ثبت فروشگاه

کنتاکت کمکی یا سوئیچ کمکی نوعی کنتاکت اضافی است که بخشی از مدار را تشکیل می‌دهد. این بخش می‌تواند مقدار الکتریسیته‌ای را که از مدار عبور می‌کند، افزایش دهد. این کنتاکت‌ها اغلب زمانی نصب می‌شوند که از قبل منبع اولیه وجود داشته باشد. برای اینکه بتوان از یک کنتاکت استفاده کرد، باید انرژی زیادی از مدار عبور کند. به طور کلی هنگامی که تنها از یک وسیله کمکی استفاده می‌کنید، جریانی بیشتر از کل مسیر در مدار حرکت می‌کند. در این صورت برخی مناطق در مدار برقی دریافت نمی‌کنند و برخی دیگر بیشتر از حد نیاز برق دریافت می‌کنند. به همین دلیل وجود دو یا چند کنتاکت الزامی است. به کمک کنتاکت کمکی می‌توان مقدار برقی را که از هر مسیر می‌گذرد محدودتر کرد.

به طور کلی برای قطع و وصل مدار‌های الکتریکی که توان بالایی دارند از کنتاکتور استفاده می‌شود. کنتاکتور از سه کنتاکت اصلی بهره برده است. کنتاکت کمکی نیز نوعی تیغه است کع در طراحی مدار‌های فرمان از آن استفاده می‌شود. کنتاکت کمکی اغلب به صورت مجزا روی کنتاکتور نصب می‌شود. برخی از کنتاکتور‌ها تیغه‌های NO و NC ندارند و باید قطعه به صورت مجزا تهیه شود و روی آن قرار گیرد. هنگامی که کنتاکتور قطع و وصل می‌شود، تیغه‌های کمکی هم مانند کنتاکت‌های اصلی متحرک هستند و تغییر وضعیت می‌دهند. در صورتی که هیچگونه کنتاکتی در مدار وجود نداشته باشد، ممکن است سیم رله یا فیوز پس از گذشت زمان در اثر اضافه بار قطع شود یا بسوزد. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، دود در سیستم جمع می‌شود و این موضوع می‌تواند خطرناک باشد. به همین دلیل یک کنتاکت کمکی نیاز است. این کنتاکت به سوئیچ اجازه می‌دهد تا کلید دیگر یا کنتاکتور بزرگتر را کنترل کند. کنتاکتور کمکی یک سیم پیچ با کنتاکت‌های پرقدرت به همراه دو مجموعه کنتاکت جریان کم در دو طرف دارد.

کنتاکتور‌های کمکی برخلاف کنتاکتور‌های اصلی ویژگی‌های تأخیر زمانی دارند و از ایجاد قوس و آسیب در صورت باز شدن کنتاکتور زمانی که دستگاه همچنان فعال است جلوگیری می‌کنند. استفاده از کنتاکت سبب حفاظت بیشتر از تجهیزات و کلید‌های مدار می‌شود. این محصول در برابر خطرات الکتریکی محافظت بیشتری ارائه می‌دهد. در صورت بروز مشکل همچون آتش سوزی و... خرابی الکتریکی به حداقل خود می‌رسد. این محصول به افزایش طول عمر قطع‌کننده مدار کمک می‌کند. این محصولات از لحاظ نحوه نصب تیغه کنتاکت به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • نصب از جلو
  • نصب از کنار
  • نصب از بالا

همچنین کنتاکت کمکی در حالت‌های کنتاکت دو باز، کنتاکت دو بسته، کنتاکت دو باز دو بسته، کنتاکت یک باز یک بسته، کنتاکت یک باز و سه بسته، کنتاکت سه باز و یک بسته و کنتاکت چهار باز به بازار عرضه می‌شوند.

قیمت کنتاکت کمکی

قیمت کنتاکت کمکی به برند و شرکت سازنده، نوع کنتاکت، ظرفیت و نحوه نصب بستگی دارد. همچنین رنج جریان و ولتاژی که دارند نیز موضوع مهم و اثرگذار برروی قیمت است.

خرید کنتاکت کمکی از راندنو

برای خرید کنتاکت کمکی می‌توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه‌های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت کنتاکت کمکی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می‌سازد.

لیست مقایسه

برند


تعداد فاز