ثبت فروشگاه

کلید دو پل

کلید دو پل یکی از انواع  کلیدهای برق به شمار می آید که در صنعت ساخت و ساز کاربرد بسیار زیادی دارد. کلیدهای دو پل جهت خاموش و روشن کردن جریان برق دو لامپ یا قطع و وصل کردن دو بخش از مدار در یک نقطه استفاده می شود. کلیدهای دو پل در ساختمان ها کاربرد زیادی دارند و امروزه عضو جدانشدنی صنعت ساختمان سازی محسوب می شود. معمولاً برق کارها و افرادی که در حوزه های ساختمانی فعالیت می کنند، با این نوع کلید سر و کار دارند.

کلید دو پل

کلید دو پل چیست

به بیانی ساده تر کلید دو پل، دو عدد کلید تک پل است که در کنار هم و داخل یک قاب قرار داده شده اند. با این تعریف می توان نتیجه گرفت هر کلید، دو پیچ غیر مشترک و یک پیچ مشترک دارد که سیم فاز ورودی به این پیچ متصل می شود و از هر پیچ غیر مشترک، سیم فاز خروجی به لامپ های مختلف وصل می شود. اغلب رنگ یکی از پیچ ها طلایی و رنگ دوتای دیگر نقره ای است. کلید دو پل نیز سه اتصال دارد که یکی از آن ها مشترک و دوتای دیگر غیر مشترک هستند. اتصال مشترک می تواند با دو اتصال غیر مشترک ارتباط داشته باشد اما اتصال های غیر مشترک نمی توانند با هم در ارتباط باشند.

انواع کلید دوپل

 • کلید دوپل روکار: این نوع از کلیدهای دوپل به صورت روکار روی دیوار نصب می شوند و نیازی به قوطی جهت نصب ندارند.
 • کلید دوپل توکار: جهت نصب این نوع از کلیدها، به قوطی های کلید پریزی نیاز است که از قبل داخل دیوار کار شده است و از این طریق در ساختمان ها نصب می شود.

انواع کلید دوپل

سیم کشی مدار کلید دو پل

نحوه نصب یا بستن کلید دو پل با سایر کلیدها متفاوت است. طرز بستن آن به این صورت است که ابتدا باید سیم فاز از فیوز به جعبه تقسیم برده شود و سپس به پیچ مشترک که قرمز رنگ است و با حرف P نشان داده می شود، وصل شود. در صورتی که تعداد لامپ ها بیشتر باشد لازم است سرپیچ ها به دو دسته تقسیم شوند که هر دسته باید چند سرپیچ موازی با هم داشته باشد. در این حالت باید سیم برگشت و سیم نول به نقطه ی اتصال مشترک سرپیچ ها متصل شود.

نکات ایمنی در زمان نصب کلید دو پل

ایمنی کلید دو پل به معنای رعایت اصول، قوانین و مقرراتی است که جهت داشتن امنیت در برابر خطرات احتمالی حین نصب برای حفظ نیروی انسانی و تأسیسات به کار می رود. در اینجا به چند نکته جهت کار با این کلید پرداخته می شود:

 1. قطع کردن کنتور قبل از شروع کار: حتماً قبل از شروع کار جریان اصلی برق را قطع کنید سپس کار خود را پیش ببرید. علاوه بر این قطع جریان برق به معنای ایمنی 100 درصدی نیست بازهم توصیه می شود که ایمنی هایی که در اینجا گفته می شود را انجام دهید. 
 2. انجام دادن نصب طبق اصول: جهت نصب کلید دو پل، بهتر است از تکنسین های برقی متخصص در این زمینه کمک بگیرید یا اگر تجربه کمی در این زمینه دارید سعی کنید با رعایت کامل اصول ایمنی کارهای برقی خانه خود را انجام دهید.
 3. ایمنی محیط کار: برای فراهم کردن این شرایط لازم است از تجهیزات مناسب و بی خطر جهت بستن کلید و وصل آن استفاده نمایید.
 4. استفاده از ابزارآلات استاندارد: بیشتر مردم عادت دارند از ابزارآلات کهنه و فرسوده خود استفاده کنند. پیشنهاد ما به شما این است که این ریسک نکنید و از ابزارآلات استاندارد جهت نصب کلیدها استفاده نمایید.
 5. عدم استفاده از اشیای فلزی و جواهرات: قبل از شروع کار تمام وسایل فلزی و جواهرآلاتی که دارید را از خود جدا کنید. در صورت داشتن چنین وسایلی ممکن است در هنگام کار منجر به حادثه و یا سوختگی بخشی از بدن شما شود.
 6. کار نکردن در محیط مرطوب: مکان ها و شرایط مرطوب ریسک بالایی برای کار کردن دارند و ایمنی کار را کاهش می دهند. حتی تعریق هم ممکن است سبب ایجاد محیط مرطوب شود. در صورت مواجه شدن با این شرایط نباید به کار کردن خود ادامه دهید. ابتدا منطقه را کاملاً خشک کنید سپس به کار خود ادامه دهید.

نکات ایمنی در زمان نصب کلید دو پل

راهنمای خرید کلید دو پل

 1. زیبایی: انتخاب یک کلید متناسب با دکوراسیون محیط 
 2. ایمنی و وجود سیم ارت: منجر به آتش سوزی و برق گرفنگی نشود.
 3. کاربرد: باید به عملکرد و کاربرد آن توجه نمایید.
 4. علامت استاندارد: کلیدها باید دارای علامت استاندارد باشند دراین صورت از کیفیت مناسبی برخوردار هستند.
 5. جنس ترمینال اتصال: کیفیت ترمینال اتصال سیم ها مهم است و بهتر است از جنس سرامیک باشد تا دمای بالایی را بتواند تحمل کند.
 6. جنس اتصالات: جنس قسمت های اتصالات بهتر است از مس و برنج باشند تا دچار زنگ زدگی و هرزشدگی نشوند و سفت بمانند.
 7. گارانتی و خدمات پس از فروش: داشتن ضمانت نامه دلیل خوبی بر کیفیت مناسب محصول است.
 8. جنس پلاستیک بدنه: حتماً باید جنس آن از پلاستیک نسوز و مقاوم باشد.

برترین برندهای کلید دو پل

امروزه محصولات باکیفیتی توسط شرکت های مختلف تولید می شوند که در اینجا به برترین آن ها اشاره می شود:

کلید دو پل دلند

این شرکت با بکارگیری مواد اولیه مرغوب و رعایت استاندارد، کلیدهای دو پل مناسبی را به بازار عرضه می کند. این کلیدها دارای طول عمر و دوام بالایی هستند. 

کلید دو پل ایران الکتریک

شرکت ایران الکتریک کلیدهایی با بدنه مقاوم و دارای قطعات الکتریکی استاندارد روز اروپا تولید می کند. نصب آن ها بسیار راحت و آسان است. این کلیدها از مقاومت بالایی در برابر اشعه UV برخوردار هستند .

از دیگر برندها می توان به ایران الکتریک، خیام، مهسان، ویراالکتریک و ... اشاره کرد.

قیمت کلید دو پل

 با در نظر گرفتن پارامترهایی مانند جنس ترمینال اتصال، جنس اتصالات، برند، ارت دار بودن یا نبودن، کیفیت پلاستیک بدنه، ظاهر و... قیمت گذاری می شود. همچنین کاربران می توانند جهت اطلاع از قیمت کلید دوپل و یا آشنایی با نحوه خرید کلید دو پل به سایت راندنو مراجعه کنند و کالاهای خود را به صورت مستقیم از فروشندگان خریداری نمایند.

خرید کلید دوپل

برای خرید کلید دوپل می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کلید دوپل و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع کارکرد