ثبت فروشگاه

روکش حرارتی

روکش حرارتی که با نام های شیرینگ حرارتی، وارنیش حرارتی و شیلد حرارتی شناخته می شود، نوعی تیوب پلاستیکی و جمع شونده است که برای عایق بندی و جلوگیری از ورود آسیب به سیم و کابل از آن استفاده می شود. این روکش ها با حرارت جمع می شوند و قطرشان در اثر تابش حرارت با سشوار صنعتی و دیگر تجهیزات به اندازه قطر شی می شود. این کار سبب می شود لایه ای ایمن اطراف شی را احاطه کند. از این محصول در صنایع مختلف برقی به خصوص روکش کردن اجسام گوناگونی استفاده می شود. به همین دلیل تکنسین های برق به خرید روکش حرارتی اقدام می کنند. لازم به ذکر است که روکش حرارتی با روکش حرارتی زیپی تفاوت دارد. 

انواع روکش حرارتی سیم برق و کابل برق براساس ساختار و نوع کاربرد به چند دسته تقسیم بندی می شود. این محصولات براساس ابعاد نیز طبقه بندی می شوند. قیمت روکش حرارتی بزرگ از کوچک بیشتر است.

روکش حرارتی

روکش حرارتی تک لایه (SGP)

این روکش ها از پلی الفین ساخته شده اند. روکش های تک لایه انعطاف پذیری بالا، استحکام و مقاومت در برابر مواد شیمیایی دارند. برای نصب این روکش ها به تجهیزات خاصی نیاز نیست و به کمک سشوار صنعتی یا سرپیک می توان قطعه مورد نظر را روکش کرد. شیرینگ های حرارتی هالوژن فری هستند و در صورت اشتعال آلودگی زیستی ایجاد نمی کنند. روکش های تک لایه به منظور تشخیص بهتر از رنگ های مختلف قرمز، سیاه، آبی، سفید، سبز، زرد و بی رنگ ساخته شده اند. روکش حرارتی شفاف و بی رنگ نیز امروزه کاربرد زیادی دارد. از این محصولات می توان در دمای منفی 45 تا مثبت 125 درجه سانتی گراد استفاده کرد.

روکش حرارتی تک لایه (SGP)

 روکش حرارتی تک لایه ضد اصطکاک (SSP)

یکی دیگر از انواع پرکاربرد این روکش ها، روکش تک لایه ضد اصطکاک است. بدنه روکش ضد اصطکاک فرورفتگی و برجستگی هایی دارد که موجب شده در روکش کردن ابزاری مثل لوازم ورزشی (دسته بدمینتون، دسته تنیس و دیگر موارد، میله های بارفیکس، چوب ماهیگیری و ... از آن استفاده زیادی شود. برجستگی ها سبب کاربری راحت و آسان و لیز نخوردن تجهیزات می شود. این محصول در رنگ های آبی، سبز، زرد، قرمز و مشکی عرضه می شود.

شیرینگ حرارتی دو لایه D3TF

این محصولات ساختاری شبیه به روکش های حرارتی تک لایه دارند. با این تفاوت که با یک لایه چسب حرارتی صد آب و روغن عایق شده اند. دلیل استفاده از چسب نیز از بین رفتن فاصله میان روکش و جسم مورد نظر است. این کار باعث می شود تا هوا و رطوبت به داخل روکش نفوذ نکند. از این محصول در صنایع نظامی، لوازم الکترونیکی و تجهیزات مهم استفاده می شود.

 روکش حرارتی دو لایه D4TF

این محصولات کاملاً مشابه روکش های D3TF هستند و تنها ضریب جمع شوندگی آن ها متفاوت است. این عدد برای  شیرینک های دو لایه D4TF عدد 4:1 و برای D3FT عدد 2:1 است.

روکش حرارتی دو لایه D3MF (چسب دار ضخیم)

روکش حرارتی چسب دار نوعی شیرینگ دو لایه معمولی هستند با این تفاوت که ضخامت و قطر بیشتری دارند. به همین دلیل در عایق کاری سیم و کابل های حساس تر مناسب هستند.

 روکش حرارتی باس بار (فشار متوسط)

این محصولات خاصیت عایقی بسیار زیادی دارند و از آن ها برای عایق بندی باس بار و شینه های مسی مستقیم یا خم شده که شکل مربعی، مستطیل و دایره دارند، استفاده می شوند. ولتاژ عبوری از تجهیزات ذکر شده بیشتر از 1 کیلو ولت است به همین دلیل باید از روکش های مستحکم استفاده کرد. شیرینگ های حرارتی باس بار در سه مدل مختلف BB10 برای ولتاژهای تا 10 کیلوولت، BB20 ولتاژ 20 کیلوولت و BB36 تا ولتاژ 36 کیلو ولت تولید می شوند. این محصولات از نظر ضخامت، مواد اولیه و افزودنی ها با هم تفاوت دارند.

کاربرد روکش حرارتی وارنیش

 1. عایق کردن اتصالات و شینه های به کار رفته در تابلو برق
 2. کاهش فاصله فاز به فاز و فاز به زمین
 3. تعمیر بخشی از روکش سیم و کابل
 4. مجزا کردن سیم و کابل ها از همدیگر با رنگ های مختلف
 5. عایق کردن سیم و کابل و جلوگیری از تعویض کل سیم کشی
 6.  حفاظت مکانیکی از تجهیزات برقی و روکش حرارتی محافظ کابل
 7. حفاظت در برابر برق گرفتگی
 8. جلوگیری از ورود حشرات، گرد و غبار به داخل تجهیزات

کاربرد روکش حرارتی وارنیش

ساختار وارنیش حرارتی

 • پلی الفین: این محصول مقاومت حرارتی دارد و برای ساخت لوله های جمع شونده بسیار مناسب است. این ماده قیمت بیشتری نسبت به پی وی سی دارد و می تواند در دمای 125-135 درجه سانتی گراد به عملکرد خود ادامه دهد.
 • پلی الفین با روکش چسب: برای این که روکش از روی سیم و کابل تکان نخورد و نلغزد از نوعی چسب در ساختار آن ها استفاده می شود. چسب فضای داخلی را پر می کند و در برابر عوامل خارجی نیز حفاظت بیشتری از خود نشان می دهد.
 • پی وی سی: این ماده قیمت مناسب تری دارد و آستانه دمایی آن کمتر از 105 درجه سانتی گراد است. این ماده را می توان در شفافیت بالا و رنگ های روشن به روکش تبدیل کرد.
 • لازم به ذکر است که از خازن میکا، PTFE ،FEP، الاستومرها و لاستیک سیلیکون نیز در ساختار روکش ها استفاده می شود.

نحوه نصب وارنیش حرارتی

 1. عریض ترین بخش شی باید اندازه گیری شود و روکش مطابق قطر آن انتخاب شود.
 2. سپس لوله را روی سطح شی بکشانید تا کامل آن را بپوشاند.
 3. به کمک قیچی لوله را به اندازه نیاز برش دهید.
 4. به کمک تفنگ حرارتی یا سشوار بخشی که وارنیش دارد را به صورت یکنواخت حرارت دهید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که روکش محکم بسته شود.

نحوه نصب وارنیش حرارتی

نکات مهم هنگام نصب شیرینگ حرارتی

 • سشوار و المان گرمایشی باید در فاصله استاندارد از روکش باشد و حرارت آن کنترل شده باشد.
 • حرارت ایجاد شده باید به صورت کاملاً یکنواخت روی سیم و کابل باشد.
 • شعله نباید مدت طولانی در یک نقطه قرار گرفته شود.
 • به وجود آمدن برجستگی و فرورفتگی در روکش هنگام انجام کار طبیعی است و این مورد با ادامه حرارت دهی برطرف می شود.
 • روکش های گرم را شکل ندهید زیرا مستعد خراب شدن هستند.

بهترین برند شیرینگ حرارتی

امروزه از این روکش ها در صنایع مختلف استفاده می شود. به همین دلیل شرکت های زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روکش حرارتی ریکم

ریکم یک شرکت مشهور در زمینه تولید اتصالات سیم و کابل به خصوص سرکابل، مفصل، روکش حرارتی و دیگر موارد است. تمامی محصولات شرکت ریکم مطابق با استانداردهای روز دنیا به بازار عرضه می شود. روکش های این شرکت نیز از کیفیت نسبتاً بالایی برخوردار هستند.

 • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به روکش Woer و  گالا اشاره کرد.

قیمت روکش حرارتی

قیمت روکش حرارتی سیم به عوامل مختلفی همچون نوع  روکش، ابعاد، جنس بدنه، تحمل دمایی، شرکت سازنده و دیگر موارد بستگی دارد. البته روکش حرارتی متری نیز در بازار به فروش می رسد. پیش از خرید روکش باید حداکثر قطر، محدوده دما، طول و نسبت انقباض وارنیش حرارتی را بررسی کنید.

خرید روکش حرارتی

اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که روکش حرارتی را از کجا تهیه کنیم باید بگوییم که برای خرید روکش حرارتی می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات آن را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت روکش حرارتی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با نمایندگی فروش روکش حرارتی را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند