ثبت فروشگاه

حفاظت کننده و کنترل کننده

حفاظت کننده و کنترل کننده تجهیزاتی هستند که در صنعت از آن ها برای اندازه گیری پارامترها، حفاظت از تجهیزات، کنترل کمیت ها و دیگر موارد استفاده می شود. در صنعت برای تمامی پارامترها مقدار استانداردی در نظر گرفته می شود. در صورتی که حین انجام کار پارامترها از مقدار استاندارد تجاوز کنند، حفاظت کننده ها و کنترل کننده ها وارد عمل می شوند.

کاربرد هرکدام از این محصولات متفاوت است. برخی با قطع کردن مدار و برخی دیگر با اصلاح روند کاری از به وجود آمدن خطا جلوگیری می کنند. برخی دیگر نیز تنها وظیفه آنالیز و بررسی فرایندها را برعهده دارند. در خطوط تولید از این محصولات بیشتر استفاده می شود. به عنوان مثال کنترل کننده ها تعداد دور موتور، تعداد فاز، میزان رطوبت و ... را می سنجند و در صورت مغایرت با مقدار استاندارد و تعیین شده به اپراتور هشدار می دهند.

خارج شدن کمیت ها از مقدار استاندارد ممکن است به تجهیزات دیگر در صنعت آسیب وارد کند. به همین دلیل تمامی تکنسین ها در مجموعه های صنعتی به خرید حفاظت کننده و کنترل کننده اقدام می کنند. قیمت حفاظت کننده و کنترل کننده ها نیز براساس کاربرد و امکاناتی که دارند با هم تفاوت دارد. این محصولات براساس نوع عملکردی که دارند به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم بندی می شوند. نوع دیجیتال این محصولات یک نمایشگر دارند که تغییرات و پارامترها برروی آن نشان داده می شود. در صورتی که در نوع آنالوگ نمایشگر وجود ندارد و محصولات اغلب به عقربه هایی مجهز شده اند.

انواع حفاظت کننده

این محصولات با توجه به نوع کاربرد و ویژگی هایی که دارند به چند دسته تقسیم بندی می شوند. مصرف کنندگان براساس عملکرد و نیاز مجموعه می توانند هرکدام را انتخاب کنند. در ادامه به بررسی برخی از بهترین تجهیزات کنترل کننده و حفاظت کننده می پردازیم:

تایمر

تایمر یا زمان سنج نوعی رله است که وظیه کننرل مدار در زمانی مشخص را برعهده دارد. این محصولات توسط میکروسوئیچ و تعدادی رله مدار را قطع و وصل می کنند. تایمر در مجموعه های صنعتی و تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این وسیله سبب صرفه جویی درمصرف انرژی و افزایش دقت در یک فرایند می شود. تایمر راه پله نیز نوعی تایمر است که وظیفه قطع و وصل جریان را برعهده دارد. تایمرها در انواع زیر به بازار عرضه می شوند:

 • تایمر تاخیر در وصل
 • رله تاخیر در قطع
 • تایمر برق تکرار شونده
 • تایمر شمارش معکوس
 • تایمر روزانه، هفتگی و ...

همچنین این محصولات براساس تکنولوژی که دارند به چند دسته الکترونیکی، نیوماتیکی، هیدرولیکی، حرارتی و موتوری تقسیم بندی می شوند.

کنتاکتور

کنتاکتور نوعی کلید الکترومغناطیسی است که در مدارهای فرمان کاربرد دارد. این محصول وظیفه راه اندازی و کنترل تجهیزات صنعتی را برعهده دارد. این وسیله می تواند با استفاده از منبع ولتاژ پایین، مدار با ولتاژ بالا را خاموش کند. این تجهیزات از طریق ولتاژ AC یا DC و با تحریک بوبین داخلی کنتاکتور کار می کند. کنتاکتور می تواند به صورت مکرر قطع و وصل شود. همچنین به کمک آن ها می توان مدار را از راه دور کنترل کرد. کنتاکتور براساس AC یا DC بودن تقسیم بندی می شوند.

کنترل فاز

کنترل فاز از تجهیزاتی است که در تابلوهای برق از آن استفاده می شود. این تجهیزات در مقابل کاهش و افزایش ولتاژ و جابه جایی فاز از مدار محافظت می کنند. رله کنترل فاز همچنین مانع وارد شدن آسیب در نتیجه بروز اختلالات ولتاژ به مدار می شود. این محصولات در دو نوع نیازمند به نول و بدون نول به بازار عرضه می شوند. کنترل فاز در شرایطی که ولتاژ پایین تر از حد مجاز باشد، یکی از فازها از سه فاز قطع شده باشد، فازها جابه جا شده باشند، تقارن بین فازها وجود نداشته باشد یا سیستم دو فاز شود، وارد عمل می شود. این محصولات در انواع زیر به بازار عرضه می شوند:

 • رله عدم تعادل فاز
 • رله توالی فاز
 • رله خرابی فاز
 • رله پایش فاز

تایمر، کنتاکتور و کنترل فاز

کنترل بار

کنترل بار وظیفه حفاظت از تجیهزات تابلو برق در برابر جریان اضافی و اضافه بار را برعهده دارد. این محصول در صورتیکه جریان از حد استاندارد خارج شود، مدار را قطع می کند و از وارد شدن آسیب به تجهیزات جلوگیری می کند. اساس کار رله های کنترل بار بسیار دقیق است و عوامل محیطی نمی تواند برروی عملکرد آن موثر باشد. کنترل بار اغلب بعد از کنتاکتور نصب می شود. این محصولات دارای قابلیت تنظیم تاخیر در قطع و وصل هستند به همین دلیل ایمنی سیستم بیشتر می شود. در حال حاضر کنترل بارها جایگزین بی متال شده اند.

محافظ ولتاژ

محافظ ولتاژ وسیله ای است که از تجهیزات الکتریکی در برابر نوسانات ولتاژ محافظت می کند. این محصول نوعی حفاظت کننده هوشمند و قابل تنظیم است که برق را دریافت و پس از تنظیم آن به ولتاژ مناسب، آن را به دستگاه مورد نظر هدایت می کند. محافظ های ولتاژ براساس عملکرد به دو نوع تک فاز و سه فاز و براساس کاربرد نیز در دو دسته زیر به بازار عرضه می شوند:

 • محافظ ولتاژ خانگی
 • محافظ ولتاژ صنعت

ترموستات

ترموستات وسیله ای است که به کمک آن می توان دما و حرارت در یک محیط را کنترل کرد. این وسیله برروی یک دمای مشخص تنظیم می شود و اگر دمای مجموعه بیشتر یا کمتر از آن دما باشد، به اپراتور هشدار می دهد. ترموستات از ورودی، خروجی، پارامتر آلارم، چندین سنسور و ... تشکیل شده است. ترموستات به صورت جداگانه مورد استفاده قرار می گیرد. گاهی هم برروی دستگاه های مختلف نصب می شود. این محصولات در انواع زیر به بازار عرضه می شوند:

 • ترموستات حرارتی یا برودتی
 • ترموستات قطعی، وصلی و تدریجی
 • ترموستات کانالی، اتاقی، جداری و مستغرق
 • ترموستات فصلی و دو فصلی
 • ترموستات فانوسه ای، بیمتالی، دیافراگمی و رئوستا
 • ترموستات یک یا دو مرحله ای
 • ترموستات زیر صفر یا بالای صفر

کنترل بار، محافظ ولتاژ و ترموستات

شمارنده

شمارنده یا کانتر وظیفه شمارش پالس های ورودی در یک دستگاه یا خط تولید را برعهده دارد. این محصولات دقت و انعطاف بالایی دارند. شمارنده ها تعداد دفعات انجام یک فرایند را ثبت می کنند. به کمک این تجهیزات می توان هر عمل برنامه ریزی شده را در واحدهای زمانی مشخص شمارش کرد. از شمارنده در خطوط تولید، کارخانه های صنعتی، صنایع پتروشیمی و ... استفاده می شود. این محصولات در انواع همزمان و ناهمزمان به بازار عرضه می شود.

کنتاکت کمکی

این تجهیزات در مدارهای فرمان مورد استفاده قرار می گیرند. کنتاکت کمکی برروی کنتاکتور نصب می شود و عملکرد آن را ارتقا می دهد. این محصولات از مدار و دیگر تجهیزات حفاظت می کنند و در برابر خطرات الکتریکی از خود مقاومت نشان می دهند. این محصولات در انواع نصب از جلو، نصب از کنار و نصب از بالا عرضه می شوند.

شمارنده و کنتاکت کمکی

انواع کنترل کننده

کنترل کننده ها برخلاف حفاظت کننده ها از موتور مراقبت نمی کنند و تنها پارامترهای مختلف را بررسی و کنترل می کنند. این تجهیزات در انواع گوناگونی به بازار عرضه می شوند. هر کدام از آن ها پارامتر خاصی را اندازه گیری می کنند. از انواع کنترل کننده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رطوبت سنج

این تجهیزات میزان بخار آب و رطوبت موجود در یک جسم را اندازه گیری می کنند. همچنین برخی از انواع آن برروی دیوار یا بخش های مختلف نصب می شوند و می توانند رطوبت محیط را اندازه گیری کنند. این محصولات در انواع الکتریکی، اتوماتیک، سوزنی، بدون سوزن و التراسونیک عرضه می شود. این محصولات در محیط های صنعتی، کامپیوتری، آزمایشگاهی و ... کاربرد دارد.

ارت سنج

این محصول میزان ولتاژ و مقاومت موجود در ارت سنج را اندازه گیری می کند. در صورتی که چاه ارت میزان ولتاژ یا مقاومت استانداردی نداشته باشد، خطر برق گرفتگی یا آتش سوزی افزایش پیدا می کند به همین دلیل استفاده از یک ارت سنج در تمامی مجموعه ها ضرورت دارد. ارت سنج در انواع آنالوگ، دیجیتال، قلمی، کلمپی و عقربه ای به بازار عرضه می شود.

رطوبت سنج و ارت سنج

توالی سنج

توالی سنج نوع و جهت فاز را تشخیص می دهد و میزان گردش دور موتور را اندازه گیری می کند. این محصولات کاربرد آسانی دارند و اغلب در مدارهای سه فاز از آن ها استفاده می شود. توالی سنج باید متناسب با دور موتور، محدوده ولتاژ و فرکانس دستگاه مورد استفاده قرار بگیرد.

دورسنج

تاکومتر یا دورسنج وسیله ای است که تعداد دور اجسام دوار را کنترل می کند. این وسیله در انواع آنالوگ، نوری، لیزری و مغناطیسی به بازار عرضه می شود. از این محصولات در محیط های صنعتی، کارخانه های تولیدی، فن های متحرک، دور موتورها، کنترل حجم ترافیک و ... استفاده می شود.

توالی سنج و دورسنج

حرارت سنج

این وسیله که با نام ترمومتر نیز سناخته می شود، وسیله ای جهت اندازه گیری میزان حرارت و دمای موجود در یک محیط است. ترمومتر وسیله ای با دقت بالا و انعطاف پذیر است و در تمامی مکان ها کاربرد دارد. این محصول در انواع دیجیتال، ترمومتر الکلی، جیوه ای و ... عرضه می شود.

فلوتر

این محصولات برای کنترل سطح مایعات به کار گرفته می شوند. فلوتر در انواع مکانیکی و الکترونیکی عرضه می شود. این وسیله در مخازن آب، کانترها و ... کاربرد دارند. فلوتر از وارد شدن آسیب به پمپ جلوگیری می کند.

حرارت سنج و فلوتر

بهترین برند حفاظت کننده و کنترل کننده

امروزه در تمامی مجموعه ها یکی از انواع حفاظت کننده و کنترل کننده مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند. از بهترین این شرکت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حفاظت کننده و کنترل کننده شیوا امواج

شیوا امواج یکی از برترین شرکت ها در زمینه تولید و ساخت انواع حفاظت کننده و کنترل کننده است. این شرکت در سال 1367 تاسیس شده است. شیوا امواج به تولید انواع ابزار اندازه گیری، تجهیزات ابزار دقیق، کنترل کننده و ... می پردازد. محصولات این شرکتی بسیار باکیفیت هستند و مطابق با استانداردهای بین المللی کنترل کیفیت یعنی ایزو 2008 و ایزو 9001 عرضه می شوند. مقر اصلی این شرکت در اصفهان واقع شده است. شرکت شیوا امواج به تولید و ساخت تجهیزات صنعتی برای کارخانه ها و ... می پردازد.

 • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به هیوکی، برنا الکترونیک، یونی تی، راما اسپادانا، فانوس سیستم و ... اشاره کرد.

قیمت حفاظت کننده و کنترل کننده

این محصولات در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند. به همین دلیل مهم ترین عامل در قیمت حفاظت کننده و کنترل کننده نوع و کارایی محصول است. درجه حفاظت محصول، نحوه عملکرد، برند و شرکت سازنده این محصولات نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار برروی قیمت این محصول هستند.

خرید حفاظت کننده و کنترل کننده

برای خرید حفاظت کننده و کنترل کننده می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت حفاظت کننده و کنترل کننده و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند