ثبت فروشگاه

چاقو

چاقو یا کارد ابزاری تیز برای بریدن است. ساده ترین نوع یک چاقو چاقویی است که دارای یک تیغه تیز فلزی و یک دسته است. چاقوها انواع مختلفی دارند که در ادامه به آنها پرداخته می شود.

چاقو

بخش های مختلف چاقو

چاقو بخش های مختلفی دارد که به شرح زیر است:

تیغه چاقو

قسمت بالایی چاقو که از ابتدا تا انتهای چاقو ادامه دارد.

دسته

دسته چاقو از جنس پلاستیک، فلز و یا سایر جنس ها است که در دست گرفته می شود.

نوک چاقو

نوک چاقو بخش تیزی نوک چاقو است.

لبه

سطح برش چاقو است که قسمت تیزی است که از نوک تا انتها ادامه دارد.

ریکاسو

بخش مسطح از تیغه است که در محل اتصال از تیغه و چاقو قرار دارد.

فولر

شیار اضافه شده به تیغه برای سبک تر شدن آن است.

ستون فقرات چاقو

بخش ضخیم تیغه که نزدیک به لبه چاقو است.

سخت کاری شده

قسمت تختی که بر روی چاقو قرار دارد.

گارد یا محافظ

بعنوان کاور بر روی چاقو قرار می گیرد.

بخش های مختلف چاقو

چاقو انواع مختلفی دارد که در ادامه به آنها پرداخته می شود:

چاقو سفری

چاقوی سفری یا چاقوی کوهنوردی وسیله ای است با ابعاد کوچک که به راحتی می توان آن را در جیب جا داد. این نوع چاقو قابلیت تا شدگی دارد. 

چاقوهای سفری جیبی

چاقوهای جیبی حاوی تیغه های تاشو هستند که فضای کمتری را اشغال می کنند و برای پیاده روی و استفاده برای کارهای روزمره مناسب هستند.

چاقوهای سفری تیغه ثابت

این نوع چاقو حاوی تیغه های ثابت است. ارگونومیک بهتری نسبت به چاقوهای تاشو دارد. این چاقو به آسانی تمیز می شود، وزن بیشتری دارد، فضای بیشتری را اشغال می کند همچنین برای ایمن بودن آن از یک غلاف استفاده می شود.

چاقوهای تیغه قفل دار

این نوع چاقو حاوی تیغه ای است که برای حمل ایمن تا می شود و به هنگام باز کردن آن، در جای خود قفل می شود تا از جمع شدگی تصادفی تیغه جلوگیری شود.

چاقوهای با مکانیسم باز شدن سریع

این نوع چاقو به گونه ای طراحی شده است که می توان به سرعت با یک دست آن را باز کرد.

چاقوهای حاوی باز کردن کمکی

این نوع چاقو به گونه ای طراحی شده است  که هنگام باز کردن تیغه، یک مکانیسم کمکی باز می شود که چاقو را باز می کند. این نوع چاقوها حاوی قفل ایمنی هستند که به هنگام بسته شدن چاقو مکانیسم را جدا می کنند تا مانع از باز شدن تصادفی تیغه شوند.

چاقوهای سفری چندکاره

این نوع چاقو مانند جعبه ابزار کوچک است. درواقع یک چاقوی چند کاره وظایف بیشتری را برعهده دارد. چاقوهای چندکاره توانایی انجام بسیاری از تعمیرات روزمره را دارند.

چاقو سفری

چاقو باغبانی

این نوع چاقو مناسب برای فعالیت های مرتبط با باغبانی است.

چاقوی باغبانی کمری

این چاقو حاوی تیغه مقاوم و بسیار تیزی است که به کارهای باغبانی سرعت می دهد. از این نوع چاقو برای قلمه زنی، برداشتن پوست درخت، پیوند زدن نهال و درخت، بریدن کاغذ و مقوا و ... استفاده می شود.

چاقوی باغبانی پیوند سرکج یا خمیده

از این نوع چاقو برای ایجاد برش بر روی پایه و پیوندک استفاده می شود. این چاقو حاوی دسته ای از جنس پلاستیک است و جنس تیغه آن از فولاد ضد زنگ است. از این نوع چاقو برای تهیه قلمه، ایجاد خراش بر روی ساقه، پیوند انواع درختان و گل ها، پیوندهای شکمی و پیوندهای اسکنه ای استفاده می شود.

چاقوی دو تیغه پیوند

این نوع چاقو حاوی دو تیغه صاف و خمیده است که پیوند زنی و ایجاد برش را به آسانی انجام می دهد. از نوک تیغه صاف آن می توان برای پیوندهای شکمی استفاده کرد و می توان با استفاده از آن گوست را از تنه جدا کرد تا پیوندک بین آن قرار گیرد.

چاقوی باغبانی پیوند

تیغه این چاقو از فولاد ساخته شده است و دسته آن از چوب راش است. این نوع چاقو می تواند باز و بسته شود. این نوع چاقو از یک تیغ سرکج ساخته شده است. از این چاقو برای تهیه قلمه، ایجاد خراش روی ساقه  و پیوند انواع درختان و گل ها استفاده می شود.

چاقوی پیوند زن

این نوع چاقو مخصوص پیون زدن است. بدلیل تماس آن با ساقه و برگ گیاه، باید بسیار تیر و برنده باشد.

چاقو باغبانی

چاقوی آشپزخانه

این نوع چاقو برای برش و قطعه قطعه کردن مواد غذایی کاربرد دارد.

چاقو سرآشپز (Chef’s Knife The)

از این چاقو برای  بریدن مرغ و گوشت و خرد کردن صیفی جات استفاده می شود.

چاقو سانتوکو (The Santoku knife)

این چاقوی ژاپنی کوتاه و نازک است و برای برش مواد غذایی بسیار عالی است. تیغه این چاقو صاف است، بنابراین به هنگام کار با آن بر روی تخته تکان نمی خورد. این ویژگی سبب می شود که هنگام ریز یا  خردکردن سبزی با مشکل مواجه نشوید.

چاقو نان (The Bread Knife)

این چاقو به صورت اختصاصی برای برش نان و کیک طراحی شده است.

چاقو استیک (The Steak Knife)

از این نوع چاقو برای برش استیک، مرغ و ماهی استفاده می شود.

چاقوی پنیر (The cheese Knife)

این چاقو برای برش پنیر است. حفره هایی بر روی تیغه و بدنه آن وجود دارد که برای جلوگیری از چسبیدن پنیر تعبیه شده است.

چاقوی آشپزخانه

چاقو جنگی یا چاقو نظامی

این نوع چاقو به طور ویژه برای هدف های نظامی طراحی شده اند. این چاقو حاوی دو لبه تیزاست و اغلب توسط نیروهای نظامی استفاده می شوند. این نوع چاقو مدل های مختلف بسیاری دارد.

چاقوی نبرد فربرن- سیکز

این چاقو حاوی دو تیغه است که تیغه باریک آن قدرت خوبی برای نفوذ در بدن حریف دارد. این چاقو قبل از جنگ جهانی دوم ساخته شده است. طول این چاقو 7.5 اینچ است.

چاقو جنگی یا چاقو نظامی

انواع تیغه چاقو

تیغه های چاقوها نیز متفاوت هستند که انواع آنها به شرح زیر است:

تیغه قطره ای (Drop-Point Blade)

شکل این تیغه شبیه به اشک است و از متداول ترین نوع تیغه در بین چاقوها محسوب می شود. از این نوع تیغه در چاقوهای سبک و سنگین استفاده می شود. این تیغه با حرکت دورانی و بر اثر کشیده شدن بر روی سطح، برش ایجاد می کند بنابراین برای مصارف روزمره بهترین گزینه هستند. لازم به ذکر است که این نوع تیغه ها برای برش مستقیم و عمودی گزینه مناسبی نیستند.

تیغه خنجری (Clip-Point Blade)

این تیغه شکل مسطح نوع تیغه قطره ای است که در قسمت بالایی آن یک خمیدگی بریده شده وجود دارد. این چاقو برای برش های مستقیم و صاف گزینه مناسبی است و می تواند به صورت عمودی به سطوح نفوذ کنند که موجب می شود از این چاقو در مشاغل نظامی استفاده شود. از این چاقو می توان به عنوان ساطور کوچک نیز استفاده کرد زیرا می تواند به صورت ضربه ای برش ایجاد کند و برای بریدن نیز احتیاج به کشیده شدن بر روی سطح ندارد.

تیغه تانتو (Tanto Blade)

این تیغه شکل هندسی خاصی دارد که باعث می شود تا به هنگام ضربه و فشار مقاومت بالاتری از خود نشان دهد. همچنین قدرت نفوذ بیشتری نیز دارد.

تیغه سوزنی (Needle-Point Blade)

تیغه های سوزنی برای ورود مستقیم به هدف کاربرد دارد بنابراین از آن بر روی نیزه ها استفاده می کنند. همچنین در ساخت چاقوهایی که برای پرتاب و اصابت به هدف تولید می شوند کاربرد دارد.

تیغه گوسفندی (Sheepsfoot Blade & Santuko Blade)

این نوع تیغه به هنگام ضربه زدن برش ایجاد می کند و معمولاً برای ساخت ساطور کاربرد دارد.

تیغه نیزه ای (Spear-Point)

دو لبه آن تیز است و بدلیل مقاومت بالایی که دارد از آن برای شکار یا سوراخ کردن اجسام استفاده می شود.

نکات مهم در هنگام خرید چاقو

 1. چندکاره یا تک کاره
 2. اندازه
 3. وزن
 4. جنس تیغه
 5. جنس و طراحی دسته
 6. نوع و کاربرد
 7. قابلیت تعویض تیغه
 8. قابلیت تا شدن
 9. پرچ و میخکوب های روی دسته
 10. برند و شرکت تولیدکننده
 11. قیمت

برترین برندهای چاقو

شرکت های زیادی به تولید انواع چاقو می پردازند که در ادامه به برترین آنها پرداخته می شود.

چاقو باغبانی رونیکس

یکی از چاقوهای باغبانی این برند، چاقوی قلمه زنی مدل RH-3135 است. این چاقو یسیار کوچک و کم وزن است، از تیغه فولادی ساخته شده است، دسته آن حاوی روکشی از نوع فایبرگلاس است، قابلیت تا شدگی آن کمک می کند تا فضای کمتری را اشغال کند.

از دیگر برندهای برتر چاقو می توان به چاقو ویکتورینوکس، باریکو، کابار، سی آرکی تی، گربر (GERBER)، باک، کرشاو (Kershaw)، اسپایدرکو، بنچمید (Benchmade)، مورا، لدرمن و … اشاره کرد.

قیمت چاقو

چاقو براساس عواملی مانند پرچ و میخکوب های روی دسته، وزن، اندازه، جنس تیغه، جنس و طراحی دسته، برند و شرکت تولیدکننده، چندکاره یا تک کاره، نوع و کاربرد، قابلیت تعویض تیغه، قابلیت تا شدن و ... قیمت گذاری می شوند.

خرید چاقو

برای خرید چاقو می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت چاقو و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند