ثبت فروشگاه

چشمی الکترونیک

چشمی الکترونیک یا کلید هوشمند دیواری و یا سنسور دیواری توکار کلیدی است که برای کنترل روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد. چشمی الکترونیک باعث کاهش مصرف انرژی برق می شود. در این کلید از حسگر امواج فروسرخ (PIR) به عنوان آشکارساز اجسام متحرک به همراه یک سنسور نوری استفاده شده است. این کلید با تشخیص حرکت یک فرد لامپ ها را روشن می کند و بعد از طی مدت زمان تعیین شده، لامپ ها را خاموش می کند. 

چشمی الکترونیک

سنسور حرکتی 140 درجه توکار چیست

سنسور حرکتی 140 درجه توکار همان چشمی الکترونیک یا کلید هوشمند دیواری است. شکل ظاهری چشمی الکترونیک به صورت مربع است و در قاب کلید و پریز قابل نصب است. محدوده دید کلید هوشمند دیواری فقط در حالت افقی به اندازه 140 درجه است. کاربرد این کلیدها بیشتر در راهروها است هنگامی که فرد وارد راهرو شود لامپ ها روشن می شود. برد این کلید از 2.5 متر تا 10 متر است.

سنسور حرکتی 140 درجه توکار چیست

نحوه عملکرد چشمی الکترونیک 

اساس کار این کلید به این صورت است که وقتی منبع انتشار امواج فروسرخ مانند انسان از جلوی دیوار عبور می کند، آشکارسازی با دریافت دما توسط حسگر، انجام می شود. تا زمانی که انسان یا اجسام در حال حرکت در محدوده کلید باشند، مدار بسته می ماند و بعد از دریافت آخرین حرکت، مدار باز می شود. این کلید می تواند شب و روز را تشخیص دهد.

توجه داشته باشید که محدوده دید این کلید بالا به پایین و چپ به راست 160 درجه است.

در داخل چشمی های الکترونیک معمولاً دو یا سه ولوم وجود دارد که با چرخاندن آنها مقدار حساسیت، مقدار زمان و مقدار نور بسته به نیاز کاربر مصرف کننده می شود.

تنظیم نحوه عملکرد

با قرار دادن این کلید در حالت ON همیشه روشن و در حالت OFF همیشه خاموش می شود. در این دو حالت سنسور از مدار خارج می شود. با قراردادن کلید درحالت PIR سنسور طبق تنظیمات دستور داده شده عمل می کند.

تنظیم زمان

دامنه تنظیم زمان برای چشمی الکترونیک از حداقل 10 ثانیه تا حداکثر 7 دقیقه است. تا زمانی که حرکت در محدوده دید کلید باشد جریان برق برقرار است و بعد از خارج شدن و دور شدن متحرک از محدوده دید کلید و اتمام زمان تایمر، جریان قطع می‌ شود.

تنظیم حساسیت به روشنایی محیط

تنظیم حساسیت به روشنایی محیط توسط اهرم تعبیه شده انجام می شود تا میزان حداقل نور برای فعال شدن کلید چراغ تعیین شود. کمترین میزان این نور کمتر از 10 لوکس و بیشترین این حالت 24 ساعت است.

نحوه عملکرد چشمی الکترونیک

مزایا چشمی الکترونیک

 • استفاده از این کلید سبب کاهش 75 درصدی میزان برق و هزینه ها می شود.
 • قابلیت خاموش و روشن کردن لامپ ها باعث می شود تا عمر لامپ ها طولانی تر شود.
 • به دلیل خودکار و هوشمند بودن این نوع کلید، انتقال بیماری و آلودگی از این طریق کاهش می یابد.
 • این کلید ها در طول روز که نور کافی وجود دارد معمولاً روشن نمی شوند.
 • در مکان هایی که از این کلیدها استفاده می شود فقط آن لامپ هایی که چشمی حرکت مقابل خود را حس کنند روشن می شوند.

مزایا چشمی الکترونیک

معایب چشمی الکترونیک

 • هر کلید تنها قابلیت روشن و خاموش کردن 20 لامپ 100 واتی را دارد و اگر بیشتر از این تعداد باشد، امکان اختلال در کارکرد چشمی را دارد.
 • به فاصله اتمام برد هر کلید باید کلید دیگری نصب شود که هزینه نصب را چندین برابر بیشتر از نصب تایمر می کند.

راهنمای نصب چشمی الکترونیک 

چشمی الکترونیک تعداد سه پیچ برای وصل کردن سیم دارد که یکی از سیم ها فاز ورودی است که به چشمی الکترونیک وصل می شود، سیم دیگر فاز خروجی است که به لامپ وصل می شود و سیم دیگر هم سیم نول است.

راهنمای نصب چشمی الکترونیک 

نکات مهم در هنگام خرید چشمی الکترونیک

 1. از نصب کلید در مسیر کانال های تهویه مطبوع و یا جریان منبع حرارتی خودداری شود.
 2. اگر سنسور را در مکان های گرم مثل موتورخانه نصب کنید، حساسیت سنسور به میزان زیادی کاهش می یابد.
 3. در محدوده نصب کلید هیچ جسم متحرکی وجود نداشته باشد.
 4. دمای مناسب برای عملکرد درست کلید20- تا 40+ درجه سانتی گراد است.
 5. استفاده از این کلید برای لامپ‌های LED و لامپ‌های رشته‌ای توصیه می‌ شود.
 6. استفاده از این کلید برای لامپ‌های کم‌ مصرف توصیه نمی شود. اگر از لامپ فلورسنت استفاده می کنید، حتماً باید از بالاست الکترونیکی دیجیتال به جای بالاست القایی و استارتر استفاده شود.
 7. این کلید قابلیت راه‌ اندازی تا حداکثر 500 وات در مدار نصب با کلید را دارد.
 8. حسگرهای حرارتی باید دور از منبع روشنایی نصب شوند. لامپ می‌تواند به عنوان منبع حرارتی برای کلید مشکل ایجاد کند. پس هرگز کلید را نزدیک لامپ نصب نکنید و حداقل فاصله بین آن‌ها بهتر است  70 سانتی متر باشد.
 9. این کلید مناسب برای روشنایی راهرو، راه پله، پارکینگ، سرویس بهداشتی و مکان هایی که نیاز به روشنایی دائم ندارند است.

برترین برندهای چشمی الکترونیک

امروزه چشمی الکترونیک باکیفیتی از برندهای مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم:

چشمی الکترونیک شیله

این چشمی الکترونیک به منظور روشنایی راه پله ها و پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. سنسور دیواری توکار شیله سبب صرفه جویی در مصرف و هزینه برق می شود. این سنسور دارای رنگ های سفید و بژ هستند. لازم به ذکر است که این محصول دارای 24 ماه گارانتی و خدمات پس از فروش است.

چشمی الکترونیک تایم ایران

یکی از برندهای معروف در این زمینه چشمی الکترونیک تایم ایران است. سنسور دیواری توکار تایم ایران با به کارگیری از تبدیل انرژی های فیزیکی مانند دما و حرکت به انرژی الکتریکی در کاهش مصرف برق تأثیر چشم گیری دارد. این محصول دارای حسگر مادون قرمز است که به حرکت اجسام واکنش نشان می دهد. زاویه دید 160 درجه است. این محصول دارای قابلیت تنظیم زمان است و قابلیت نصب توکار بجای پریز را دارد.

از دیگر بهترین برندهای موجود در بازار می توان به چشمی الکترونیک پارس شهاب، سیماران، یوتاب  و ... اشاره کرد.

قیمت چشمی الکترونیک

چشمی الکترونیک با توجه به مواردی نظیر متراژ مکان، جنس و کیفیت چشمی الکترونیک، ابعاد کلید، برند و شرکت تولید کننده، وزن، ولتاژ، حداکثر توان پشتیبانی، بازه تنظیم زمان، ارتفاع نصب، کلاس حفاظتی و ... قیمت گذاری می شود. همچنین کاربران می توانند جهت اطلاع از قیمت چشمی الکترونیک و یا آشنایی با نحوه خرید چشمی الکترونیک به سایت راندنو مراجعه کنند و کالاهای خود را به صورت مستقیم از فروشندگان خریداری نمایند.

خرید چشمی الکترونیک

برای خرید چشمی الکترونیک ارزان می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لسیت قیمت چشمی الکترونیک خارجی و ایرانی و همچنین برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع کارکرد