ثبت فروشگاه

کلید پریز

کلید پریز یکی از المان های پرکاربرد در برق کشی ساختمان به شمار می آید. کلید و پریز یکی از تجهیزاتی است که برای قطع و وصل کردن جریان برق مورد استفاده قرار می گیرد. این المان ها می توانند به نورپردازی و زیباسازی دکوراسیون داخلی کمک کنند. امروزه طرح های متنوعی از این محصولات در بازار وجود دارد که متناسب با طرح و رنگ محیط انتخاب و به کار گرفته می شوند. این در حالیست که در زمان های قدیم، این محصولات فقط به رنگ سفید و کرم عرضه می شدند. در حالی که امروزه در رنگ های متنوع طوسی، یاسی، قرمز، آبی، قهوه ای و ... در بازار وجود دارند.

کلید پریز یا Socket Switch تجهیزاتی هستند که به طور مستقیم به جریان برق متصل می شوند. به همین دلیل ایمنی آن ها باید مورد توجه قرار بگیرد. بهتر است از تجهیزاتی استفاده شود که علاوه بر زیبایی، کارایی و طراحی مناسب، استاندارد ایمنی بالایی نیز داشته باشند. در گذشته این تجهیزات در مدل های محدودی به بازار عرضه می شدند اما امروزه کلید پریز لمسی، کلید پریز لاکچری و ... نیز به بازار عرضه می شود.

تاریخچه استفاده از این تجهیزات به سال ها پیش برمی گردد. در ابتدا از این تجهیزات برای قطع و وصل کردن مدار برقی استفاده می شد. این تجهیزات از نوع مکانیکی بودند و ظاهر زیبایی نداشتند. پس از پیشرفت صنعت روشنایی، استفاده از این تجهیزات تنها به مدارها محدود نمی شد بلکه در هر مجموعه ای که تجهیزات روشنایی همچون لامپ و چراغ وجود داشت، این محصولات نیز مورد استفاده قرار می گرفت.

کاربرد کلید پریز

امروزه از کلیدها و پریزهای برق در تمامی مجموعه ها استفاده می شود. مهمترین کاربرد آن ها قطع و وصل برق است. این تجهیزت انواع مختلفی دارند که هرکدام از آن ها برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال، برخی از آن ها جهت خاموش و روشن کردن چراغ، تنظیم نور چراغ، خاموش روشن کردن فن و کولر و ... استفاده می شوند. برخی از پریزها هم جهت برقراری جریان برق دستگاه های الکتریکی، آنتن ماهواره، بلندگو و ... کاربرد دارند.

ساختار کلید پریز

هر کدام از این تجهیزات از دو بخش قاب بیرونی و مکانیزم ساخته شده اند. تفاوت مدل کلید پریز جدید با مدل های قدیمی در همین مورد است. در تجهیزات قدیمی تر، قاب بیرونی به مکانیزم متصل بود، به همین دلیل هیچ تنوعی وجود نداشت. مکانیزم و فریم تنوع بسیار زیادی دارد و در رنگ های گوناگون به بازار عرضه می شود.

اغلب کلیدهای برق و پریزهای برق از جنس های مرغوبی ساخته شده اند. بیشتر آن ها از جنس پلی کربنات و پلاستیک مقاوم هستند. برخی از آن ها از چوب یا فلز نیز ساخته می شوند.

انواع کلید و پریز

این محصولات براساس نحوه نصبشان، به صورت روکار و توکار ارائه می شوند که برخی از آن ها را نیز می توان در فضای روباز مورد استفاده قرار داد. کلید پریز توکار اغلب داخل مجموعه ها مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند از نوع درب دار یا بدون درب باشد. کلید پریز روکار اغلب در خارج از مجموعه ها و در مکان هایی همچون سوله ها، انبارها و ... مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر این تجهیزات برای افزایش سطح ایمنی به درب مجهز شده اند.

کلید برق

قطع و وصل جریان الکتریکی در مدار، برعهده کلید برق است. معمولاً کلید و پریزها بر سر راه سیم فاز قرار می گیرند و برخی از کلیدها نیز وجود دارند که بر سر راه هر دو سیم فاز و نول قرار گرفته می شوند. انواع کلید براساس ورودی در دو نوع تک پل و دو پل وجود دارد: 

 • کلید تک پل: کلید تک پل تنها قدرت کنترل یک مصرف کننده را دارد و دارای یک دکمه برای قطع و وصل است. این دکمه به صورت دوار، فشاری، بالا و پایین وجود دارد. این کلیدها دارای بدنه ای از جنس پلاستیک یا کائوچوی مخصوص هستند. در داخل کلید، یک تیغه فلزی متحرک که معمولاً از آلیاژ برنج است و یک تیغه ثابت به نام کنتاکت وجود دارد. کنتاکت ها توسط فنر و یک میله، به گونه ای بر روی هم قرار دارند که با فشار دادن دکمه، کلید عمل قطع و وصل را انجام می دهد و به این ترتیب، هر زمان که دکمه کلید به سمت پایین قرار گرفته باشد، مدار قطع و هر زمان که به سمت بالا باشد، مدار وصل خواهد بود.
 • کلید دو پل: کلید دو پل در واقع دو کلید تک پل است و در آن، به جای چهار پیچ از سه پیچ استفاده شده است. از این کلید برای روشن و خاموش کردن دو لامپ استفاده می شود. این کلیدها اغلب برای لوستر مورد استفاده قرار می گیرند.

کلید برق سه پل نیز به بازار عرضه می شود اما کاربردهای کمتری دارد و اغلب از کلیدهای تک یا دوپل استفاده می شود.

انواع کلیدها براساس کاربرد 

 • کلید تبدیل: این نوع کلید بیشتر در راهروها کاربرد دارد. شکل ظاهری آن شبیه کلید تک پل اما تعداد پیچ های آن مانند کلید دو پل است. به کمک این کلید می توان مدار را از دو مکان مختلف خاموش و روشن کرد.
 • کلید صلیبی (کراکس): ظاهر این کلید شبیه به کلید تک پل است. کلید صلیبی 4 پیچ دارد. با این کلید می توان یک لامپ را از چندین نقطه خاموش و روشن کرد. 
 • کلید کولر: در این مدل کلید، یک پل برای روشن و خاموش کردن موتور و یک پل دیگر برای روشن و خاموش کردن پمپ وجود دارد. کلید دیگری نیز برای تند و کند کردن دور موتور کولر تعبیه شده است.
 • کلید شستی: این کلیدها به صورت لحظه ای عمل می کنند و زمانی که کلید را فشار می دهید، کنتاکت های آن به هم وصل شده و زمانی که انگشت را برمی دارید، مدار قطع می شود. شستی این کلیدها به صورت روکار و توکار است.
 • کلید راه پله: این کلیدها این قابلیت را دارند که به یک تایمر متصل شوند. زمانی که کلید فشرده می شود، تمام لامپ های راه پله و پارکینگ روشن می شوند و پس از زمان تعیین شده برای تایمر، خاموش می شوند. 
 • دیمر: دیمر نوعی کلید برق است که به کمک آن می توان شدت نور یک چراغ را تنظیم کرد. دیمرهای فن نیز به بازار عرضه می شوند که وظیفه کم و زیاد کردن فن را برعهده دارند.

پریز برق

پریزها براساس انواع ورودی، میتوانند تک ورودی یا سوکتی باشند. پریزهای سوکتی جهت اتصال به اینترنت و تلفن مورد استفاده قرار می گیرند. انواع پریزها می توانند به دو صورت روکار و توکار باشند. پریزها با توجه به نوع کاربرد به صورت ساده و پریز برق ارت دار و یا پریز با کنتاکت محافظ، در انواع یک فاز و سه فاز ساخته می شوند.

 • پریز ساده: این مدل با بدنه ای از جنس پلاستیک یا کائوچویی است که در دو طرف آن، دو گیره فلزی وجود دارد. به کمک این دو گیره، پریز در داخل دیوار قرار می گیرد. در این مدل، سیم فاز و نول توسط دو پیچ که به وسیله زائده ای به گیره فلزی متصل هستند، توسط شاخک های دو شاخه، جریان را به مصرف کننده می رسانند.
 • پریز ارت دار: برای کاهش خطر برق گرفتگی و جلوگیری از اتصال بدنه دستگاه های الکتریکی، از سیستم حفاظت توسط سیم زمین استفاده می شود. بدین گونه که بدنه دستگاه ها به وسیله سیمی به زمین متصل می شود تا اگر سیم فاز به بدنه دستگاه وصل شد، فیوز عمل کند و جریان مدار را قطع نماید. این پریزها علاوه بر پیچ فاز و نول، دارای پیج اتصال به زمین نیز هستند. این گونه پریزها را پریز ارت دار یا پریز با کنتاکت محافظ و یا پریز با اتصال زمین نام گذاری می کنند.
 • پریز تلفن، شبکه و آنتن: این پریزها اغلب توکار هستند و برای تلویزیون، آنتن و رادیو مورد استفاده قرار می گیرند. این پریزها امروزه به شکل سوکتی عرضه می شوند و برای برقراری ارتباط با آنها، می بایست در سر کابل تلفن و کابل شبکه از سوکت rj45 و rj11 استفاده شود.

کلید پریز لمسی ایرانی

در تأسیسات خانه هوشمند، اداره ها و دیگر مجموعه ها از کلید پریز هوشمند و لمسی استفاده بسیار زیادی می شود. کاربری راحت تر و ظاهری زیباتر، این محصولات را نسبت به نسل های قبلی خود متفاوت کرده است. تجهیزات روشنایی هوشمند امروزه در ایران نیز تولید می شوند. این محصولات با حرارت دست، فرمان قطع و وصل در مدار را صادر می کنند. برخی از آن ها به ریموت کنترل نیز مجهز شده اند که به واسطه آن ها می توان از راه دور، کلیدهای برق را روشن یا خاموش کرد.

برترین برندهای کلید و پریز

در حال حاضر شرکت های بسیار زیادی به تولید انواع کلیدها و پریزهای برق می پردازند. در ادامه به معرفی برخی از مشهورترین شرکت هایی که این محصولات را به بازار عرضه می کنند، خواهیم پرداخت:

کلید پریز دلند

این شرکت در سال 1361 تأسیس شده است و از آن سال تا به امروز به تولید انواع کلید توکار، روکار و مدل های مختلف پریز می پردازد. این شرکت تاکنون توانسته است استانداردها و گواهینامه های بسیار زیادی را دریافت کند زیرا محصولات آن بسیار متنوع و باکیفیت هستند. طراحی زیبا، نوآوری در محصولات، دوام زیاد و ... از ویژگی های محصولات این شرکت هستند که مورد توجه کاربران نیز قرار گرفته است. کلید پریز دلند مدل آسا، آدا و آوا از پرفروش ترین محصولات این شرکت به شمار می آیند.

کلید پریز ویرا الکتریک

یکی دیگر از شرکت هایی که در زمینه تولید کلید برق یا پریز برق فعالیت می کند، ویرا الکتریک است. این شرکت یکی از مطرح ترین شرکت هایی است که در حوزه روشنایی و تجهیزات الکتریکی فعالیت می کند. محصولات این شرکت در آزمایشگاه های پیشرفته مورد تست و ارزیابی قرار می گیرد. تا علاوه بر کیفیت بالا، بتواند استانداردهای ایمنی را نیز پشت سر بگذارد.

کلید پریز ایران الکتریک

ایران الکتریک از سال 1361 به تولید کلید برق و انواع پریز برق می پردازد. مدل ایران، برلیان، ارس، الیزه و فضل الکتریک از مجموعه مدل های کلید و پریز این شرکت هستند. تمامی محصولات از کیفیت بالایی برخوردار هستند و از لحاظ ظاهری تنوع بسیار زیادی دارند. به همین دلیل نیاز تمامی مصرف کنندگان را برطرف می کنند. کلید پریز جدید و شیک نیز توسط این شرکت تولید می شود که برای فروشگاه ها، منازل مسکونی، سالن ها و ... مناسب است.

کلید پریز ویکو

کلیدهای برق و پریزهای برق ویکو طراحی مدرن و منحصربفردی دارند. این محصولا باکیفیت هستند و در انواع و اقسام مختلف به بازار عرضه می شوند. محصولات ویکو در دسته کلید پریز خارجی و ترکیه ای قرار می گیرند. امروزه بسیاری از فروشگاه های تجهیزات الکتریکی به فروش این محصولات می پردازند. شرکت ویکو از سال 1980 و در شهر استانبول تأسیس شده است.

کلید پریز مهسان

صنایع الکتریکی مهسان الکتریک یکی دیگر از شرکت هایی است که در زمینه تولید کلید و پریز قعالیت می کند. محصولات این شرکت متنوع و بادوام هستند. مدل نسیم، تارا، الوند، لوکس، ویرا، کریستال و ... از پرکاربردترین مدل های این محصولات هستند. این شرکت از سال 1354 تأسیس شد و تاکنون موفق به دریافت گواهینامه ها و استانداردهای بسیار زیادی شده است.

قیمت کلید و پریز

معمولاً قیمت کلیدها و انوع پریز، با توجه به نوع و برند آن متفاوت است. برای مثال، کلید کولری از سایر کلیدها گران تر است. پریز برق ارت دار نیز نسبت به پریز برق ساده، از قیمت بالاتری برخوردار است. از طرفی، برندهای تولیدکننده کلید و پریز برق در ایران نسبت به نوع وارداتی، اجناسی با قیمت پایین تر تولید و عرضه می کنند.

خرید کلید پریز

 • در انتخاب کلید و پریز، به جز زیبایی و کارایی، مهم ترین نکته، ایمنی این وسیله ها است زیرا این محصولات مستقیماً به جریان برق متصل هستند.
 • روکار یا توکار بودن کلید و پریز نکته بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
 •  ارتفاع و فاصله نصب کلید و پریز بسیار اهمیت دارد. ارتفاع معمول از کف ساختمان، بین 110 تا 120 سانتی متر است.
 • رعایت فاصله استاندارد از لوله کشی گاز نیز از مهم ترین موارد ایمنی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
 • برند کلید و پریز و گارانتی آن حائز اهمیت است.

برای خرید کلید پریز ارزان می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کلید پریز خارجی و ایرانی و همچنین برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند