ثبت فروشگاه

داکت برق

داکت برق کانالی فلزی یا پلاستیکی است که جهت حفاظت از سیم و کابل برق در داخل یک مجموعه مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، داکت ها از آشفتگی و درهم ریختگی کابل ها نیز جلوگیری می کنند. از داکت برق معمولاً در محیط های مسقف استفاده می شود. با توجه به نوع و تعداد کابل هایی که درون داکت قرار می گیرند، می توان از سایزهای مختلف این محصول استفاده کرد.

در بسیاری از مجموعه ها برای ایجاد هماهنگی و زیبایی بیشتر، از داکت های تزئینی نیز استفاده می کنند. انواع سایزهای داکت براساس اندازه عرضی بصورت 1، 1.5، 2، 2.5، 3، 3.5، 4، 5، 6 و 9 تقسیم بندی می شوند. برخی از این داکت ها می توانند در انواع پایه بلند و پایه معمولی به بازار عرضه شوند. تمامی داکت ها در شاخه های 2 متری ساخته می شوند. روکار و توکار بودن برای داکت ها مطرح نیست. زیرا داکت برق روکار مورد استفاده قرار می گیرد.

جهت استعلام قیمت داکت برق با مراجعه به سایت راندنو، می توانید لیست فروشندگان محصول مورد نظر خود و عکس داکت برق را مشاهده نمایید. همچنین اگر به دنبال مرکز فروش داکت برق هستید، می توانید به صورت مستقیم با فروشندگان این محصول در ارتباط باشید و به خرید داکت برق اقدام نمایید.

داکت چیست

داکت برق (Duct) وسیله ای است که استفاده از آن به چند سال گذشته بازمی گردد. در گذشته کابل کشی های شبکه و دیگر قسمت های مجموعه سبب ایجاد جلوه ای نامرتب می شد. علاوه براین، در هم ریختگی این کابل ها، مدیریت و رسیدگی آنها را نیز دشوار می ساخت. به همین دلیل داکت ها با ابعاد گوناگون به بازار عرضه شدند. این داکت ها با گذشت زمان پیشرفت کردند و به داکت های امروزی تبدیل شدند.

درب داکت ها معمولاً به صورت جداگانه به بدنه اصلی متصل می شوند. برای نصب داکت ها علاوه بر خود داکت، به یک سری اتصالات داکت هم نیاز است که این اتصالات با توجه به محیط و مکان استفاده داکت انتخاب و نصب می شوند. این اتصالات شامل زانویی، زاویه های داخلی و خارجی، بست ها و سایر متعلقات می شود.

داکت برق فلزی در واقع نوعی سینی کابل است که اغلب در محیط های خارجی مجموعه ها به کار گرفته می شود.

کاربرد داکت

امروزه از داکت در بسیاری از مجموعه ها استفاده می شود. به عنوان مثال، از این محصول می توان در مراکز آموزشی، مدارس، دانشگاه ها، بانک ها، اداره ها، مراکز تجاری، فروشگاه ها، کافی نت ها، کارخانه ها، واحدهای تولیدی و ... استفاده کرد. این محصولات نصب ساده ای دارند. این محصولات سیم و کابل های یک مجموعه را در خود جای می دهند و از آشفتگی آن ها جلوگیری می کنند.

مزایای استفاده از داکت

استفاده از داکت مزایای بسیار زیادی دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد:

  1. از درهم ریختگی و آشفتگی سیم و کابل جلوگیری می کند.
  2. از سیم و کابل در برابر عوامل محیطی محافظت می کند.
  3. استفاده از داکت مدیریت و بررسی کابل ها را ساده تر می کند.
  4. داکت های برق نصب ساده ای دارند.
  5. این محصولات تنوع زیاد و ابعاد گوناگونی دارند.
  6. انواع مختلف داکت به بازار عرضه می شود که می توانید از تمامی آن ها در مجموعه خود استفاده کنید.

انواع داکت برق و ترانکینگ

در حال حاضر از انواع داکت در تمامی مجموعه ها استفاده می شود. این محصولات در انواع و اقسام گوناگونی به بازار عرضه می شوند. هر یک از این کالاها کاربرد خاصی دارند. از انواع داکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

داکت ساده

این نوع داکت ها از پرکاربردترین انواع داکت ها هستند و از آن ها در ساختمان های تجاری، اداری، تولیدی، مسکونی و ... استفاده می شود. این محصولات ساختار ساده ای دارند و از یک بدنه و درب تشکیل شده اند. جنس اغلب این داکت ها از پلاستیک یا ABS است. از این محصولات می توان به عنوان داکت برق دیواری نیز استفاده کرد.

داکت کف خواب (داکت برق زمینی)

داکت کف خواب در کف زمین نصب می شود، ارتفاع کمی دارد و اغلب به صورت نیم دایره طراحی می شود. طراحی این داکت ها به گونه ای است که در صورت ورود فشار در اثر راه رفتن و قراردادن تجهیزات روی آن، دچار شکستگی نشود. از لحاظ رنگ و طرح، این محصولات بسیار متنوع هستند. به همین دلیل گاهاً به آن ها داکت برق رنگی نیز گفته می شود.

داکت پارتیشن دار

داکت پارتیشن دار یک گزینه مناسب برای مجموعه هایی با تعداد کابل بسیار بالا است زیرا با استفاده از آن می توان کابل ها را از یکدیگر جدا کرد و نظم بهتری به کابل های مجموعه بخشید. داخل این کابل ها، پارتیشن هایی وجود دارد که می توان به واسطه آنها، انواع کابل را از هم جدا کرد. این داکت ها مدیریت کابل ها را بسیار ساده تر می کنند.

داکت شیاردار

نوع دیگری از داکت هایی که امروزه به بازار عرضه شده اند، داکت های شیاردار هستند. از این نوع داکت ها اغلب در تابلو برق های صنعتی فشار قوی و یا فشار ضعیف استفاده می شود.  بر روی بدنه این داکت ها یک سری شیار وجود دارد و درب آن ها قابلیت قفل شدن دارد. این شیارها رطوبت و حرارت اضافی کابل ها را از مسیر داکت برق صنعتی خارج می کنند.

داکت قرنیزی

یکی از پرطرفدارترین انواع داکت، داکت قرنیزی است که امروزه در ابعاد و اقسام گوناگون به بازار عرضه می شود. ترانک و دانک قرنیزی به شکل قرنیزهای چوبی طراحی شده و در پایین دیوارها نصب می شوند. این داکت ها در رنگ های مختلف و طرح های متنوع به بازار عرضه می شوند. 

داکت طرح چوب

این داکت ها همانند داکت های ساده هستند، با این تفاوت که ظاهر آنها همچون قرنیز و نوارهای چوبی است. این داکت ها به دلیل این که ظاهری کلاسیک دارند، در بسیاری از مجموعه ها نصب می شوند زیرا با تمامی دکوراسیون های داخلی هماهنگی دارند.

داکت پشت چسبدار

داکت برق چسبی همانند سایر انواع داکت هستند، با این تفاوت که جهت نصب به پیچ و مهره و دیگر تجهیزات نیاز ندارند و تنها به کمک چسبی که پشت آن ها تعبیه شده است، در جای دلخواه نصب می شوند. این تجهیزات به دلیل این که نصب بسیار ساده ای دارند، مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته اند.

ترانکینگ شبکه

داکت یا ترانک شبکه یک نوع خاص از داکت است که برای حفاظت از کابل های شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. این محصولات اغلب تحت عنوان ترانک شبکه به فروش می رسند. این محصولات از لحاظ جنس و کاربر با داکت ها متفاوت هستند.

تفاوت داکت و ترانک شبکه

ترانک ها یک سری محصولات تخصصی تر از شاخه داکت و ترانکینگ هستند. یکی از مهم ترین مواردی که ترانکینگ را از داکت متمایز می کند، ماژولار بودن و بزرگ تر بودن آن است. ترانکینگ به دلیل این که ابعاد بزرگ تری دارد، در نتیجه فضای بیشتری را نیز فراهم می کند. این فضا سبب می شود که نحوه توزیع و مدیریت کابل ها بهتر باشد. ماژولار بودن ترانک ها این امکان را فراهم می کند که کاربران بتوانند انواع کلید و پریز را داخل ترانکینگ قرار دهند.

انواع سایز داکت برق

این محصولات از نظر طول در شاخه های دو متری به بازار عرضه می شوند. از نظر عرض نیز به صورت 1، 1.5، 2، 2.5، 3، 3.5، 4، 5، 6 و 9 تقسیم بندی می شوند. ضخامت ورق این محصولات به کاربرد شما بستگی دارد و برای اغلب شرکت ها یکسان است. ارتفاع داکت ها به حجم و وزن کابل های داخلی بستگی دارد. اما در ارتفاع 10 میلی متر، 20 میلی متر، 30 میلی متر، 45 میلی متر و 60 میلی متر عرضه می شوند.

برترین برندهای تولیدکننده داکت

امروزه با توجه به نیاز مصرف کنندگان و پیشرفت در زمینه داکت کشی، شرکت های به نام و بزرگ به تولید انواع داکت می پردازند.

قیمت داکت برق

عواملی نظیر اندازه و ابعاد داکت برق، جنس، نوع، درب دار بودن و نبودن آن، درجه حفاظت، رنگ و طراحی و ... بر روی قیمت داکت برق اثرگذار است. به عنوان مثال داکت برق پهن از باریک گران تر است. یک داکت مرغوب از مواد نسوز و PVC ساخته شده است و در استفاده درازمدت شکل ظاهری آن ها تغییر نمی کند و انعطاف خود را از دست نمی دهد. داکت پلاستیکی از پرمصرف ترین داکت ها است اما داکت فلزی نیز امروزه مورد توجه قرار گرفته است.

خرید داکت برق

برای خرید داکت برق می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت داکت برق و برقراری ارتباطی بدون واسطه با مراکز فروش داکت برق را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند