ثبت فروشگاه

میکرومتر

میکرومتر یا ریزسنج یکی از تجهیزاتی است که برای سنجش داخلی، خارجی، ارتفاع، ضخامت ورق ها، قطر سیم ها و میله ها، چرخ دنده ها، قطر پیچ ها، مهره ها، تیغه فرزها، مته ها و... به کار می رود. میکرومترها مانند کولیس هستند و به دوسته، میکرومترهای اینچی و میکرومترهای میلی متری تقسیم می شوند. این کالاها قابلیت های زیادی دارد و می توان از در نجاری، آزمایشگاه و مشاغل دیگر استفاده کرد. 

اجزای میکرومتر 

 • بدنه: قسمت اصلی میکرومتر را تشکیل می دهد که سایر اجزای میکرومتر مثل فک متحرک و ثابت، اهرم قفل کن، استوانه و... بر روی آن سوار می شود. 
 • فک ثابت: این قسمت به بدنه متصل است وهم راستای فک متحرک قرار دارد و قطعه برای اندازه گیری بین این دو فک قرار می گیرد. 
 • فک متحرک: این فک که در راستای فک ثابت قرار دارد. این فک یک میله بسیار دقیق است که به پیچ داخل میکرومتر متصل شده است. در صورتی که ورنیه را بچرخانید می توانید این فک را به عقب و جلو حرکت دهید. 
 • ورنیه: این قسمت یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده ریزسنج است که امکان دسترسی کاربر به عدد اعشاری را فراهم می کند. تعداد تقسیم بندی روی ورنیه دقت دستگاه را نشان می دهد. 
 • استوانه مدرج: در واقع خطکش میکرومتر است که عدد اصلی اندازه گیری از روی آن خوانده می شود. 
 • قفل کن: این اهرم به منظور قفل کردن فک متحرک استفاده می شود تا به بتوان عدد اندازه گیری را ثبت کرد. 
 • پیچ جغجغه ای: این پیچ باعث می شود تا بعد از تماس فک ها توسط جسم، دیگر نیروی و فشاری از سمت فک به جسم وارد نشود تا از فشرده شدن جسم جلوگیری شود. عموماً این پیچ در انتهای ریزسنج قرار دارد. 

مزایای استفاده از میکرومتر

 • افزایش سرعت اندازه گیری 
 • دقت بالا در اندازه گیری 
 • کاهش استهلاک میکرومترها به دلیل کوتاه شدن میله پیچ

درجه بندی میکرومتر

میکرومترها بر اساس مقدار گام پیچ و مهره آن ها درجه بندی می شوند. بنابراین مبنای دقت میکرومترها مقدار گام پیچ و مهره آن ها است. مقدار گام در میکرومترهای میلیمتری معمولا 0.5 و 1 میلی متر است و در میکرومترهای اینچی 0.025 و 1.40 اینچ است. با استفاده از رابطه (R=a/n) می توان دقت میکرومتر را بدست آورد. 

 • R دقت میکرومتر است.
 • A مقدار گام پیچ و مهره میکرومتر بر حسب میلی متر یا اینچ است.
 • N  تعداد فاصله های روی استوانه محرک میکرومتر است. 

انواع میکرومتر بر اساس نوع نمایش 

میکرومتر ها براساس نوع نمایش و خواندن اعداد به دو دسته ورنیه ای و دیجیتالی تقسیم می شوند. 

میکرومتر دیجیتال 

خواندن این میکرومترها بسیار راحت تر از خواندن نوع ورنیه این محصول است. این مدل مجهز به صفحه نمایش دیجیتالی بوده و اندازه قطعه را به صورت عدد دیجیتالی نمایش می دهد.

میکرومتر ورنیه

خواندن این نوع میکرومتر نیاز به مهارت برای ترکیب و خواندن اعداد روی استوانه دارد. که باید ابتدا عدد ثابت را از روی خطکش خواند و سپس به کمک روش های موجود عدد اعشاری آن را متناسب با دقت دستگاه محاسبه کرد. 

انواع میکرومتر بر اساس سنجش

میکرومتر ها بر اساس نوع سنجش به دو نوع میکرومتر داخل سنج و خارج سنج تقسیم می شوند. میکرومتر خارج سنج برای اندازه گیری قطر خارجی، ضخامت، طول و ارتفاع یک قطعه به کار می رود. میکرومتر داخل سنج برای سنجش قطر داخلی یک رینگ، مهره و یا اندازه گیری فاصله دو دیوار به کار می رود.

میکرومتر خارجی دیجیتالی

این نوع میکرومتر برای سنجش و اندازه گیری قطرهای خارجی مناسب است. روش کار با این میکرومتر و خواندن عدد در آن بسیار آسان است زیرا اندازه و عدد روی نمایشگر دیجیتالی آن درج می شود. در این میکرومتر دیگر بخش مخروط متحرک وجود ندارد. گستره اندازه گیری این مدل مانند نمونه ورنیه ای در بازه های 25 میلی متری افزایش پیدا می کند. 

میکرومتر خارجی عقربه ای

این مدل میکرومتر نیز برای خواندن عدد، مانند نوع ورنیه ای از عقربه استفاده می کند. این میکرومترها در گستره بالای 100 میلی متر به صورت پین اتصالی ارائه می شوند. 

میکرومتر داخلی دیجیتالی

میکرومتر داخل سنج هم مانند سایر میکرومترها انواعی دارد، ورنیه ای و دیجیتالی. نوع دیجیتالی این محصول دارای یک LCD برای خواندن عدد است. این میکرومتر هم مانند دیگر میکرومتر ها 25 میلی متر 25 میلی متر افزایش می یابد. 

میکرومتر داخلی ورنیه ای 

برای سنجش قطر داخلی وسایل استفاده می شود. این میکرومتر معمولی است و باید با استفاده از روش های مختلف به صورت دستی مقدار آن را اندازه گیری و محاسبه کرد. 

روش کار با میکرومتر 

ابتدا باید از سالم بودن میکرومتر اطمینان حاصل کنید. سپس قطعه مورد نظر را میان دو فک قرار دهید و پیچ غلاف فک ها را با هم نزدیک کنید. سپس می توانید عدد صحیح را از روی خط کش مدرج و قسمت اعشاری که روی غلاف وجود دارد بخوانید. البته اگر میکرومتر شما دیجیتالی باشد عدد روی صفحه نمایشگر برای شما نمایان خواهد شد.

انواع میکرومتر

میکرومتر شیار سنج

این میکرومترها برای اندازه گیری پهنا و یا ضخامت شیار مورد استفاده قرار می گیرند. شکل ظاهری آنها کاملا با میکرومترهای خارج سنج متفاوت هستند. شکل این میکرومترها به گونه ای طراحی شده که به راحتی قابلیت ورود به داخل سوراخ و شیار سیلندر را داشته باشند. به کمک این میکرومترها شما می توانید فاصله میان دو شیار، پهنای آن، فاصله دیواره اول یک شیار تا انتهای شیار آخر و... را اندازه گیری کنید.

میکرومتر دوقلو(حدی)

میکرومترهای حدی یکی از انواع میکرومترهای خارج سنج به شمار می روند و شباهت زیادی با میکرومترهای خارج سنج ورنیه دارند. این میکرومترها از دو فک ثابت و متحرک، دو هد میکرومتر، دو استوانه مدرج و دو هرزگرد تشکیل شده اند. 

میکرومتر چرخ دنده

این نوع میکرومتر بسیار رایج و پر مصرف است. این میکرومترها به فک بشقابی یا میکرومتر بشقابی نبز معروف هستند. به کمک این میکرومترها می توانید فاصله میان چرخ دنده ها را اندازه گیری کنید. 

میکرومتر پیچ 

این میکرومترها قابلیت اندازه گیری قطر خارجی پیچ ها را از روی تاج رزوه دارند. نام دیگر این محصول گام پیچ است. 

میکرومتر سوزنی 

نوک فک های این میکرومتر مانند سوزن است. این دستگاه بسیار پرکاربرد است. به دلیل نوع طراحی، این محصول قابلیت ورود به منافذ تنگ و باریک را دارد. برای اندازه گیری شیار مته و کلیه مواردی که نیاز به اندازه گیری با میکرومتر سوزنی دارد، این محصول بسیار کاربرد دارد. 

بهترین برندهای میکرومتر

امروزه شرکت های زیاد داخلی و خارجی در صدد تولید این محصول پرکاربرد برآمده اند از بهترین برندها هم می توان به میکرومتر اینسایز، میتوتویو، شوکا گلف، سیلور، اسیمتو، تاف و ... اشاره کرد. 

نکات مهم در هنگام خرید میکرومتر

در هنگام خرید میکرومتر برای داشتن یک انتخاب خوب باید به موارد زیر توجه نمایید:

 • قیمت میکرومتر
 • میزان دقت در اندازه گیری
 • دامنه اندازه گیری 
 • وجود قفل ضامن 
 • صفحه نمایش
 • نوع اندازه گیری
 • برند و شرکت تولیدکننده ریزسنج
 • گارانتی و خدمات پس از فروش 

قیمت میکرومتر

قیمت ریزسنج با توجه به نوع دستگاه، دقت و بازه اندازه گیری، شرکت تولیدکننده و عوامل دیگر متفاوت است. در سایت راندنو می توانید قیمت انواع میکرومترهای داخل سنج و خارج سنج را مشاهده کرده و با نمایندگان فروش و فروشندگان در ارتباط باشید.  

لیست مقایسه

برند


نوع


نوع سنجش