ثبت فروشگاه

سرکابل

سرکابل برق (Cable Termination) جهت اتصال کابل ها به دیگر اتصالات برق مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع برای ایجاد اتصال میان کابل های قدرت زمینی و شبکه کابل های هوایی و سایر تجهیزات برقی مانند ترانسفورماتور، از سرکابل استفاده می شود. این تجهیزات علاوه بر ایجاد اتصال، میدان الکتریکی اطراف کابل را نیز کنترل کرده و مانع ورود هرگونه رطوبت به داخل کابل می شوند. همین موضوع سبب شده است تا در فرایند کابل کشی متخصصین به خرید سرکابل اقدام کنند.

سرکابل ها باعث کاهش تخلیه بار در محل های اتصال می شوند و فاصله خزشی را نیز افزایش می دهند. جنس عایق سرکابل ها از پلیمر مقاوم است و در برابر اشعه ایکس نیز مقاوم هستند. سرکابل ها با ولتاژهای فشار ضعیف و فشار متوسط مانند 1 کیلوولت، 12 کیلوولت و سرکابل 20 کیلو ولت ارائه می شوند. درواقع یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار برروی قیمت سرکابل ولتاژ آن ها است.

هنگامی که نیروگاه های تولید انرژی و مصرف کننده از هم فاصله می گیرند، میزان ولتاژ تغییر می کند. برای بهبود شرایط انتقال و کاهش تلفات در مسیر انتقال، پست های برق 63/20 کیلوولت احداث می شود. این پست ها آخرین ایستگاه های تغییر ولتاژ برای مصرف کننده هستند. ورودی این پست ها اغلب به صورت هوایی و با هادی های لخت هستند. گاهی هم به صورت زمینی با ولتاژ 63 کیلوولت کابل آن ها کشیده می شود. خروجی نیز اغلب زمینی است. وجود این خطوط زمینی به این معنا است که در کابل کشی از اتصالات کابل همانند کابلشو استفاده شده است.

سرکابل

انواع سرکابل

سرکابل ها بنا به محل نصب و شرایط استفاده به چند دسته تقسیم بندی می شود:

سرکابل حرارتی

این سرکابل ها در دو نوع فشار ضعیف (تا ولتاژ 1 کیلو ولت) و فشار قوی (تا ولتاژ 63 کیلو ولت) ساخته می شوند. در سرکابل های حرارتی، از یک نوع روکش به نام Heat Shrink استفاده شده است. این روکش از پلی اتیلن کراس لینک تهیه می شود و تا ولتاژهایی به اندازه 63 کیلوولت نیز می توان از آن ها استفاده کرد. از سرکابل های حرارتی برای کابل های زره دار و یا بدون زره، کابل های XPLE، کابل های تک هسته، سرب دار و یا بدون سرب و برای نصب داخلی و هوایی استفاده می شود.

این سرکابل ها در هنگام نصب به حرارت نیاز دارند. این سرکابل ها بسیار متنوع هستند و با اغلب کابل های برق سازگاری دارند. یکی از مزیت های این محصولات این است که در برابر مواد شیمیایی و اشعه های ایکس از خود مقاومت نشان می دهند. اغلب این محصولات خاصیت NON-Traking و خود خاموش شونده دارند.

سرکابل حرارتی از بخش های زیر تشکیل شده است:

 • کابلشو: کابلشو جریان الکتریکی بین کابل و سایر تجهیزات برقرار می کند.
 • تیوپ حرارتی عایق: این بخش از کابل در برابر عوامل جوی حفاظت می کند.
 • تیوپ حرارتی استرس کنترل: این بخش وظیفه کاهش استرس الکتریکی و کنترل آن ها را برعهده دارد. 
 •  نوار نیمه هادی: این بخش زرد رنگ، فاصله ها و گپ های هوایی در لبه گرافیت را از بین می برد.
 • چسب ماستیک: برای جلوگیری از ورود آب، رطوبت و گرد و خاک این ماده در بدنه سرکابل قرار گرفته است.
 • بشقابک ها: این بشقابک ها وظیفه افزایش طول فاصله خزشی را برعهده دارد.
 • سه نظام: برای آب بندی بهتر در کابل های سه رشته از این بخش استفاده می شود.

سرکابل حرارتی

سرکابل سرد

در ساخت این نوع سرکابل ها، از روکش پلیمر سیلیکون استفاده می شود. این محصولات پس از تولید بر روی یک نوع فنز پلیمری قرار گرفته و در موقع نصب، بیرون کشیده شدن فنر، سبب جمع شدن روکش روی کابل می شود. این سرکابل در هنگام نصب نیازی به مشعل و یا حرارت ندارد و کلیه قطعات سرکابل (بدنه، بشقابک، روکش استرس کنترل) به صورت همزمان نصب می شود. به دلیل یکپارچه بودن قطعات، امکان نصب اشتباه برای آن ها کمتر وجود دارد. سرکابل های Cold Shrink، تاریخ مصرف محدود ندارند.

سرکابل پلاگین

از این نوع سرکابل ها، جهت اتصال میان پست های کمپکت و تابلوها استفاده می شود. این سرکابل ها به گونه ای طراحی شده اند که بازه وسیعی از سایزهای کابل را در برمی گیرند. سرکابل های پلاگاین، در انواع 250 آمپر، 630 آمپر و گاهی 400 آمپر نیز عرضه می شوند. سرکابل های پلاگین، به دو شکل سرکابل مستقیم و یا سرکابل چپوقی (زانویی) ارائه می شوند. پیش از شروع سرکابل زدن باید نوع سرکابل مورد نیاز را مشخص کرد.

سرکابل فشار قوی (Slip on)

برای اتصال کابل های قدرت به سایر ادوات شبکه از این محصولات استفاده می شود. این محصولات از 72.5 کیلوولت تا 400 کیلوولت را پوشش می دهند. به دلیل این که در ساختار این سرکابل ها از بشقابک های سیلیکونی استفاده شده است، برای نصب های هوایی یک گزینه مناسب هستند. علاوه بر این، لایه استرس کنترل آن ها و همچنین پوشش نهایی این دسته از سرکایل ها کاملا یک تکه است.

 سرکابل connex

از این مدل سرکابل ها برای نصب به GIS و ترمینال ترانسفورماتور قدرت تا سطح ولتاژ 245 کیلوولت استفاده می شود.

انواع سرکابل

نکات مهم در خرید سرکابل

 1. کاربرد سرکابل (سرکابل هوایی و سرکابل داخلی)
 2. سایز کابل که باید با سایز سرکابل متناسب باشد
 3. آرموردار بودن و یا بدون آرمور کابل
 4. نوع شیلد (وایری و یا نواری بودن)
 5. جنس کابلشوی موجود در سرکابل
 6. محدوده ولتاژ سرکابل
 7. نوع عایق کابل

نکات مهم در خرید سرکابل

برترین برندهای سرکابل

امروزه در بسیاری از پست های فشار قوی و فشار ضعیف این محصولات به کار گرفته می شود. شرکت های زیادی به تولید و ساخت آن ها می پردازند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرکابل ریکم

سرکابل های این شرکت تنوع بسیار زیادی دارند و در ولتاژهای مختلف به بازار عرضه می شوند. این محصولات با تمامی کابل ها با هرهادی سازگار هستند. ریکم یک شرکت مشهور در این زمینه است و تمامی محصولات آن مطابق با استانداردهای روز دنیا به بازار عرضه می شود.

 • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به سرکابل چسب کار، ریسان، گالا و دیگر موارد اشاره کرد.

قیمت سرکابل

عوامل بسیاری بر روی قیمت این محصولات اثر گذار است به عنوان مثال نوع کاربرد، سایز، جنس عایق و برند نقش بسیار مهمی در تعیین قیمت سرکابل دارند. برای مشاهده قیمت می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

خرید سرکابل

برای خرید سرکابل می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات کابل برق را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت سرکابل و برقراری ارتباطی بدون واسطه با نمایندگی سرکابل و مفصل بندی را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

ولتاژ


برند


نوع کاربرد