ثبت فروشگاه

مخزن 500 گالنی گاز مایع LPG

از ۴۷,۵۲۰,۰۰۰ تا ۶۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

مخزن 1500 گالنی گاز مایع LPG

از ۸۲,۰۰۰,۰۰۰ تا ۱۱۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

مخزن 3000 گالنی گاز مایع LPG

از ۱۶۵,۰۰۰,۰۰۰ تا ۱۹۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان

مخزن 2000 گالنی گاز مایع LPG

از ۱۲۰,۰۰۰,۰۰۰ تا ۱۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

مخزن 3 تنی آمونیاک

از ۸۸,۰۰۰,۰۰۰ تا ۱۶۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان

مخزن 6000 گالنی گاز مایع LPG

از ۳۸۰,۰۰۰,۰۰۰ تا ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

مخزن 20000 گالنی گاز مایع LPG

از ۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تا ۸۶۰,۶۷۵,۰۰۰ تومان

مخزن 8 تنی گازکربنیک CO2

از ۴۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تا ۶۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

مخزن 6 تنی گاز کربنیک CO2

از ۳۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تا ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

مخزن 12 تنی گازکربنیک CO2

از ۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تا ۷۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

مخزن 10 تنی گازکربنیک CO2

از ۵۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تا ۷۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

مخزن گاز

مخزن گاز محفظه ای است که به منظور ذخیره سازی و فشرده سازی گاز طبیعی و گاز مایع مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این محصول می توان حجم فشرده ای از انواع گاز را ذخیره و در صورت لزوم از آن استفاده نمود. در ساختار این مخازن از متریال های فولادی، چدنی وآلومینیومی بهره گیری می شود. لازم به ذکر است که این مخازن گاز از فشار بیش از PSI 15 برخوردار هستند.

انواع مخزن گاز

مخازن گاز از لحاظ کاربرد و کارکرد در انواع گوناگونی دسته بندی می شوند. در ادامه به انواع این محصول می پردازیم.

مخزن گاز LPG

شاید برای شما سوال پیش بیاید که LPG چیست؟ گاز ال پی جی از ترکیب دو گاز هیدروکربنی بوتان و پروپان به وجود می آیند. لازم به ذکر است که این دو گاز در حالت مایع نگهداری می شوند. مخازن گاز LPG وسیله ای کاربردی برای ذخیره سازی و تامین گاز مایع، جهت مصارف خانگی و صنعتی کوچک هستند. این مخزن براساس مصارف خانگی  جهت تأمین انرژی برای شوفاژ، چراغ گازی، بخاری مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این گاز برای خودرو غیر ایمن و ممنوع است. همچنین در برخی کشور ها از این گاز برای خودرو ها استفاده می شود. سه عامل در استاندار های گاز سوز بودن خودرو مورد توجه است و شامل فشار مخزن، محدودیت انفجار، دوگانه سوزی ایمن است که گاز مایع دارای فشار 8 تا 10 بار است به همین دلیل امکان انفجار را افزایش می دهد.

مخزن گازوئیل

این مخزن از جنس فولاد بوده و از گنجایش 1000 تا 1000000 برخوردار است. ابعاد این مخزن باتوجه به ظرفیت آن تعیین می شود.

مخزن گاز CNG

این مخزن جهت نگهداری گاز طبیعی کاربرد داشته و مورد استفاده قرار می گیرد. مخزن گاز CNG یکی از اجزای اصلی سیستم سوخت رسانی خودروهایی است که گاز در آنها ذخیره می شود. شکل هندسی این مخزن به شکل کروی و استوانه بوده و دوسر مخزن به شکل نیم کره عدسی است. در ساخت این مخزن از جوشکاری استفاده نمی شود. گاز سی ان جی از فشار 200 بار برخوردار بوده و برای استفاده در گزینه مناسبی به شمار می آید.

انواع مخازن گاز CNG

مخازن گاز CNG در 4 نوع گوناگون تولید و به بازار ارائه می شوند. در ادامه به انواع گوناگون این محصول اشاره خواهیم کرد.

مخازن نوع اول

مخازن CNG نوع اول یا تمام فلزی با استفاده از سه روش استفاده از لوله، ورق صفحه ای و شمشال به صورت یک پارچه و بدون ایجاد هرگونه درز و جوش، از فولاد کروم، مولیبدن، فولاد کربن و یا منگنز ساخته می شوند. این مخازن از ووزن سنگین و قیمت پایین تری نسبت به مخازن دیگر برخوردار هستند. همچنین در ساختار این مخازن از روش های خاص شکل دهی بهره گیری می شود. این مخازن به ازای هر لیتر آب از 90.0 الی 3.1 کیلوگرم وزن دارند.

مخازن نوع دوم

مخازن نوع دوم یا نیمه کامپوزیت یا کمرپیچ از یک لایه آستری از جنس فولاد یا آلومینیوم بدون درز است. قسمت استوانه ای شکل این آستری توسط الیاف شیشه، کربن، آرامید یا مخلوطی از آنها که آغشته به رزین است، به صورت محیطی پوشانده شده است. استفاده از این محصول موجب کاهش ضخامت قسمت استوانه ای شده و در نتیجه وزن مخزن نسبت به نوع اول کاهش می یابد. این مخازن به ازای هر لیتر ظرفیت آب، از وزن 60 الی 85 کیلوگرم برخوردار هستند.

مخازن نوع سوم

این مخازن از یک لایه آستری از جنس آلومینیوم بدون درز برخوردار هستند. همچنین در تمام لایه های داخلی آن از مواد کامپوزیتی بهره گیری شده است. این ساختار کامپوزیتی که در اختیار مخزن قرار می گیرد، امکان کاهش ضخامت فلزی را ایجاد کرده و در نتیجه مخزن سبک تری نسبت به مخازن نوع اول و دوم به دست می آید. همچنین قابلیت برخورداری از تحمل فشار نیز افزایش می یابد. این مخازن به ازای هر لیتر ظرفیت آب، از وزن 3 الی 4 کیلوگرم برخوردار هستند.

مخازن نوع چهارم

مخازن تمام کامپوزیت تقریباً شبیه به مخازن نوع سوم بوده و تنها از لحاظ نوع و جنس آسترها با یکدیگر تفاوت دارند. آستر این نوع مخازن از جنس پلیمر بدون درز بوده و تمامی سطح آن از مواد کامپوزیتی تقویت شده اند. محل نصب شیر و پورت های خارجی این محصول از جنس آلومینیوم است که یا روش خاصی به لایه داخلی متصل می شود.

لازم به ذکر است که به دلیل اختلاف ضریب انبساطی آلومینیوم و مواد پلیمری، براثر تغییرات دمایی و همچنین فشار داخل مخزن، امکان دارد که این دو ماده از یکدیگر جدا شوند و مخزن دچار نشتی بشود. ایمن سازی این مخازن در برابر بروز این مشکل، یکی از دلایل پپیچیدگی ساخت این محصول به شمار می آید. این مخازن به ازای هر لیتر آب از وزن 3 الی 5 کیلوگرم برخوردار هستند. همچنین تولیدکنندگان این محصول در جهان بسیار محدود هستند.

کاربرد مخزن گاز

از کاربردهای گوناگون این محصول در بخش های خصوصی و صنعتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. گیرنده های هوای فشرده
 2. زیر دریایی و سفینه های فضایی
 3. مخازن ترمز هوایی، قطار و خودرو
 4. عملیات معدن کاری
 5. پالایشگاه های نفت و پلانت های پتروشیمی
 6. برج های تقطیر
 7. مخازن هیدرولیکی و پنو ماتیکی
 8. سیلندرهای غواصی
 9. مخازن رآکتور هسته ای
 10. ذخیره سازی گازهای مایع و ... .

مزایای مخزن گاز LPG

مخازن گاز ال پی جی به دلیل تولید نامحدود، کاملاً در دسترس بوده و کشورهای زیادی به تولید و عرضه آن پرداخته اند. گازها در حدود 8 الی 10 اتمسفر در مخازن فلزی با استحکام مناسبی ذخیره می شوند. همانطور که قبلاً گفته شد این مخازن از شیر قطع جریان در صورت نشتی هستند و استفاده از آنها ایمن تر از بنزین به شمار می آید. همچنین این محصول مانع از ورود مواد آلاینده مانند اسید سولفوریک یا ذرات کربن، به درون روغن می شوند. همچنین این محصول که با سوخت گاز مایع کار می کنند، هزینه تعمیرات و نگهداری کمتری را دربر می گیرند.

آزمون های تایید ایمنی مخازن گاز

 •  آزمون محیطی: این آزمون شامل دمای بالا و پایین، تسریع گسیختگی تحت فشار، آتش گرفتگی و خورندگی است.
 •  آزمون چرخه عمر: این آزمون شامل چرخه فشار، نشت پیش از شکست و تست ترکیدگی است.
 •  آزمون تحمل آسیب: این آزمون شامل آزمون سقوط، خرابی، تحمل فشار به شمار می آید.

نکات مهم در خرید مخزن گاز

در ادامه به نگایت هنگام خرید این محصول باید به آنها توجه داشته باشید، می پردازیم.

 •   مخازن گاز از انواع گوناگونی برخوردار هستند که در صنایع مختلفی کاربرد دارند. پس ابتدا کاربرد خود و استفاده ای که از این محصول دارید را درنظ بگیرید.
 • همانطور که قبلاً گفته شد این محصول در جنس های گوناگون فولاد و آهن، چدن و آلومینیوم تولید و به بازار عرضه می شود. نوع فولادی این محصول جزو متریال های اصلی به شمار می آید. همچنین همانطور که می دانید در ساختار برخی از مخازن، از مواد کامپوزیتی نیز بهره گیری شده است. در این نوع مخزن گاز رشته های کامپوزیتی به وسیله الیاف کربن و نوعی پلیمر مهار می شوند. این نوع مخزن به دلیل برخورداری از قابلیت مقاومت کششی بالای الیاف کربن، از وزن سبک تری برخوردار است.

 • از نکات دیگری که هنگام خرید این محصول باید به آن توجه داشته باشید، ضخامت جداره آن است. مخازن گاز در دونوع جداره نازک و ضخیم در بازار موجود هستند.

 • از نکات دیگری که هنگام خرید این محصول باید درنظر داشته باشید، شکل ظاهری مخزن است. مخازن گاز از لحاظ شکل ظاهری در انواع استوانه ای، کروی و مخروطی طراحی و تولید می شوند. لازم به ذکر است که مدل استوانه ای معمول ترین نوع مخازن گاز محسوب می شوند. شما می توایند با توجه به سلیقه خود، این محصول را انتخاب نمایید.

 • از دیگر پارامترهایی که به هنگام خرید این محصول از اهمیت زیادی برخوردار است، توجه به محیطی که قرار است مخزن در آنجا نصب شود، است. شما باید با توجه به فضایی که برای قرار دادن این محصول در دسترس دارید، مناسب ترین مخزن را انتخاب نمایید.

 • علاوه بر این، به برند و شرکت تولیدکننده این محصول توجه داشته باشید که از اعتبار مناسبی برخوردار باشند.

لیست مقایسه

برند


نوع گاز