ثبت فروشگاه

ابزار اندازه گیری

ابزار اندازه گیری مجموعه تجهیزاتی هستند که جهت اندازه گیری کمیت های فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرند. استتفاده از ابزارآلات اندازه گیری در صنایع مختلف از کاربردهای به سزایی برخوردار است. این ابزارها می توانند مقدار یک کمیت را نشان دهند. جهت اطلاع از قیمت ابزارآلات اندازه گیری با مراجعه به سایت راندنو می توانید لیست فروشندگان این تجهیزات را مشاهده نمایید. راندنو امکان خرید ابزارآلات اندازه گیری را بدون هیچگونه واسطه ای برای خریدارن فراهم نموده است.

ابزار اندازه گیری نجاری از پر طرفدارترین این ابزارها هستند. این ابزارها براساس هدف اندازه گیری، دقت و خطای اندازه گیری به چند دسته تقسیم می شوند. یکی از ویژگی ابزار اندازه گیری دقت اندازه ‌گیری است. دقت اندازه گیری کوچکترین مقداری است که ابزارآلات اندازه گیری می‌ توانند اندازه گیری کنند. ابزارها و دستگاه ها از دو کمیت عددی برخوردار هستند که کمترین و بیشترین مقدار قابل اندازه گیری را نشان می دهند. لازم به ذکر است اعشار بعد از عدد اندازه گیری نشان دهنده دقت یک ابزار است.

ابزار اندازه گیری

ابزار اندازه گیری چیست

همانطور که در ابتدا گفته شد، ابزارآلات اندازه گیری از مؤلفه های عملکردی برخوردار هستند. احتمالاً برای شما هم این سؤال پیش آمده است که اندازه گیری چیست و چه کمکی به ما میکند و انواع آن کدامند؟ اندازه گیری فرآیندی است که به منظور به دست آوردن و مقایسه مقادیر فیزیکی اشیاء شناخته شده است. به بیان ساده تر می توان گفت اندازه گیری دانش تعیین کردن وزن و اندازه گیری با مشخصه مترولوژی (Metrology) است. ابزارهای اندازه گیری تنوع زیادی دارند که با توجه به نوع کاربرد و محل استفاده می توان هر یک را انتخاب کرد.

یک وسیله اندازه گیری برای تشخیص جسم مورد نظر باید ابعاد و فرکانس شیء را اندازه گیری کند. توجه داشته باشید اگر جسم مورد نظر مانند جریان آب خود فعال باشد، امکان تأمین سیگنال را دارد. در مقابل اگر منفعل باشد، سیگنال را با تعامل یا یک سیگنال حامل، تحریک می کند.

پارامترهای قابل اندازه گیری

براساس سیستم اندازه گیری استاندارد (SI) 7 واحد اصلی باتوجه به یکاهای خاص وجود دارند. در ادامه به معرفی این مشخصه های اندازه گیری می پردازیم.

 • طول (m): واحد اندازه گیری آن متر است.
 • زمان (s): واحد اندازه گیری آن ثانیه است.
 • جرم (kg): این مشخصه واحد اندازه گیری کیلوگرم است.
 • جریان الکتریکی (A): واحد اندازه گیری آن آمپر است.
 • دما (k): واحد اندازه گیری آن کلوین است.
 • مقدار ماده (mol): واحد اندازه گیری آن مول است.
 • شدت روشنایی (cd): واحد اندازه گیری آن کاندلا است.

البته واحدهای فرعی دیگری وجود دارند که از زیر شاخه های این واحدهای اصلی محسوب می شوند. به عنوان مثال فشار، حجم، گشتاور، جریان، نیرو و چگالی از کمیت های فرعی واحد اصلی جرم هستند.

انواع ابزار اندازه گیری براساس نوع پارامتر

انواع لوازم اندازه گیری باتوجه به پارامترهای نام برده در دسته های مختلفی تقسیم بندی می شوند. در این بخش شما را با وسایل اندازه گیری دقیق براساس پارامترهای اصلی آشنا می نماییم.

ابزار اندازه گیری طول

همانطور که گفته شد، طول کمیتی است که با مشخصه متر اندازه گیری می شود. با استفاده از وسیله اندازه گیری طول به نام متر می توان طول اجسام را اندازه گیری نمود. لازم به ذکر است برای تعیین مقیاس های کوچکتر، با استفاده از ابزار های اندازه گیری دقیق مانند کولیس، ریزسنج و موارد مشابه می توان میزان اندازه جسم مورد نظر را انجام داد.

اندازه گیری زمان

یکی از رایج ترین وسایل اندازه گیری زمان، ساعت است. همه افراد برای مشخص کردن زمان از ساعت استفاده می کنند. ساعت ها نیز با انواع مختلف دیجیتال و آنالوگ در بازار موجود هستند. یکی از کاربردی ترین انواع این ابزار، کرنومتر است که معمولاً در تلفن های همراه استفاده می شود.

اندازه گیری مقدار ماده

اندازه گیری یک ماده برحسب مول انجام می شود. برای انجام این فرآیند باید جرم آن را بر جرم مولار آن تقسیم نمایید. توجه داشته باشید اگر ماده ای بیش از یک اتم داشته باشد، باید وزن اتمی اتم های منفرد آن را با یکدیگر جمع نمایید.

اندازه گیری جرم

با ابزار اندازه گیری حجم یا جرم به خوبی آشنا هستید. ترازو یکی از رایج ترین تجهیزاتی است که در انواع مختلفی به بازار ارائه شده است. لازم است بدانید تمامی این ابزارآلات در طول تاریخ تغییرات و پیشرفت هایی داشته اند تا بهترین کاربرد را داشته باشند.

اندازه گیری جریان الکتریکی

توسط وسیله ای مانند آمپرسنج می توان میزان جریان وسایل الکتریکی را برآرود کرد. این ابزار تعداد بارهای الکتریکی عبوری یک وسیله را در واحد زمان اندازه گیری می کند.

ابزار اندازه گیری دما

ترمومتر یا دماسنج از ابزارآلاتی هستند که که جهت اندازه گیری دما مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از انواع گوناگون این تجهیزات می توان دمای هوا، اجسام و بدن انسان را اندازه گیری نمود.

اندازه گیری شدت روشنایی

وسیله به نام فوتومتر وجود دارد که نور مرئی را اندازه گیری می کند. این وسیله همانطور که از نامش مشخص است، جهت اندازه گیری میزان روشنایی استفاده می شود.

انواع ابزار اندازه گیری براساس نوع کاربرد

ابزارهای اندازه گیری انواع مختلفی دارند که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

متر (ابزار اندازه گیری طول)

متر از رایج ترین و پرمصرف ترین تجهیزات برای اندازه گیری کمیت طول است. این وسیله به صورت مستقیم اندازه گیری را انجام می دهد. مترها می توانند از نوع نواری و یا متر لیزری باشند. متر لیزری با استفاده از نور متصاعد شده از دستگاه، می تواند اندازه گیری را انجام دهد. استفاده از متر دستی یا نواری در منازل، کارگاه های نجاری، آهنگری و بسیتاری دیگر از محیط ها استفاده می شود. لازم به ذکر است این ابزار ساده در بازه های 2، 3، 5 متری و بیشتر در بازار موجود هستند.

ابزار اندازه گیری طول

تراز (ابزار اندازه گیری سطح)

یکی از ابزارهای پرکاربرد در ساختمان سازی و فعالیت های عمرانی است که از آن برای تراز کردن سطح استفاده می شود. تراز در دو نوع دستی و لیزری وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می  پردازیم:

 • تراز لیزری: یکی از محبوب ترین انواع این ابزار است که جخههت عمخود کردن سطوح مختلف کاربرد دارد.
 • تراز دستی: با استفاده از این وسیله می توان افقی بودن راستا و صاف بودن سطوح مختلف را بررسی کرد. استفاده از این ابزار در صنایع نجاری، سنگ تراشی و مواردی از این قبیل کاربرد دارد.

مانومتر یا فشار سنج

این ابزار میزان فشار گاز حبس شده در لوله ها را اندازه گیری می کند. مانومترها نیز براساس نوع ساختار در چند نوع مختلف تولید و عرضه می شوند.

مانومتر

دماسنج یا ترمومتر (ابزار اندازه گیری دما)

از این دستگاه برای اندازه گیری دمای محیط و یا دمای بدن استفاده می شود که به صورت دیجیتالی و معمولی وجود دارند.

دماسنج یا ترمومتر

مولتی فانکشن

مولتی فانکشن ها از دیگر تجهیزات ابزار دقیقی هستند که به منظور محاسبه چندین پارامتر مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از این ابزار می توان میزان رطوبت، جریان، دما، نور، سرعت و دیگر کمیت ها را محاسبه نمود. استفاده از این ابزار به دلیل چند کاره بودن، بسیار محبوب واقع شده است.

دبی سنج ( ابزار اندازه گیری حجم مایعات)

برای اندازه گیری حجم مایعات در حال حرکت از دبی سنج استفاده می شود.

ابزار اندازه گیری ضخامت

با استفاده از ضخامت سنج می توان خوردگی، زنگ زدگی و دیگر آسیب های احتمالی به قطعه کار را کاهش داد. زیرا در برخی از شرایط طبق ضخامت قطعه کار ممکن است این خطرات جسم مورد نظر را تهدید کنند.

کولیس (ابزار اندازه گیری عمق و قطر)

کولیس یکی از انواع ابزارآلات اندازه گیری دقیق است. از این ابزار برای اندازه گیری عمق، قطر داخلی و خارجی، طول داخلی و خارجی استفاده می شود. استفاده از کولیس در صنایع پزشکی، مهندسی و دیگر صنعت ها بسیار رایج است. کولیس ورنیه، ساده و کولیس دیجیتال از انواع این محصول هستند که باتوجه به نوع خواندن از یکدیگر متمایز می شوند. لازم به ذکر است به طور معمول کولیس ها از دقت 0.01 برخوردار هستند.

کولیس

میکرومتر

میکرومتر از دیگر انواع تجهیزات اندازه گیری است. از این ابزار در شرایطی استفاده می شود که کولیس جوابگو نباشد. لازم به ذکر است که بازه اندازه گیری این وسیله محدود است. همچنین یه طورت پلکانی و با بازه هایی 25 میلی متری تولید می شوند. دقت اندازه گیری این ابزار در بازه های 50 تا 75 میلی متر وجود دارد. لازم به ذکر است برخی از انواع این ابزار دقیق از دقت 0.001 میلی متر برخوردار هستند. این ابزار در دو نوع ساده و دیچیتال عرضه می شود.

رگلاتور

رگلاتور نوعی شیر فشارشکن است که جهت تنظیم و کنترل گازها مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی این وسیله تثبیت کننده فشار خروجی گاز از خط لوله ها است.

مولتی متر

وسیله ای برای اندازه گیری کمیت های الکتریکی مانند شدت جریان، ولتاژ، مقاومت، فرکانس و ظرفیت خازن است.

ترازو (ابزار اندازه گیری وزن)

وظیفه اصلی این وسیله اندازه گیری دقیق وزن اجسام است که انواع مختلفی دارد. 

ساعت اندیکاتور

از این ابزار برای اندازه گیری تاب و انحنای قطعات مختلف استفاده می شود. این محصول دقت بالایی در اندازه گیری قطعات بیضی شکل دارد. ظاهر این ابزار شبیه به ساعت های عقربه ای است. از این وسیله برای تشخیص میزان لنگی یک محور، کالیبره کردن مکانیزه ها، اندازه گیری ناهمواری سطوح و موارد مشابه استفاده می شود. این ابزار براساس نوع صفحه نمایشگر در دو نوع دیجیتال و عقربه ای به بازار ارائه شده اند.

زاویه سنج (ابزار اندازه گیری زاویه)

زاویه سنج همانطور که از نامش مشخص است، ابزاری برای اندازه گیری زوایای مختلف است. به عنوان مثال از این ابزار جهت تعیین زاویه برش در فارسی بر کردن پروفیل ها استفاده می شود. زاویه سنج ها در دو نوع ساده و دیجیتال در بازار موجود هستند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم:

 • زاویه سنج ساده: این نوع وسیله اندازه گیری زاویه از یک نقاله و یک خط کش که به یکدیگر متصل هستند ساخته شده است. با قرار دادن جسم مورد نظر میان این دو قطعه، زاویه نهایی بر روی نقاله مشاهده می شود.
 • زاویه سنج دیجیتال: در نوع دیجیتال این ابزار، دو خط‌ کش از طریق یک مفصل به یکدیگر متصل شده اند. همچنین به کمک یک نمایشگر دیجیتال، زاویه میان این دو خط کش قابل مشاهده است.

خط کش و گونیا 

خط کش و گونیا یکی از مهم ترین ابزاراندازه گیری هستند. از این تجهیزات برای اندازه گیری طول، پیدا کردن زاویه و مواردی از این قبیل استفاده می شود. این وسایل کاربرد زیادی در صنایع مختلف به خصوص نجاری، معماری و نقشه کشی دارند. علاوه بر اندازه گیری، از این ابزارآلات برای خط کشی نیز استفاده می شود. گونیا و خطکش باتوجه به کاربردهایی که دارند، در انواع مختلفی تولید و به بازار ارائه شده اند.

انواع روش های اندازه گیری 

برای اندازه گیری کمیت ها دو روش زیر وجود دارد:

ابزار اندازه گیری مستقیم

در این روش از ابزار مخصوص اندازه گیری همان کمیت مورد نظر استفاده می شود. وسیله مورد نظر به وسیله اندازه گیری کمیت موردنظر وصل می شود و عددی که دستگاه نمایش می دهد بعنوان نتیجه اندازه گیری درنظر گرفته می شود. برای مثال برای اندازه گیری مقدار ولتاژ که از ولت متر استفاده می شود باید عددی را که ولت متر نشان می دهد را به عنوان نتیجه اندازه گیری در نظر گرفته شود.

ابزار اندازه گیری غیر مستقیم

ممکن است ابزار مخصوصی برای اندازه گیری پارامتری وجود نداشته باشد؛ بنابراین باید از دستگاه اندازه گیری کمیت های دیگر استفاده شود و به کمک تبدیل مقیاس ها و تبدیل کمیت ها، اندازه کمیت مورد نظر بدست آید.

انواع روش های اندازه گیری 

عوامل مؤثر در دقت اندازه گیری

همانطور که گفته شد، انواع ابزار ابزارهای اندازه گیری در تحقیق از دقت بالایی برخوردار هستند. در این بخش به عوامل مؤثر بر افزایش دقت اندازه گیری با استفاده از این تجهیزات می پردازیم.

 • مهارت فرد
 • ساختار اندازه گیری
 • مقدار رزولوشن یا تفکیک پذیری ابزار
 • تجهیزات مورد نیاز برای اندازه گیری
 • مقدار تفکیک پذیری چشمی

عوامل مؤثر در دقت اندازه گیری 

نکات مهم در خرید ابزار اندازه گیری

هنگام تهیه هر یک از انواع این تجهیزات اندازه گیری باید به نکات خخاصی توجه داشته باشید. در این بخش شما را با نکاتی که در راهنمای خرید تجهیزات اندازه گیری باید به آنها توجه داشته باشید، آشنا می نماییم.

 1. نوع
 2. کاربرد
 3. دامنه اندازه گیری
 4. جنس بدنه
 5. دقت اندازه گیری
 6. ویژگی ها
 7. وزن
 8. ابعاد
 9. رزولوشن
 10. تقسیم بندی اندازه
 11. برند یا شرکت تولیدکننده
 12. ضمانت تعویض

برترین برندهای ابزار اندازه گیری

برندهای متعددی به تولید انواع ابزارهای اندازه گیری پرداخته اند. در این بخش به معرفی برترین و محبوب ترین آنها می پردازیم.

تراز لیزری دیوالت

این برند آلمانی به تولید محصولات با کیفیتی می پردازد که یکی از محصولات آن، تراز لیزری است. تراز لیزری دیوالت از دقت بالای 0.3 میلی متر برخوردار است، دارای دو محور تراز و خط افقی و عمودی است. همچنین این لیزر، مصرف کم با طول عمر بالایی دارد و مجهز به لیزر کلاس 2 با نور قرمز است.

ابزار اندازه گیری اینسایز

اینسایز یکی از برترین برندهاو تأمین کنندگان اختصاصی محصولات اندازه گیری است. این شرکت در سال 1995 تأسیس شد و هم اکنون در حال راه اندازی شبکه توزیع به صورت جهانی است. لازم به ذکر است دفتر مرکزی این برند در کشور چین واقع شده است. همچنین از شعبه هایی در ایالات متحده، اسپانیا، هند و برزیل برخوردار است. در حال حاضر این شرکت صنعتی محبوب در بیش از 75 کشور جهان توزیع کننده دارد. ابزارهای اندازه گیری این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

نکته ای که قابل بیان است تفکیک کیفیت ابزارآلات این شرکت است. محصولاتی که کیفیت استاندارد دارند در کشورهای چین و تایوان و ابزارآلاتی که از کیفیت های عالی برخوردار هستند در کشورهای ایتالیا و آلمان تولید می شوند. همچنین این کمپانی قه ارائه انواع ابزار اندازه گیری کولیس، عمق سنج، گونیا، تراز، ارتفاع سنج، اندیکاتور، نیروسنج، مقیاس سنج و موارد دیگر می پردازد.

ابزار اندازه گیری بهروز

بهروز از برترین تولیدکنندگان انواع ابزار دقیق و تجهیزات اندازه گیری در ایران است. محصولات این شرکت بازرگانی بین المللی از کیفیت مطلوبی برخوردار هستند که با ارئه ملزومات اندازه گیری، سعی بر خدمت رسانی به جامعه علمی و صنعتی کشور دارد. این شرکت از سال 1380 فعالیت خود را آغاز نمود و با تلاش کارشناسان توانسته است جایگاه ویژه ای از بازار محصولات اندازه گیری را به خود اختصاص دهد.

از دیگر برندهای برتر ابزار اندازه گیری می توان به آیرون واستر، توسن، اینکو، مکس، اسیست، جی سی بی، رونیکس، کی کی مون و... اشاره کرد.

قیمت ابزار اندازه گیری

قیمت وسایل اندازه گیری به عواملی مانند کیفیت ساخت، دقت و حساسیت ابزار، کاربرد، برند تولیدکننده و مواردی از این قبیل بستگی دارد. سایت راندنو برای خریداران امکان مقایسه قیمت و مشخصات فنی را نیز فراهم کرده است. همچنین در صورت اینکه کالای مورد نظر شما در سایت موجود نباشد، می توانید با ثبت استعلام از برترین فروشگاه ها به صورت رایگان پیش فاکتور بگیرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

خرید ابزار اندازه گیری

برای خرید تجهیزات اندازه گیری می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت ابزارآلات اندازه گیری و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند