ثبت فروشگاه

مقره

مقره (Electrical Insulator) یکی از مهم ترین اجزای شبکه های برق فشار قوی و سیستم های قدرت محسوب می شود. این تجهیزات یک نوع عایق الکتریکی هستند که وظیفه اتصال کابل های برق به برج انتقال را بر عهده دارند. مقره تیر برق از گذر و عبور جریان به زمین جلوگیری می کند و در شرایط خاص آب و هوایی، مانند رطوبت، آلودگی و ... شکل خاصی به خود می گیرد. مقره فشار قوی، وظیفه نگهداری هادی های فشار قوی که خود ولتاژ های بالایی دارند را بر عهده دارد. این محصولات اغلب روی تیرهای برق نصب می شوند. گاهی به صورت مقره مخفی یا مقره ثابت نیز به کار گرفته می شود.

جهت استعلام قیمت مقره با مراجعه به سایت راندنو، می توانید لیست فروشندگان محصول مورد نظر خود را مشاهده نمایید. همچنین اگر به دنبال مرکز فروش مقره هستید، می توانید به صورت مستقیم با فروشندگان این محصول در ارتباط باشید و به خرید مقره اقدام نمایید.

مقره

مقره چیست

این محصول درواقع عایق الکتریکی است که در سیستم های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد و انواع مختلفی دارد. این قطعه الکتریکی می تواند کابل های برق را به برج انتقال متصل کند همچنین قادر است تا نیروهای مکانیکی حاصل از وزن هادی ها و نیروهای ناشی از باد و یخ را تحمل کند. این محصول از گذر جریان های ناخوانسته جلوگیری می کند. درواقع هیچ جریانی از این عایق عبور نمی کند.

انواع مقره

مقره ها بر اساس نوع کاربرد به انواع زیر دسته بندی می شوند:

مقره چرخشی

جنس این محصول از چینی، شیشه یا پلاستیک و به صورت تک شیاره یا دوشیاره است که تعداد شیارها به سطح ولتاژ بستگی دارد. از این محصول اغلب در ولتاژهای توزیع استفاده می شود. 

مقره سوزنی

جنس این محصول از چینی، شیشه یا پلاستیک است. از این نوع محصول در برج های میانی و تا حداکثر ولتاژ 33 کیلو ولت استفاده می شود. برای ارتباط این وسیله با پایه فلزی از یک فلز نرم‌ بعنوان رابط استفاده می شود. این محصول بصورت یکپارچه است و شکل ظاهری آن شبیه به ناقوس کلیسا است.

مقره بشقابی

جنس این محصول از شیشه یا چینی و به شکل دیسک است که متداول ترین مقره در خطوط هوایی انتقال انرژی بشمار می آید. این محصول به صورت زنجیره مقره استفاده می شود و تعداد دیسک ها در آن به سطح ولتاژ، محل استفاده و اضافه ولتاژ بستگی دارد.

مقره زنگوله ای شکل

این محصول به گونه طراحی شده است که حداقل گرد و غبار و آلودگی بر روی آن بنشیند از این رو از آن در مناطقی که آلودگی زیاد و باران کم است استفاده می شود.

مقره یکپارچه

شکل این محصول به صورت استوانه ای بلند است که شیارها و برآمدگی هایی دارد. جنس آن از چینی و سرامیک است و به دو صورت توپر و توخالی ساخته می شود. مقره یکپارچه قادر است تا به صورت های مختلفی به سایرین متصل شود.

مقره بوشینگ

این نوع محصول هم یکپارچه است اما قطر ابتدا و انتهای آن متفاوت است. بوشینگ در ترانس ها کاربرد دارد.

انواع مقره

انواع مقره برق براساس جنس 

این محصولات اغلب از جنس شیشه ای، چینی و یا کامپوزیتی ساخته می شوند.

مقره چینی (Porcelain)

ماده سازنده این محصولات می تواند کائولین یا خاک چینی، سیلیکات آلومینیوم و یا خاک کوارتز باشد. در واقع این مواد بمنظور بالابردن استقامت الکتریکی، مکانتیکی، حرارتی و .... به چینی اضافه می شوند. به عنوان مثال کائولین استقامت حرارتی، سیلیکات آلومینیوم، مقاومت الکتریکی و خاک کوارتز مقاومت مکانیکی مقره را بالا می برد. 

مقره شیشه ای

این مقره ها از ترکیب کوارتز و آهک ساخته می شوند و دارای مقاومت الکتریکی و استقامت بالایی هستند. بدلیل شفافیت، عدم وجود حفره داخل این محصولات و داشتن قابلیت عبور نور از خود، دچار گرما نمی شوند. 

مقره پلیمری

این محصولات همان طور که از نامشان پیدا است، از موادی مانند کامپوزیت، پلیمر، سیلیکون، PVC و یا رزین ساخته شده اند. این محصولات خواص مکانیکی و الکتریکی خوبی دارند و در مقابل نور خورشید از خود مقاومت نشان می دهند. از مهم ترین ویژگی های این تجهیزات می توان به عدم شکنندگی آنها اشاره کرد. مقره رزینی سبک است و اغلب در محیط های بسته مورد استفاده قرار می گیرد. مقره سیلیکونی انعطاف پذیر است و کم تر دچار شکستگی می شود. مقره بشقابی سیلیکونی یا مقره سوزنی سیلیکونی به بازار عرضه می شود.

مقره سرامیکی

یکی از انواع مقره های فشار قوی، اسرامیکی است که در قدرت های بالا هم کاربرد دارد و جنس آن از خاک رس است.

انواع مقره ها براساس کاربرد

این محصولات می توانند برحسب نوع کاربرد به انواع زیر تقسیم می شوند:

مقره خطوط هوایی

از این نوع تجهیزات برای عایق بندی میان پایه و هادی و یا نگهداری آن ها بر روی دکل استفاده می شود. این مصحولات در انواع سوزنی (میخی)، مقره بشقابی (آویزان)، مقره های سنتی، مقره مهار، مقره های استوانه ای، مقره چرخی، مقره کششی و دیگر موارد ساخته می شوند. 

مقره عبوری (شیلینگ)

برای ایزوله کردن خطوط، جلوگیری از جرقه و یا عبور باس بارها از این نوع محصولات استفاده می شود. شکل مقره‌های عبوری باتوجه به محیط کاری متفاوت است.

مقره اتکایی

این محصولات به شکل استوانه های بلند که دارای برآمدگی و فرورفتگی هستند، طراحی می شوند و از آنها اغلب برای عایق بندی در تابلوها و یا پست ها همچنین جهت نگهداری آنها استفاده می شود.

مقره مهار

این تجهیزات در خطوط ولتاژ ضعیف باید عایق باشند که برای این منظور از مقره مهار با جنس چینی استفاده می شود. در صورت شکست عایق سیم، این عایق با زمین تماس پیدا نمی کند.

مقره کششی

مقره‌ كششی در برج های کششی برای اتصال هادی به برج مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول در پایه های ابتدا و انتهای خطوط انتقال، توزیع و در پایه هایی که نسبت به افق زاویه پیدا می کنند کاربرد دارد.

انواع مقره ها براساس کاربرد

مزایای مقره شیشه ای نسبت به مقره چینی

 • قدرت دی الکتریکی بالا نسبت به چینی
 • مقاومت بالا
 • ضریب انبساط حرارتی پایین
 • ارزان تر
 • استحکام کششی بالاتر
 • قابل تشخیص بودن ناخالصی ها و حباب های هوای داخل آن به دلیل شفافیت شیشه
 • طول عمر بالاتر

آرایش مقره ها در زنجیره

نحوه اتصال و تشکیل زنجیره مقره ها براساس سطح ولتاژ و نیروی مکانیکی متفاوت است:

زنجیره مقره های آویزی

 • نجیره مقره آویزی: در مواردی که نیروی مکانیکی زیاد نباشد این زنجیره استفاده می شود و در هادی های تک سیمه کاربرد دارد.
 • زنجیره مقره آویزی دوبل: در این زنجیره مقره برای افزایش استقامت مکانیکی از دو ردیف زنجیره مقره به موازات یکدیگر استفاده می شود.
 • زنجیره مقره آویزی V شکل: در مناطقی که سرعت باد زیاد است، نوسانات بر روی زنجیره تأثیر می گذارد و ممکن است سبب انحراف بیش از حد آن شود که قوس الکتریکی و اختلال در برق رسانی را ایجاد می کند. برای ممانعت از این مشکلات در این مناطق از زنجیره مقره V استفاده می شود.
 • زنجیره مقره آویزی V شکل دوبل: برای افزایش استقامت مکانیکی می توان زنجیره V شکل را به صورت دوبل نصب کرد.

زنجیره مقره کششی

این محصولات در برج های کششی به صورت زنجیره، هادی را به برج متصل می کنند.

 • زنجیره مقره جامپر: این زنجیره مقره می تواند به صورت آویز سیم جامپر را در برج کششی نگه دارد و از حرکت جانبی آن جلوگیری کند.

وظایف مقره

در حالت کلی این تجهیزات دو وظیفه بر عهده دارند:

 • وظیفه مکانیکی: این محصولات باید بتوانند وزن هادی های به کار رفت در خطوط توزیع و انتقال را در شرایط مختلف که سبب اضافه شدن وزن سیم می شوند (بارش برف یا افزایش گرد و غبار و ...) را تحمل کنند به همین دلیل باید دارای استقامت مکانیکی بالایی باشند. 
 • وظیفه الکتریکی: برای عایق بندی هادی ها با یکدیگر و هادی و زمین، از این محصول استفاده می شود. این محصولات به جهت این که باید بتوانند بین تجهیزات دکل ایزولاسیون کافی را برقرار کنند و در شرایط خاص مانند ضربه، بارندگی و ... دچار شکست الکتریکی نشوند، باید استقامت الکتریکی بالایی داشته باشد. 

مشخصات فنی مقره ها

 • ضریب اطمینان بالا
 • استقامت مکانیکی بالا 
 • استقامت الکتریکی بالا
 • مقاومت در برابر آب و آلودگی
 • استحکام در مقابل تغییرات دما
 • عدم تغییر شکل و ظاهر
 • یکدست بودن طراحی (عدم وجود حفره و یا ناخالصی)
 • مقدار تلفات کم در زمینه عایق بندی

مشخصات فنی مقره ها

تست ها و آزمایش های مقره

 • تست سیکل حرارتی
 • آزمایش حداکثر توان و مقاومت مکانیکی
 • بررسی قفل و بست مقره
 • آزمایش تخلخل یا وجود حفره
 • تست میزان گالوانیزه بودن
 • تست های مربوط به تحمل ولتاژ و شوک های حرارتی

برترین برندهای مقره

پلیمر عایق اسپادانا، بسپار سازه الوند، توس، جبال الکتریک و ... از بهترین تولیدکنندگان و مقره سازی ها در ایران محسوب می شوند که به راحتی می توانید با نمایندگی های آنها در سایت راندنو در تماس بوده و ارتباط برقرار کنید. لازم به ذکر است که قیمت مقره سیلیکونی 20 کیلو ولت برند ایرانی از نمونه های خارجی ارزان تر است.

قیمت مقره

قیمت مقره ها با توجه به انواع آنها متفاوت است. برای خرید مقره باید به ولتاژ عبوری، آب و هوای محل کاربرد، اندازه و نوع پست ها و محل استفاده نیز دقت کرد. شما می توانید در سایت راندنو قیمت انواع مقره از برندهای معتبر و باکیفیت را مشاهده و مقایسه کنید تا بهترین مقره را انتخاب نمایید. به عنوان مثال قیمت مقره سیلیکونی با قیمت مقره سرامیکی تفاوت دارد.

خرید مقره

برای خرید مقره می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت مقره چینی و دیگر انواع آن را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت مقره و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند