ثبت فروشگاه

کنترل فاز

کنترل فاز (رله کنترل فاز) یکی از تجهیزاتی است که در تابلو برق استفاده می شود و وظیفه آن محافظت از تجهیزات در برابر اختلالات شبکه برق (کاهش ولتاژ، افزایش ولتاژ، جا به جایی فازها) است. کنترل فازها در دو نوع بدون نول و نیاز به نول وجود دارند. در بازار کنترل فاز با نام های رله حفاظت فاز، رله نظارت فاز، رله کنترل فاز و رله مانیتورینگ خط معروف هستند.

کنترل فاز

کنترل فاز چیست

کنترل فاز از بروز اختلالات ولتاژ و آسیب به تجهیزات جلوگیری می کند. کنترل فاز از مهم ترین تجهیزات در طراحی مدار فرمان است. این دستگاه شرایط امنی را در راه اندازی تجهیزات برق سه فاز ایجاد می کند. در یک ساختار صنعتی ممکن است با تعدادی وسیله سه فاز به صورت همزمان کار کرد اما باید بدانید که قرار نیست تا برای هر وسیله سه فاز یک کنترل فاز وجود داشته باشد بلکه باید از یک کنترل فاز برای امنیت کلیه وسیله ها استفاده شود.

عملکرد کنترل فاز برای حفاظت از تجهیزات

چنانچه یکی از موارد زیر رخ دهد کنترل فاز اقدام به قطع مدار فرمان می کند:

 1. در صورتیکه ولتاژ شبکه پایین تر از حد مجاز باشد.
 2. در صورتیکه ولتاژ شبکه بالاتر از حد مجاز باشد.
 3. قطع یکی از فازها در سه فاز
 4. جا به جایی فازها در سه فاز
 5. عدم تقارن فازها در سه فاز
 6. دو فاز شدن در تک فاز
 7. شوک های ایجاد شده پس از قطع و وصل پی در پی برق

عملکرد کنترل فاز برای حفاظت از تجهیزات

اجزای کنترل فاز

بر روی هر کنترل فاز تعدادی ترمینال و نشانگر LED وجود دارد که بر حسب برند و شرکت سازنده ممکن است محل قرارگیری آنها متفاوت باشد اما به صورت کلی این اجزا به شرح زیر هستند:

ترمینال های R ،S ،T یا L1 ،L2 ،L3

ورودی سه فاز برق شبکه به این ترمینال ها متصل می شود. با اتصال صحیح سیم ها، نشانگر تغذیه روشن می شود.

Sensivity یا Sen

پیچ تنظیم کنترل فاز برای تعیین میزان حساسیت دستگاه نسبت به عدم تقارن فازها کاربرد دارد.

One Delay

 پیچ تنظیم زمان انتظار در این دستگاه برای زمانی است که خطایی رخ می دهد یا مدار برای اولین بار روشن می گردد.

ترمینال 15 (ورودی فرمان)

به این ترمینال، ورودی فرمان وارد می شود (که این ورودی پایه COM رله داخلی دستگاه است) و خروجی آن در پایانه های 18 و 16 دریافت می شود.

ترمینال 18 (خروجی No یا نرمال باز)

این خروجی در زمان بدون مشکل بودن ولتاژ سه فاز وصل می شود که در این حالت نشانگر فعال بودن رله روشن می شود. همچنین این ترمینال به کنتاکتور متصل می شود.

ترمینال 16 (خروجی NC یا نرمال بسته)

همواره این ترمینال بسته است مگر زمانی که چراغ سیگنال REL روشن باشد. به صورت کلی در دو حالت این ترمینال بسته است:

 • دستگاه خاموش باشد.
 • خطایی رخ داده باشد و رله داخلی قطع شود.

نشانگر خطا

اغلب یک یا دو نشانگر خطا  بر روی کنترل فاز وجود دارد که اگر دو فاز از سه فاز جا به جا شود یا ولتاژ شبکه خارج از محدوده مجاز عملکرد داشته باشد، نتنها رله داخلی قطع می شود بلکه نشانگر خطا روشن می شود. (محدوده مجاز ولتاژ 300 تا 440 ولت در کنترل فاز سه فاز و 185 تا 240 ولت در کنترل فاز تک فاز است.)

اجزای کنترل فاز

انواع کنترل فاز

کنترل فاز انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

رله عدم تعادل فاز

عدم تعادل منبع تغذیه به دلیل توزیع نابرابر بار از مشکلات سیستم های سه فاز است. عدم تعادل فاز در موتورها و تجهیزات الکترونیکی، سبب افزایش دما و ایجاد اختلال در موتورهای AC می شود. استفاده از رله عدم تعادل فاز آسیب های موتور را به صورت خودکار متوقف می کند همچنین سبب افزایش طول عمر موتور و عدم پرداخت هزینه های بالا برای تعمیر می شود.

رله توالی فاز

چرخش معکوس یکی از مشکلات در موتورهای الکتریکی است که تغییر در دنباله فاز یا توالی فاز اشتباه باعث آن می شود و سبب خرابی اجزای موتور می شود. استفاده از رله توالی فاز، دستگاه پایش و کنتاکتور از این آسیب ها جلوگیری می کنند.

رله خرابی فاز

در موتورهای سه فاز ممکن است بدلیل سوختن فیوز، معیوب بودن سیم پیچ ترانسفورماتور و خرابی تجهیزات، خرابی فاز رخ دهد که توقف کار موتورهای سه فاز تحت بار را در پی دارد. همچنین مقاومت الکتریکی کاهش می یابد و سیم پیچ موتور در زمان کوتاهی از بین می رود. استفاده از رله خرابی فاز از این اتفاق ها جلوگیری می کند.

رله پایش ولتاژ

سطح پایین ولتاژ سبب توقف عملکرد موتور و کنتاکتور می شود. استفاده از رله پایش ولتاژ برای کنترل عملکرد ولتاژ تجهیزات کاربردی است و مانع از رخ دادن این اتفاق ها می شود.

انواع کنترل فاز

کاربرد کنترل فاز

 1. کنترل جهت چرخش درایو
 2. محافظت از نیروگاه در برابر اضافه ولتاژ
 3. گرم شدن بیش از حد موتور که ناشی از ولتاژ نامتقارن است.
 4. محافظت از منابع حساس سه فاز
 5. حفاظت در برابر عملکرد موتور معکوس
 6. کنترل اتصال تجهیزات متحرک

کاربرد کنترل فاز

مزایای استفاده از کنترل فاز

 1. افزایش ایمنی کاربران و تجهیزات
 2. افزایش طول عمر موتور
 3. کاهش هزینه تعمیرات و تعویض قطعات
 4. جلوگیری از وقوع اتصال کوتاه در سیم پیچ های موتور
 5. کاهش خطر برق گرفتگی و آتش سوزی
 6. کاهش طول زمان خرابی
 7. ابعاد کوچک
 8. کنترل زمان تأخیر از طریق پیچ تنظیم
 9. قطع جریان برق با سرعت بالا در صورت وجود خطا
 10. تنظیم زمان وصل شدن مدار پس از برطرف کردن خطا
 11. استفاده از نشانگر برای اعلام تغییرات ولتاژ

نکات مهم در هنگام خرید کنترل فاز

 1. نوع کنترل فاز
 2. ابعاد
 3. وزن
 4. کنترل ولتاژ
 5. دمای کاری
 6. تعداد نشانگر برای اعلام
 7. ولتاژ ورودی
 8. ولتاژ تغذیه
 9. درجه حفاظت
 10. محدوده تنظیم حداکثر و حداقل مقدار آستانه ولتاژ
 11. تنظیم محدوده برای تأخیر پاسخ
 12. برند و شرکت تولیدکننده
 13. کاتالوگ کنترل فاز
 14. قیمت

برترین برندهای کنترل فاز

برندهای بسیاری به تولید کنترل فاز پرداخته اند که در ادامه به معرفی برترین آنها پرداخته می شود.

کنترل فاز شیوا امواج

شرکت شیوا امواج به تولید انواع دستگاه های برق صنعتی و انواع رله ها می پردازد. از محصولات شرکت شیوا امواج می توان به انواع تایمرها و تایم سوییچ ها، حفاظت کننده ها و کنترل کننده ها، نمایشگرهای ولتاژ و جریان و انواع فتوسل ها اشاره کرد. یکی از محصولات این شرکت کنترل فاز است. کنترل فاز شیوا امواج قادر است تا اختلالات شبکه برق را کنترل کند، حاوی 4 نشانگر برای اعلام است و 36 ماه گارانتی دارد. از برترین مدل های کنترل فاز شیوا امواج می توان به سری MR-4P-13M1M، MR-4P و ... اشاره کرد.

از دیگر برندهای برتر کنترل فاز می توان به کنترل فاز اشنایدر، کنترل فاز میکرومکس، کنترل فاز برنا الکترونیک، کنترل فاز سی پی آی جی، کنترل فاز زیمنس و ... اشاره کرد.

قیمت کنترل فاز

کنترل فاز براساس عواملی مانند کیفیت، نوع کنترل فاز، ابعاد، وزن، سه فاز یا تک فاز بودن، کنترل ولتاژ، تعداد نشانگر برای اعلام، ولتاژ ورودی، ولتاژ تغذیه، درجه حفاظت، برند و شرکت تولیدکننده و ... قیمت گذاری می شود. شما می توانید در سایت راندنو قیمت کنترل فاز خانگی و سایر کنترل فازها از برندهای معتبر و باکیفیت را مشاهده و مقایسه کنید تا بهترین کنترل فاز را انتخاب نمایید.

خرید کنترل فاز

برای خرید کنترل فاز می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کنترل فاز و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


تعداد فاز