ثبت فروشگاه

تجهیزات موتورخانه

تجهیزات موتورخانه مجموعه وسایلی هستند که برای تنظیم سیستم های سرمایشی و گرمایشی استفاده می شوند. لوازم موتورخانه وظیفه کنترل سیستم های تهویه مطبوع، سرمایش و گرمایش ساختمان های اداری و مسکونی را به عهده دارند. قیمت لوازم موتورخانه براساس پارامترهایی همچون نوع وسیله، عملکرد آنها، برند سازنده و ظرفیت و ابعاد آنها متغیر است. در نتیجه براساس پارامترهای نام برده شده، می توانید به خرید لوازم موتورخانه اقدام نمایید.

تجهیزات موتورخانه چیست

هر یک از انواع ملزومات موتورخانه ای، کار خاصی را انجام می دهند. در در ادامه به معرفی و بررسی انواع لوازم مورد نیاز موتورخانه پرداخته  شده است. 

فروش لوازم موتورخانه

اگر از فروشندگان انواع وسایل موتورخانه هستید یا در زمینه بورس لوازم موتورخانه فعالیت می کنید، با ثبت نام در راندنو می توانید محصولات خود را بدون هیچگونه واسطه به خریداران ارسال کنید.

موتورخانه چیست؟

موتورخانه ها از سالیان گذشته و پس از منسوخ شدن بخاری ها، در ساختمان ها به وجود آمدند. موتورخانه ساختمان ها وظیفه تأمین آب گرم مصرفی و انرژی گرمایشی را بر عهده دارند. گرمایش در سیستم موتورخانه ها از طریق شوفاژ و تجهیزات مشابه تأمین می شود. لازم است بدانید که ابتدایی ترین موتورخانه ها گازوئیلی بودند که با گذشت زمان، سوخت گاز جایگزین آنها شد.

موتورخانه فضا یا مکانی برای نصب و نگهداری تمامی دستگاه های مکانیکی و کنترل کننده های الکتریکی است. معمولاً در ساختمان ها، تمامی تجهیزات و تأسیسات لازم برای انتقال سرما و گرما در موتورخانه ها وجود  دارد. به محل قرارگیری مجموعه ای از تجهیزات و تأسیسات لازم، موتور خانه گفته می شود. موتورخانه محیطی است که فرآیند تعمیرات را ساده می کند. به طور کلی تهویه مطبوع و گرمایش ساختمان ها در محیطی به نام موتورخانه صورت می گیرد.

برای محیط های مسکونی، وجود یک اتاقک برای راه اندازی شوفاژها و تجهیزات موتورخانه ای کافی است. اما محیط های وسیعی مانند بیمارستان ها، هتل ها و کارخانه ها براساس متراژ بالایی که دارند، به چندین اتاق برای راه اندازی تجهیزات سرمایشی و گرمایشی نیاز دارند. موتورخانه های کوچک نیز در زیر زمین خانه ها قرار دارند. اما موتورخانه بیمارستان و دیگر ساختمان های بزرگ، به دلیل سنگینی تأسیسات و ایجاد صداهای زیاد، این تجهیزات در خارج  از فضای منزل قرار می گیرند.

طرز کار موتورخانه

نحوه عملکرد تجهیزات موتورخانه به این صورت است که در ابتدا آب وارد سختی گیر می شود. پس از رسوب زدایی و تصفیه، وارد بویلر می شود و توسط آن گرم می شود. پس از گرم شدن از طریق سیستم لوله کشی، وارد مدار گرمایشی می شود و به سیستم های انتقال دهنده گرما منتقل می شود. رادیاتور و فن کویل از کاربردی ترین سیستم های انتقال دهنده گرما هستند.

نقشه موتورخانه

همانطور که گفته شد، موتورخانه های خانگی در زیر زمین ساختمان ها قرار دارند. به همین دلیل در محیط مورد نظر باید یک پنجره یا محفظه خاص برای ایجاد جریان هوا در موتورخانه وجود داشته باشد. جریان هوا در موتورخانه و ورود هوای خارج به آن، از گرم شدن بیش از حد دستگاه ها جلوگیری می کند. در نتیجه هنگام فراهم کردن تأسیسات موتورخانه باید به تهویه هوای محیط توجه داشته باشید.

انواع تجهیزات موتورخانه

این تجهیزات براساس نوع کاربرد و وظایفی که دارند، در انواع مختلفی تولید می شوند. در ادامه لیست وسایل موتورخانه آورده شده است:

دی اریتور

دی اریتور یا هوازدا از ملزوماتی است که برای حذف اکسیژن و گازهای حل شده در آب بویلر استفاده می شود. این مح صول اکسیژن آب را جدا می کند و مانع خوردگی لوله ها، پمپ ها و دیگ ها می شود. این تجهیزات عمل پیش گرمایش را پیش از ورود به دیگ انجا می دهد.

دیگ یا بویلر

این تجهیزات موتورخانه مرکزی  جزو مولدهای گرما یی هستند. دیگ آب داغ، دیگ بخار و دیگ آبگرم از انواع این تجهیزات است که براساس نوع مصرف از یکدیگر متمایز می شوند. همانطور که از نام این تجهیزات مشخص است، هر یک از آنها از دمای مختلفی برخوردار هستند. لازم به ذکر است که بویلرها براساس متریال به کار رفته در ساختار، در دو نوع فولادی و چدنی تولید می شوند.

دیگ های چدنی مقاومت چندانی در برابر فشار ندارند. به همین دلیل استفاده از آنها در منازل مسکونی و محیط هایی که به سیستم قدرتمندی نیاز دارند، مناسب است. نمونه های چدنی برای استفاده از سیال آب گرم مناسب هستند. در مقابل، دیگ های فولادی از مقاوت بالایی برخوردار هستند و استفاده از آنها در ساختمان های بزرگ مناسب است. این دیگ ها قیمت بالاتری نسبت به نمونه های چدنی دارند و برای آب های گرم، داغ و بخار قابل استفاده هستند.

نحوه عملکرد این دیگ ها  به گونه ای است که آب پس از ورود به دیگ، توسط مشعل داغ می شود.سپس توسط لوله های انتقال، به شوفاژها و رادیاتورها منتقل می شود. پس از سرد شدن نیز مجدد به دیگ موتورخانه برمی گردد. با گرم شدن مجدد، به طرف  رادیاتور، فن کویل و شوفاژ حرکت می کند.

دیگ آبگرم یکی از اصلی ترین تجهیزات موتورخانه است که براساس نوع مصرف، در انواع مختلفی تولید می شود. دیگ  موتورخانه یا Steam Boiler محفظه ای است که گرم شدن سیال یا آب را فراهم می کند. سیالات موجود در این محفظه، به منظور استفاده در فرآیندهای مختلف  و کاربردهای گرمایشی استفاده می شوند. گرمایش مرکزی، پخت و پز و موارد مشابه استفاده می شوند.

چیلر

تجهیزات موتورخانه چیلر Chiller دستگاهی است که به واسطه یک سیکل ترمودینامیکی، تراکم بخار را از بین می برد. این محصول به واسطه یک مبدل حرارتی، خنک کردن تجهیزات و جریان فرآیندهای دیگر را فراهم می کند. چیلرهای مناسب موتورخانه، در دو مدل تراکمی و جذبی تولید می شوند. استفاده از مدل های جذبی، رایج تر و کارآمدتر از نمونه های تراکمی است. زیرا چیلرهای تراکمی قطعات بیشتری دارند و هزینه نصب و نگهداری آنها زیاد است.

کندانسور

کندانسورها از دیگر تجهیزاتی است که برای تبدیل گاز یا بخار گرم به مایع خنک، مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی این تجهیزات برای به کارگیری در دیگر اجزای موتورخانه ها استفاده می شود.

پمپ شوفاژخانه

پمپ شوفاژ خانه از تجهیزاتی است که سیالات را توسط عمل مکانیکی جابه جا می کند. در بیشتر موارد، انرژی الکتریکی به انرژی هیدرولیکی تبدیل می شود. این پمپ ها براساس روش جابه جایی سیال، در انواع مختلفی تولید می شوند. مکانیزم پمپ های شوفاژخانه به صورت رفت و برگشتی یا چرخشی است. این تجهیزات با استفاده از نیروی باد، برق و به صورت عملکرد دستی کار می کنند. این  ملزومات در اندازه های گوناگون میکروسکوپی و پمپ هایی بزرگ صنعتی تولید می شوند.

استیف یا سختی گیر

Stiff از دیگر تجهیزات موتورخانه است که وجود آن در ساختمان های مسکونی، اهمیت زیادی دارد. سختی گیر جهت از بین بردن یون یا مواد اضافی موجود در آب استفاده می شوند. برای مصلرفی همچون دوش گرفتن و نوشیدن آب، به وجود استیف در موتورخانه ها نیاز است. به طور کلی این تجهیزات برای نرم کردن آب و جلوگیری از مشکلاتی که به طور ناخواسته از طریق آب به افراد منتقل می شود، کاربرد دارد.

این تجهیزات با استفاده از متریال های مختلفی تولید می شوند که با توجه به کاربرد مورد نیاز، می توانید مناسب ترین نوع آنها را تهیه نمایید. استیف مغناطیسی، الکترولیتی و الکترونیکی از انواع این تجهیزات هستند.

هواگیر

واحد انتقال هوا یا هواگیر از دیگر تجهیزات موتورخانه است. این دستگاه به منظور گردش هوا و تنظیم آن به عنوان بخشی از سیستم گرمایش و تهویه مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول یک جعبه فلزی بزرگ است که قطعات تشکیل دهنده آن دمنده، قفسه و محفظه های فلیتر، تضعیف کننده های صدا، خنک کننده و دمپرها هستند. این ابزار معمولاً به یک سیستم تهویه کانال متصل می شود و هوای مطبوع را در ساختمان توزیع می کند. در نتیجه آن را به AHU که بخش مهمی از سیستم هواساز است، بر می گرداند.

لازم به ذکر است در برخی مواقع، این سیستم های هواساز تخلیه می شوند و هوا را به طور مستقیم به قسمتی که بدون کانال کشی است، انتقال می دهند.

کلکتور

این تجهیزات انتقال و توزیع آب در موتورخانه را انجام می دهند. کلکتورها بر روی دیگ، پمپ و دیگر نقاطی که به توزیع و انشعاب نیاز دارند، نصب می شود.

ترموستات

این قطعه به منظور تنطیم دمای آب مورد استفاده قرار می گیرد. وظیفه این محصول به این صورت است که اگر دمای آب از حد مشخصی بیشتر شود، مشعل را خاموش می کند و دما را ثابت نگه می دارد. نتیجه این تثبیت دما، جلوگیری از ترکیدگی موتورخانه است.

شیرآلات موتورخانه

شیر موتورخانه از دیگر تجهیزات مهمی است که با باز کردن و مسدود کردن بخشی از گذرگاه ها، جریان سیالات را تنظیم و کنترل می کند. این تجهیزات کاربردهای زیادی دارند و برای کنترل فرآیندها در موتورخانه ها وجود دارند. کنترل فشار برای شست و شو ظروف، البسه، آبیاری و موارد مشابه وظیفه این قطعات است.

در سیستم های هوای فشرده موتورخانه، از شیرهایی استفاده می شود که مدل توپی از رایج ترین آنها است. به طور کلی استفاده از این شیرها در زمینه های مختلف پردازش آب و فاضلاب، تولید برق، فرآوری نفت و گاز، تولید مواد غذایی، فرآیندهای صنعتی، تولید مواد شیمیایی و پلاستیکی رایج است.

لوله ها

از سیستم لوله کشی به منظور انتقال سیالات از منبع به یک مکان دیگر استفاده می شود. فرآیند لوله کشی موتورخانه و اجزای درون خطی آن از شیشه، فایبرگلاس، پلاستیک، آلومینیوم، فولاد، مس، بتن و چوب تشکیل می شود. اجزای درون خطی به عنوان اتصالات موتورخانه، سوپاپ ها و دیگر دستگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی سرعت، فشار، دما و جریان را کنترل می کنند.

مبدل حرارتی موتورخانه

مبدل های حرارتی از دیگر تجهیزات موتورخانه هستند. مبدل حرارتی سیستمی است که به منظور انتقال حرارت میان منبع و سیال، استفاده می شود. این تجهیزات با دریافت آب گرم دیگ با درجه بالا و آب گرم مصرفی، تبادل حرارتی را انجام می دهند و گرم شدن آب مصرفی را فراهم می کنند. این مبدل ها در هر دو فرآیند سرمایش و گرمایش مورد استفاده قرار می گیرند. این مبدل با مبدل حرارتی استخر کاملاً تفاوت دارد. از این تجهیزات به صورت گسترده در صنایع مختلفی همچون نیروگاه ها، کارخانه های شیمیایی و پتروشیمی، پالایشگاه های نفت و تصفیه فاضلاب استفاده می شود.

لوازم توزیع گرما و سرما در موتورخانه

فن کویل و هواساز از اصلی ترین تجهیزات توزیع گرما و سرما هستند. به طور معمول فن کویل ها در زیر پنجره نصب می شوند و توزیع هوای گرم و سرد را انجام می دهد. اما هواساز تنها بر روی میزان رطوبت هوا کنترل دارد.

این تجهیزات عمل تهویه مناسب و مطبوع را در محیط انجام می دهند. همچنین برای گرمایش و سرمایش در فصل های مختلف سال، مورد استفاده قرار می گیرند. آب گرم یا سرد تولید شده در چیلر نیز با عبور از شبکه های انتقال به این وسایل توزیع می رسد. در ادامه به بررسی تجهیزاتی که برای انتقال و توزیع انرژی های نام برده مناسب هستند، پرداخته شده است:

مشعل

مشعل وسیله ای است که بر روی دیگ نصب می شود و عمل تولید حرارت و گرما را انجام می دهد. این وسیله انرژی حرارتی لازم را برای گرم کردن آب فراهم می کند و موجب داغ شدن آن می شود. معمولاً سوخت مصرفی این وسایل گاز، گازوئیل، بنزین و سوخت های فسیلی  است. مشعل گاز سوز یکی از پرکاربردترین  انواع این تجهیزات است.

مشعل ها در دو نوع دمنده دار و بدون دمنده تولید می شود. نوع دمنده از بازدهی بالاتری برخوردار است و حرارت بیشتری تولید می کند. نوع بدون دمنده این تجهیزات نیز حرارت کمتری تولید می کنند و استفاده از آنها در محیط های کوچک مناسب است.

منبع انبساط

همانطور که می دانید در موتور خانه ها از لوله های متعدد به منظور انتقال انرژی مصرفی به کار رفته است. Expansion Tank یا منبع انبساط، به منظور محافظت از لوله ها و جلوگیری از ترکیدگی آنها در اثر انبساط حجمی، کاربرد دارند. زمانی که آب در دیگ بخار جریان پیدا می کند، حرارت موجود در آن، موجب تبخیر سیال می شود. در صورت تبخیر بیش از اندازه، حجم زیادی از بخار به وجود می آید و امکان بروز انفجار در لوله های تعبیه شده را افزایش می دهد.

این فشار وارد شده، در بیشتر موارد برای جداره لوله بویلر قابل تحمل نیست. همچنین عدم وجود هوا در لوله های آب داغ، موجب افزایش فشار به دیواره لوله ها می شود. به همین دلیل مهندسان برای جلوگیری از این مشکل، منبع انبساطی را ساختند. منایع  انبساطی در انواع مختلف معمولی، دیافراگمی و دو جداره تولید می شوند که با توجه به نوع کاربری، می توانید مناسب ترین نوع آن را انتخاب نمایید.

این منبع در دو نوع باز و بسته ساخته می شود. لازم به ذکر است این منابع در صورت کم شدن آب سیستم، آب موجود در منبع را انتقال می دهد.

کاربرد موتورخانه

در ادامه به بررسی کاربردهای ساخت و ملزومات موتورخانه پرداخته شده است:

 1. تأمین کننده انرژی گرمایشی منازل مسکونی و اداره ها
 2. تأمین آب گرم مصرفی برای حمام و سرویس بهداشتی
 3. فراهم کردن شرایط مطلوب در استخرهای خصوصی و عمومی، پارک های آبی و محیط های درمانی
 4. تأمین سیال گرم برای چیلر و فن کویل

تجهیزات موتورخانه شوفاژ

پیش از این به آشنایی با انواع لوازم موتور خانه پرداخته شد. موتورخانه شوفاژ نیز بخشی از تجهیزات تأسیساتی مرتبط با سرمایش و گرمایش را در خود جای داده است. این فضا امکان کنترل و تعمیرات را در آسان ترین حالت ممکن فراهم می کند. وسایل موتورخانه شوفاژ نیز از تجهیزات نام برده هستند. همچنین به منظور فراهم کردن انرژی گرمایشی ساختمان، استفاده می شوند. در لیست زیر از اصلی ترین لوازم مورد نیاز در موتورخانه شوفاژ نام برده شده است:

 • چیلر
 • تجهیزات موتورخانه بخار و آب گرم مانند دیگ ها
 • تجهیزات تبادل و توزیع گرما و سرما

وجود این تجهیزات در موتورخانه شوفاژ خانگی نیز ضروری است.

تجهیزات موتورخانه استخر

موتورخانه به عنوان مهم ترین بخش استخرها شناخته شده است. این فضا در نزدیکی استخر قرار دارد و در عمق برابر یا بیشتر از اندازه استخر راه اندازی می شود. در این محیط نیز عمل گرمایش و تصفیه آب صورت می گیرد. به طور کلی وسایل موتورخانه استخر به صورت متمرکز کار می کنند. در لیست زیر از اصلی ترین لوازم موتورخانه استخر نام برده شده است:

 • پمپ تزریق کلر
 • فیلتر ازون
 • دیگ بخار
 • دیگ آب گرم
 • شیرآلات و اتصالات
 • مبدل کویل دار
 • سختی گیر
 • مبدل حرارتی
 • مو گیر
 • فیلتر شن

استفاده از این تجهیزات در موتورخانه استخر عمومی و جکوزی، باغ، ویلا و تمامی استخرها الزامی است.

تجهیزات موتورخانه ساختمان

موتورخانه یا مکانیکال روم (Mechanical Romm) ساختمان با دیگر موتورخانه های مجموعه های دیگر تفاوتی ندارد. تمامی ملزومات و تجهیزات مورد نیاز در دیگر موتورخانه ها، در موتورخانه ساختمان ها نیز گنجانده می شود. سیستم موتورخانه ساختمان های مسکونی، اداری، درمانی و دیگر محیط ها، از زیر دسته های موتورخانه های ساختمانی هستند.

قیمت تجهیزات موتورخانه

قیمت لوازم موتورخانه استخر، شوفاژ و ساختمان های دیگر، براساس نوع محصول و شرکت تولیدکننده آن تعیین می شود. تجهیزات موتورخانه صنعتی و ساختمان نیز در گستره وسیعی قرار گرفته اند که پیش از خرید تمام جوانب را در نظر بگیرید.

خرید تجهیزات موتورخانه

برای خرید وسایل موتورخانه می توانید از بخش بالای همین صفحه، کالای مورد نظر خود را انتخاب کرده و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت تجهیزات موتورخانه و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

لیست مقایسه

برند