ثبت فروشگاه

پریز برق

پریز برق یکی از پرکاربردترین المان ها در هر مجموعه ای است. بدون وجود پریز برق هیچ دستگاه الکتریکی توسط دو شاخه به برق متصل نمی شود. این تجهیزات در تمامی مجموعه ها اعم از منازل مسکونی، محیط های اداری، تجاری، هتل ها، بیمارستان ها و ... دیده می شوند. انواع پریز برق با فاصله معین از کف و سقف طبق نقشه طراحی شده برای ساختمان، بر روی دیوارها نصب می شوند. پریزهای برق در انواع و اشکال مختلفی به بازار عرضه می شوند. هرچه این محصولات هماهنگی ظاهری بیشتری با مجموعه داشته باشند، زیبایی مجموعه نیز افزایش پیدا می کند. 
شکل ظاهری پریزهای برق در کشورهای مختلف گوناگون است زیرا دو شاخه تجهیزات الکتریکی آن ها نیز متفاوت است. به همین دلیل برای نصب دو شاخه بسیاری از تجهیزات الکتریکی به پریزها به تبدیل نیاز داریم. تمامی پریزهای ایران از استاندارد جهانی نوع C پیروی می کنند.

انواع پریز الکتریکی

  • پریز برق توکار: این پریزها اغلب در داخل مجموعه ها مانند منازل مسکونی، اداره ها و ... نصب می شوند. این محصولات تقریباً هم سطح با دیوار هستند و تنها چند میلی متر از بدنه پریز خارج دیوار قرار می گیرد. برخی از این پریزها به کمک پیچ و مهره نصب می شوند و برخی دیگر مکانیزم فنری دارند. محل قرارگیری و نصب این تجهیزات از پیش مشخص شده است. 
  • پریز برق روکار: بدنه این پریزها کاملاً خارج دیوار قرار می گیرد و اغلب در محیط های خارجی مورد استفاده قرار می گیرد. نصب پریز برق روکار ساده است و به راحتی انجام می شود. سیم کشی پریز برق روکار باید هماهنگ با استانداردهای نصب کلید پریز باشد.
  • پریز برق درب دار: پریزهای برق می توانند درب دار یا بدون درب باشند. پریزهای درب دار از ایمنی بسیار بیشتری در مقابل خطرهای خارجی برخوردار هستند و اغلب در محیط های مرطوب با احتمال پاشیدن آب استفاده می شوند زیرا درجه حفاظت بالایی دارند. درپوش پریز برق به راحتی باز و بسته می شود و مصرف کنندگان می توانند دو شاخه مورد نظر را داخل آن قرار دهند. محافظ پریز برق سبب افزایش ایمنی افراد می شود و از آتش سوزی نیز جلوگیری می کند. این پریزها در انواع روکار و توکار به بازار عرضه می شوند. نوع روکار آن ها اغلب در حیاط ها، بالکن ها، سوله ها و ... استفاده می شود و نوع توکار آن ها بیشترین کاربرد را در آشپزخانه ه، سرویس های بهداشتی، حمام ها و ... دارند.

اجزای پریز برق

کلید و پریز برق از دو قسمت اصلی قاب بیرونی و مکانیزم تشکیل شده اند. در گذشته مکانیزم و فریم تنوع بالایی نداشت اما امروزه قاب و مکانیزم پریز از تنوع بسیار بالایی برخوردار است که مطابق با سبک دکوراسیون خود می توانید آن ها را انتخاب کنید. امروزه برخی از پریزهای برق به گونه ای طراحی می شوند که از مکانیزم های فنری پیروی می کنند. این نوع پریز برق به پیچ و مهره جهت نصب نیاز ندارد و به راحتی در عمق دیوار قرار می گیرد و به شکل یک مجموعه کامل در مدار در نظر گرفته می شود. 
کلید پریزهای امروزی از جنس پلاستیک مرغوب یا پلی کربنات هستند به همین دلیل از کیفیت بالایی برخوردار هستند و با گذشت زمان دچار پوسیدگی و تغییر رنگ نمی شوند. طراحی پریزهای برق در گذشته به گونه ای بود که اغلب به شکل زاویه دار و مربعی بودند اما این تجهیزات امروزه تنوع ظاهری بسیار بالایی دارند. به عنوان مثال فریم های رنگی، فلزی، طرح چوب، کلاسیک، مدرن و ... به بازار عرضه می شوند. 

پریز هوشمند

نوعی کلید پریز برق هوشمند به بازار عرضه می شود که اغلب در فضاهای اداری و محیط هایی با احتمال آلودگی توسط تماس دست مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کلید پریز امروزه طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است. پریز برق تایمردار نیز نوعی پریز برق هوشمند است که می تواند قطع و وصل برق را زمان بندی کند و از این طریق در مصرف برق نیز صرفه جویی کند.

پریز ارت دار

برخی از پریزهای برق دارای محافظ هایی به نام ارت هستند که سبب افزایش ایمنی پریز برق می شود. پریز ارت دار نوعی ترمینال دو پیچ در ساختار خود استفاده کرده است و از این طریق حفاظت را ارتقا می دهد. این پریزها علاوه بر این که محلی برای اتصال سیم فاز و نول فراهم کرده اند، محلی نیز جهت اتصال به سیم ارت فراهم کرده اند تا از این طریق ایمنی مجموعه را افزایش داده و برق گرفتگی را به حداقل میزن خود برسانند. در حال حاضر اغلب پریزهای موجود در بازار ارت دار هستند.

علت جرقه زدن پریز برق

وجود اتصال کوتاه می تواند سبب تولید گرمای بسیار زیادی در اطراف پریز شود. در نتیجه عایق سیم ها از بین رفته و ذوب می شوند. این فرایند سبب ایجاد برخورد میان رشته های سیم شده که در اثر آن الکترون های زیادی آزاد و سبب به وجود آمدن جرقه می شوند. در برخی از مواقع نیز ممکن است سیم کشی پریز برق اشکال داشته باشد و یا پریز برق بی کیفیت و نامرغوب باشد و در اثر ایجاد گرما ذوب شده باشد. این امر نیز ممکن است سبب آتش سوزی و برق گرفتگی افراد شود. به همین دلیل بهتر است اگر مشکل از پریز برق است، پریز تعویض و یا تعمیر شود.

نکات مهم در خرید پریز الکتریکی

  1. محل نصب و نوع کاربرد
  2. نوع پریز برق
  3. سطح ایمنی محصول
  4. ارت دار بودن یا نبودن پریز
  5. طراحی و شکل ظاهری پریز
  6. برند و شرکت سازنده

قیمت پریز الکتریکی

برای خرید و مشاهده لیست قیمت پریز برق می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید و به طور مستقیم با فروشنده ها و نمایندگی های فروش پریز برق شیک و لاکچری در ارتباط باشید. از برترین شرکت های تولیدکننده این محصول می توان به پریز برق دلند، پرات الکتریک، ایران، ویرا الکتریک و ... اشاره کرد.

لیست مقایسه

برند


نوع پریز


نوع کارکرد