ثبت فروشگاه

تایمر

تایمرها یک نوع رله هستند که با قرار دادن آن ها در مدار، وظیفه کنترل مدار را برای زمان معینی بر عهده می گیرد که توسط یک میکروسوییچ مدار ها را قطع یا وصل می کند. کاربرد این وسیله در تابلو برق و اتوماسیون صنعتی بسیار زیاد است همچنین در ساختمان ها، صنایع غذایی، منازل، خط تولید کارخانه ها و ... از آن برای کاهش هزینه و مصرف انرژی، مشخص کردن زمان مورد نیاز برای انجام هر بخش از کار، قطع و وصل تجهیزات بعد از زمان مشخص و ... استفاده می شود. مانند: تایمر چراغ راه پله که به عنوان فرض اگر روی ۳۰ ثانیه تنظیم شده باشند، ۳۰ ثانیه بعد از اینکه شما از جلوی چراغ رد شدید، خاموش می شود. رنج زمانی تایمرها به دو نوع ثابت و متغیر تقسیم می شوند. تایمر برق در دو نوع آنالوگ و دیجیتال وجود دارد:

 • تایمر آنالوگ: در تایمرهای آنالوگ به کمک چراغ نشان گر روی تایمر وضعیت تایمر را مشخص می کنند و دارای نمایشگری برای نشان دادن زمان نیستند. این تایمر جز اولین دسته تایمرها به حساب می آید.
 • تایمر دیجیتال: تایمرهای دیجیتال را می توان برای زمان های مختلف با استفاده از تایمر تایمر تنظیم کرد. این تایمر بر مبنای مدارهای دیجیتالی و با دقت و میزان حافظه مختلف طراحی شده اند و  در بازار در دسترس عموم مردم قرار دارند.

یکی از مزیت های این تایمر صنعتی می تواند کاهش چشم گیر هزینه های جانبی، مصرف و انرژی باشد. همچنین این تایمر می تواند مدار را در برابر خطاهای انسانی محافظت کند. تایمر دیجیتال در دو نوع رله تاخیر در وصل و رله تاخیر در قطع وجود دارد:

 1.  رله تاخیر در وصل: در تایمر تاخیر در وصل، باید ابتدا به آن انرژی داده شود تا شروع به کار کردن کند و کنتاکتی را باز یا بسته کند.
 2. رله تاخیر در قطع: تایمر  تاخیر در قطع، بعد از قطع شدن انرژی شروع به کار کردن می کند و کنتاکتی را باز یا بسته می کند.

انواع تایمر

 1. تایمر الکترونیکی: از تایمرهای الکترونیکی در ساختمان ها برای مدارات الکترونیکی استفاده می شود. از رله برای تنظیم زمان های کمتر از یک ثانیه تا چندین ثانیه نیز قابل استفاده می باشد. زمانی که خازن شارژ شود و ولتاژ دو سر آن برابر ولتاژ رله گردد، تایمر وصل می شود. در این تایمرها با تغییر ظرفیت خازن می توان زمان رله را تنظیم نمود.
 2. تایمر نیوماتیکی: در رله نیومکانیکی یا رله بادی می توان با میزان کردن پیچ تنظیم، عمل کرد کنتاکتورها را تغییر داد.
 3. تایمر هیدرولیکی: همانطور که از اسم این تایمر پیداست از سیستم هیدرولیکی جهت تاخیر در مدار استفاده می شود. در این دستگاه هنگام اتصال جریان برق به رله، مقداری روغن داخل رله جا به جا می شود که برای بازگشت این روغن به محل اولیه زمانی لازم است که این زمان، زمان تایمر نام دارد.
 4. تایمر حرارتی: در انواع رله حرارتی ذوب شونده، رله حرارتی بی متال و رله حرارتی منعکس کننده ی میله ای تولید شده است که با استفاده از خاصیت بی متال کار می کنند. به این صورت که بعد از گرم شدن بی متال شروع به تغییر شکل می کند و مدار را قطع یا وصل می کند. تغییر هوا روی این دستگاه اثر دارد و دارای دقت زیادی نیز نمی باشد.
 5. تایمر موتوری: از یک موتور کوچک و یک قطب چاکدار تشکیل شده است. محل دیسک در لحظه شروع به کار قابل تنظیم است، پس از تنظیم و تغذیه تایمر، موتور با دور ثابت به چرخش در می آید.

نکات مهم در هنگام خرید تایمر

توجه به:

 1. رنج زمانی تایمر
 2. تعداد پایه و سیم بندی ولتاژ
 3. ولتاژ تغذیه تایمر
 4. سوکتی یا کتابی بودن تایمر
 5. نوع عماکرد تایمر

قیمت تایمر و نکات ایمنی در استفاده از تایمر

 • پوشاندن اجزای مجاوری که دارای جریان برق هستند.
 • نصب تایمر ها توسط یک تکنسین فنی جهت جلوگیری از آتش و یا شوک الکتریکی.
 • قبل از استفاده و نصب از سالم بودن وسیله اطمینان حاصل نمایید.

امروزه شرکت های زیادی در صدد تولید این کالا برآمده اند که از معروف ترین آن ها می توان به اشنایدر، شیوا امواج، فانوس سیستم و ... اشاره کرد. کاربران می توانند برای اطلاع از قیمت و خرید تایمر با مراجعه به سایت راندنو تایمر متناسب با کار خود را به صورت مستقیم از فروشندگان خریداری نمایند.

لیست مقایسه

برند


نوع کاربرد


نوع