ثبت فروشگاه
لیست مقایسه

پروژکتور و نورافکن

پروژکتور و نورافکن یک نوع منبع نور قدرتمند به شمار می آید و از یک قاب و محفظه، لامپ، شیشه و منحنی منعکس کننده نور تشکیل شده است که روشنایی و نور بسیاری زیادی را از خود منتشر می کند. پروژکتورها اغلب از منبع برق شهری استفاده می کنند. از نورافکن های بزرگ، در محیط های وسیع مانند سالن های نمایش، ورزشگاه ها، سالن های کنسرت، استادیوم ها، کارخانه ها و کارگاه ها، بیلبوردها، محوطه های باز ساختمان، زمین های بازی و پارک ها، انبارها، معابر شهری و ... استفاده می شود. بدنه پروژکتورها اغلب از جنس آلومینیوم دایکاست و یا فولاد بوده که استحکام بسیار خوبی را برای آن ها فراهم کرده است.

انواع پروژکتور و نورافکن بر اساس نوع لامپ

پروژکتورها دارای انواع منبع نور از نوع لامپ های معمولی، گازی، اس ام دی، سی او بی و ال ای دی می باشند. لامپ های گازی به کار رفته در پروژکتور می تواند از نوع بخار جیوه، بخار سدیم و یا متال هالید باشد. پروژکتور با تکنولوژی لامپ ال ای دی می تواند از نوع اس ام دی، سی او بی و یا ال ای دی باشد. این نوع از پروژکتورها دارای بهره نوری بسیار بالایی بوده و مصرف انرژی کمی دارند. پروژکتور ال ای دی چندین برابر لامپ های رشته ای و سایر لامپ ها بازدهی نور داشته و اغلب انرژی خود را به نور تبدیل می کند، به همین دلیل اتلاف انرژی آن به شکل گرما نیز به مقدار بسیار ناچیز می باشد.

تفاوت پروژکتور اس ام دی و سی او بی

پروژکتورهای اس ام دی از تعداد زیادی چیپ سرامیکی تشکیل شده اند که بدون سوراخ کاری بر روی بورد قرار گرفته اند. این پروژکتور نور غیر متمرکز و پخشی را ارائه می کند. این نورافکن ها طول عمر بالایی داشته و نیازی به مدت زمان زیاد برای راه اندازی آنها وجود ندارد. هم چنین نور آن ها بسیار باکیفیت و یکنواخت بوده و از خود اشعه های مضر مانند فرابنفش تولید نمی کند، اما در پروژکتورهای سی او بی، نور، متمرکز، نقطه ای و تیزتر بوده و در مواقعی برای افزایش نور از رفلکتور نیز در پروژکتورهای سی او بی استفاده می شود.

مزایای استفاده از پروژکتور و نورافکن

  • این تجهیزات بازده نوری بسیار بالایی داشته و محیط بسیار وسیعی را روشن می کنند، به همین دلیل جایگزین مناسبی برای لامپ های پرمصرف هستند.
  • پروژکتور و یا نورافکن قابلیت نصب بسیار انعطاف پذیری دارد. این وسایل می توانند به صورت توکار و یا روکار، بر روی دیوارها، به صورت آویز، بر روی پایه ها، داخل درخت ها و ... نصب شوند، البته لازم به ذکر است که اغلب پروژکتورها به صورت روکار مورد استفاده قرار می گیرند.
  • پروژکتورها دارای توان های مختلف و متنوعی هستند.
  • نور پروژکتورها مخصوصاً در نوع پروژکتور ال ای دی، دارای رنگ های متنوعی می باشد اما به طور عمده، نورافکن ها در سه رنگ یخی، زرد و سفید تولید می شوند که در درجه حرارت میان 3000 تا 6000 کلوین قرار می گیرند.
  • ابعاد قاب پروژکتور و نورافکن بسیار متنوع بوده و خرید پروژکتور و انتخاب آن بستگی به سلیقه و نیاز مشتری دارد. 
  • استفاده از آن ها میزان اتلاف انرژی را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد.

برخی از انواع پروژکتورها دارای درجه حفاظت و یا IPهای بالایی بوده که برای استفاده در فضاهای آزاد بسیار مناسب هستند زیرا این تجهیزات به طور مستقیم در معرض بارش باران و برف، نفوذ حشرات و یا گرد و خاک قرار می گیرند. پروژکتورهایی که IPدار نیستند، برای مکان های داخلی مانند سالن های آمفی تئاتر و یا سالن های نمایش و داخل کارگاه ها بسیار مناسب خواهند بود.

از بهترین برندهای تولیدکننده پروژکتور و نورافکن می توان به پیشرو، ZFR، شیله، سپهر اندیشه آوا، افراتاب، افق، گلنور، پارس شعاع توس، پارس شهاب، تک نور و ... اشاره کرد.

برای مشاهده لیست قیمت پروژکتور و نورافکن می توانید به سایت راندنو مراجعه کنید.

مشاهده ادامه مطلب

برند


نوع لامپ


درجه حفاظت


توان