ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

داکت

داکت کانالی فلزی یا پلاستیکی می باشد که جهت حفاظت از سیم ها و کابل های برق مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، داکت ها از آشفتگی و درهم ریختگی کابل ها نیز جلوگیری می کنند. از داکت برق معمولا در محیط های مسقف استفاده می شود. با توجه به نوع و تعداد کابل هایی که درون داکت قرار می گیرند می توان از سایزهای مختلف آن استفاده کرد. در بسیاری از مجموعه ها برای ایجاد هماهنگی و زیبایی بیشتر، از داکت های تزئینی استفاده می کنند. انواع سایزهای داکت که بر اساس اندازه عرضی تقسیم بندی می شوند، عبارت است از: 1، 1.5، 2،2.5 ، 3، 3.5، 4، 5، 6 و 9. برخی از این داکت ها می توانند در انواع پایه بلند و پایه معمولی به بازار عرضه شوند. تمامی داکت ها در شاخه های 2 متری ساخته می شوند.

انواع داکت برق

  1. داکت ساده: این نوع داکت ها از پرکاربردترین نوع داکت ها هستند و از آن ها در ساختمان های تجاری، اداری، تولیدی، مسکونی و ... استفاده می شود.
  2. داکت کف خواب (داکت برق زمینی): داکت کف خواب، در کف زمین نصب شده و ارتفاع کمی دارد و اغلب به صورت نیم دایره طراحی می شود. 
  3. داکت پارتیشن دار: داکت پارتیشن دار یک گزینه مناسب برای مجموعه هایی با تعداد کابل بسیار بالا است زیرا با استفاده از آن می توان کابل ها را از یکدیگر جدا کرده و نظم بهتری به کابل های مجموعه بخشید.
  4. داکت شیاردار: از این نوع داکت ها اغلب در تابلو برق های صنعتی فشار قوی و یا فشار ضعیف استفاده می شود.  بر روی بدنه این داکت ها یک سری شیار وجود دارد و درب آن ها قابلیت قفل شدن دارد. 
  5. داکت قرنیزی: ترانک و دانک قرنیزی به شکل قرنیزهای چوبی طراحی شده و در پایین دیوارها نصب می شوند این داکت ها در رنگ های مختلف و طرح های متنوع به بازار عرضه می شوند. 
  6. داکت شبکه : داکت یا ترانک شبکه یک نوع خاص از داکت می باشد که برای حفاظت از کابل های شبکه از آن استفاده می شود. 

تفاوت داکت و ترانک شبکه

ترانک ها یک سری محصولات تخصصی تر از شاخه داکت و ترانکینگ هستند. یکی از مهم ترین مواردی که ترانکینگ را از داکت متمایز می کند، ماژولار بودن و بزرگ تر بودن آن است. ترانکینگ به دلیل این که ابعاد بزرگتری دارد، در نتیجه فضای بیشتری را نیز فراهم می کند. این فضا سبب می شود که نحوه توزیع و مدیریت کابل ها نیز بهتر باشد. ماژولار بودن ترانک ها این امکان را فراهم می کند که کاربران بتوانند انواع کلید و پریز را داخل ترانکینگ قرار دهند.

قیمت و خرید داکت برق

امروزه با توجه به نیاز مصرف کنندگان و پیشرفت در زمینه داکت کشی، شرکت های به نام و بزرگ به تولید انواع داکت می پردازند. داکت البرز، سبلان، داکت دانوب، تلاش و... از برترین برندهای تولید کنندگان داکت هستند.
 در هنگام خرید داکت باید به نکات بسیاری مانند درب داکت، جنس داکت، اندازه داکت و... توجه کرد. قیمت داکت ، با توجه به جنس، اندازه و برند آن مشخص می شود. یک داکت مرغوب از مواد نسوز و PVC ساخته شده است و در استفاده دراز مدت شکل ظاهری آن ها تغییر نکرده و انعطاف خود را از دست نمی دهد. داکت ها از پوسیدگی و خورده شدن کابل ها جلوگیری می کنند. داکت پلاستیکی از پرمصرف ترین داکت ها است اما داکت فلزی نیز امروزه مورد توجه قرار گرفته است. درب داکت ها معمولا به صورت جداگانه به بدنه اصلی متصل می شوند. برای نصب داکت ها علاوه بر خود داکت به یک سری اتصالات داکت هم نیاز است که این اتصالات با توجه به محیط و مکان استفاده داکت انتخاب شده و نصب می شوند. این اتصالات شامل زانویی، زاویه های داخلی و خارجی، بست ها و سایر متعلقات می شود.
 
سایت راندنو بستر بسیار مناسبی برای خرید انواع داکت است زیرا با مراجعه به آن می توانید لیست قیمت انواع داکت را ببینید و بدون واسطه با فروشندگان، نمایندگی ها و تولید کنندگان آن در ارتباط باشید. 

برند