامل گیره هستند.

انواع پولیفت براساس کاربرد

انواع پولیفت بر اساس وزن

پولیفت زنجیری در ظرفیت های مختلفی نظیر 250، 500، 750 کیلوگرم و 1.5، 3، 6 و 9 تن ساخه می شوند. انواع پولیفت و  و پولیفت سیم بکسلی دستی با ظرفیت هایی نظیر 0.8، 1.6 و 3.2 تن ساخته می شوند.

کاربرد پولیفت

 1. حمل و نگهداری بار
 2.  نقش اتصال و نزدیک کردن سطوح
 3. ساخت و نصب سازه های فلزی و ساختمانی
 4. فیکس کردن ستون
 5. کشیدن شاسی اتومبیل در صافکاری

تفاوت پولیفت و تیفور

تیفور نوعی بالابر دستی است که در آن سیم بکسل بکار رفته است و به منظور جابه جایی بارهایی مانند فولاد و سازه ها مورد ادستفاده قرار می گیرد. همچنین تیفور دستی جابه جایی اجسام را با استفاده از نیروی کششی انجام می دهد. دستگاه تیفور جزو ابزار مکانیکی و بالابرهایی است که از اهرم برخوردار هستند که توسط سیم بکسل مجزا فرآیند کار را انجام می دهند. تیفور ساختار نسبتاً پیچیده تری نسبت به پولیفت دارد. همچنین از انواع تیفور در هر موقعیت و ارتفاعی می توان استفاده کرد و در بسیاری از موارد جایگزین مناسبی برای بالابرهای دستی است.

نحوه استفاده از پولیفت

ابتدا چرخ دنده محرک را آزاد کنید. سپس قلاب بار را به باری که قصد جا به جایی آن را دارید وصل کنید. کابل را آزاد کنید، قلاب را به محلی که قصد دارید تا بار را به آنجا منتقل کنید وصل کنید. حال دسته اهرم را حرکت دهید و این کار را تا رسیدن بار به مقصد ادامه دهید. سپس چرخ دنده را آزاد کنید و دستگیره اهرم را به سمت پایین فشار دهید و کابل را آزاد کنید.

راهنمای استفاده از جرثقیل زنجیری دستی

همانطور که پیش ازاین گفته شد، جرثقیل های زنجیری به منظور جابه جایی اجسام در ارتفاع، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین از یک زنجیر معمولی برای انتقال نیروی دست به چرخ دنده های فولادی، استفاده می شود. این زنجیر به صورت یک حلقه بسته، دور یک فلکه قرار گرفته اند که با نام زنجیر راهنما یا زنجیرفلکه شناخته شده است.

اگر نیاز دارید پس از بلند کردن جسم مورد نظر آن را به صورت افقی حرکت دهید، می توانید جرثقیل را بر روی یک ترولی نصب نمایید. سپس با نصب ترولی بر روی یک تیرآهن که در بیشتر مواقع زیر سقف سالن محیط نصب شده می شود، می توانید ان را در راستای افقی حرکت دهید.

راهنمای استفاده از جرثقیل زنجیری دستی

مزایای جرثقیل زنجیری

در ادامه این بخش به مزایای استفاده از جرثقیل دستی اشاره خواهیم نمود.

 • عدم نیاز به منابع انرژی مانند برق و یا روغن
 • برخورداری از قیمت مقرون به صرفه نسبت به جرثقیل های برقی یا هیدرولیکی
 • استفاده آسان و تعمیر کم هزینه

نکات ایمنی به هنگام کار با جرثقیل زنجیری و پولیفت

در ادامه به نکات مهمی که هنگام کار با این ابزارآلات باید به آنها توجه داشته باشید، خواهیم پرداخت.

 • هنگام جابه جایی اشیاء با جرثقیل زنجیری باید از محکم بودن قلاب ها اطمینان حاصل نمایید. زیرا هنگام جدا شدن هر یک از قلاب های جرثقیل، حوادث جبران ناپذیری رخ می دهد.
 • گیره ضامن چرخ دنده در جرثقیل زنجیری باید چک شود. این گیره به بدنه متصل شده و به وسیله فنر چرخ دنده کنترل می شود. این فنر گیره ضامن توسط دنده های چرخ دنده درگیر یا آزاد می شود و می تواند در کنترل دستگاه موثر باشد.
 • هر پولیفت زنجیری از گواهی حمل بار با ظرفیت مشخصی برخوردار است و مجموع باری که جابه جا می شود نباید از ظرفیت حمل بار بیشتر باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که ظرفیت حمل بار، بر روی بدنه پولیفت هک شده باشد.
 • پیش از استفاده از پولیفت زنجیری، زنجیر بار باید گریس کاری شود.
 • پولیفت باید به طور مرتب بررسی شود تا عملکرد غیر معمولی نظیر شل شدن قلاب نداشته باشد.
 • هیچ گاه نباید افراد با جرثقیل و پولیفت جا به جا شوند. همچنین در نزدیکی افراد نیز هیچ گاه نباید بار و وسایل جا به جا شود.
 • پس از پایان کار، اهرم پولیفت را خاموش کنید تا فنر پولیفت دچار کشیدگی و آسیب دیدگی نشود.
 • سیم بکسل پولیفت نباید پیچ خوردگی داشته باشد.
 • هنگام کار با هر یک از انواع این ابزارآلات، از ابزار ایمنی مانند عینک، دستکش و ... استفاده نمایید.
 • باتوجه به ظرفیت پولیفت، میزان بار انتقالی را انتخاب نمایید.
 • پس از اتمام کار، حتماً پولیفت را درون جعبه مخصوص خود قرار دهید تا از آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی محافظت شود.

نکات ایمنی به هنگام کار با جرثقیل زنجیری و پولیفت

نکات مهم در هنگام خرید پولیفت و جرثقیل زنجیری

در ادامه به نکات مهمی که هنگام خرید جرثقیل زنجیری د ستی و پولیفت باید در نظر داشته باشید، خواهیم پرداخت.

 1. وزن
 2. ابعاد پولیفت و جرثقیل
 3. نوع و کاربرد آنها
 4. ظرفیت جرثقیل
 5. برند و شرکت تولیدکننده

نکات مهم در هنگام خرید پولیفت و جرثقیل زنجیری

بهترین برندهای پولیفت و جرثقیل زنجیری

برندهای متعددی به تولید بالابر زنجیری و پولیفت ددستی پرداخته اند. در ادامه به تعدادی از بهترین و معتبرترین برندهای تولیدکننده جرثقیل زنجیری و پولیفت اشاره خواهیم نمود.

پولیفت رونیکس

برند رونیکس یکی از برترین و محبوب ترین شرکت های تولیدکننده انواع ابزارآلات در جهان است. این شرکت در سال 1379 توسط محمدرضا رامخو تأسیس شد و امروزه یکی از شناخته شده ترین برندها در حوزه ابزار برقی و انواع ابزار دستی است. از برترین پولیفت تولیدشده توسط شرکت رونیکس می توان به پولیفت رونیکس مدل RH-4110، پولیفت دستی رونیکس 1.5 تن مدل RH-4111 و ... اشاره نمود.

همچنین از برترین جرثقیل زنجیری رونیکس می توان از مدل های RH-4102، جرثقیل زنجیری رونیکس 3 تن مدل RH-4105 و ... نام برد.

بالابر و پولیفت و نووا

برند نووا از دیگر برندهای محبوب تولیدکننده انواع ابزار از جمله پولیفت و جرثقیل زنجیری است. محصولات تولیدشده شرکت نووا از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند و مطاابق با استانداردهای بین المللی تولید می شوند. از محبوب ترین پولیفت نووا می توان به مدل های NTL-2810 و پولیفت 3 تن زنجیری نووا مدل NTL-2811 و ... اشاره نمود. همچنین جرثقیل زنجیری 0.5 تن نووا مدل 2801، NTC2802 و ... از محبوب ترین جرثقیل زنجیری های برند نووا هستند.

قیمت پولیفت و جرثقیل زنجیری

قیمت پولیفت و قیمت جرثقیل زنجیری به عوامل مختلفی بستگی دارد. انواع این محصولات و همچنین برندهای تولیدکننده آنها مهم ترین فاکتورهایی هستند که بر قیمت جرثقیل زنجیری و پولیفت تأثیرگذار هستند. همچنین ظرفیت جرثقیل از دیگر پارامترهای مهمی است که تأثیر مستقیم بر قیمت این محصول می گذارد. لازم به ذکر است که پولیفت کوچک نسبت به پولیفت های بزرگتر از قیمت مقرون به صرفه تری برخوردار هستند.

جهت اطلاع از قیمت تیفور دستی ژاپنی و مشاهده قیمت جرثقیل زنجیری 3 تن و جرثقیل زنجیری 5 تن با مراجعه به سایت راندنو با فروشندگان این محصولات می توانید در ارتباط باشید.

خرید پولیفت و جرثقیل زنجیری

برای خرید پولیفت و جرثقیل زنجیری می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت پولیفت و جرثقیل زنجیری و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع


ظرفیت جرثقیل