ثبت فروشگاه

ابزار اندازه گیری چیست و به چند دسته تقسیم می‌شوند؟ به مجموعه تجهیزاتی که برای اندازه‌ گیری کمیت‌های فیزیکی استفاده می‌شوند، ابزارآلات اندازه گیری گفته می‌شود. اندازه گیری فرآیندی است که به منظور به دست آوردن و مقایسه مقادیر فیزیکی‌اشیاء کاربرد دارند. به عبارت دیگر، دانش تعیین کردن وزن و اندازه گیری با مشخصه مترولوژی (Metrology) است. انواع اندازه گیری براساس مشخص کردن کمیت‌های فیزیکی مانند طول و عرض، عمق، سطح، قطر و زاویه از یکدیگر متمایز می‌شوند.

همچنین این مجموعه تجهیزات براساس میزان کمیت، در انواع مختلفی تولید می‌شوند. لازم به ذکر است هدف اندازه گیری، دقت و خطای اندازه گیری نیز از دیگر مواردی هستند که انواع تجهیزات اندازه گیری را از یکدیگر متمایز می‌کنند. برای تهیه مناسب‌ترین وسیله اندازه گیری باید به محل استفاده و مقیاس کلی آن توجه شود. همان‌طور که می‌دانید، امروزه کاربرد اندازه گیری در زندگی روزمره اهمیت ویژه‌ای دارد.

دستگاه‌ها و ابزارآلات اندازه گیری از دو کمیت عددی برخوردار هستند. این تجهیزات کمترین و بیشترین میزان قابل اندازه گیری را نشان می‌دهند. توجه نمایید اعشار بعد از عدد اندازه گیری، نشان‌دهنده دقت یک ابزار است. در ادامه به بررسی انواع وسایل اندازه گیری و کاربرد هر یک از آن‌ها پرداخته شده است:

 • متر (ابزار اندازه گیری طول): این ابزار مشخص کردن مقیاس طول را به صورت مستقیم انجام می‌دهد. انواع متر براساس نوع کاربری به چند دسته تقسیم می‌شوند. متر مهندسی و متر نواری از رایج‌ترین انواع این ابزار به شمار می‌آیند.
 • تراز (ابزار اندازه گیری سطح): تراز برای تعیین کردن افقی و عمودی بودن سطوح استفاده می‌شود. استفاده از این ابزار پرکاربرد در صنایع ساختمان‌سازی و فعالیت‌های عمرانی کاربرد دارد. تراز‌ها در دو نوع دستی و لیزری در بازار موجود هستند.
 • مانومتر یا فشارسنج: این ابزار میزان فشار گاز حبس شده در لوله‌ها را اندازه گیری می‌کند. مانومتر‌ها نیز براساس نوع ساختار در چند نوع مختلف تولید می‌شوند.
 • کولیس (ابزار اندازه گیری عمق و قطر): از این ابزار برای اندازه‌گیری عمق، قطر داخلی و خارجی، طول داخلی و خارجی اجسام استفاده می‌شود. استفاده از کولیس در صنایع پزشکی، مهندسی و صنایع مشابه رایج است.
 • گونیا نجاری: این وسیله یکی از انواع ابزار اندازه گیری نجاری است. از این ابزار برای اندازه گیری زوایای قطعات چوبی استتفاده می‌شود.
 • میکرومتر: بازه اندازه‌گیری این وسیله محدود است. همچنین به صورت پلکانی و با حداکثر بازه 75 میلی‌متر تولید می‌شوند.
 • رگلاتور: رگلاتور نوعی شیر فشارشکن است که برای تنظیم و کنترل گاز‌ها استفاده می‌شود. این وسیله تثبیت‌‌کننده فشار خروجی گاز از خط لوله‌ها است.
 • ساعت‌ اندیکاتور: از این ابزار برای اندازه گیری تاب و انحنای قطعات مختلف استفاده می‌شود. تشخیص میزان لنگی یک محور، کالیبره کردن مکانیزه‌ها و اندازه گیری ناهمواری‌های سطوح از کاربردهای این ابزار هستند.
 • زاویه سنج (ابزار اندازه گیری زاویه): این وسیله برای اندازه گیری زوایای مختلف به کار می‌رود. به عنوان مثال از این ابزار برای تعیین زاویه برش در فارسی‌بر کردن پروفیل‌ها استفاده می‌شود.

از دیگر انواع تجهیزات اندازه گیری می‌توان به خطکش و گونیا، دماسنج یا ترمومتر (ابزار اندازه گیری دما)، مولتی فانکشن، دبی سنج (ابزار اندازه گیری حجم مایعات)، ابزار اندازه گیری ضخامت و ابزار اندازه گیری جرم نیز اشاره کرد.

قیمت ابزار اندازه گیری

قیمت وسایل اندازه گیری به عواملی مانند کیفیت ساخت، دقت و حساسیت ابزار، عملکرد کالا، کاربرد محصول و شرکت تولیدکننده بستگی دارد.

خرید ابزار اندازه گیری از راندنو

پیش از خرید ابزارآلات اندازه گیری بهتر است به نکات زیر توجه شود:

 • نوع محصول: در ابتدا براساس مقیاس مورد نیاز بهتر است ابزار مناسبی را انتخاب کنید. باید درنظر بگیرید که برای مشخص کردن چه کمیتی به ابزار نیاز دارید.
 • دامنه اندازه‌ گیری: حداکثر دامنه اندازه گیری ابزار مورد نظر، اهمیت ویژه‌ای در تهیه محصول دارد.
 • دقت اندازه گیری: میزان دقت اندازه گیری کالای مورد نظر، اهمیت زیادی در تعیین کمیت تجهیزات دارد.
 • جنس بدنه و کیفت ساخت: توجه به جنس بدنه و کیفیت محصول، تأثیر زیادی بر انتخاب شما دارد. ابزارآلات باکیفیت، برای استفاده در مدت زمان طولانی مناسب هستند و به مرور از بین نمی‌روند.
 • فروشگاه و شرکت تولیدکننده: سعی بر این داشته باشید ابزار مورد نیاز را از فروشگاه‌ها و برندهای معتبر خریداری نمایید. ابزارآلات برندهای شناخته شده از گارانتی و خدمات پس از فروش برخوردار هستند.

برخورداری از ویژگی‌های جانبی مانند تقسیم‌بندی در اندازه گیری از دیگر موارد حائز اهمیت در خرید وسایل اندازه گیری به شمار می‌آید.

برای خرید ابزارآلات اندازه گیری دقیق می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و به صورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت ابزار اندازه گیری تراشکاری، نجاری و غیره و همچنین برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند