ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

کلید پریز

کلید پریز یکی از المان های پرکاربرد در برق کشی ساختمان به شمار می آید. کلید و پریز یکی از تجهیزاتی است که برای قطع وصل کردن جریان برق مورد استفاده قرار  می گیرد. این المان ها می توانند به نورپردازی و زیباسازی دکوراسیون داخلی کمک کنند. امروزه طرح های متنوعی از کلید و پریز وجود دارد که می توانند متناسب با طرح و رنگ محیط انتخاب و ست شوند. این در حالیست که در زمان های قدیم، این محصولات فقط به رنگ سفید و کرم عرضه می شدند. در حالی که امروزه در رنگ های متنوع طوسی، یاسی، قرمز، آبی، قهوه ای و ... در بازار وجود دارند.

انواع کلید و پریز

این محصولات به صورت روکار و توکار ارائه می شوند که برخی از آنها را نیز می توان در فضای روباز مورد استفاده قرار داد.

کلید برق

قطع و وصل جریان الکتریکی در مدار، برعهده کلید برق است. معمولاً کلید و پریزها بر سر راه سیم فاز قرار می گیرند و برخی از کلیدها نیز وجود دارند که بر سر راه هر دو سیم فاز و نول قرار گرفته می شوند. انواع کلید براساس ورودی در دو نوع تک پل و دو پل وجود دارد: 

 • کلید تک پل: این کلید تنها قدرت کنترل یک مصرف کننده را دارد و دارای یک دکمه برای قطع و وصل است. این دکمه به صورت دوار، فشاری، بالا و پایین وجود دارد. این کلیدها دارای بدنه ای از جنس پلاستیک یا کائوچوی مخصوص هستند. در داخل کلید، یک تیغه فلزی متحرک که معمولاً از آلیاژ برنج است و یک تیغه ثابت به نام کنتاکت وجود دارد. کنتاکت ها توسط فنر و یک میله، به گونه ای بر روی هم قرار دارند که با فشار دادن دکمه، کلید عمل قطع و وصل را انجام می دهد و به این ترتیب، هر زمان که دکمه کلید به سمت پایین قرار گرفته باشد، مدار قطع و هر زمان که به سمت بالا باشد، مدار وصل خواهد بود.
 • کلید دو پل: این مدل در واقع دو کلید تک پل است و در آن، به جای چهار پیچ از سه پیچ استفاده شده است. از این کلید برای روشن و خاموش کردن دو لامپ استفاده می شود. این کلیدها اغلب برای لوستر مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع کلیدها براساس کاربرد 

 • کلید تبدیل: این نوع کلید بیشتر در راهروها کاربرد دارد. شکل ظاهری آن شبیه کلید تک پل اما تعداد پیچ های آن مانند کلید دو پل است.
 • کلید صلیبی (کراکس): ظاهر این کلید شبیه به کلید تک پل است. کلید صلیبی 4 پیچ دارد. با این کلید می توان یک لامپ را از چندین نقطه خاموش و روشن کرد. 
 • کلید کولر: در این مدل کلید، یک پل برای روشن و خاموش کردن موتور و یک پل دیگر برای روشن و خاموش کردن پمپ وجود دارد. کلید دیگری نیز برای تند و کند کردن دور موتور کولر تعبیه شده است.
 • کلید شستی: این کلیدها به صورت لحظه ای عمل می کنند و زمانی که کلید را فشار می دهید، کنتاکت های آن به هم وصل شده و زمانی که انگشت را برمی دارید، مدار قطع می شود. شستی این کلیدها به صورت روکار و توکار هستند.
 • کلید راه پله: این کلیدها این قابلیت را دارند که به یک تایمر متصل شوند. زمانی که کلید فشرده می شود، تمام لامپ های راه پله و پارکینگ روشن می شوند و پس از زمان تعیین شده برای تایمر، خاموش می شوند. 

پریز

پریزها براساس انواع ورودی، میتوانند تک ورودی یا سوکتی باشند. پریزهای سوکتی جهت اتصال به اینترنت و تلفن مورد استفاده قرار می گیرند. انواع پریزها می توانند به دو صورت روکار و توکار باشند. پریزها با توجه به نوع کاربرد نیز به صورت ساده و پریز برق ارت دار و یا پریز با کنتاکت محافظ، در انواع یک فاز و سه فاز ساخته می شوند.

 • پریز ساده: این مدل با بدنه ای از جنس پلاستیک یا کائوچویی است که در دو طرف آن، دو گیره فلزی وجود دارد. به کمک این دو گیره، پریز در داخل دیوار قرار می گیرد. در این مدل، سیم فاز و نول توسط دو پیچ که به وسیله زائده ای به گیره فلزی متصل هستند، توسط شاخک های دو شاخه، جریان را به مصرف کننده می رسانند.
 • پریز ارت دار: برای کاهش خطر برق گرفتگی و جلوگیری از اتصال بدنه دستگاه های الکتریکی، از سیستم حفاظت توسط سیم زمین استفاده می شود. بدین گونه که بدنه دستگاه ها به وسیله سیمی به زمین متصل می شوند تا اگر سیم فاز به بدنه دستگاه وصل شد، فیوز عمل کند و جریان مدار را قطع نماید. این پریزها علاوه بر پیچ فاز و نول، دارای پیج اتصال به زمین نیز هستند. این گونه پریزها را پریز ارت دار یا پریز با کنتاکت محافظ و یا پریز با اتصال زمین نام گذاری می کنند.
 • پریز تلفن، شبکه و آنتن: این پریزها اغلب توکار هستند و برای تلویزیون، آنتن و رادیو مورد استفاده قرار می گیرند. این پریزها امروزه به شکل سوکتی عرضه می شوند و برای برقراری ارتباط با آنها، می بایست در سر کابل تلفن و کابل شبکه از سوکت rj45 و rj11 استفاده شود.

نکات مهم در هنگام خرید کلید پریز و نصب انواع  آن 

 • در انتخاب کلید و پریز، به جز زیبایی و کارایی، مهم ترین نکته، ایمنی این وسیله ها است زیرا این محصولات مستقیماً به جریان برق متصل هستند.
 • روکار یا توکار بودن کلید و پریز نکته بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
 •  ارتفاع و فاصله نصب کلید و پریز بسیار اهمیت دارد. ارتفاع معمول از کف ساختمان، بین 110 تا 120 سانتی متر است.
 • رعایت فاصله استاندارد از لوله کشی گاز نیز از مهم ترین موارد ایمنی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
 • برند کلید و پریز و گارانتی آن حائز اهمیت است.

برای انتخاب کلید و پریز استاندارد و مرغوب مانند کلید پریز دلند و ایران الکتریک، خیام، آسیا، پارت و مهسان می توانید به سایت راندنو مراجه کنید و خرید خود را از نماینده اصلی انجام دهید.

قیمت کلید و پریز

معمولاً قیمت کلیدها و انوع پریز، با توجه به نوع و برند آن متفاوت است. برای مثال، کلید کولری از سایر کلیدها گران تر است. پریز برق ارت دار نیز نسبت به پریز برق ساده، از قیمت بالاتری برخوردار است. از طرفی، برندهای تولیدکننده کلید و پریز برق در ایران نسبت به نوع وارداتی، اجناسی با قیمت پایین تر تولید و عرضه می کنند.

کلید پریز لمسی ایرانی

کلید و پریزهای لمسی خیلی زود در بازار جا افتاده اند. کاربری راحت تر و ظاهری زیباتر، این محصولات را نسبت به نسل های قبلی خود متفاوت کرده است. کلید پریز لمسی امروزه در ایران نیز تولید می شود. علاقه مندان می توانند جهت خرید این نوع محصولات به سایت راندنو مراجعه کنند.

برند