ثبت فروشگاه

کلید دو پل

کلید دو پل یکی از انواع  کلیدهای برق به شمار می رود که در صنعت ساخت و ساز کاربرد بسیار زیادی دارد. کلیدهای دو پل جهت خاموش و روشن کردن جریان برق دو لامپ یا قطع و وصل کردن دو بخش از مدار در یک نقطه استفاده می شود. کلیدهای دو پل در ساختمان ها کاربرد زیادی دارند و امروزه جزو لاینفک صنعت ساختمان سازی به شمار می روند. معمولاً برق کارها و افرادی که در حوزه های ساختمانی فعالیت دارند، با این نوع کلید سر و کار دارند.

کلید دو پل چیست

به بیانی ساده تر کلید دو پل، دو عدد کلید تک پل است که در کنار هم و داخل یک قاب قرار داده شده اند. با این تعریف می توان نتیجه گرفت هر کلید دو پیچ غیر مشترک و یک پیچ مشترک دارد که سیم فاز ورودی به این پیچ متصل می شود و از هر پیچ غیر مشترک، سیم فاز خروجی به لامپ های مختلف وصل می شود. اغلب رنگ یکی از پیچ ها طلایی و رنگ دوتای دیگر نقره ای است. کلید دو پل نیز سه اتصال دارد که یکی از آن ها مشترک و دوتای دیگر غیر مشترک هستند. اتصال مشترک می تواند با دو اتصال غیر مشترک ارتباط داشته باشد اما اتصال های غیر مشترک نمی توانند با هم در ارتباط باشند.

انواع کلید دوپل

  • کلید دوپل روکار: این نوع از کلیدهای دوپل به صورت روکار روی دیوار نصب می شوند و نیازی به قوطی جهت نصب ندارند.
  • کلید دوپل توکار: جهت نصب این نوع از کلیدها، به قوطی های کلید پریزی نیاز است که از قبل داخل دیوار کار شده است و از این طریق در ساختمان ها نصب می شود.

سیم کشی مدار کلید دو پل

نحوه نصب یا بستن کلید دو پل با سایر کلیدها متفاوت است. طرز بستن آن به این صورت است که ابتدا باید سیم فاز از فیوز به جعبه تقسیم برده شود و سپس به پیچ مشترک که قرمز رنگ است و با حرف P نشان داده می شود، وصل شود. در صورتی که تعداد لامپ ها بیشتر باشد لازم است سرپیچ ها به دو دسته تقسیم شوند که هر دسته باید چند سرپیچ موازی با هم داشته باشد. در این حالت باید سیم برگشت و سیم نول به نقطه ی اتصال مشترک سرپیچ ها وصل شود.

نکات ایمنی در زمان نصب کلید دو پل

ایمنی کلید دو پل به معنای رعایت اصول، قوانین و مقرراتی است که جهت داشتن امنیت در برابر خطرات احتمالی حین نصب برای حفظ نیروی انسانی و تاسیسات به کار می رود. در اینجا شما را با چند نکته جهت کار با این کلید آشنا می کنیم:

  1. قطع کردن کنتور قبل از شروع کار: حتماً قبل از شروع کار جریان اصلی برق را قطع کنید سپس کارتان را پیش ببرید. علاوه بر این قطع جریان برق به معنای ایمنی 100 درصدی نیست بازهم توصیه می شود که ایمنی هایی که در اینجا گفته می شود را انجام دهید. 
  2. انجام دادن نصب طبق اصول: جهت نصب کلید دو پل، بهتر است از تکنسین های برقی متخصص در این زمینه کمک بگیرید یا اگر تجربه کمی در این زمینه دارید سعی کنید با رعایت کامل اصول ایمنی کارهای برقی خانه خود را انجام دهید.
  3. ایمنی محیط کار: برای فراهم آوردن این شرایط لازم است از تجهیزات مناسب و بی خطر جهت بستن کلید و وصل آن استفاده کنید.
  4. استفاده از ابزارآلات استاندارد: بیشتر مردم عادت دارند از ابزارآلات کهنه و فرسوده خود استفاده کنند. پیشنهاد ما به شما این است که این ریسک را نکنید و از ابزارآلات استاندارد جهت نصب کلیدها استفاده کنید.
  5. عدم استفاده از اشیای فلزی و جواهرات: قبل از شروع کار تمام چیزهای فلزی و جواهرآلاتی که دارید را از خود جدا کنید. در صورت داشتن همچین وسایلی ممکن است در هنگام کار منجر به حادثه و یا سوختگی بخشی از بدن شما شود.
  6. کار نکردن در محیط مرطوب: مکان ها و شرایط مرطوب ریسک بالایی برای کار کردن دارند و ایمنی کار را کاهش می دهند. حتی تعریق هم ممکن است باعث ایجاد محیط مرطوب شود. در صورت مواجه شدن با این شرایط نباید به کار کردن خود ادامه دهید. ابتدا منطقه را کاملاً خشک کنید سپس به کار خود ادامه دهید.

قیمت کلید دو پل

امروزه محصولات باکیفیتی توسط شرکت های مختلف تولید می شوند که از بهترین آن ها می توان به کلید دو پل دلند، ایران الکتریک، خیام، مهسان، ویراالکتریک و ... اشاره کرد. همچنین کاربران می توانند جهت اطلاع از قیمت کلید دوپل و یا آشنایی با نحوه خرید کلید دو پل به سایت راندنو مراجعه کنند و کالاهای خود را به صورت مستقیم از فروشندگان خریداری نمایند.

لیست مقایسه

برند


نوع کارکرد