ثبت فروشگاه

دیگ آبگرم (بویلر)

دیگ آبگرم (بویلر) نوعی سیستم حرارتی و گرمایشی است. دیگ آب گرم یا بویلر از تجهیزات اصلی موتورخانه ها محسوب می شود. بویلر از یک مخزن تشکیل شده است. درون این مخزن تعدادی لوله قرار گرفته است که آب درون دستگاه را توسط گرمای مشعل، به دما و فشار مورد نظر می رساند. قیمت بویلر به ظرفیت دیگ، نوع محصول، جنس بدنه و روکش آن، لوازم جانبی قابل نصب بر روی آن و برند تولیدکننده محصول بستگی دارد. در نتیجه با توجه به پارامترهای نام برده، می توانید به خرید دیگ آب گرم مناسب اقدام نمایید.

دیگ آب گرم یا بویلر چیست

بویلر آبگرم دستگاهی است که مجموعه ای ز لوله ها درون آن قرار دارند. درون این لوله ها سیالات قرار می گیرند و گرمای کافی به آنها انتقال می یابد. نتیجه این انتقال گرما، استفاده در زمینه های مختلف است.

بویلرها به صورت استوانه ای شکل تولید می شوند. استفاده از این تجهیزات در سیستم گرمایش ساختمان ها بسیار رایج است. به طور معمول این تجهیزات در سیکل های بسته کار می کنند. پس از آن، آب خروجی پس از عبور از مسیر مشخص شده و تبادل حرارت به دیگ برمی گردد. در نتیجه پس از رسیدن به دما و فشار مورد نظر، به طور مجدد مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است این فرآیند در بازه زمانی 24 ساعته به طور مجدد تکرار می شود.

انواع بویلر آب گرم براساس نوع گرمایش سیال

انواع دیگ آبگرم براساس نوع گرمایش سیالات به چند دسته تقسیم می شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

دیگ آب گرم تک پاس

بویلرهای تک پاس (pass 1) از قدیمی ترین مدل های این تجهیزات هستند. میزان راندمان این کالا پایین است و امروزه استفاده از آن کارایی چندانی ندارد. در این نوع دیگ، گازهای حاصل از سوختن مواد سوختی تنها یک بار اطراف مخزن را طی می کند. سپس از لوله های دودکش به محل خروج منتقل می شوند.

بویلر دو پاس

نمونه های 2 پاس از راندمان بیشتری نسبت به بویلرهای تک پاس برخوردار هستند. طراحی ساختار و لوله کشی این دیگ ها به گونه ای است که چرخش سیال درون لوله دو بار در مخزن انجام می شود و پس از آن از مخزن خازج می شود.

دیگ آب گرم سه پاس

نوع دیگری از انواع این مخازن طراحی و تولید می شوند که تعداد دفعات چرخش گاز درون لوله آنها 3 مرتبه انجام می شود. مخازن سه پاس از بیشترین کارایی در صنایع و مجموعه های مختلف برخوردار هستند.

بویلر آب گرم برگشتی

توجه نمایید که هر چه تعداد دفعات چرخش گاز درون لوله بیشتر باشد، به همان میزان راندمان دیگ افزایش می یابد. طراحی این تجهیزات به صورت محدب است. عملکرد دیگ آبگرم شعله برگشتی نیز به گونه ای است که پس از دو بار چرخش گاز درون لوله، به انتهای دیگ برخورد می کند. همچنین به دلیل برخورداری از شکل محدب، برگشت داده می شود و پس از رسیدن به نقطه ابتدایی مخزن، در نهایت به طرف دودکش رفته و خارج می شود.

انواع دیگ آبگرم براساس نوع لوله

به طور کلی این دیگ ها در دو نوع کلی تولید می شوند:

بویلر فایر تیوب

این تجهیزات از یک محفظه احتراق و دیگ تشکیل شده اند. در این تجهیزات گاز احتراقی میان لوله ها حرکت می کند و موجب گرم شدن آب موجود در اطراف لوله ها می شود. طراحی این دیگ ها ساده است و راه اندازی ساده ای دارد. اما با توجه به میزان بخار تولید شده، میزان زیادی از آب را هدر می دهد. در نتیجه به منظور افزایش فشار بخار، به مدت زمان زیادی نیاز دارد.

لازم به ذکر است استفاده از این مدل در محیط هایی که به بخار فشار بالا نیاز دارند، منناسب نیست. این تجهیزت از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار هستند و تمیز کردن آنها ساده است.

بویلر واتر تیوب

همانطور که با نمونه های فایر تیوب آشنا شدید، آب مورد نیاز برای ایجاد گرما در خارج لوله ها قرار دارد. نوع دیگری از این بویلرها در بازار موجود هستند که با عنوان واتر تیوب شناخته شده اند. در نوع واتر تیوب این تجهیزات، آب در داخل لوله ها قرار می گیرد و گاز اشتعالی نیز در اطراف آن حرکت می کند. این تجهیزات در ابعاد بزرگتری تولید می شوند و استفاده از آنها در محیط های صنعتی بزرگ مناسب است.

در ساختار این تجهیزات از درام لجن و درام بخار استفاده شده است. لازم به ذکر است این تجهیزات از قابلیت تولید بخار در  فشار بالا تا psgi 5000 برخوردار هستند. همچنین نسبت به نمونه های فایر تیوب، به زمان کمتری برای افزایش فشار بخار نیاز دارند. میزان هدر رفتن آب نیز در این مدل کمتر است. در مقابل، هزینه نصب و راه اندازی بالایی دارند و تمیز کردن آنها کمی دشوار است.

به طور کلی اگر به تولید بخار با جم بالا نیاز دارید، بهتر است از دیگ های فایر تیوب استفاده کنید.

انواع دیگ آبگرم براساس جنس

متریال به کار رفته در تولید این تجهیزات، دو نوع فولادی و چدنی است:

بویلر دیگ چدن

این نوع بویلر همانطور که از نامش مشخص است، با استفاده از پره های چدنی ساخته شده است. مراحل تولید این دیگ ها توسط تکنیک های ریخته گری انجام می شود. لازم به ذکر است ظرفیت حرارتی این تجهیزات با تعداد پره های آن رابطه مستقیم دارد.

دیگ آب گرم فولادی

فولاد آتش خوار که از مقاومت بالایی در برابر برخوردار است، ماده اصلی تولید این نوع از دیگ ها است. راندمان این دیگ ها بسیا بالا است و گزینه مناسبی برای استفاده در مجموعه های بزرگ هستند. لازم به ذکر است این مدل وزن بالایی دارد و نصب آنها تا حدودی دشوار است.

کاربرد دیگ آبگرم

همانطور که می دانید، از این تجهیزات به منظور تأمین انرژی مورد نیاز موتورخانه ها استفاده می شود. تأمین گرمای مورد نیاز برای رادیاتور، فن کویل و یونیت هیتر یکی از رایج ترین کاربردهای این تجهیزات به شمار می آید. به طور کلی بویلرها در زمینه سیستم های حرارت مرکزی و گرمایش ساختمان ها کاربرد دارند. از دیگ آب گرم موتورخانه در مراکز بسیاری استفاده می شود مانند:

 • هتل ها و رستوران ها
 • بیمارستان ها
 • ساختمان ها و برج های مسکونی
 • مراکز آموزشی
 • مراکز تفریحی و پارک های آبی
 • اداره های دولتی و مراکز نظامی
 • تالارهای پذیرایی
 • استفاده در صنایع غذایی
 • دیگ آبگرم استخر
 • مراکز ورزشی و موارد مشابه

مصرف سوخت بویلر

مهم ترین سوخت های مصرفی این دیگ ها شامل موارد زیر هستند که به صورت دوگانه سوز و سه گانه سوز نیز استفاده می شوند:

 • گازوئیل
 • گاز
 • مازوت

اجزای دیگ آب گرم

ساختمان دیگ های آب گرم از قطعات مختلفی تشکیل شده است. در لیست زیر به بررسی اجزای مختلف بویلر پرداخته شده است:

 1. بدنه بویلر: شاسی اصلی و کاور دیگ آبگرم است که با توجه براساس کاربرد، در دو نوع فولادی و چدنی تولید می شود.
 2. مشعل یا محفظه احتراق: این بخش تأمین کننده حرارت مورد نیاز سیستم حرارتی است. عملکرد مشعل، تأثیر مستقیم بر صرفه جویی در مصرف انرژی دارد.
 3. مخزن آب: از این مخزن برای ذخیره آب مورد نیاز در بویلر استفاده می شود.
 4. ترمومتر و فشارسنج: کنترل میزان دما و فشار دیگ را بر عهده دارد.
 5. سیستم انتقال سوخت: انتقال سوخت از مخزن و تانک به مشعل، کارایی این تجهیزات است.
 6. بخش کنترل کننده: این بخش، وظیفه کنترل دمای دیگ و میزان کارکرد مشعل را بر عهده دارد.
 7. سوپاپ اطمینان: در صورت فشار بالا، به منظور جلوگیری از آسیب به سیستم مورد استفاده قرار می گیرد.
 8. دی اریتور: این قطعه کیفیت و تصفیه آب ورودی داخل سیستم را کنترل می کند. همچنین میزان رسوب و خوردگی اجزای مختلف سیستم را تا حد زیادی کاهش می دهد.
 9. اکنومایزر: این تجهیزات به عنوان مبدل حرارتی عمل می کند. اکنومایزرها در زمینه اقتصادی کردن سیستم ها مورد محبوبیت قرار گرفته اند.
 10. لوله های آتش خوار: این تجهیزات لوله هایی از جنس چدن یا فولاد هستند و آتش و دود میان آنها قرار می گیرد.

دیگر تجهیزات و اجزای مختلف این تجهیزات شامل موارد زیر هستند:

 • صفحات جلو و عقب
 • یک درب در قسمت پشت و یک درب در قسمت جلو
 • لوله های 2 پاس و 3 پاس
 • دودکش
 • نردبان
 • شاسی دستگاه
 • ورودی و خروجی آب

واحد سنجش دیگ آبگرم

واحد سنجش این تجهیزات، مشخصه ظرفیت حرارت تولید شده توسط دستگاه است. میزان حرارت تولید شده توسط دستگاه دیگ آب گرم بر حسب کیلو کالری بر ساعت (kcal / hr) است. در برخی شرایط خاص نیز واحد ظرفیت آن بر حسب کیلو وات بر ساعت (kw / hr) است.

لوازم جانبی بویلر آبگرم

استفاده از بویلرها به تنهایی امکان پذیر نیست و به تجهیزات خاصی نیاز دارد. در ادامه به بررسی تجهیزات جانبی دیگ های آب گرم پرداخته شده است:

 • شیر ورودی و شیر خروجی آب گرم
 • مشعل
 • سوپاپ اطمینان
 • ترمومانومتر
 • ترموستات یا آکوستات
 • تابلو برق

سایز مناسب بویلر

همانطور که گفته شد، از بویلر یا دیگ به منظور کمک به سیستم های گرمایشی ساختمان ها استفاده می شود. ابعاد و اندازه بویلر باید متناسب با محیط مورد نظر برای نصب باشد. توجه نمایید اگر سایز این تجهیزات بیش از اندازه بزرگ باشد، انرژی بیهوده تولید می شود. در نتیجه هزینه های بسیار زیادی را دربر می گیرد. همچنین اگر سایز و ابعاد آن کوچکتر از مصرف مورد نیاز باشد، انرژی گرمایی مورد نیاز را به خوبی تأمین نخواهد کرد.

در نتیجه هنگام تهیه این تجهیزات بهتر است از کارشناسان مجرب در این زمینه راهنمایی بخواهید. همچنین ابعادی از این محصول را انتخاب کنید که در فصل های سرد سال، انرژی گرمایشی مورد نیاز را تأمین کند.

نحوه عملکرد بویلر

برای استفاده از این تجهیزات، به منبع سوخت نیاز دارید. این منبع سوخت، گرمایش آب درون مخزن را فراهم می کند و موجب رسیدن آب به نقطه جوش می شود. پس از فراهم شدن گرمای آب، بخار حاصل از این فرآیند در زمینه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه عملکرد این تجهیزات به گونه ای است که انرژی حرارتی حاصل از احتراق را به آب درون خود انتقال می دهد. پس از آن آب گرم می شود و توسط پمپ، شروع به گردش می کند. سپس به تأسیسات گرم کننده واحدهای مختلف می رسد و بخشی از انرژی آن از بین می رود. در نهایت، آب با دمای پایین تر به درون بویلر برمی گردد و به طور مجدد گرم می شود تا این فرآیند ادامه داشته باشد.

نحوه ساخت بویلر صنعتی چگونه است؟

دیگ آب گرم صنعتی با جوش دادن صفحات فولادی ضخیم به یکدیگر، تولید می شوند. این صفحات فولادی امکان ایجاد فشار بالا را برای سیالات فراهم می کند و به همین دلیل بسیار مستحکم ساخته می شوند.

خطرات دیگ آب گرم

خطراتی که می تواند حین استفاده از این دستگاه به وجود آید، عدم کارکرد سوپاپ ها در فشار بالاتر از میزان تعیین شده است. خطر دیگری که حین عملکرد این تجهیزات امکان دارد پیش بیاید، کارکرد مشعل است. جمع شدن گاز و عملکرد انفجاری آن می تواند در شرایط خاصی اتفاق بیافتد.

به طور کلی به دلیل برخورداری بویلرها از سیکل بسته، در بیشتر مواقع درون آن آب وجود دارد. به همین دلیل فشار کارکرد آن از فشار کارکرد دیگ بخار پایین تر است. همچنین دیگ های آب گرم نسبت به دیگ های بخار خطرات کمتری در پی دارند. لازم به ذکر است دیگ ها آبگرم خطرات کمتری نسبت به دیگ های بخار دارند. در نتیجه خطر خاصی برای این دستگاه به وجود نخواهد آمد.

پروسه تولید و راه اندازی دیگ آبگرم

استفاده از این تجهیزات نیازمند توجه به نکات خاصی است. در ادامه مراحل مونتاژ و راه اندازی این تجهیزات آورده شده است:

 1. طراحی نقشه تولید
 2. مشخص کردن ابعاد بویلر
 3. برش ورق و لوله ها
 4. نورد کاری
 5. سوراخکاری صفحات و مونتاژ اولیه آنها
 6. جوشکاری
 7. لوله گذاری
 8. مونتاژ نهایی
 9. ایجاد ورودی و خروجی ها
 10. نقاشی
 11. عایق کاری و ایجاد روکش بر روی بدنه
 12. نصب لوازم جانبی

نحوه محاسبه ظرفیت بویلر

محاسبه ظرفیت دیگ آبگرم مصرفی به گونه ای انجام می شود که علاوه بر تولید بار حرارتی مورد نیاز مجموعه، بار حرارتی آب گرم مصرفی را نیز تأمین کند. مجموعه این دو پارامتر با اضافه ضریب اطمینان، میان 10 تا 20 درصد محاسبه می شود. توجه نمایید اگر فرمول ظرفیت گرمایی Q باشد و A ضریب اطمینان فرض شود، می توان از فرمول Q = A * (Q1 + Q2)

نحوه روشن کردن بویلر

در ابتدا باید دستگاه را در موتورخانه قرار دهید و نصب انشعابات را انجام دهید. نصب تجهیزات و انشعابات شامل موارد زیر است:

 • بررسی آب ورودی به دستگاه
 • اتصال برق به تابلو برق
 • گاز ورودی به مشعل
 • آبگیری دستگاه پس از اطمینان از محکم بودن اتصالات و شیرآلات

پس از بررسی های لازم، دمای آب به درجه حرارت مورد نظر می رسد. همچنین توسط ترموستات نصب شده، فشار مورد نیاز تنظیم می شود. با توجه به مسیر خروجی آب گرم و براساس نیاز نیز از آب گرم استفاده می شود.

تفاوت دیگ بخار و بویلر

همانطور که با بویلرهای آبگرم آشنا شدید، استفاده از این تجهیزات در زمینه سیستم های حرارت مرکزی کاربرد دارد. اصلی ترین کاربرد این تجهیزات، ایجاد گرما در محیط های ساختمانی است. در مقابل، استفاده از دیگ های بخار، در صنایع مختلف کاربرد دارد که به بخار نیاز دارند.

محیط مناسب برای نصب بویلر

زمین یا محل نصب دیگ آب گرم باید تراز باشد تا هیچگونه نیروی اضافه ای به پمپ و مشعل وارد نشود. توجه نمایید اگر محیط مورد نظر به صورت تراز آماده سازی نشده باشد، در طولانی مدت موجب شکستگی لوله ها و آسیب اتصالات می شود. همچنین بویلر در کمترین میزان، باید حدود 10 سانتی متر از سطح زمین فاصله داشته باشد. به تهویه محل نصب این تجهیزات نیز توجه نمایید. هوا در محل نصب باید به اندازه کافی جریان داشته باشد تا انفجار پیش نیاید.

مقایسه دیگ چدنی و فولادی

 1. جابه جایی این تجهیزات نسبت به نمونه های فولادی آسان تر است. اما دیگ آبگرم فولادی وزن سنگین و محفظه حجیم تری دارد.
 2. استفاده از بویلر چدنی در بخش های گسترده کاربرد دارد. استفاده از نمونه های فولادی نیز در مجموعه های صنعتی و بزرگ کاربرد دارد.
 3. راندمان کاری بویلرهای فولادی بالاتر از دیگ آبگرم چدنی است. توجه نمایید استفاده از مدل های چدنی به دلیل وجود شوک حرارتی در مناطق کوهستانی و سرد مناسب نیست.
 4. ظرفیت گرمایی دیگ های فولادی نسبت به نوع چدنی مطلوب تر است.
 5. بویلر فولادی از طول عمر بیشتری نسبت به دیگ های چدنی برخوردار است.
 6. دیگ های چدنی در برابر خوردگی و اکسید شدن مقاومت بالایی دارنددر صورت آسیب به پره های دیگ چدنی، امکان جایگزینی پره جدید در آنها وجود دارد.
 7. برخورداری از قیمت مقرون به صرفه نمونه های چدنی موجب استفاده گسترده از این تجهیزات شده است.

راهنمای استفاده از دیگ آبگرم

استفاده از این تجهیزات مستلزم رعایت نکات خاص است:

 • در این دستگاه از آب با میزان سختی پایین استفاده می شود.
 • استانداردهای لازم برای تهویه هوا در موتورخانه رعایت شود.
 • دستکاری بیهوده تجهیزات برقی و کنترلی را انجام  ندهید.
 • توجه نمایید فشار گاز باید متناسب با نوع مشعل نصب شده بر روی دیگ باشد.
 • از عدم بسته بودن مسیر چرخش آب در سیکل مورد نظر اطمینان حاصل نمایید.
 • پس از آبگیری دستگاه، مشعل را روشن نمایید.
 • از لوازم جانبی استاندارد برای نصب بر روی دستگاه استفاده کنید.

راهنمای خرید دیگ آبگرم

هنگام خرید این تجهیزات به موارد زیر توجه نمایید:

 • پیش از خرید، از کارشناسان مجرب در این زمینه راهنمایی بگیرید.
 • به متریال و مواد اولیه به  کار رفته در تولید این تجهیزات توجه نمایید.
 • محصول مورد نظر را از فروشندگان و تولیدکنندگان معتبر خریداری نمایید.
 • به استانداردهای ساخت این تجهیزات توجه نمایید. این تجهیزات مطابق با استانداردهای ملی 4231 و استاندارد BS/EN 12953-4 طراحی و تولید می شوند.
 • به بازده گرمایی مشعل توجه داشته باشید.
 • در زمینه هزینه تعمیر و نگهداری از این تجهیزات اطلاعات کافی داشته باشید.
 • در رابطه با مشخصات فنی دستگاه با فروشنده صحبت کنید و پیش فاکتور محصول را دریافت نمایید.

بهترین برند دیگ آبگرم (بویلر)

شرکت ها و تولیدکنندگان داخلی و خارجی بسیاری به تولید این تجهیزات پرداخته اند. در ادامه به معرفی محبوب ترین و برترین تولیدکنندگان این تجهیزات می پردازیم:

دیگ آبگرم پاکمن

شرکت بویلر پاکمن یکی از محبوب ترین تولیدکنندگان این تجهیزات است که از سال 1354 فعالیت خود را در زمینه طراحی و تولید پروژه های تأسیساتی آغاز نمود. پس از آن فعالیت خود را در حوزه تولید تجهیزات گرمایشی ادامه داد. تجهیزات پاکمن از کیفیت بالا و قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار هستند.

دیگ آبگرم ماشین سازی اراک

شرکت ماشین سازی اراک فعالیت خود را در سال 1347 آغاز نمود. این مجموعه یک شرکت دانش بنیان ایرانی است که به تولید انواع ماشین آلات صنعتی، مخازن سیال، انواع پمپ و کمپرسور و بویلرها می پردازد. این شرکت در سال 1350 به عنوان اولین صنعت سنگین ایران، به بهره برداری رسید. این شرکت موفق به دریافت گواهینامه بین المللی ISO 9001 شده است. همچنین از استانداردهای معتبر جهانی در زمینه تولید تجهیزات خود استفاده می کند.

دیگ آبگرم زاگرس صنعت

زاگرس صنعت بخار از دیگر تولیدکنندگان انواع مخازن گاز و مخزن تحت فشار در ایران است. این مجموعه در زمینه فروش بویلر اب گرم نیز فعالیت می کند. این شرکت در زمینه تأمین تجهیزات و تأسیسات مکانیک فعالیت می کند. محصولات این برند مطابق با استانداردهای لازم تولید می شوند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند.

قیمت دیگ آبگرم (بویلر)

پیش از این به بررسی موارد تأثیرگذار در قیمت دیگ آب گرم پرداخته شد. پارامترهایی همچون نوع دیگ، لوازم جانبی مورد نیاز برای نصب بر روی آن، ظرفیت بویلر و شرکت سازنده آن بر قیمت این تجهیزات تأثیرگذار هستند.

خرید دیگ آبگرم (بویلر)

برای خرید بویلر می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت دیگ فولادی آب گرم و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند


نوع


فشار کار