ثبت فروشگاه

کلید صلیبی

کلید صلیبی یا کلید کراس یا کلید کراکس، یکی از انواع کلید برق است که امروزه به منظور روشن یا خاموش کردن یک یا چند لامپ یا حتی وسایل برقی از چند نقطه (بیش از دو نقطه) مورد استفاده قرار می گیرد. کلیدهای صلیبی بیشتر در کارخانه ها، صنایع و مکان های بزرگ کاربرد دارد. 

کلید صلیبی

نحوه عملکرد کلید صلیبی

عملکرد این گونه از کلیدهای برق تا حدودی شبیه به کلیدهای تبدیل است با این تفاوت که کلیدهای تبدیل تنها قابلیت خاموش روشن کردن یک لامپ و یا یک بخش از مدار را دارند اما کلیدهای صلیبی این قابلیت را دارند که دو یا تعداد بیشتری لامپ را از سه نقطه( بیش از دو نقطه) مختلف خاموش و روشن کنند. برای این که بتوان چند لامپ را از نقاط مختلف خاموش و روشن کرد باید در ابتدا و انتهای مدار از دو کلید تبدیل استفاده شود و در بین آن ها چند کلید صلیبی قرار داده شود. در نتیجه به کمک کلید صلیبی می توان یک مدار چند بخشی را از نقاط مختلف قطع و وصل کرد.

نحوه عملکرد کلید صلیبی

کاربرد کلید صلیبی

همان طور که در قسمت بالا گفته شد زمانی که بخواهید یک یا چند لامپ را از چند نقطه روشن و خاموش کنید از کلید صلیبی استفاده می کنید. از این کلیدها بیشتر در محیط های وسیع مانند سوله ها، انبارها، راهروهای طولانی، پارکینگ ها و ... استفاده می شود.

کاربرد کلید صلیبی

انواع کلید کراکس

کلید های صلیبی به دو نوع موازی و متقاطع تقسیم می شوند که عملکرد آن ها یکی است اما ار نظر سیم کشی و ساختمان با یکدیگر تفاوت دارند.

کلید صلیبی موازی

در کلید صلیبی موازی دو سیم ورودی به صورت ضربدری وارد می شود و دو سیم خروجی به صورت ضربدری خارج می شود.

کلید صلیبی متقاطع

در کلید صلیبی متقاطع دو سیم ورودی به دو پیچ کلید که در یک امتداد هستند وارد می شود و از دو پیچ دیگری نیز که در یک امتداد هستند، دو سیم خارجی گرفته می شود.

کاربرد هر دو نوع کلید صلیبی یکی است و تنها از لحاظ سیم کشی و نصب کلید صلیبی با هم تفاوت دارند.  

انواع کلید کراکس

نحوه نصب کلید صلیبی

مدار کلید صلیبی نسبت به کلید تبدیل پیچیده تر است و جهت نصب باید از نقشه فنی کلید صلیبی کمک گرفت. برای نصب کلید صلیبی باید دو پیچ کلید صلیبی به دو سر یک کلید تبدیل و دو پیچ دیگر به کلید تبدیل بعدی وصل شود. به هیچ عنوان این پیچ ها نباید با هم ارتباط داشته باشند به همین دلیل دو پیچ کلید صلیبی برای ورودی و دو پیچ دیگر برای خروجی در نظر گرفته می شود.

حال باید یکی از ترمینال های مشترک کلید تبدیل به فاز و ترمینال مشترک بعدی به لامپ وصل شود. در نوع متقاطع دو سیم ورودی به دو پیچ کلید که در یک امتداد هستند وارد می شود و از دو پیچ  دیگر که آنها هم در یک امتداد هستند، دو سیم خروجی گرفته می شود.

نحوه نصب کلید صلیبی

نکات مهم در هنگام خرید کلید کراکس

برای انتخاب و خرید کلید صلیبی باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

  1. ابعاد
  2. روش کنترل( لمسی یا ریموت دار)
  3. وزن
  4. جنس بدنه
  5. شدت جریان
  6. ولتاژ ورودی
  7. ولتاژ خروجی
  8. برند و شرکت تولید کننده 
  9. نوع مصرف (برای لامپ های رشته ای، فلورسنت، کم مصرف و LED)

برترین برندهای کلید کراکس

در حال حاضر شرکت های بسیار زیادی به تولید کلید کراکس می پردازند. در ادامه به معرفی برخی از مشهورترین شرکت هایی که این محصول را به بازار عرضه می کنند، پرداخته می شود:

کلید کراکس دلند

این شرکت تاکنون توانسته است استانداردها و گواهینامه های بسیار زیادی را دریافت کند زیرا محصولات آن بسیار متنوع و باکیفیت هستند. طراحی زیبا، نوآوری در محصولات، دوام زیاد و ... از ویژگی های محصولات این شرکت هستند که مورد توجه کاربران نیز قرار گرفته است. کلید کراکس دلند از مواد پلی کربنات ساخته شده است که مرغوب و با کیفیت هستند و برای محیط های خانگی و اداری کاربرد دارد. 

کلید کراکس ایران الکتریک

تمامی محصولات ایران الکتریک از کیفیت بالایی برخوردار هستند و از لحاظ ظاهری تنوع بسیار زیادی دارند. به همین دلیل نیاز تمامی مصرف کنندگان را برطرف می کنند. کلید صلیبی جدید و شیک نیز توسط این شرکت تولید می شود که برای فروشگاه ها، منازل مسکونی، سالن ها و ... مناسب است.

از دیگر شرکت های تولیدکننده این محصول می توان به کلید کراکس ویرا الکتریک، مهسان، کلید صلیبی خیام و ... اشاره کرد.

قیمت کلید کراکس

قیمت کلید‌های صلیبی حدوداً سه برابر کلید‌های معمولی است که بسیار کمیاب هستند و این نوع کلیدها بر اساس جنس بدنه، ولتاژ، روش کنترل، وزن، ابعاد، برند و شرکت تولید کننده، نوع مصرف و... قیمت گذاری می شوند.

خرید کلید کراکس

برای خرید کلید کراکس می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کلید کراکس و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع کارکرد