ثبت فروشگاه

مفصل حرارتی

مفصل حرارتی (Cable Joint) از جمله تجهیزات مورد استفاده در صنعت برق قدرت است. مفصل ها وظیفه اتصال دو کابل مجزا را به صورت استاندارد برعهده دارند. علاوه بر این جهت ترمیم کابل آسیب دیده نیز می توان از انواع مفصل حرارتی کابل استفاده کرد، حتی اگر این آسیب به هادی کابل مورد نظر نیز سرایت کرده باشد. یکی از عوامل تاثیرگذار بر قیمت مفصل حرارتی میزان ولتاژ قابل پشتیبانی است. مفصل ها در انواع مفصل حرارتی فشار ضعیف، مفصل حرارتی فشار متوسط و مفصل حرارتی فشار قوی به بازار عرضه می شوند. وجود مفصل حرارتی در شبکه های برق قدرت و سیستم های توزیع نیرو الزامی است به همین دلیل افراد متخصص به خرید مفصل حرارتی اقدام می کنند.

نوعی مفصل کلد تا مفصل سرد نیز به بازار عرضه می شود که برای جمع شدن و نشتن بر روی کابل نیازی به حرارت ندارد. این مفصل ها نیز در ولتاژهای مختلف به بازار عرضه می شود. اجزای اصلی مفصل سرد از جنس کامپاند سیلیکون است.

مفصل حرارتی

مفصل حرارتی چیست

مفصل ها تجهیزاتی هستند که در کابل کشی برق به کار گرفته می شوند. نوع حرارتی این تجهیزات کاربرد بیشتری دارد. این کابل ها در محل اتصال دو کابل مجزا از هم قرار می گیرند و یا به جهت ترمیم دو کابل استفاده می شوند. لازم به ذکر است که اگر تنها غلاف کابل آسیب دیده باشد، می توان از روکش حرارتی زیپی استفاده کرد.

از این گونه مفصل ها بیشتر برای اتصال کابل ها در انواع آرموردار، سرب دار، خشک، روغنی و دیگر موارد استفاده می شود. لازم به ذکر است که معمولاً قیمت تمام شده این گونه مفصل ها، پایین تر از نمونه مشابه رزینی آن است. یکی از بزرگترین مزیت های این مفصل ها نصب و راه اندازی سریع و راحت است. از مفصل های حرارتی می توان در خطوط زمینی و خطوط هوایی استفاده کرد. لازم به ذکر است که در خطوط آبی بیشتر از مفصل های رزینی استفاده می شود. این گونه مفصل ها تاریخ مصرف محدودی ندارند و در ساختمان آن ها از چسب مخصوص آب بندی استفاده شده است. سایز مفصل حرارتی مطابق با سایز و تعداد رشته های کابل مورد نظر انتخاب می شود.

اجزای مفصل حرارتی

این مفصل ها دارای اجزای مختلفی هستند. مفصل از یک رابط هادی عایق، سیستم آب بندی، کنترل کننده میدان، سیستم ارت کامل و دو راهه جهت اتصال کابل ها تشکیل شده است. رابط هادی کابل ها که معمولاً موف نامیده می شوند، یک نوع رابط با قطر مناسب برای سایز کابل است. سیستم آب بندی مفصل شامل یک روکش از نوع حرارتی است که وظیفه آب بندی و روبندی محل اتصال را به عهده دارد. سیستم ارت کامل نیز شامل شیرینگ ها و آرمور (در صورت نیاز) است.

تیوپ حرارتی که در این مفصل ها به کار گرفته می شود، از جنس پلی اولفین است. پلی اولفین نوعی عایق الکتریکی است که در حرارت 125 درجه سانتی گراد قطر آن کاهش پیدا می کند و منقبض می شود.

اجزای مفصل حرارتی

انواع مفصل حرارتی

این نوع از مفصل ها بر اساس ولتاژ کابل ها به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

 • مفصل حرارتی فشار ضعیف: برای کابل هایی تا ولتاژهای 1 کیلو ولت بیشتر از این مفصل ها استفاده می گردد.
 • مفصل حرارتی فشار متوسط: در ولتاژهایی مابین 1 تا 20 کیلوولت از این مفصل ها استفاده می شود.
 • مفصل حرارتی فشار قوی:  این مفصل ها فشار متوسط تا ولتاژهای 36 کیلوولت را تحمل می کنند. بیشتر این مفصل ها از جنس سیلیکون ساخته می شوند.

این محصولات براساس جنس نیز به چند دسته تقسیم بندی می شوند:

 • مفصل پل الفین
 • مفصل پی وی سی
 • مفصل PTFE
 • مفصل FEP
 • مفصل سیلیکونی

انواع مفصل حرارتی

طریقه نصب مفصل حرارتی

برای نصب مفصل ابتدا روکش روی کابل را برش زده، سپس هادی کابل ها را به دو سر رابط یا همان موف می دهیم. روکش یا همان تیوپ را داخل یک سمت کابل کرده (قبل از اتصال موف) و بعد از این که اتصال داخل موف ها برقرار شد، با دستگاه پرس، کابلشوی آن ها را محکم می کنیم. روکش های حرارتی کوچک تر را به عنوان لایه اولیه گذاشته و چسب داخل آن نیز با حرارت روان می شود. بر روی لایه نهایی نیز جهت آب بندی و محافظت، روکش بزرگ تر را قرار داده که به عنوان عایق کابل در نظر گرفته می شود. در نهایت به وسیله یک منبع بوتان یا پروپان مفصل حرارت می بیند و کاملاً جمع می شود.

مفصل های حرارتی در بیشتر مواقع زیر خاک و زیر زمین نصب می شوند. به علت درجه آب بندی بالا و محافظت مکانیکی استاندارد، امروزه پیمانکاران شبکه توزیع در موارد متعددی برای ترمیم و توسعه کابلکشی از مفصل های حرارتی استفاده می کنند.

طریقه نصب مفصل حرارتی

مزایای مفصل برق حرارتی

 • مقاومت در برابر اشعه ماورابنفش و نور خورشید
 • اندازه کوچک و سهولت در نصب
 • سازگاری با انواع هادی و کابل
 • مجهز بودن به قطعات اضافی
 • داشتن روکش نهایی و داخلی
 • نداشتن تاریخ مصرف
 • امکان آب بندی

نکات مهم در خرید مفصل برق

 • نوع شیلد کابل
 • محدوده ولتاژ مفصل
 • نوع عایق و سایز کابل
 • جنس دو راهه مورد نیاز و دیگر تجهیزات
 • آرموردار بودن و یا بدون آرمور بودن کابل

بهترین برند مفصل برق

در حال حاضر در سیستم های کابل کشی از این تجهیزات بسیار استفاده می شود. به همین دلیل شرکت های زیادی به تولید و ساخت مفصل برق می پردازند. از بهترین برندهای تولیدکننده این محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مفصل حرارتی ریکم

ریکم یکی از برترین تولیدکننده های انواع مفصل برق است. این شرکت به تولید مفصل هایی سازگار با کابل های آرموردار و بدون آرمور می پردازد. مفصل های این شرکت دامنه های ولتاژی گسترده ای را شامل می شوند. تمامی محصولات ریکم مطبق با استانداردهای روز دنیا عرضه می شوند. همین موضوع سبب شده است تا ریکم به یکی از مشهورترین برندها در زمینه تولید مفصل و سرکابل تبدیل شود.

 • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به الکان، ری سان، چسب کاران، پارس مفصل و دیگر موارد اشاره کرد.

قیمت مفصل حرارتی

قیمت مفصل ها با توجه به نوع ولتاژ، جنس، طول عمر مفصل برند و شرکت سازنده آن متغیر است. برای مشاهده لیست قیمت مفصل حرارتی پارس جلفا و دیگر برندها می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

خرید مفصل حرارتی

برای خرید مفصل حرارتی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات مفصل را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت مفصل حرارتی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با نمایندگی مفصل حرارتی لاله زار و دیگر مناطق را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

ولتاژ


برند