ثبت فروشگاه

چراغ

چراغ یکی از اصلی ترین وسایل برای تامین روشنایی است. پیشینه استفاده از چراغ به سال ها قبل برمی گردد. در ابتدا مردمان گذشته از آتش، مشعل، شمع، پیه سوز و ... استفاده می کردند و بعدها نوعی چراغ تحت عنوان چراغ موشی به بازار عرضه شد. چراغ های فانوسی، چراغ توری و چراغ گردسوز نمونه های جدیدتر از چراغ ها هستند که به ترتیب به بازار عرضه شدند. در سال 1879 ادیسون نخستین چراغ الکتریکی را به بازار عرضه کرد. بعدها ساخت چراغ توسعه پیدا کرد و نمونه های پیشرفته تری از آن به بازار عرضه شد.

چراغ های امروزی ویژگی به نام درجه حفاظت دارند. این ویژگی بیان می کند که یک چراغ چقدر می تواند در محیط های خاص همچون مرطوب، پر گرد و غبار و سایر مکان ها دوام بیاورد. درجه حفاظت چراغ عددی است که در مقابل عبارت IP قرار می گیرد. در حال حاضر چراغ ها در دو مدل مناسب محیط داخلی (مسقف) و مناسب محیط های خارجی ساخته می شوند.

چراغ داخلی

همان طور که از نام این چراغ ها پیدا است، برای محیط های داخلی و مسقف مناسب هستند. درجه حفاظت این چراغ ها کم است به همین دلیل نمی توان از آن ها در حیاط، پارکینگ، انبار، باغ و ... استفاده کرد. این چراغ ها براساس کاربردشان به چند دسته تقسیم بندی می شوند.

 • چراغ اضطراری
 • پنل ال ای دی
 • چراغ سقفی
 • چراغ ریلی
 • چراغ دیواری یا چراغ دیوارکوب
 • چراغ دکوری
 • چراغ کارگاهی
 • چراغ سقفی سنسوردار
 • چراغ مطالعه
 • چراغ آویز
 • چراغ خطی
 • چراغ ادیسونی
 • چراغ فلورسنت
 • رینگ لایت

چراغ داخلی

مزایای استفاده از چراغ داخلی

 1. چراغ های داخلی مکمل نور اصلی هستند و نقش بسیار زیادی را در تامین روشنایی مجموعه ها ایفا می کنند.
 2. این محصولات تنوع بسیار زیادی در ظاهر، کاربرد، توان، میزان نور، رنگ نور و ... دارند.
 3. چراغ های داخلی و مخصوص فضای مسقف قیمت بسیار مناسب تری نسبت به لوستر و دیگر تجهیزات روشنایی دارند.
 4. چراغ های داخلی ظاهرهای ساده دارند و با تمامی دکوراسیون ها سازگاری دارند.
 5. در ساخت چراغ های مخصوص فضاهای مسقف اغلب از تکنولوژی های ال ای دی، فلورسنت و مهتابی استفاده شده است که همگی مصرف انرژی بسیار کمی دارند.

چراغ خارجی

چراغ های خارجی چراغ هایی هستند که اغلب در محیط های خارجی ساختمان و بخش های غیرمسقف همچون حیاط ها، خیابان ها، پارک ها، باغ ها، میادین اصلی، پارکینگ ها و ... استفاده می شوند. این چراغ ها می توانند در محیط هایی با شرایط ویژه همچون محیط های مرطوب، پرگرد و غبار، محیط هایی با احتمال وجود حشرات و ... مورد استفاده قرار گیرند. چراغ های خارجی درجه حفاظت بالایی دارند و بسته به نوع کاربردشان در محل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. نوعی از چراغ های خارجی هستند که به صفحه های خورشیدی مجهز شده اند و به واسطه آن می توان انرژی خورشید را ذخیره کرد. به این محصولات چراغ سولار یا چراغ خورشیدی نیز گفته می شود.

از پرکاربردترین چراغ های فضای باز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چراغ پارکی
 • چراغ چمنی
 • پروژکتور و نورافکن
 • چراغ دفنی
 • وال واشر یا پروژکتور خطی
 • چراغ فلورسنت صنعتی
 • چراغ خیابانی
 • چراغ دیواری، چراغ دکوراتیو
 • چراغ حیاطی، ویلایی . درباری
 • چراغ استخری

چراغ خارجی

مزایای استفاده از چراغ خارجی

 1. افزایش زیبایی و جلوه های بصری زیبا به محیط
 2. تامین نور و روشنایی مورد نیاز فضاهای خارجی
 3. افزایش امنیت با بیشتر کردن نور
 4. کاهش هزینه ها

انواع چراغ براساس نحوه نصب

چراغ ها براساس شیوه نصب به سه دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

چراغ توکار

چراغ های توکار چراغ هایی هستند که پیش از نصب محل قرارگیری آن ها روی سقف، کف و دیوار باید از قبل تعبیه شود. بدنه این چراغ ها و سیم پیچی آن ها داخل سقف یا دیوار قرار می گیرد و تنها نور آن ها قابل مشاهده است. میزان برش پیش از نصب باید با قطر چراغ، شعاع، ابعاد و دیگر مشخصات هماهنگ باشد. چراغ های توکار برای سقف هایی با ارتفاع کم مناسب هستند. چراغ های سیلندری، ریسه ها، پنل های توکار، چراغ های دفنی و ... نمونه هایی از جراغ های توکار هستند. چراغ های توکار را به کمک قاب های مخصوص و یا آویزها می توان به چراغ های روکار تبدیل کرد.

چراغ توکار

چراغ روکار

این چراغ ها روی سقف، دیوار، کف و ... نصب می شوند. این محصولات یک قاب بیرونی دارند و به کمک پیچ و مهره به سطح متصل می شوند. این چراغ ها حالت برآمده دارند و پیش از نصب نیاز نیست محل قرارگیری آن ها برش خورده شود. چراغ های ریلی، پروژکتورها و نورافکن ها، وال واشرها و ... همگی چراغ های روکار هستند. نصب و راه اندازی این محصولات ساده است و اغلب از نوع داخلی آن در محیط هایی با سقف بلند استفاده می شود.

چراغ روکار

چراغ آویز

چراغ های آویز محصولاتی هستند که پایه، نگهدارنده و زنجیرهای مخصوص دارند و چراغ به وسیله آن ها با فاصله از سقف نصب می شوند. این چراغ ها در برخی از مجموعه ها به جای لوستر مورد استفاده قرار می گیرند و اغلب در مجموعه هایی با سقف های بلند استفاده می شوند. چراغ های آویز در مدل ها و انواع گوناگونی به بازار عرضه می شوند.

اجزای تشکیل دهنده چراغ

چراغ ها بسته به محل استفاده، نوع کاربرد و شکل ظاهری که دارند از چند بخش مختلف تشکیل شده اند.

لامپ ها و منابع نوری

برخی از چراغ ها دارای منابع نوری از نوع فلورسنت، گازی، ال ای دی و ... هستند و برخی دیگر به سرپیچ هایی مجهز شده اند که مطابق با آن ها باید از لامپ مخصوص استفاده کرد.

بالاست و راه انداز

بسیاری از چراغ ها همچون چراغ های گازی، فلورسنت و مهتابی برای راه اندازی و روشن شدن نیاز به ترانس یا وسیله ای به نام بالاست دارند. بالاست با تغییر در ولتاژ و میزان جریان ورودی به لامپ چراغ، سبب روشن شدن آن می شود.

بازتابنده ها

چراغ ها برای هدایت نور و پخش آن در زوایای مختلف به تجهیزاتی نیاز دارند که به وسیله آن نور را بازتاب دهند. بازتابنده ها باید بتوانند نور را به صورت مطلوب به تمامی زوایا توزیع کنند.

اجزای محافظ

چراغ های خارجی به دلیل اینکه باید در محیط های باز مورد استفاده قرار گیرند باید محفاظ هایی جهت جلوگیری از نفوذ گرد و خاک، رطوبت، برف، باران، حشرات، اشعه خورشید و ... داشته باشند. همچنین نوعی محافظ لنز وجود دارد که از تابش اشعه های مضر برای چشم جلوگیری می کند.

تجهیزات نصب

چراغ های داخلی و خارجی بسته به نوع نصب و کاربردشان به تجهیزاتی نیاز دارند. به عنوان مثال چراغ های خیابانی به براکت و پایه با ارتفاع های مشخص نیاز دارند. چراغ های ریلی به ریل، پیچ و مهره و سایر متعلقات نیازمند هستند. چراغ های سقفی سنسوردار نیز به سنسور و دیگر لوازم جانبی نیازمند هستند.

نکات مهم در خرید چراغ

 1. کاربرد و نوع محصول
 2. لامپ و منبع نوری
 3. درجه حفاظت
 4. توان و مصرف انرژی محصول
 5. ابعاد و اندازه محصول
 6. جنس بدنه و کیفیت ساخت
 7. قیمت و برند محصول
 8. نحوه نصب

بهترین برندهای تولید کننده چراغ

بدون وجود چراغ، روشنایی در مکان های مختلف تامین نمی شود. به همین دلیل استفاده از این تجهیزات موضوعی ضروری در تمامی مجموعه ها است. شرکت های بسیار زیادی به تولید و ساخت این محصولات می پردازند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

صبا ترانس

گروه روشنایی صبا ترانس یکی از بهترین شرکت ها در زمینه تولید محصولات روشنایی است. این شرکت بیش از دو دهه سابقه دارد و علاوه بر تولید ترانس لامپ های گازی، به تولید لامپ های کم مصرف، SMD و ... می پردازد. همچنین انواع پروژکتور، وال واشر و چراغ توسط این شرکت تولید می شود. گروه روشنایی صبا ترانس کادری مجرب، حرفه ای و متخصص دارد به همین دلیل توانسته سهم بزرگی از بازار را به خود اختصاص دهد.

شعاع

شعاع یکی از مشهورترین شرکت های تولیدکننده محصولات روشنایی است. این مجموعه به تولید انواع پنل، قاب چراغ، چراغ سقفی و ... می پردازد. محصولات این شرکت از کیفیت و دوام بالایی برخوردار هستند. شعاع بیش از 60 سال سابقه در زمینه تولید محصولات روشنایی دارد. کادر مجرب و آموزش دیده، تجهیزات تخصصی و حرفه ای، واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه از ویزگی های این گروه تولیدی است.

 • از دیگر برندهای برتر در این زمینه می توان به هانی نور، باراد، زد اف آر، اپتونیکا، نمانور، افراتاب، گلنور، مازی نور، افق، سیترین، مکس، باراد نور و ... اشاره کرد.

قیمت چراغ

قیمت چراغ به عوامل مختلفی همچون جنس بدنه، توان، شار نوری، نوع کاربرد، نوع نصب، منبع انرژی، درجه حفاظت و ... بستگی دارد.

خرید چراغ

برای خرید چراغ می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت چراغ و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند